Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

1 hour ago, somilenko said:

Dali to znači da su slušalice potpuno neprirodno iskustvo?

Ili recimo livada?

ne bih da ulazim u ovu psiho-akusticku raspravu , samo cu ti reci sta ja mislim i kakva su moja iskustva ...

Probao sam slusalice raznih tipova i stepena kvaliteta do recimo 2.000 $ i nikada nisam imao utisak da je sve prirodno i opusteno. Utisci su varirali od napetosti do korektnog ali nikada to meni nije zvucalo kao pravo izvodjenje , nikada nisam pomislio da sam tu na mestu svirke ... dakle kratko receno , moje misljenje je da je to neprirodno.

Sto se livade tice , zna to da bude sasvim OK recimo za neke zesce mizicke izrazaje kao npr rock n roll itd.

@TurboMaximus gluva soba je problematicna jer covek pocinje da cuje otkucaje srca , zavrtanje hrane u crevima i to unosi nemir jer smo mi evolutivno nenaviknuti na to . Covek je bice naviknuto na odredjeni stepen prirodne buke i to smatra normalnim okruzenjem. I dalje smatram da su nam zidovi neprijatelji u postizanju audio nirvane ali su i neophodni za zivot , tako da moramo se nositi sa njima kako bi ostvarili oba cilja , ugodan svakodnevni zivot , potreban nivo estetike i potreban nivo apsorpcije ...

Zvuk je svakako trodimenzionalna pojava , njegova reprodukcija u prostoru opet zavisi od tipa zvucnika i moze biti manje ili vise usmerena , sto sam vec objasnjavao ali svakako nije dvodimezionlna gotovo nikada i gotovo ni u jednom segmentu ucestanosti . U percepciji onoga sto cujemo veliku , gotovo ogromnu ulogu ima  i mozak jer on daje polsdnji pecat svemu.

Moj Kum  je radio sa gluvom decom na ugradnji Kohlearnog implanta i onda mi je objasnjavao kako to izgleda kada tinejdzer prvu put cuje kisu i ne zna da je to kisa , nego mora da mu se objasni i mora to da nauci i da prihvati ... isto tako i mu audifili godinama gradimo svoje culo sluha i onda kod slusanja muzike igramo se , a da to i ne znamo , igre asocijacije ...

Velika je i siroka ova diskusija , moja ideja je bila da se ukljucim i da podgrejem vase interesovanje ka akustickoj obradi prostora pa makar i amaterskoj ... cunjajte internetom , gledajte sta su ljudi radili , citajte iskustva , probajte sa dostupnim materijalima , zadovoljstvo nece izostati verujte mi !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Suština je upravo ono što si napisao, neugodno je kada nema nikakve buke, međutim kada počnu da sviraju zvučnici, tišina nestaje a odsustvo refleksija nas zapravo prenosi u prostoriju gde je snimano, naravno, ako je tako snimano. Verujem da bi neka elektronika ili prekomerno producirana muzika zvučala poprilično neobično...

Najveća mana slušalica je po meni nepostojanje fizičke senzacije, ne doživljavamo muziku samo ušesima...

Što se tiče livade (generalno zvučnici postavljeni napolju), u dosta navrata sam se iznenadio kako su lepo radili neki obični hifi zvučnici...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ima refleksija ali su naravno slabije i daleko više disperzovane. Cvrčak ti ne peva sa hrasta lužnjaka sa 8m visine već ga tačno pozicioniraš u travi. Na livadi se odziv zvučnika meri na najmanje 2m od zemlje da bi se minimizovao uticaj refleksija iz prirode.

Link to comment
Share on other sites

U slučaju livade imamo jedan granični uslov i to poprilično nepravilan i rastresit (pričam o zelenim površinama) tako da su refleksije minimalne i ako ih ima, ima sam prvog reda (ne uzimam u obzir refleksije od prednje ploče zvučnika, njih ima u oba slučaja i to je po meni deo samog zvučnika). Dok u sobi imamo 6 graničnih uslova, koji ako nisu tretirani proizvode refleksije ko zna kog reda, stojeće talase i ko zna šta još.

Dobro pozicioniranje cvrčka je upravo usled odsustva refleksija.

Ne nekom venčanju u crkvi sam probao da zatvorenih očiju odredim gde je pop u tom momentu, sramota me je da kažem koliko sam promašio, upravo zbog refleksija.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, somilenko said:

U slučaju livade imamo jedan granični uslov i to poprilično nepravilan i rastresit (pričam o zelenim površinama) tako da su refleksije minimalne i ako ih ima, ima sam prvog reda (ne uzimam u obzir refleksije od prednje ploče zvučnika, njih ima u oba slučaja i to je po meni deo samog zvučnika). Dok u sobi imamo 6 graničnih uslova, koji ako nisu tretirani proizvode refleksije ko zna kog reda, stojeće talase i ko zna šta još.

