Jump to content


Glavni sistem


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa, naravno. Da ne zna{mo,te} da „može i jednostavnije i efektnije“ ne bismo ni znali da je „izvedba problematiÄna“, zar ne?

No, predlažem, da se vratimo onome što je zanimljivo (priznajem, makar meni, (po)odavno) u navedim napisima. Ili da ih batalimo, sasvim.

Pa taj epp deo da batalimo sasvim. Interesantno reÅ¡enje sa drajverima u kontrafazi može da se komentariÅ¡e. 

Link to comment
Share on other sites

Pa taj epp deo da batalimo sasvim.

Uz ogradu da mi je Å¡tivo za Äitanje, skoro uvek, samo seme za razmiÅ¡ljanje i epp deo me se ne dotiÄe, time, pogotovu Å¡to sam okrenut drugim concept-ima, sasvim se slažem. Batalio. Sasvim. U ovom razgovoru, naravno.

Interesantno reÅ¡enje sa drajverima u kontrafazi može da se komentariÅ¡e. 

Slažem se, al' pošto, već, batalismo...

Link to comment
Share on other sites

BIću slobodan da prokomentarišem.

 

 

Kod TurboMaximusa u poslednje vreme odem (odnoseći tamo svoj izvor) da bih posluÅ¡ao mastere nekih svojih kompozicija na kojima trenutno radim. Zbog svojih specifiÄnosti i indikativne prirode njegov sistem se pokazao kao izuzetno korisna referenca za mene. Većina stvari koju bih posluÅ¡ao je u domenu nekog kamernog pop-roka, orkestriranog, ili je ambijentalni džez. Bilo je i rokenrola. 

 

Govoreći o rokenrolu, ono Å¡to je u tom sistemu uvek plenilo su elektriÄne gitare. Imaju atak, živost i vibrantnost koja bi me iznenadila i na sopstvenim snimcima. Par puta sam Maximusu to vrlo jasno i naznaÄio. Snažan rok tu zvuÄi uglavnom veoma uzbudljivo uz ponekad napadniju suvkastost u viÅ¡im srednjima koju sam davno pripisao Concertinima. U izvesnoj meri je ova izraženija sa NAD-om nego uz cevnu postavku - CJ i VTL. Uz nju je prisutan i izvestan peskasti karakter visokih, koji je u poslednjih par izdanja u priliÄnoj meri pao u senku pred bogatstvom u nižem delu spektra i sveopÅ¡tom muzikalnošću. Ove dve karakteristike provlaÄe se i kroz druge muzike, manje ili viÅ¡e oÄigledno.

 

Å irina zvuÄne slike je takoÄ‘e veoma upeÄatljiva i prevazilazi onu koju trenutno imam kod sebe, uz potpunu stabilnost. Bas je u poslednjih par navrata imao definiciju i boju koju ranije nikada nisam Äuo kod njega i spuÅ¡tao se krajnje duboko. Neke stvari koje sam radio sadrže priliÄnu koliÄinu informacija oko 50-60Hz. Mali Concertini su ovo preneli tako da im se niÅ¡ta znaÄajno ne može zameriti, apstrahujući povremene probleme sa kojima se prostorija zbog svojih dimenzija suoÄava. Ova pojava nije naruÅ¡avala sveopÅ¡tu muzikalnost ni na koji naÄin.

 

 

Gramofon u ovom sistemu nisam Äuo par godina. TakoÄ‘e, sistem sa kojim smo sluÅ¡ali ploÄe odstupa od ovog po pitanju amplifikacije, radilo se o cevima, koje su u ovom sluÄaju donosile ipak bogatiji i soÄniji zvuk. Radilo se o drugom pedigreu. Ono Äega se pouzdano sećam je izuzetno teÄan zvuk sa priliÄno crnom pozadinom, uz Äujnu i vrlo finu glazura-koloraciju (za moje pojmove) koju je stvarao tadaÅ¡nji spoj glava-predpojaÄalo. Znam da je Maximus tada bio pred kompletnom izmenom cevi, tako da je i to definitivno uticalo. 

Link to comment
Share on other sites

No, predlažem, da se vratimo onome što je zanimljivo (priznajem, makar meni, (po)odavno) u navedim napisima.

