Jump to content


Glavni sistem


TurboMaximus

Recommended Posts

@ninja

 

Temu pratim od samog poÄetka. Nije mi obiÄaj da preskaÄem postove. 

 

 

Mala pomoc:
Zvucnici na pocetku teme su postavljeni, po meni, slicno kao i slusalice.... sa namjerom da se minimalizira uticaj sobe. Na takvoj blizini imas skoro pa "livadu" ili gluvu sobu kako vec hoces.

Posle se pojavilo pitanje postovanog clana kako kod njega to drugcije zvuci na takvom polozaju, e tu sam se ja ukljucio. Kad "nabijes" zvucnike na usi, suzis pozornicu i ne mozes da dobijes zvuk "van" zvucnika, itd, itd ...

Eto, necu vise, ovo je zadnji post bez namjere a i volje za daljom diskusijom.

 

Uz sve dužno poÅ¡tovanje kolege Älana Nindže - nije tako. 

 

Vrlo sažeto pitanje. Da si nekada imao prilike slušati tako postavljen sistem, na nešto duže staze?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma ne znam, mora da su me gospodi hife pogledali pa mi pruzili vrhunski ugodjaj za malo novca i uz pomoc sasvim prosecnih uredjaja.

Sinergija... moguce.

Malo teorije primenjene u praksi, malo posvecenijeg pristupa problematici sve utice na konacni zvuk i prstohvat znatizelje...

 

Ne sporim, bolje jeste kada se izvuku.

Ali nista dramaticno.

Kazem iskustveno da svi pobrojani efekti mogu da se ostvare i sa zvucnicima blizu zida i policom izmedju zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

Ako je rezultat posmetraÅ¡ kako si i naveo, moguće je da se radi o priliÄno drugaÄijim oÄekivanjima.

 

Kod promene položaja zvuÄnika u pristojno podeÅ¡enom sistemu su centimentri od izuzetne važnosti. Ako nisi proveo par danas zabavljajući se sa tim, uz promene zakoÅ¡enja, razmaka, udaljenosti, interakcijom izmena svakog parametra, bilo kakvi sudovi su priliÄno klimavi.

 

TakoÄ‘e, soundstage i bas jesu neki od dobitaka. Ono Å¡to je možda i najdragocenije je da se takvim položajem pridobija Äistoća u srednjima. Ili dobra osnova za tu Äistoću. 

 

Za boldovano, moguce, no ja takva podesavanja, ipak, zaista smatram preteranim.

Slazem se da je sve bitno, ali valja imati granice.

Ko je rekao prasina?

Sistem mi bas zvuci kao da je veoma pristojno podesen, i zaista, centimetar ovamo ili onamo bas nista ne menja.

Link to comment
Share on other sites

Sistem mi bas zvuci kao da je veoma pristojno podesen, i zaista, centimetar ovamo ili onamo bas nista ne menja.

 

 

U podeÅ¡enom sistemu je centimetar Äujan. Može da se postavi kompromis da promena nije esencijalna, ali ona bi morala biti Äujna. Koristan je princip podeÅ¡avanja *centimetar na dan*. PomeriÅ¡, sluÅ¡aÅ¡. Sutra jedan centimetar u jednu stranu, sluÅ¡aÅ¡. Prekosutra u drugu stranu, sluÅ¡aÅ¡. Sve ovo je moguće ubrzati ali se pri tome donekle gubi na koncentraciji i sposobnosti da se fine razlike u odzivu prepoznaju i okarakteriÅ¡u.

 

Kada to radim, sam uglavnom pravim najviÅ¡e tri mala pomeraja za veÄe, potom pustim da se sve slegne i sutradan krenem od juÄe zadate polazne taÄke. Pomeraji se posle par dana (ili nedelja) smanjuju i zalaze u po pola centimetra, do krajnje stabilizacije.

 

Posle znaÄajnog broja ovakvih eksperimenata, stvar poÄinje da se radi dosta intuitivno. U većoj meri srediti položaj za veÄe ili dva je moguće. 

Link to comment
Share on other sites

Ponoviću enti put, dvokanalni koncept reprodukcije se oslanja na akustiku zatvorenog prostora.

