Jump to content


Glavni sistem


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Potpuno razumem difuzore i oni su dosledna i radikalna realizacija mog stava da zvuk treba saÄuvati i kontrolisati. Rasuti zvuk difuzno dopire sa svih strana i asistira mozgu u kreiranju zvuÄne slike.

Pitanje je koliko nas je spremno da lepi takve stvari po zidovima. Dovoljno dobar rezultat se može postići i bez sliÄnih intervencija, manipulisanjem zvuÄnicima, položajem sluÅ¡aoca, rasporedom postojećeg nameÅ¡taja, izborom materijala i kontrolom akustiÄke povratne sprege.

 

To sto imas u svojoj sobi nema mnogo veze sa difuzijom.

 

Tvoja soba i primer crkve koju sam naveo nemaju nikakve veze.

 

 

"Rasuti zvuk difuzno dopire sa svih strana i asistira mozgu u kreiranju zvuÄne slike."

 

To nije namena difuzera i oni tako ne funkcionisu.

Difuzeri razbijaju refleksije, koje se tako manje mesaju sa osnovnim zvukom koji dolazi iz zvucnika.

Na taj nacin dobijamo cistiji i definisaniji zvuk.

 

 

Teoretski je moguce pronaci jednu izolovanu tacku u sobi golih zidova gde ce se "zvezde poklopiti" i gde ce zvuk biti OK.

 

Difuzeri omugucavaju ravnomeran kvalitet zvuka u mnogo siroj zoni.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Diffusion_(acoustics)

 

Diffusion, in acoustics and architectural engineering, is the efficacy by which sound energy is spread evenly in a given environment.

A perfectly diffusive sound space is one that has certain key acoustic properties which are the same anywhere in the space.

A non-diffuse sound space would have considerably different reverberation time as the listener moved around the room.

Link to comment
Share on other sites

To sto imas u svojoj sobi nema mnogo veze sa difuzijom.

 

Tvoja soba i primer crkve koju sam naveo nemaju nikakve veze.

 

 

"Rasuti zvuk difuzno dopire sa svih strana i asistira mozgu u kreiranju zvuÄne slike."

 

To nije namena difuzera i oni tako ne funkcionisu.

Difuzeri razbijaju refleksije, koje se tako manje mesaju sa osnovnim zvukom koji dolazi iz zvucnika.

Na taj nacin dobijamo cistiji i definisaniji zvuk.

 

 

Teoretski je moguce pronaci jednu izolovanu tacku u sobi golih zidova gde ce se "zvezde poklopiti" i gde ce zvuk biti OK.

 

Difuzeri omugucavaju ravnomeran kvalitet zvuka u mnogo siroj zoni.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Diffusion_(acoustics)

 

Diffusion, in acoustics and architectural engineering, is the efficacy by which sound energy is spread evenly in a given environment.

A perfectly diffusive sound space is one that has certain key acoustic properties which are the same anywhere in the space.

A non-diffuse sound space would have considerably different reverberation time as the listener moved around the room.

Na prvi pogled nema, jer je intervencija na refleksijama minimalna. Postoje oblasti u sobi gde je raspodela refleksija priliÄno podesna, nikako idealna. Te oblasti kreiram onim spiskom poteza. Malo smo zaboravili da se ja suprotstavljam dampiranju, koje se nekako viÅ¡e ne pominje.

 

Neophodno je da u prostoriji postoji prostorni fon, poreklom od izvora zvuka, koji će mozgu sugerisati da su snimljene ambijentalne informacije neÅ¡to realno. Fon može da bude viÅ¡e ili manje ureÄ‘en ili zgodan, ali je svakako neophodan. U potpuno standardnoj sobi je moguće postići zgodan. Za beskompromisan tretman bih se obratio struÄnjaku. Za obavljen posao bih mu dao ocenu izmeÄ‘u 0 i 10.

Link to comment
Share on other sites

Ja dampiranje nisam ni pominjao, samo mi se ucinilo da se mozda ne razumeju, tj. brkaju pojedini pojmovi i koncepti, pa da ih mozda razjasnimo.

 

 

Neki snimak, sa njegovom vec usnimljenom prostornom akustikom, nece biti isto "rekreiran" u razlicitim sistemima, sa razlicitim zvucnicima i u razlicitim sobama.

 

Negde tog "prostora" na snimku realno ni nema - ali ce ga na veliko zadovoljstvo slusaoca mozda pruziti zvonjava sobe.

 

 

Meni na stereo televizoru odlicno radi opcija "surround" u sound meniju - kliknem i odjednom mi TV lebdi u zvuku sa svih strana.

Efekat je super i sada ne mogu da ga gledam (slusam) drugacije, koga briga sto taj "prostor" u stvari ne postoji.

 

Nema svrhe da bilo koja strana insistira na nametanju svojih stavova.

