Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Chieftec, tako je, nemoj mnogo da brines za delay, na malim razdaljinama kod niskih freq. se ne primecuje. Dosta ljudi sa oba foruma je bilo kod mene, niko nije imao primedbu u tom smislu. PA skretnice koje koristim imaju vise setinga, jedan je recimo sa delay-om na basu, drugi je bez, u roku od par sekundi mogu preci sa jednog na drugi. Naravno, niko nije mogao da primeti cujnu razliku. Najveci problem kod basa su sobne rezonance.

Kad smo vec kod dsp-a, na netu su prisutni komentari, dosta ljudi je nezadovoljno raznim sistemima za korekciju zvuka u sobi, misljenja sam da je stvar u overprocesingu. RCS koriguju apsolutno skoro sve, prave svoju idealnu krivu, bez obzira treba li to ili ne. Pazljiva minimalna rucna korekcija dsp-om, daje bolje rezultate. Bas juce sam naisao na jedan prilog koji govori upravo o tome.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kako da resim problem ovog stuba?

kada bih stavio zvucnike na neku udaljenost od 2m, jedan bi dosao ispred ovog stuba, koji je dubine 14cm, tako da mi ne bi bili udaljeni podjednako od zadnjeg zida...

druga varijanta mi je da i sa leve strane uradim gipsani stub iste dubine, ali onda bih morao da pomeram zvucnike od zida kada ih slusam, jer mi je sa leve strane ulaz u sobu, kada bih stavio stub,pa prostor do zvucnika pa zvucnik skoro bih zatvorio ulaz u sobu. 
 

I treca varijanta mi je da desni zvucnik stavim do ivice stuba (koliko bi to imalo uticaja, da desna ivica zvucnika prati levu ivicu stuba), onda bi razmak izmedju zvucnika bio nekih 1.6-1.7. (Polica je sirine 1.1m radi lakseg uvida u dimenzije prostora).

Zvucnici su Dynaudio Excite x12. 

A330A6B7-5361-4EF5-8900-9FAEE2B0A4F4.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Kupi penasti plocasti materijal Audiotec u firmi  Eurofoam iz Indjije , kojmi ces popuniti tu supljinu .....ispred montiraj perforiranu gipsanu plocu u boji zida ili drvenu perforiranu plocu po zelji ....

 

Dobices ravan zid + bastrap + smirices reverberacije na celom spektru  ucestanosti a i zvucnici ce ti biti na istoj udaljenosti 

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Reborn said:

Kako da resim problem ovog stuba?

kada bih stavio zvucnike na neku udaljenost od 2m, jedan bi dosao ispred ovog stuba, koji je dubine 14cm, tako da mi ne bi bili udaljeni podjednako od zadnjeg zida...

druga varijanta mi je da i sa leve strane uradim gipsani stub iste dubine, ali onda bih morao da pomeram zvucnike od zida kada ih slusam, jer mi je sa leve strane ulaz u sobu, kada bih stavio stub,pa prostor do zvucnika pa zvucnik skoro bih zatvorio ulaz u sobu. 
 

I treca varijanta mi je da desni zvucnik stavim do ivice stuba (koliko bi to imalo uticaja, da desna ivica zvucnika prati levu ivicu stuba), onda bi razmak izmedju zvucnika bio nekih 1.6-1.7. (Polica je sirine 1.1m radi lakseg uvida u dimenzije prostora).

Zvucnici su Dynaudio Excite x12. 

A330A6B7-5361-4EF5-8900-9FAEE2B0A4F4.jpeg

Jesi probao da li ti akustički pravi problem to izbočenje iza desnog zvučnika? Radi li neki debalans u zvuku ili ti vizuelno smeta?

Mozda i nema tolikog utjecaja koliko bi covjek mislio jer je ploha dosta uska.

Link to comment
Share on other sites

On 3.10.2020. at 7:58, damic said:

Chieftec, tako je, nemoj mnogo da brines za delay, na malim razdaljinama kod niskih freq. se ne primecuje. Dosta ljudi sa oba foruma je bilo kod mene, niko nije imao primedbu u tom smislu. PA skretnice koje koristim imaju vise setinga, jedan je recimo sa delay-om na basu, drugi je bez, u roku od par sekundi mogu preci sa jednog na drugi. Naravno, niko nije mogao da primeti cujnu razliku. Najveci problem kod basa su sobne rezonance.