 

ZvuÄnici sami za sebe nisu dovoljni da sluÅ¡aocu verno prenesu ono Å¡to sami reprodukuju. Zato je graÄ‘enje optimalnog odnosa izmeÄ‘u zvuÄnika kao primarnog i sobe, kao sekundarnog izvora zvuka, kljuÄno za postizanje kvalitetne reprodukcije. Postoje razliÄiti položaji zvuÄnika koji će dati prihvatljiv, privlaÄan ili dobar rezultat, ali ako se teži minimiziranju zvuÄnih kompromisa, zvuÄnici moraju u prostor.

 

 

I po n-ti put pogreÅ¡no.  :lol:  Soba nije (pozitivni) deo reprodukcije, već deo problema kod reprodukcije. Kada poÄneÅ¡ (i Nomimasen) da razlikujete izvoÄ‘enje i snimanje u zatvorenom prostoru, od reprodukcije u zatvorenom prostoru, Å¡to je SASVIM drugaÄija aktivnost, onda ćete, možda, shvatiti o Äemu se radi.

Za poÄetak, tvoja teorija da zvuÄnici sami nisu dovoljni za reprodukciju, pada u vodu pred: koncertima na otvorenom, sluÅ¡alicama, ali i npr. 3-sistemskim zvuÄnicima za mid-field monitoring u studijima, koji su ugraÄ‘eni u naspramni zid.

ZaÅ¡to li se u studijima radi ugradnja zvuÄnika u zid, da mi je znati?  :lol:  Ah, da, zbog (krajnje) negativnog uticaja refleksija na vernu reprodukciju.

 

ZaÅ¡to je toliko bolja reprodukcija zvuÄnika izvuÄenog na sred sobe, a blizu uÅ¡iju?

Jednostavno. Kada je zvuÄnik bliže zidovima, udeo direktno emitovanog zvuka je mali, dok je udeo refelktovanog zvuka veliki.

U drugom sluÄaju je situacija obrnuta, pa je udeo direktnog zvuka dominantan, dok je reflektovani u manjem procentu, i pri tome znaÄano slabijeg intenziteta nego direktan (10-15 dB slabiji, zbog odnosa daljine zvuÄnika od uÅ¡iju Vs. daljina zidova od uÅ¡iju).

Link to comment
Share on other sites

Edit: recnik.

Mala pomoc:

Zvucnici na pocetku teme su postavljeni, po meni, slicno kao i slusalice.... sa namjerom da se minimalizira uticaj sobe. Na takvoj blizini imas skoro pa "livadu" ili gluvu sobu kako vec hoces.

Posle se pojavilo pitanje postovanog clana kako kod njega to drugcije zvuci na takvom polozaju, e tu sam se ja ukljucio. Kad "nabijes" zvucnike na usi, suzis pozornicu i ne mozes da dobijes zvuk "van" zvucnika, itd, itd ...

Eto, necu vise, ovo je zadnji post bez namjere a i volje za daljom diskusijom.

 

Interesantno je kako sam ja upravo doziveo jedno od najboljih "nestajanja" zvucnika u prostoriji upravo kada su bili veoma blizu mestu / poziciji slusanja. O zvucnoj slici da ne govorim, narocito dubini.

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je kako sam ja upravo doziveo jedno od najboljih "nestajanja" zvucnika u prostoriji upravo kada su bili veoma blizu mestu / poziciji slusanja. O zvucnoj slici da ne govorim, narocito dubini.

 

Možda se ninja zbunio zbog mnogo vežbanja? :lol:  

Ono Å¡to zovemo (zvuÄnom) pozornicom tj. zvuÄnim/muziÄkim prostorom su refleksije "uhvaćene" mikrofonima, i na snimku su.

SVE se to reprodukuje iz membrane zvuÄnika, pa tako sa izvoÄ‘enjem muziÄkog dela integralno imamo i prostor i scenu iz direktog emitovanja zvuÄnika. 