 

 

Da li je neko gledao na NG kanalu Brain Games,

gde se vidi kako mozak na osnovu prethodno dobijenih informacija procesira zvuk koji zatim cujemo? :D

 

Desava se da cujemo ono sto zelimo/mislimo/znamo da cemo cuti, 

iako se to, kada se snimak ponovo nezavisno pusti, realno ne cuje.

 

Dovoljno da se zapitamo da li smo stvarno culi ono sto mislimo da smo culi, 

kada smo kao slepi misevi ostrili usi i osluskivali, na primer, razlike izmedju podmetaca za strujne kablove.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Imaš iskustva ne kažem samo nije kompletno.

 

Moram da izrazim sumnju da je takve zvuÄnike moguće, bez intervencija većih razmera, privesti odgovarajućoj nameni (za sluÅ¡anje u naÅ¡im sobama a pogotovo ne u  japanskim :) ).  Na kraju krajeva to im i nije namena.

 

Svestan sam da iskustvo nikada nije kompletno.

 

U susretima sa sistemima tih gabarita, a tu ne mislim iskljuÄivo na zvuÄnike, uvek sam nailazio na krute barijere. Ogromna masa je uvek postajala problem. Izrazito joj je teÅ¡ko prići i kontrolisati. IzvlaÄenje nekog optimuma iz takvih sistema (zadatog oÄekivanjima i pukom fiziÄkom prisutnošću) propraćeno je opakom koliÄinom znoja, muke i gigantskim naprezanjima. 

Link to comment
Share on other sites

U kućnim uslovima vrlo dobro se ponaÅ¡aju razliÄite slike na zidovima. Platna, staklom prekriveni crteži, grafike, Å¡ta god. 

 

Biljke su takođe zgodne.

 

Uz zidove rasporeÄ‘en nameÅ¡taj. Ovde je posebno potrebno rada i isprobavanja. Sve utiÄe. 

 

Položaj police i ostalih ureÄ‘aja, razume se. 

 

U trenutnoj postavci imam dva monitor sistema iza glavnih zvuÄnika, bliže zadnjem zidu. Kabineti su drvo i medijapan, bez prednjih mrežica od tkanine i potpuno bez. Na jednom boÄnom zidu je otvoreni pijanino, Äija povrÅ¡ina je kombinacija drveta i metala. Na drugom boÄnom zidu su mikrofonski stalci o kojima vise razliÄiti za upotrebu pripremljeni kablovi. Na zidovima su Å¡tedljivo rasporeÄ‘eni uramljeni i zastakljeni crteži.

 

Kombinacija ovih razliÄitih minimalno apsorptivnih materijala uz raznolikost njihovog rasporeda i oblika je uz joÅ¡ neke strateÅ¡ke akustiÄke tretmane vrlo delotvorna. 

Link to comment
Share on other sites

Malo smo zaboravili da se ja suprotstavljam dampiranju, koje se nekako više ne pominje.

 

Znam da se ovo odnosi na mene, ali si ti "zaboravio" da sam naglasio da kada kažem "dampiranje", tu podrazumevam i difuziju. Apsorpcija se podrazumeva, ako želiš basove. Ako ne, onda opet (i) apsorpcija, ali manje. :)

 

Dakle, naterali ste me da sa svojim kilavim engleskim prekopam net, jer krijete teoretsku potporu svojoj postavci.

 

ZnaÄi - nije to sve bez neke, postupak je davno poznat u studijskom monitoringu. Ima svojih dobrih strana, ima i loÅ¡ih. Verovatno viÅ¡e loÅ¡ih, jer je koncept, uglavnom, napuÅ¡ten. 

 

Mane zbog kojih je pristup napuÅ¡ten Äak i u dobro projektovanim sistemima, kanda u improvizovanim uslovima postaju veoma Äujne. Dopustite - priznajem da ne Äujem 25kHz, ali znam Å¡ta je prirodni zvuk.

 

Evo jednog citata, koji dopušta korisnu upotrebu refleksija:

 

 

Reflections can cause a lot of harm for many reasons but they can also be a good thing.  Reflections can obscure the true source of a sound under certain conditions and can harm intelligibility.  From 10ms-40ms (20 optimally), though, reflections can actually help one localize the true source of a sound.  In fact, echoes within this range can be up to 10dB louder than the original source and not obscure the source sound.  This is called the Haas effect and many studios actually have secular reflectors called “Haas kickers†in place to deliberately cause this effect.  The Haas effect is best used in moderation though and is most effective when at least 10dB BELOW the direct sound in volume.

 

A evo nastavka koji kaže koliko to može da koÅ¡ta. Uostalom, ovo sam i sam već ranije napisao, koristeći izvesno poznavanje najprostijih zakonitosti kretanja talasa: 

 

 

But as previously stated, they also cause a lot of problems particularly where intelligibility is in question.  Longer echoes are generally a lot less offensive than shorter echoes.  Extremely short echoes (less than 20ms) cause phase cancellations, or more specifically stated, 2 or more similar sounds passing the same point at slightly different times interfere with each other.  Some sounds get reinforced while others get cancelled.  The effect is called “comb filtering†and is almost always undesirable as it obscures detail and harms intelligibility.

