Jump to content


Glavni sistem


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dovesti sistem: mikrofoni+procesor+mikseta u stanje da se napravi snimak onakav kako i Äujemo - moguće je. I to je stvar:

 

1. znanja

 

2. iskustva

 

3. kretivnosti

 

 

 

 

Onda ta tri parametra sazmes u jedno i to se zove jednostavno Benny Andersson  :D 

 

Imao sam priliku da slusam neke snimke koje je on radio u svom studiju, a na TAD Reference sistemu. To se tesko moze recima opisati. Svi snimci su bili kopije mastera, da zlo bude vece.

Link to comment
Share on other sites

Drugim reÄima - model reverba, koga mikrofon na izvesnoj pozici registruje, nije istovetan modelu reverba koga ljudsko uho registruje na istoj poziciji u prostoru. Ne radi se o istovetnom modelu koji se prosto superponira. Nikada. Sve na pomenutu stranu je neodrživa idealizacija.

Niko nije govorio o apsolutnoj istovenosti. 

Mislio sam da je bilo jasno da se radi o principu - snimljeni reverb se dodaje na reverb nastao prilikom reprodukcije.

Za razumevanje sustine problema nije presudno da li su ti reverbi potpuno identicni.

Inzinjeri iz AR-a su se opredelili za snimke nacinjene u "gluvom" prostoru.

Tokom godina su odrzali veliki broj demonstracija, vernost zvuka njihovih kutija je dokazivana poredjenjem sa zivim izvodjenjem.

Cinjenica da su te demonstracije bile veoma uspesne i da se jos uvek pamte, verovatno govori i o validnosti njihovog pristupa.

 

Snimak zvuka gitare koji reprodukuje audio sistem, je za prisutnu publiku trebao biti identican zvuku gitare koja je svirana uzivo.

Da je prethodno napravljen snimak ukljucivao i akustiku ambijenta, 

tokom reprodukcije bi tom snimljenom reverbu bio "dodat" i reverb prostorije u kojoj je vrsena prezentacija.

Kada bi posle reprodukcije snimka, u toj istoj prostoriji nastupio zivi gitarista, snimljenog reverba vise ne bi bilo, tako da bi razlika izmedju snimka i zivog izvodjenja odmah bila ocigledna.

To je bio pokusaj postizanja maksimuma reprodukcije "visoke vernosti".

...U datim uslovima, za odredjenu svrhu. :)

 

Ako hocemo da zabelezimo atmosferu koncerta u nekoj crkvi, to je naravno druga prica.

Tu su i brojne tehnike snimanja kojima se postize autorski poseban i subjektivni ugodjaj.

Uglavnom, "istina" nije jedna (cesto je nema?).

 

.

Link to comment
Share on other sites

Lepo kaze Bujodrag, produkcija je estetizacija. Audiofilski tripovi da zele cuti sve bas onako kako oni zamisljaju da bi trebalo da zvuci su samo tripovi. To, obicno, podrazumeva izlizanu frazu "u originalu, kao u studiju, da se snimi onako kako jeste". Stvar je u tome sto to ne valja bas uvek. Gde treba, u redu, gde ne treba, bolje ne. Tu je umetnost producenta.

Mislim, zamislite npr. par poslednjih albuma Leonarda Cohena gde je njegov glas snimljen "prirodno, bez obrade". To bi bilo za razmisljanje da li je smesno ili tuzno.

Link to comment
Share on other sites

Meni je nomimasen, posto sam mu zbog ovoga o cemu se sada prica odavno trazio neki njegov rad iz studija, odavno i poslao neke snimke putem pp.

Vec sam ga privatno pohvalio i ponovo cu ovde, ovaj put javno. Mislim da je odlicno snimio, meni se dosta svidelo, takav nacin snimanja. Najbolje da poslusate sami, moguce je da se nekome takav vid minimalisticke produkcije nece dopasti.

101% tacno,

Sve pohvale i komplimenti za stav, rad i finalni rezultat 

Link to comment
Share on other sites

Razumeli smo se na kraju, sve Å¡tima. 

 

Dakle - ne praktikujem reklamiranje tuÄ‘e muzike (u bilo kom okviru) samo zato Å¡to sam na njoj radio kao snimatelj ili producent. Taj postupak mi je uvek delovao neprirodno. To nije deo moga posla i nije neÅ¡to za Äega sam inicijalno angažovan. Dopustio bih onima Äija je muzika i onima koji u toj muzici pronalaze neÅ¡to da taj deo inicijative preuzmu. Time Å¡to sam svojim klijentima isporuÄio proizvod kojim su zadovoljni je moj posao okonÄan. Njima prepuÅ¡tam dalje reklamiranje mog rada, ako to smatraju za shodno.

 

Nekim Älanovima foruma sam poslao linkove ka par stvari koje sam skoro radio. Zahvalan sam im na pažnji i komentarima. Primeri su bili komentar na diskusiju koju ovde vodimo. Izbegavao sam glavnu temu da gest ne bi bio viÄ‘en kao nametljiv i neprimeren pravilima foruma.

 

Prema sopstvenoj muzici ne osećam apsolutno nikakvu vrstu ovakve uviÄ‘avnosti, te bih vam svima u nekoj temi o muzici mogao približiti neÅ¡to od toga, ako postoji želja. NIkako ne bih želeo biti protumaÄen kao neko ko na bilo kakav naÄin nameće neÅ¡to sliÄno ovde.

 

Hvala svim uvaženim Älanovima na razumevanju!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da ne bi bilo da neko nije pomenuo HEGEL (h80) pojaÄalo, evo ga i kod mene.

 

hegel80.jpg

 

Ovo nije test. Bez nedelju dana slušanja ne bih postavljao ozbiljan komentar.

Kolega harts naišao je u posetu i deo vremena posvećen je i hitu foruma.

Dakle, blic slušanje. Poredim s NAD326BEE integralcem.

 

Blic utisci (izvor AZUR):

1. Primetno, ali ne mnogo utegnutiji zvuk

2. Neutralniji bas (NAD ga malo greje i diže)

3. Srednji vuku na hladno

4. Mirniji sibilanti (NAD hoće da susne)

5. Jasniji detalji (struganje žica i sl.)

Nije bilo vremena da posluÅ¡amo neko oskestralno delo. Å teta, bitne razlike bi, verujem, bile uoÄljivije.

 

Izvor Mac, na USB:

1. Slabo

 

Nisam u poslednje vreme imao prilike da sluÅ¡am ureÄ‘aje tog razreda, tako da ne mogu da pravim poreÄ‘enje. OÄekivao sam da oduva NAD, ali to se nije dogodilo. Verovatno je i ostatak sistema kumovao tome.

Link to comment
Share on other sites

Najverovatniji uzrok tome je nepostojanje sinergije sa policom, pa dolazi da superponiranja zvucnih talasa u odredjenim delovima tosnkog spektra.

Takav dokazani znalac sigurno je upario i usvirao policu sa svojim izlaznim stepenom tako da tu ovakav "uljez" nema sta da trazi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...