Dobro pozicioniranje cvrčka je upravo usled odsustva refleksija.

Ne nekom venčanju u crkvi sam probao da zatvorenih očiju odredim gde je pop u tom momentu, sramota me je da kažem koliko sam promašio, upravo zbog refleksija.

Mozda su domacini ofanzivno nudili rakiju od samog starta, znam ja takve svadbe :-) 

Link to comment
Share on other sites

Nakon dana provedenog u kolima u prestonici, malo mi je volje ostalo za ponavljanje, ali 'ajde još jednom.

Negde u temi sam napisao koji trik je u slušalicama, ali to me mrzi da ponavljam jer me ne interesuju.

Naš slušni aparat ima sposobnost da razdvoji direktno od ambijentalnog. To je jako važno zato što se zvuk, generalno, sastoji iz direktne i ambijentalne komponente. Direktna komponenta stiže pravolinijski, ambijentalna nakon odbijanja od objekata u okruženju. Ambijentalna kasni, ima pomerenu fazu i pravcem i smerom se u pravilu ne poklapa s direktnom. U zatvorenom prostoru praktično stiže iz svih pravaca, što je okolnost većine živih izvođenja i studijskih situacija i što i reprodukovani zvuk mora da zadovolji.

Gluva soba eliminisanjem refleksija redukuje ambijentalnu raspodelu na prostor između zvučnika. To ne može da se podvali centru za sluh. Rezultat je da mozak (dobar) deo ambijentalnih zvukova pridruži direktnoj komponenti, pošto dolaze iz istog dela prostora. Direktni zvuk je zaprljan, a ambijentalnost osakaćena. Dvokanalnom sistemu je neophodna pomoć prostorije da bi učinio uspešnu prevaru.

Dakle, korigovanje akustike - da, eliminisanje akustike - ne.

 

@lalelala, nemam ništa protiv

Speaker- and listening seat positioning remain the most important matters, but you can’t achieve perfection without careful treatment of the room. In my new setup, I now have incredible focus and transparency to rival the best I’ve heard from the best Apogees, along with truly excellent bass – thanks to Ben’s efforts and the amazingly effective R.T.F.S. Big Blocks.

 

Link to comment
Share on other sites

Neke stvari mogu da se mere, neke ne mogu ni pod razno - rezolucija, tekstura, dinamika, mikro-detalji, soundstage, timbre... A to su stvari koje cine hi-fi. 

Sistem koji briljira samo u merljivim stvarima moze, a ne mora uopste da bude dobar.

Ali...

Neke stvari koje se lako mere direktno govore da li zvuk uopste ima osnovu da bude dobar. Recimo, dovoljno je samo pogledati RT60 vrednost i reci da sistem jednostavno ne moze da svira dobro.

Isto tako, bas opseg je ono sto je dobrim delom merljivo, a bas daje fundament zvuku. Ako je bas los, a pogotovo mid-bas - zaprljano je sve. Savrsen bas ni pod razno nije garancija dobrog zvuka na celom opsegu, ali je dobra zdrava osnova.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Delija said:

Neke stvari mogu da se mere, neke ne mogu ni pod razno - rezolucija, tekstura, dinamika, mikro-detalji, soundstage, timbre... A to su stvari koje cine hi-fi. 

Sistem koji briljira samo u merljivim stvarima moze, a ne mora uopste da bude dobar.

Ali...

Neke stvari koje se lako mere direktno govore da li zvuk uopste ima osnovu da bude dobar. Recimo, dovoljno je samo pogledati RT60 vrednost i reci da sistem jednostavno ne moze da svira dobro.

Isto tako, bas opseg je ono sto je dobrim delom merljivo, a bas daje fundament zvuku. Ako je bas los, a pogotovo mid-bas - zaprljano je sve. Savrsen bas ni pod razno nije garancija dobrog zvuka na celom opsegu, ali je dobra zdrava osnova.

U mom prostoru je RT60 odvratan i skoro u celom opsegu preko 0,8 do cak 1 sekunde. Pored izrazito izrazenog moda sobe na cca 50Hz i ovo sigurno ne pomaze :-) 

Plocice, parket i spatulat na zidovima nisu dobra kombinacija za muziku.   

@damicmozda ima neka moja stara merenja ...

Link to comment
Share on other sites

Vremenski parametri su psihoakustički parametri. Tema egzaktne nauke psihoakustike nije sviđala-ne sviđala, već odziv psihosenzornog aparata na auditivne draži. Tu nema subjektivnog, ali ima individualnog. Svi mi slično čujemo, ali doživljavamo veoma različito. Ovim različitim bi mogla da se bavi, recimo, psihofiziologija.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Delija said:

Neke stvari mogu da se mere, neke ne mogu ni pod razno - rezolucija, tekstura, dinamika, mikro-detalji, soundstage, timbre... A to su stvari koje cine hi-fi. 