 

Evo linka: http://www.gcmstudio.com/acoustics/acoustics.html

 

Ima i kako se koncept praktiÄno primenjuje. Veoma je važan podatak poznavanje dimenzija studija gde je snimak nastao, odnosno, dužina prve refleksije u dotiÄnom. Pa se prema tome ravnamo, kada postavljamo svoj sistem. Hmmm... kojeg studija?

 

Ima tu joÅ¡ dosta uslova koje treba ispuniti, meni se Äini da je ovaj najvažniji:

 

The hardâ€surfaced rear wall, rear side walls, and rear ceiling are so spaced temporally as to provide

interwoven comb filter patterns which become a highâ€density early sound field without measurable

anomalies.

 

Ovo, po meni znaÄi - ako se to sve izvede improvizovano, anomalije postaju itekako "measurable". Kod onoga Å¡to sam ja Äuo, bile su veoma, veoma merljive, golim uÅ¡ima. 

 

Link: https://www.gearslutz.com/board/attachments/studio-building-acoustics/281476d1331560017-who-needs-haas-kicker-who-needs-haas-kicker.pdf

Link to comment
Share on other sites

Moji zakljuÄci su prevashodno iskustveni. Nudim jednostavne ideje koje ne zahtevaju praktiÄno nikakvo ulaganje i nije ih problem testirati u sopstvenom sistemu.

Mnogo korisnije od dronjavih skeÄeva bilo bi da neko odreaguje komentarom sopstvenog eksperimenta.

 

Vidim da moram da objasnim neke stvari koje su meni podrazumevaju:

 

Odjekivanje i zvonjenje sobe nije prostor.

ZvuÄni oblak, zbrkanog, neorganizovanog sadržaja nije prostor.

Muziku i sluÅ¡am i gledam. Ako pred sobom vidim logiÄno rasporeÄ‘ene instrumente, uronjene u neprekinut ambijentalni etar, to je prostor.

Link to comment
Share on other sites

Zašto se ljutiš?

 

Traženje teoretskog objaÅ¡njenja nije dronjavi skeÄ. Eksperiment je OK, ali je joÅ¡ bolje ako imaÅ¡ jasnu ideju o svim njegovim aspektima. 

 

Tako su alhemiÄari vekovima pravili zlato i nisu ga napravili.

 

Seti se samo da si od poÄetka preporuÄivao gole zidove, samo sa nekim flekama od tretmana, bez daljih objaÅ¡njenja. To je potpuno pogreÅ¡no i Å¡tetno uputstvo. Tek kasnije sam shvatio da to ide u paketu sa drugim drastiÄnim merama, tek pre par dana smo saznali prave pozicije cele postavke, i tek tada su se mogle javiti prve ideje o naÄinu funkcionisanja takve celine.

 

Pa evo, već sam dva-tri puta rekao da je to Å¡to radiÅ¡ sasvim u redu, ako tako voliÅ¡. Verujem da to kod tebe zvuÄi prirodnije nego ono Å¡to sam Äuo, jer prostor nije toliko skuÄen.

 

Ipak, "comb filtering" nije bezazlena stvar, treba ga imati u vidu. Ako si stvarno do sada nasumice eksperimentisao, evo sada imaÅ¡ i neke praktiÄne savete.

Link to comment
Share on other sites

Pomenuo si korisnu upotrebu refleksija.

 

Na izvestan naÄin, to je preformulisan predlog koji ovde iznosim već duže vreme.

 

Korisna upotreba sobe kao komponente. Pozitivno iskorišćavanje njenih osobenosti i osobenosti jednog sistema i njihovog meÄ‘usobnog delovanja. Upotreba i dovoÄ‘enje do toga da radi za muziku, umesto protiv. Ovo mnogo elegantnije možemo postići korisnim upotrebom svega Å¡to nam je na raspolaganju, mnogo teže bilo kakvim (idealizovanim) anuliranjem ili suspenzijom. 

 

Predpostavljam da bi bilo neophodno da to i sam ÄujeÅ¡, ali sistem kome je posvećena ova tema nema apsolutno nikakvih poteÅ¡koća sa tajmingom i definicijom, sve to uz primenu pomenutog pristupa. Dakle, navedene posledice nekontrolisanosti refleksija nisu oÄite u tom sistemu, Äak naprotiv. Problemi koji su navedeni svakako postoje u raznim sistemima, ovaj nije jedan od njih.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Još je musav, ali šljaka.

 

Kada se picne, nije ni ružan (primer s neta).

 

pr99.jpg

 

Naravno, elektroniku treba fundamentalno osvežiti.

Glave su, Å¡to je zakljuÄak konzilijarnih konsultacija, srećom, u joÅ¡ uvek dovoljno dobrom stanju.

Mehanika je ful operativna. Ne radi brojaÄ, Å¡to je reÅ¡ivo.

 

Nažalost nije Tandberg TD20A, ali neću plakati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...