TaÄno je da mali razmak izmeÄ‘u zvuÄnika može biti problematiÄan za 3D reprodukciju, jer je izmeÄ‘u mikrofona kod snimanja bio odreÄ‘eni razmak, i cela zvuÄna "slika" poÄiva na zvuÄnim zapisima u minimum dve taÄke sa faznim pomacima. Dakle, snimanje funkcioniÅ¡e sliÄno kao Å¡to Äovek Äuje u 3D (2 uÅ¡esa sa razmakom, i lociranje uz pomoć preseka dve linije pravca, + faktor vreme pristizanja zvukova u jedno i drugo uvo).

Možda ste imali razliÄiti doživljaj, jer je bitan i odnos dimenzija rastojanja izmeÄ‘u zvuÄnika, naspram rastojanja do mesta sluÅ¡anja. Zato se i preporuÄuje da je to približno jednakostraniÄni trougao.

Link to comment
Share on other sites

U ovom slucaju na koji sam aludirao, zvucnici su bili razmaknuti na oko 2.5-3 metra, a ja sam sedeo na oko 2 metra od svakog ( mozda koji cm manje ), naravno u osi. Zvucnici su bili na pola sobe od nekih 25kvm, relativno blizu bocnih zidova, na oko 1 metar. Prostor do zadnjeg zida, iza moje glave, je bio oko 1 - 1,2 metra. Prostorija uopste nije bila akusticki tretirana na bilo koji nacin, cak bih rekao da je bila i previse prazna sto se namestaja tice i nije bilo ni tepiha / zavesa.

 

Bez obzira na mozda uocljive nedostatke, sistem je zvucao neverovatno prirodno i kao sto rekoh, zvucnici bukvalno nisu postojali ( cesto se to potencira na forumskim temama, ali se retko desava u realnosti ).

Link to comment
Share on other sites

I po n-ti put pogreÅ¡no.  :lol:  Soba nije (pozitivni) deo reprodukcije, već deo problema kod reprodukcije. Kada poÄneÅ¡ (i Nomimasen) da razlikujete izvoÄ‘enje i snimanje u zatvorenom prostoru, od reprodukcije u zatvorenom prostoru, Å¡to je SASVIM drugaÄija aktivnost, onda ćete, možda, shvatiti o Äemu se radi.

Za poÄetak, tvoja teorija da zvuÄnici sami nisu dovoljni za reprodukciju, pada u vodu pred: koncertima na otvorenom, sluÅ¡alicama, ali i npr. 3-sistemskim zvuÄnicima za mid-field monitoring u studijima, koji su ugraÄ‘eni u naspramni zid.

ZaÅ¡to li se u studijima radi ugradnja zvuÄnika u zid, da mi je znati?  :lol:  Ah, da, zbog (krajnje) negativnog uticaja refleksija na vernu reprodukciju.

 

ZaÅ¡to je toliko bolja reprodukcija zvuÄnika izvuÄenog na sred sobe, a blizu uÅ¡iju?

Jednostavno. Kada je zvuÄnik bliže zidovima, udeo direktno emitovanog zvuka je mali, dok je udeo refelktovanog zvuka veliki.

U drugom sluÄaju je situacija obrnuta, pa je udeo direktnog zvuka dominantan, dok je reflektovani u manjem procentu, i pri tome znaÄano slabijeg intenziteta nego direktan (10-15 dB slabiji, zbog odnosa daljine zvuÄnika od uÅ¡iju Vs. daljina zidova od uÅ¡iju).

 

Potpuno je svejedno gde je i kako snimak napravljen, u zatvorenom ili na otvorenom. Sistem uvek ima isti zadatak, da snimljeno verno reprodukuje, Å¡to, ja tvrdim, ne ide bez zidova. PokuÅ¡ao sam to da obrazložim. Ukoliko mi nije uspelo u prethodnih deset pokuÅ¡aja, sumnjam da bi i u sledećih pedeset, jer nemam Å¡ta da dodam. Ne bavim se studijima, neka se oni bave svojim poslom, a ja ću da sluÅ¡am muziku sa sve zvuÄnom pozornicom, detaljima, basom, dinamikom, mikrodinamikom itsl.

 

O slušalicama možeš da se obavestiš ovde: Post #158.

 

Drugi deo ti je bolji, kao Å¡to je i zvuk kada su zvuÄnici odmaknuti od zidova. VidiÅ¡ ti stvari, ali ih ne prepoznajeÅ¡.

