Jump to content


Glavni sistem


TurboMaximus

Recommended Posts

  • Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bio sinoć kod TurboMaximus-a. OÄekivano, u pitanju je sasvim cool lik. B) Bilo je tu neke dobre muzike, sluÅ¡alo se na pristojno ugoÄ‘enom sistemÄiću, i to zvuÄi veoma dobro.

 

Dakle, sudeći po njegovim uobiÄajenim komentarima, koji meni uvek zvuÄe pomalo "talibanski", i sudeći po nekim fotografijama, oÄekivao sam ekstremnije akustiÄke uslove u toj sobi. MeÄ‘utim, osim praznog zida iza sediÅ¡ta, sve je tu u granicama normalnog. Soba je priliÄno mala i nezgodna za hi-fi, pa se, zaista, Äini da je i reÅ¡enje sa zvuÄnicima na sred sobe optimalno. Ne vidim niÅ¡ta nepraktiÄno u tome da se oni zaobilaze pri prolasku kroz prostoriju, kao Å¡to se zaobilazi sluÄajno ostavljena stolica. 

 

No, fakat je da tako postavljeni zvuÄnici nemaju problem sa zidom i uglovima iza njih, pa nema potrebe za bilo kakvim intervencijama te vrste. Trebalo bi izbegavati preporuke koje zvuÄe kao univerzalna reÅ¡enja, pa neće biti nesporazuma. 

 

U stvari, da je Turbo nadrndan poput nekih drugih likova, ja bih već odavno bio na njegovoj ignore listi, kao Å¡to se nalazim kod tih, nekih drugih. :D Ipak je forum specifiÄan medijum, treba ga oprezno upražnjavati.

 

Već sam skinuo nešto dobro što je sviralo sinoć (Stabat mater od Boccherini-ja). FLAC je sjajna stvar. Ovo tek da bih napakostio gramofondžijama koji opet dižu glavu u nekim temama, ali i svom sinoćnom domaćinu, koji ne koristi taj format. Ipak je on, pomalo, Taliban. :D

Link to comment
Share on other sites

ne znam kako da priđem konstrukciji o *dobacivanju basova*.

 

Pa, evo. Å to su zvuÄnici bliži sluÅ¡aocu, utoliko je uÄešće direktne komponente veće, u odnosu na opÅ¡tu zvuÄnu gungulu koja vlada u sobi.

 

Utoliko je zvuk jasniji i utoliko basove ne moraju da potpuno  "napune" sobu, nego imaju solidnu veliÄinu i bez toga. Naravno, postavljanjem kutija blizu zida a pogotovo uglova, dobili bi se i "veći" basovi, ali to je neka druga priÄa.

 

Ovako, i za basove važe formule za izraÄunavanje glasnoće sa promenom udaljenosti kutija. O tome bi Boki umeo mnogo preciznije da piÅ¡e.

Link to comment
Share on other sites

Jedino Å¡to mogu u ovom kontekstu da dodam - najveći i najkvalitetniji bas sa najvećim zvuÄnicima sa kojima sam radio (petosistemski, 100kg mase i 1,70m visine) dobijao sam sa njihovim položajem na sredini prostorije od 36 kvadratnih metara, uz udaljenost mesta sluÅ¡anja od nepuna dva metra. 

 

 

Tako je bilo i sa preostalih desetak razliÄtih zvuÄniÄkih sistema u ovoj prostoriji. Gabariti su se protezali od pomenutog do mini-monitorskog. Tako je bilo i u bilo kojoj drugoj prostoriji u kojoj sam se bavio sliÄnom gimnastikom, nezavisno od njene veliÄine. 

Link to comment
Share on other sites

Bio sinoć kod TurboMaximus-a. OÄekivano, u pitanju je sasvim cool lik. B) Bilo je tu neke dobre muzike, sluÅ¡alo se na pristojno ugoÄ‘enom sistemÄiću, i to zvuÄi veoma dobro.

 

Dakle, sudeći po njegovim uobiÄajenim komentarima, koji meni uvek zvuÄe pomalo "talibanski", i sudeći po nekim fotografijama, oÄekivao sam ekstremnije akustiÄke uslove u toj sobi. MeÄ‘utim, osim praznog zida iza sediÅ¡ta, sve je tu u granicama normalnog. Soba je priliÄno mala i nezgodna za hi-fi, pa se, zaista, Äini da je i reÅ¡enje sa zvuÄnicima na sred sobe optimalno. Ne vidim niÅ¡ta nepraktiÄno u tome da se oni zaobilaze pri prolasku kroz prostoriju, kao Å¡to se zaobilazi sluÄajno ostavljena stolica. 

 

No, fakat je da tako postavljeni zvuÄnici nemaju problem sa zidom i uglovima iza njih, pa nema potrebe za bilo kakvim intervencijama te vrste. Trebalo bi izbegavati preporuke koje zvuÄe kao univerzalna reÅ¡enja, pa neće biti nesporazuma. 

 

U stvari, da je Turbo nadrndan poput nekih drugih likova, ja bih već odavno bio na njegovoj ignore listi, kao Å¡to se nalazim kod tih, nekih drugih. :D Ipak je forum specifiÄan medijum, treba ga oprezno upražnjavati.

 

Već sam skinuo nešto dobro što je sviralo sinoć (Stabat mater od Boccherini-ja). FLAC je sjajna stvar. Ovo tek da bih napakostio gramofondžijama koji opet dižu glavu u nekim temama, ali i svom sinoćnom domaćinu, koji ne koristi taj format. Ipak je on, pomalo, Taliban. :D

 

Primer kako virtuelni kanali mogu da dovedu do suviÅ¡nih nesporazuma. Ovako, naživo, razumeli smo se i bez reÄi.

 

Interesantno je kako su uživaoci u muzici Å¡aroliki perceptori. Dok zbrujic uz zvuk mog sistema ne bi mogao ni kafu da pije, Beat ne da je pio, on je tražio kafu. A tek moj sluÄaj - ja uopÅ¡te ne pijem kafu.

Link to comment
Share on other sites

Dok zbrujic uz zvuk mog sistema ne bi mogao ni kafu da pije, Beat ne da je pio, on je tražio kafu. A tek moj sluÄaj - ja uopÅ¡te ne pijem kafu.

 

 

Baš me zanima objašnjenje ovog fenomena. :D

 

Ja "u kafi" uživam 

Zezam se, upotrebio sam kafu kao stilsku figuru; trebalo je da asocira na relaksiranost, dangubu, inerciju... 

 

Usput, baš je lepo što se ova dvojica nisu pobila :)

Link to comment
Share on other sites

Pa, nije takav utisak. I ja sam tako mislio, ali je osećaj prostora i sve ostalo sasvim u redu. Tako male kutije i ne treba postavljati na veću razdaljinu, jer basovima ne mogu toliko "dobaciti".

Intersantan komentar za male kutije. Pa to se desava i sa velikim kutijama ako ih gurnete suvise daleko od zidova. Moje Indre kad stavim na pola sobe i veoma blizu slusne pozicije (sto rece Ninda kao slusalice) imaju daleko skromniju scenu (bas da ne pominjem).

Link to comment
Share on other sites

Intersantan komentar za male kutije. Pa to se desava i sa velikim kutijama ako ih gurnete suvise daleko od zidova. Moje Indre kad stavim na pola sobe i veoma blizu slusne pozicije (sto rece Ninda kao slusalice) imaju daleko skromniju scenu (bas da ne pominjem).

 

Vrlo Äudan odziv. Trebalo bi da je upravo suprotno, i za scenu, i za bas. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...