 

Pa, nije da nema zanimljivih stvari.

 

We knew that reflections arriving within 5 msecs of the direct wave-launch arrival will tonally influence the sound character as these arrivals become fused.  Arrivals a bit later, 5-15 msecs, can affect the soundstage laterally while sounds arriving after 15 to 25 msecs virtually tell us about the character of the room we are in; its size, reflectivity, the distance of the source, etc..  Really late reflections, exceeding 25msecs, impede clarity of the source and eventually become discrete echoes. That’s why they are minimized in most recordings

 

Prevedeno, najzanimljivije je da se, kada sluÅ¡alac sedi na manje od 80cm od zadnjeg zida, dolazeći i odbijeni talasi sabiraju i tretiraju kao jedinstven. Budući da se tu pojedini harmonici mogu potpuno poniÅ¡titi a drugi dvostruko pojaÄati, jasno je da rezultat može da iznenadi i samog autora. :rolleyes:

 

živost i vibrantnost koja bi me iznenadila i na sopstvenim snimcima.

Link to comment
Share on other sites

@beatgoeson

 

 

ImaÅ¡ objaÅ¡enjenja za stvari za koje ja nemam. 

 

Volim da mi stvari budu jasne. Ovoga puta mi cilj nije bio da vas dvojicu ubedim da niste u pravu, već da sebi objasnim.

 

Naime - kako to da kod mene, kada peva publika na koncertu Beyonce to zvuÄi sasvim obiÄno - kao masa zanesenih tinejdžera, a na drugom mestu zvuÄi mnogo atraktivnije, kao hor anÄ‘elÄića (uzrasta petogodiÅ¡njaka) sa neba a zvuk upravo kao da odatle i dolazi. I kako to da kod mene jedan konkretni bas bubanj preÄnika metar ipo zvuÄi sasvim kao Å¡to bih oÄekivao od takvog bubnja, a na drugom mestu isti taj zvuÄi potpuno transparentno, sa neverovatnim atakom. kao da je koža utegnuta do pucanja, i toliko drugaÄije, kao da nije isti instrument? I tako dalje.

 

Da nisam sluÅ¡ao ni jedan drugi sistem, ili da nemam nikakvih drugih sluÅ¡alaÄkih iskustava, rekao bih, jednostavno, da je moj loÅ¡. Ipak, mislim da je objaÅ¡njenje koje nudim priliÄno racionalno. 

 

Nemam niÅ¡ta protiv ako audiofilija ne podrazumeva visoku vernost, samo želim da budem naÄisto. 

Link to comment
Share on other sites

Niko, koliko znam, nije rekao da je tvoj sistem loÅ¡. Ja ga svakako nisam Äuo. Pomenuo si da nemaÅ¡ 3D. Video sam i slike sistema. To mi je dovoljno informacija za tvrdnju da tvoj sistem može mnogo bolje, bio u ovom momentu pet klasa bolji ili pet klasa loÅ¡iji od mog. Isto tako sam priliÄno uveren da sam se ja viÅ¡e primakao limitima svog sistema.

Link to comment
Share on other sites

Nije u pitanju moj sistem. Ok, sklon sam da proturam ideju kako sam napravio fantastiÄan sistem. JoÅ¡ ovo nije niÅ¡ta, koliko bih umeo, samo se sjajno suzdržavam. B)

 

Naravno da uvek poredim ono Å¡to Äujem sa svojim sistemom. Ovoga puta je razlika bila toliko dramatiÄna da to, jednostavno, nije prirodno. Ne samo da razlika nije prirodna, nego je zvuk iz tako postavljenog sistema, sasvim oÄigledno, neprirodan.

 

Ti se stalno bojiÅ¡ gubljenja (dampiranjem) vitalnih informacija u zvuku, a zapravo je, upravo, rezultat takvog pristupa - potpuni poremećaj. Potiranje jednih i pojaÄanje drugih harmonija. Tvoje tjuniranje se svodi na traženje razmeÅ¡taja koji je savrÅ¡ena (tvom uhu) ravnoteža izmeÄ‘u onih reverberacija koje menjaju zvuk, onih koje daju privid dubine pozornice i onih koje daju odjek i informacije o prostoriji u kojoj se sluÅ¡a. 

