Jump to content


Glavni sistem


TurboMaximus

Recommended Posts

Ono šta može da se budži je volumoinoznost, koja ne mora da ima nikakve veze s prostornošću.

 

Stereo koncept ne funkcioniÅ¡e bez refleksija. Razlog je u naÄinu na koji mozak analizira informacije. Zvuk u apsolutnom smislu ne postoji. FiziÄki postoje vibracije, koje sluÅ¡ni aparat registruje,a centar za sluh analizira. Zvuk je fenomen nastao u naÅ¡im glavama. Pisao sam već o tome.

 

Kad god smo u zatvorenom prostoru zvuk stiže sa svih strana. Mozak upravo to i oÄekuje. Direktna komponenta sadrži informaciju o fazi i kaÅ¡njenju, koje odgovara nekom realnom ambijentu, ali bez sobnih refleksija zvuk stiže samo iz zvuÄnika. Kontradiktorno. Mozak to ne oÄekuje i ne prihvata. Zato su refleksije neophodne, a kako ih tretirati je svakako tema za izuÄavanje.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ÄŒek' molim te, da li ti negiraÅ¡ postojanje prostorne informacije na snimku? Ispada kao da se to nekako veÅ¡taÄki proizvodi refleksijama.

 

Refleksije u prostoriji za slusanje se dodaju na "prostorne informacije" zabelezene na snimku (refleksije prostora u kojem je snimano, ili mozda vestacki dodat reverb).

 

Znaci kumulativno kalemimo "nase" refleksije na originalne refleksije.

Jedan te isti snimak ce zvucati razlicito u razlicitim prostorijama.

 

Visoka vernost reprodukcije?

Kako znate da je to sto slusate kod vase kuce bas "to"?

...Ili je sve stvar ukusa - "meni se ovako najvise svidja"!  :)

.

 

Link to comment
Share on other sites

Prirodni zvuk, zvuk stvarnog instrumenta na kome neko svira tik ispred vas,
cesto nema mnogo veze sa audiofilskim dozivljajem kojem mnogi streme.
 
Tokom godina muzickog skolovanja mog klinca sam prisustvovao nebrojenim takmicenjima i javnim i internim casovima.
 
Posto volim da fotografisem  :) uvek sam u prvom redu, tako da sam se iz neposredne blizine, po neki put i sa par metara,
naslusao gomile instrumenata - klavira, violina, violoncela, flauta, klarineta, gitara, harmonika, itd, itd. 
 
Zvuk zivih instrumenata slusanih iz blizine je "losiji" od napucanih snimaka koje koristimo kako bismo impresionirali kolege audiofile kada nam dodju u goste.
 
Nema tu te "rezolucije", "titravosti", "vazduha", "stejdza" itd. ...Sve zvuci nekako obicno. ;)

.

Link to comment
Share on other sites

Pre par godina su na Sajmu, na nekim dzinovskim Dynaudio kutijama pustili Anne-Sophie Mutter kako svira Carmen Fantasie...

 

Vecina posetilaca je bila u fazonu WOW! ...I ako je ispred nas lebdela violina dugacka sest metara i visoka barem tri. :D

 

...A onda je pesmu "Fever" zapevala ogromna glava Elvisa Prislija sa ustima sirokim neka cetiri metra.  :thumbsup2

.

Link to comment
Share on other sites

I jos...

U subotu smo bili na Travijati u Narodnom pozoristu.

 

Cetvrti red partera, sediste br. 9, znaci najstrozi centar na nekih 3,5m od orkestra i 10-ak metara od ivice pozornice.

 

"3D stejdz", "visina" i "dubina" su bili prakticno nepostojeci.

 

Stereo efekat je bio prisutan posto smo bili bas blizu, ali se u slucaju udaljenih mesta i on postepeno gubi.

Mozda bi trebalo da radimo obrnuto?

Da se muvamo levo-desno-napred-nazad i trazimo odgovarajuca mesta u koncertnim dvoranama i pozorisnim salama, kako bi smo rekreirali zvuk koji imamo kod kuce? :)

.

Link to comment
Share on other sites

A odakle  3D zvuk y slusalicama   :roll:

To jeste zanimljivo.

Postoje, u globalu, dva sluÄaja. SluÅ¡alice koje pokrivaju uÅ¡nu Å¡koljku istovremeno pune uvo i direktno i sa svih strana, Å¡to je dovoljno da mozak poveruje da tu ima istine.

Kod bubica, informacija o pravcu, za Äiju detekciju je odgovorna uÅ¡na Å¡koljka, potpuno izostaje. Nema zbunjivanja, a ni pomoći. Mozak analizira faze i kaÅ¡njenja.

 

Problem nije ni u fizici ni u mozgu, već u ograniÄenosti dvokanalne reprodukcije. Dogod ide sa dva zvuÄnika zidovi su nužda.

Link to comment
Share on other sites

Bio sam odsutan, kao i svaki vikend. 

 

Ovde su izletele neke priliÄno hrabre konstaticije.