Sistem koji briljira samo u merljivim stvarima moze, a ne mora uopste da bude dobar.

Ali...

Neke stvari koje se lako mere direktno govore da li zvuk uopste ima osnovu da bude dobar. Recimo, dovoljno je samo pogledati RT60 vrednost i reci da sistem jednostavno ne moze da svira dobro.

Isto tako, bas opseg je ono sto je dobrim delom merljivo, a bas daje fundament zvuku. Ako je bas los, a pogotovo mid-bas - zaprljano je sve. Savrsen bas ni pod razno nije garancija dobrog zvuka na celom opsegu, ali je dobra zdrava osnova.

Pa ovo je vrlo tačno. Potrebna je baza u merenju koja će srediti probleme vidljive primarno u SPL, RT60, Waterfall, Clarity, i ETC merenjima.

Onda možemo da se igramo sa pravim stvarima - prvenstveno emotivnim doživljajem pečata koje komponente ostavljaju na muziku. To jeste suština, ali da bi se do nje došlo ne sme se ignorisati ipak neka teorija i znanje koji stoje kao preduslovi emotivnog doživljaja.

Isto tako, treba shvatiti da je room treatment bogom dan za sobe koje nisu bogom dane za muziku. Ali neke sobe su jednostavno savršene bez ikakve pomoći:
 

Moje najlepše hi fi iskustvo i dalje vezujem za posetu @damicprijatelja Mukija. To je koliko se sećam tavan predominantno u drvetu sa kosim svodovima i dosta polica sa knjigama. Oprema nije ni približno bila mojoj tad, ali kad sam došao kući samo što nisam gadjao zvučnike koliko mi je 2D i neprijatna moja zvučna scena bila. 

@damicjoš uvek ima merenja koja smo napravili ja mislim. Sećam se da je RT60 u oktavama relevantnim za ovo merenje bio otprilike 0.3 non stop. 
 

Eto, svi ako hoćete da čujete savršenu sobu bez i jednog jedinog tretmana pravac kod Mukija :)

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovežem na gore rečeno, to je bio za mene prelomni momenat kad sam shvatio da nijedni novci uloženi u hi fi neće imati smisla ako soba ne svira dobro. Možete da pomičete zvučnike, menjate podloške i cevi, probavate MC zvučnice i digitalne filtere do besvesti, ali ako soba ne svira dobro, nema tu ‘leba. Surova istina sa kojom mnogi ne mogu da se izbore iz objektivnih razloga, ali istina. 

Link to comment
Share on other sites

 Ne bi da zvucim kao kreten, ali ako "nista ne meri kako se slozen signal ponasa" cemu sluzi storage osciloskop? :)

 Ne tvrdim ja da gospodin ima lose usi, samo pitam cemu sluzi uredjaj koji sam video u upotrebi. Mozes da skines dva sempla, na dva kanala (recimo pre i posle uredjaja X), da ih spustis na istu ravan i da ih uporedis. Ne mozes da das "brojku" kao rezultat odstupanja (bar mi to nisu pokazali, ovo jesu), mada tehnici, nije nemoguce doci ni do toga....

 Da se razumemo, ovo nije bas hi-fi merenje, posto hi-fi merenje bi podrazumelo i neki mikrofon (koji nije idealan) koji meri odziv u sobi, ali... realno, to je, zapravo ono sto room correction uredjaji rade. Puste test signal, snime sta mikrofon cuje i uporede sa onime sto znaju da treba da izadje.

 Ni u kom slucaju ja ne tvrdim da je room correction svemoguc, da je ovo prosto, da je tehnika idealna, da sobu treba ili ne treba tretirati (po meni treba, bar malo), samo kazem da je merenje moguce.

Link to comment
Share on other sites

ne bih ni ja da zvučnim kao kreten, nego mi se nešto vrzma po glavi već izvesno vreme a tiče se i pozicioniranja zvučnika i akustike.

Ono silno merenje, centimetrisanje, bale vatelina, ružni akustički paneli. Svi oni efikasnije umanjuju nupcijalitet i natalitet nego što išta rešavaju po pitanju sobne akustike. Sobu ti pretvore u hmmm... (Sad) man's cave? 

Drugo: svaki dušebrižnik od proizvođača/konstruktora/trgovca smatra da je najveći problem u vašem domu upravo nedostatak onog proizvoda koji upravo oni proizvode/prodaju.

Smorili su me sa tim pristupom, ko da stvari kupuju vlasnike a ne vlasnici stvari.

To verovatno nema nikakve veze sa ovom temom, ali možda potera nekog čitaoca ovog posta da se ne opterećuje preterano sa hajfajem.

Ima i gorih stvari u životu.

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...