 

Å to se mene tiÄe, druga i treća stavka su u redu (mada su isto veÅ¡taÄke intervencije), ali namerno menjanje strukture osnovne zvuÄne informacije nema smisla, makar i zvuÄalo "bolje".

Link to comment
Share on other sites

Hmm... mislim da je Beat pisao o nearfield postavci koju je slusao kod Dragojlova?

 

TaÄno. S tim da je tamo postavka takva da ima mnogo viÅ¡e bliskih reverberacija, uz izuzetno glasnu reprodukciju, pa su manifestacije gotovo dramatiÄne. To me je i navelo na ovako žustru raspravu.

Link to comment
Share on other sites

Više bliskih reverbacija podrazumeva manju sobu? Dimenzije sobe na slikama kod Dragojlova deluju veće nego one koje je naveo Turbo. Moja soba je istovetnih dimenzija kao kod Maksimusa... Razmišljam nešto, izuzetno glasna reprodukcija kod mene nije ono što bih slušao.

 

Menjao sam ja razmeÅ¡taj u ovom prostoru na sve moguće naÄine. Najbolje zvuÄi kad su zvuÄnici izvuÄeni na pola sobe, ali na nivoima pojaÄanja koji mi odgovaraju, a to nikako nisu izuzetno glasni nivoi. Problem je Å¡to mi svakodnevni život ne dozvoljava takav stalni razmeÅ¡taj.

 

Turbo reÄe da su to pojaÄanja kao kod realnog izvoÄ‘enja. Kod mene snimak uživo Oscar Peterson Trio iz 61-e pojaÄavam do nivoa koji smatram da je normalan za živo izvoÄ‘enje Jazz Tria i to je OK. Možda ja imam krivo shvatanje nivoa pojaÄanja, ali, rekao bih da se tu stvara odreÄ‘ena zabuna jer ako pojaÄam snimak darkwood dub kao Å¡to je na koncertu onda to sigurno nije za kućno sluÅ¡anje. Da ne priÄam o AC/DC ili sliÄno. Percepcija hi-fija je veoma neobiÄna, ponekad mi se Äini da tu nema nekog konsenzusa koji bi pomirio razliÄita shvatanja i oÄekivanja. Sa naglaskom na oÄekivanja.

Link to comment
Share on other sites

Soba jeste povelika, ali ima sužen ulazni deo. SluÅ¡aju se, ako se ne varam, ovi zvuÄnici sa rupom prema gore. I to, baÅ¡ tako postavljeni kao Å¡to su na slici. ZnaÄi, okrenuti leÄ‘ima glavnini prostorije, i "pucaju" u taj suženi prostor. 

 

Uostalom, imate poziv - posluÅ¡ajte sami. Možda sam ja umislio neÅ¡to. Ono Å¡to bi mi bilo zanimljivo - da ih Äujem u uobiÄajenom ambijentu.

Link to comment
Share on other sites

To je OK, koga zanima. Mene vise interesuje da cujem neke od snimaka koje producira Nomimasen. Volim da slusam muziku a covek se bavi produkcijom i ucestvuje na forumu. Voleo bih da navede neki album na kome je radio, nije bas cesto da se producent zanima za hifi, zanimalo bi me da cujem nesto od radova.

Link to comment
Share on other sites

U akisticki nesredjenim prostorijama dramaticno je slusalje muzike ali u negativnom kontekstu, pogotovu na vecim nivoima slusanja, kad soba proradi od muzike nista ne ostaje. Kolega Beatgoeson po meni ima vrlo zdrav pristup hi fi ju i od njega moze te dosta toga zanimljivog cuti. Opet s druge strane i Turbo ima svoj pristup koji postujem ,

Link to comment
Share on other sites

"Kada sam napisao glasno, nisam mislio na urlikanje, već na nivo koji sugeriše osećaj realnosti." (citat)

 

FaktiÄki je tiÅ¡e nego u realnosti. Tražim nivo na kojem se zvuk potpuno otvori, to je kriterijum. Ja i ne smem suviÅ¡e da preteram, jer moj sistem tada kreće da napada. Za realne nivoe akustiÄnih instrumenata potreban je kvalitetniji sistem i veći i mnogo bolje obraÄ‘en prostor. 110dB rokaÄine je besmislica u kućnim uslovima.