Link to comment
Share on other sites

@Turbo, moram da te pitam, a kako nestaju zidovi, tj. prostor sluÅ¡aonice i pojavi se ambijent studija pri reprodukciji na nekoj dobroj elektronici i joÅ¡ boljim zvuÄnicima?

Nisam siguran da sam savršeno razumeo pitanje.

 

Evo reprize posta #151.

 

Stereo koncept ne funkcioniÅ¡e bez refleksija. Razlog je u naÄinu na koji mozak analizira informacije. Zvuk u apsolutnom smislu ne postoji. FiziÄki postoje vibracije, koje sluÅ¡ni aparat registruje,a centar za sluh analizira. Zvuk je fenomen nastao u naÅ¡im glavama. Pisao sam već o tome.

 

Kad god smo u zatvorenom prostoru zvuk stiže sa svih strana. Mozak upravo to i oÄekuje. Direktna komponenta sadrži informaciju o fazi i kaÅ¡njenju, koje odgovara nekom realnom ambijentu, ali bez sobnih refleksija zvuk stiže samo iz zvuÄnika. Kontradiktorno. Mozak to ne oÄekuje i ne prihvata. Zato su refleksije neophodne, a kako ih tretirati je svakako tema za izuÄavanje.

 

OÄigledno je da je uloga sobe ogromna i da odgovor treba tražiti u interakciji sobe, odnosno prostora za sluÅ¡anje i sistema. Svaka prostorija unosi u zvuk i sopstveni akustiÄki karakter i to jeste jedno od ograniÄenja dvokanalne reprodukcije. VeÅ¡tina je u tome da se refleksije zadrže (nose veliki deo energije i neophodne su za pravilno deÅ¡ifrovanje zvuÄne informacije), a da se kontrolom refleksija potisne karakter same sluÅ¡aonice.

Link to comment
Share on other sites

Nisam inicijalno, ali sada bih se ipak nadovezao.

 

Kada poÄneÅ¡ (i Nomimasen) da razlikujete izvoÄ‘enje i snimanje u zatvorenom prostoru, od reprodukcije u zatvorenom prostoru, Å¡to je SASVIM drugaÄija aktivnost, onda ćete, možda, shvatiti o Äemu se radi.

 

PriliÄno dobro razlikujem ta dva procesa. Mislim da su vrlo srodni i svakako ne potpuno drugaÄije aktivnosti. O kakvom god muziÄkom izvoÄ‘enju se radilo, kakvom god muziÄkom izrazu, vodilja je namera da ga je u izvesnim estetskim okvirima potrebno preneti onome ko sluÅ¡a. Taj neko sluÅ¡a na zvuÄnicima, u sobi.

 

Neki Älanovi foruma su imali prilike Äuti proizvode nastale uz taj pristup. Bilo bi najbolje da sami o tome kažu reÄ ili dve .

Link to comment
Share on other sites

Kao Älan klike verovatno neću biti prihvaćen kao objektivan komentator, ali nije bitno.

 

Nomimasenove snimke sam prvi put Äuo nedavno. Iskreno, nisam uopÅ¡te znao Å¡ta da oÄekujem ni muziÄki ni zvuÄno. Znao sam da petlja sa sviranjem i produkcijom, ali ne i na kom nivou.

Ono Å¡to je karakteristiÄno za njegov "studio" je da je to, ustvari, jedna dobro razraÄ‘ena hi-fi instalacija. Ono kako se obiÄno zamiÅ¡lja studio zaboravite.

Prostor za snimanje je istovremeno i prostor za reprodukciju. Nazovimo to naknadnim monitoringom. Ne vidim prirodniji naÄin da se snimak uporedi s originalom. Kada se akustika jednom dobro podesi, postaje referenca sama za sebe i tada je lakÅ¡e raditi naknadne produkcijske zahvate s predvidljivim ishodom.

Imao sam priliku da posluÅ¡am dosta njegovih radova. Ono Å¡to je na liniji tekuće priÄe je da je, izmeÄ‘u ostalog, 3D na njegovim snimcima konzistentno na visokom nivou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...