Kad smo vec kod dsp-a, na netu su prisutni komentari, dosta ljudi je nezadovoljno raznim sistemima za korekciju zvuka u sobi, misljenja sam da je stvar u overprocesingu. RCS koriguju apsolutno skoro sve, prave svoju idealnu krivu, bez obzira treba li to ili ne. Pazljiva minimalna rucna korekcija dsp-om, daje bolje rezultate. Bas juce sam naisao na jedan prilog koji govori upravo o tome.

 

 

Dobar video Damicu.

Nekako sam i ja u uvjerenju da automatske kalibracije ne rade bas dobro. To automatsko procesuiranje zvuka da se dobije ravna krivulja odziva dosta ubije zvuk, sve izgubi malo na zivosti. Na zalost nije niti DSP svemoguc, moze puno pomoci ali treba znati granicu. Lijepo je covjek rekao, ne moze se sa DSP-om popraviti los zvucnik.

Cak i sa tim rezanjem pikova treba biti oprezan jer i kod takve korekcije moze da se umrtvi zvuk. 

Dosta sam se igrao sa raznim parametrima pa sam na kraju zakljucio da cu bas sekciju bolje malo staviti u rolloff da bi dobio čišći i dinamicniji spektar horne koja svira iznad 1000Hz. Vrlo je tanka ta granica kako treba sve biti podeseno u donjem spektru da ne zasjeni gornji spektar sto je ustvari najveci problem vecine zvucnika. Kao sto je u videu spomenuto, svaka korekcija u plusu jako opterecuje pojacalo da taj dio gubi na energiji. To se donekle moze kompenzirati monstrumima od pojacala koja imaju zalihe snage-energije da bi mogla to odraditi kako treba. Moji zvucnici imaju pojacala od 600W na 8 ohma pa mogu odgovoriti zahtjevima i određenim korekcijama, premda je taj raspored snage drugaciji na trenutnim postavkama. 2 bas drivera pokazuju 6 ohma a na horni je 20 ohma jer sam stavio otpor.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Dacho said:

Jesi probao da li ti akustički pravi problem to izbočenje iza desnog zvučnika? Radi li neki debalans u zvuku ili ti vizuelno smeta?

Mozda i nema tolikog utjecaja koliko bi covjek mislio jer je ploha dosta uska.

Nisam, jos sredjujem stan posto se selim. Nisam donosio jos sistem, a i da se potrudim da ga donesem prazna mi soba jos uvek, nema zavesa, tepiha, minimalno namestaja nesto privremeno, prstace zvuk na sve strane.  
 

U sustini jedan bi bio 30-35cm od zida drugi 15-20. 

Link to comment
Share on other sites

15-35cm od zida nećeš imati dubinu zvučne slike. Moraš ih još malo odmaći od zadnjeg zida. Na žalost tako ćeš izgubiti na basu. Moraš postupno tražiti optimum. I tepih što pre, dominiraće previše srednji i visoki spektar, a detalji će se izgubiti u silnim refleksijama.

Link to comment
Share on other sites

Dobija se čistiji bas, bolje definisan, ali ga ima manje. To je fizika, room gain. Potvrđeno više puta na uvo i merenjima. Osim toga, zavisno od konstrukcije zvučnika, naginjanje unazad može dati znatno poboljšanje jer obično driveri nisu fazno poravnati, midbass je najčešće iza visokotonca u vertikalnoj ravni. Ja imam podesive oslonce za nagib, i zvuk se puno menja za svega par stepeni nagiba unazad jer mi je prednja ploča ravna kao i na većini zvučnika. Zaokretanje zvučnika prema mestu slušanja takođe je bitno, dobija se šira ili uža stero slika. Bitna je i visina postavljanja kutija i to prilično.

Ko ima volje i strpljenja da pažljivo pozicionira zvučnike u prostoru i eksperimentiše malo može biti nagrađen kao da je pazario zvučnike više klase.

Planirani razmak zvučnika od 2m je dosta mali.

Link to comment
Share on other sites

ne bih premeravao tuđ žuvotni prostor, ali meni ovaj uokviren deo (dubine 14cm) bi dušu dao za ispunu sa nekim akustičkih panela tipa ovih sa linka: https://www.archdaily.com/catalog/us/products/14019/wood-fiber-acoustic-panels-envirocoustic-acoustical-surfaces

iza kog bi eventualno mogao da se sakrije i sistem kanala za struju i za zvučničke kablove.