 

Dragojlov ima veću sobu, centralni deo, koja je spojena s trpezarijskim delom i hodnikom, tako da su okolnosti drugaÄije. Prostor je asimetriÄan, ali je meni problematiÄnije prisustvo joÅ¡ nekoliko pari zvuÄnika.

Konceptualno je sliÄno mojoj postavci.

Link to comment
Share on other sites

Tražim nivo na kojem se zvuk potpuno otvori,

 

Sada, kada je jasnije kako utiÄu koja kaÅ¡njenja, možemo izvesti priliÄno verovatne pretpostavke o konkretnoj situaciji. Ako ne verovatne, barem logiÄne.

 

Već sam napisao da se zvuk odbijen od zida iza tebe sabira sa onim dolazećim iz zvuÄnika. Rezultat je "proluftiran", transparentan zvuk, osloboÄ‘en ponekog "viÅ¡ka" i obogaćen tako Å¡to je poneÅ¡to u njemu pojaÄano.

 

Sve ostale refleksije koje se odbiju od nekog zida i pritom  preÄ‘u za 1.7- 5.1m duži put od direktnog signala sa kojim stiže istovremeno do uha, stvaraju iluziju dubine pozornice. Budući da ti je soba mala, praktiÄno sve prve, pa i mnoge druge refleksije će izazivati tu iluziju. Recimo zvuÄnik-boÄni zid-patos-uho.

 

MeÄ‘utim. Dok ovaj zvuk odbijen od zida iza tvoje glave prelazi mali put, pa do uha dolazi vrlo malo utiÅ¡an, ove komponente koje prelaze i po 6-7m (prethodno navedene vrednosti se uvećevaju za razmak izmeÄ‘u tebe i zvuÄnika) su dosta oslabljene, jer srednji i visoki ne mogu baÅ¡ Bog zna koliko da se vrte po sobi. One viÅ¡e frekvencije se Äak i izgube na tom putu, ako ne krenu sa dovoljno energije.

 

Gotovo je izvesno da te komponente ipak moraju da uÄestvuju dovoljno glasno, da bi se iluzija stvorila u zadovoljavajućoj meri. Kada pojaÄanjem dostigneÅ¡ tu meru, zvuk ti se "otvori". Eto.

Link to comment
Share on other sites

Dobro...

A kako objašnjavaš sledeće:

Isti sistem tj. amp i zvuÄnici i ista sluÅ¡aonica, pa sa jednim izvorom, recimo cd plejer starije generacije, imamo dvodimenzionalan zvuk, a kad ubacimo u sistem recimo dobar DAC novije generacije imamo 3D?

Link to comment
Share on other sites

Pa sad... joÅ¡ će ispasti da sam neki znalac. G.Dragojlov je upravo naglasio da je njegov plejer obiÄni NAD, koji se može nabaviti za 150Eur.

 

Ali nije nemoguće zamisliti da se u DAC ubace softverska kašnjenja, koja rezultuju 3D reprodukcijom.

 

U vezi sa mojim prethodnim postom - ne treba zaboraviti da se boÄne i ostale reverberacije generiÅ¡u iz tzv. "off-axis" komponente reprodukcije drajvera, koja je znatno slabija od one direktne. S tim u vezi, na Linkwitz-ovom sajtu piÅ¡e da je za imidžing veoma važna ta karakteristika zvuÄnika, a da je precenjena uloga nekih drugih stvari, poput faznog poravnanja i refrakcije na rubovima kutije. 

Link to comment
Share on other sites

Pa, ne... ja sam razumeo da je i Toza primenio neÅ¡to od tvoje metodologije i da od 3D oÄekuje viÅ¡e od onoga Å¡to je zabeleženo na snimku.

 

Ako plejer samo korektno reprodukuje sve što mu je zadato, tu moraju biti i prostorne informacije. Ako se želi više od toga, u digitalnom domenu je svašta moguće napraviti.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...