 

 

 

Naravno da uvek poredim ono Å¡to Äujem sa svojim sistemom. Ovoga puta je razlika bila toliko dramatiÄna da to, jednostavno, nije prirodno. Ne samo da razlika nije prirodna, nego je zvuk iz tako postavljenog sistema, sasvim oÄigledno, neprirodan.

 

 

 

Neprirodan u odnosu na koju referencu? Sistem na koji si navikao ili teoriju na koju si nam ovde skrenuo pažnju?

 

 

(…)

 

Ali nije nemoguće zamisliti da se u DAC ubace softverska kašnjenja, koja rezultuju 3D reprodukcijom.

 

 

 

Ouch. Polagano.

 

Stvari bi bile previše jednostavne kada bi se prostornost pridobijala prostim unošenjem kašnjenja.

 

 

 

Ako plejer samo korektno reprodukuje sve što mu je zadato, tu moraju biti i prostorne informacije. Ako se želi više od toga, u digitalnom domenu je svašta moguće napraviti.

 

Da li bi ovo znaÄilo da je ekspanzivan soundstage iskljuÄivo produkt izvesnih post-intervencija na samom signalu i nije moguć bez tako neÄeg? Å ta znaÄi *viÅ¡e od toga*? Poznajem priliÄno dobro Å¡ta je u digitalnom domenu moguće izvesti pri samoj produkciji ali te uveram da to nije neÅ¡to o Äemu ovde govorimo.

 

Ovde govorimo o Å¡to je moguće ispravnijoj reprodukciji prostorne definicije istrumenta na datom snimku, bez obzira na njeno poreklo i tehniÄku izvedbu. To i jeste ono Å¡to nas zanima. Približavanje izvornoj muziÄkoj nameri izvoÄ‘aÄa i/ili autora na svakom zamislivom nivou. Ovaj fenomen jeste izvestan privid koji u prostoriju za sluÅ¡anje smeÅ¡ta koncertnu salu i tebe u tu koncertnu salu. Ili studio. Ili glavu autora. Tako neÅ¡to se postiže sreÄ‘enošću samog sistema (ponavljam se) i sprege sistem-prostor. 

 

PoÄinjem da uviÄ‘am da se nisi sretao sa puno sistema koji su u stanju ispravno rekonstruisati prostor. 

Link to comment
Share on other sites

Stavi sustav na livadu bez zadnjeg zida . ÄŒut ÄeÅ¡ stereo , boju instrumenata i ine audiofilske Äarolije , al prostorne slike nema ! Samo Å¡to zvuÄnici vele ! PROVJERENO  :thumbsup2

Pojam STEREO podrazumeva prostornu sliku.

 

Livada nema nijedan zid. Nazovi stereo reprodukcija na livadi je prljava. Mozak, u zabuni, deo ambijentalnih zvukova tretira kao sadržaj direktne komponente, Å¡to u suÅ¡tini prlja zvuk. Isto to se dogaÄ‘a i kao posledica preteranog dampiranja. Nespretnim pokuÅ¡ajem Äišćenja zvuk se ustvari prlja.

Link to comment
Share on other sites

Poznajem priliÄno dobro Å¡ta je u digitalnom domenu moguće izvesti pri samoj produkciji ali te uveram da to nije neÅ¡to o Äemu ovde govorimo.

 

Itekako govorimo baÅ¡ o tome, a ne o produkciji. Toza je spominjao DAC koji kreira 3D sliku. A ja kažem da je, teoretski, moguće napraviti sve, pa i DAC koji će pevanje na engleskom prevesti u pevanje na italijanskom. 

 

I to oko "prirodnosti"... postoji granica kada to pitanje gubi smisao. Ako bi na tvom sistemu Tom Vejts zazvuÄao kao Monserat Kabalje, ti bi tvrdio da je to prirodno. Već sam naveo primere kojima sam potkrepio svoju ocenu, verujem da je kod TM sve to uravnoteženije, ali ne menja suÅ¡tinu.

 

InaÄe, vidim da se priÄa vraća na poÄetak, kao da ovde nije niÅ¡ta napisano... nisu to audiofilska naklapanja, nego je ozbiljna nauka utvrdila ove stvari oko refleksija, joÅ¡ Äetrdesetih godina. Vrtimo se u krug, ovo sve viÅ¡e liÄi na razgovor o HAARP-u. B)

Link to comment
Share on other sites

Beat, mislio sam upravo na prostor koji je snimljen.

Kad ja sviram gitaru, Äujem upravo ono Å¡to i dobar sistem reprodukuje. Reprodukcija je slika u ogledalu i oÄekujem da sluÅ¡alac Äuje upravo tako. Naravno, onaj koji je tik do gitare kao i mikrofon :).

Mislim da je takva i namjera muziÄara i tonca, da sluÅ¡alac sa snimka to i Äuje. Osim bubnjeva :D. Tu se snimaju Äuda i ne vjerujem da sam bubnjar tako Äuje svoje bubnjeve.

Publika na koncertu akustiÄne muzike neÅ¡to od toga neće Äuti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...