Za to naravno nije kasno ni nakon useljenja i postavljanja hajfaj sistema na svoje mesto jer je u pitanju sistem suve gradnje.

Naravno, konsultovao bih nekog ko se u to i razume od ljudi od struke iz domena akustike uz blagoslov ukućana i ministra finansija.

Edit: kad sam malo pogledao katalog sa linka nije mi bilo dobro.

IMG_20201006_160529.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Nomimasen said:

Najenergičniji i najintegralniji bas je uglavnom moguće dobiti tek prilično daleko od zidova.

Apsolutno si u pravu. Samo je veoma teško razuveriti kolege sa foruma. Kada se zvučnici postave daleko od zidova, prvenstveno od zadnjeg,  dobija se u kvalitetu ne samo u niskom frekventnom opsegu nego u svim opsezima, dokazano u praksi. 

Link to comment
Share on other sites

U prilog prici o što slobodnijem prostoru oko zvucnika...i ja sam dobio maksimum izvucen iz svoje sobe tek kad sam izmakao zvucnike na skoro 1,5m od zida.Bocni nisu problem sa panelima,to moze i na 5cm,nema bočnih refleksija.Bilo bi fino kad bi mogli jos malo vise od 2m da se razmaknu.Vec sam pisao na tu temu ali nije lose napraviti neku mogucnost da se zvučnici kad se ozbiljnije sluša izvuku u slobodan prostor,a vrate kad narusavaju konfor u stanu,obzirom da nas ipak vecina nema zaseban prostor za muziku.Efekat moze da bude tako dobar ka da ste kupili nove tj. mnogo bolje zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

@zflazar krades mi predlog :-)

@sondek malo je drugacije sa tvojim kutijama , matematika se menja je jer tvoj zvucnik  zraci napre di nazad u suprotnim fazama a kutijasti u bas podrucju zraci i napred i nazad u istoj fazi ....

John Atkinson iz magazina Stereophile kaze da kada je zvucnik daleko od svake prepreke minimalno 2,2 m onda se to moze smatrati kvazi anehoicnom komorom , ili prevedeno na naski , tek onda slusamo zvuk iz kutija a ne dodatak koji prouzrokuje prostor. Kako je to tesko ostvariti ,a narocito u smislu udaljenosti od podloge , svi mi slusamo zvuk iz zvucnika koji je obogacen pecatom prostorije zbog odbijanja ....ima tu pojacanja ali ima i oduzimanja. Ponesto od dodataka se moze resiti DSP-om a ono kad nam prostorija sece , e to ne moze DSP-om da se doda ...

Zato je jedino resenje kombinacija , akusticki tretman i ako bas treba DSP

Zato mislim da ti je to udubljenje na zidu dusu dalo za popuniti sundjerastim / penastim materijalima .... 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Vec sam pisao na tu temu ali nije lose napraviti neku mogucnost da se zvučnici kad se ozbiljnije sluša izvuku u slobodan prostor,a vrate kad narusavaju konfor u stanu,obzirom da nas ipak vecina nema zaseban prostor za muziku.

Kako to izvesti? Teško je vući po parketu zvučnike od 25-30kg na šiljcima i podloškama. Da li postoje nekakvi točkići-šiljci-postolja-šta god koji bi to omogućili? 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, maxa78 said:

Kako to izvesti? Teško je vući po parketu zvučnike od 25-30kg na šiljcima i podloškama. Da li postoje nekakvi točkići-šiljci-postolja-šta god koji bi to omogućili? 

ja sam urnisao parket :-) 

i sta 30 Kg , moji su 50 , da vidis kako ti oru duboko !

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

U prilog prici o što slobodnijem prostoru oko zvucnika...i ja sam dobio maksimum izvucen iz svoje sobe tek kad sam izmakao zvucnike na skoro 1,5m od zida.Bocni nisu problem sa panelima,to moze i na 5cm,nema bočnih refleksija.Bilo bi fino kad bi mogli jos malo vise od 2m da se razmaknu.Vec sam pisao na tu temu ali nije lose napraviti neku mogucnost da se zvučnici kad se ozbiljnije sluša izvuku u slobodan prostor,a vrate kad narusavaju konfor u stanu,obzirom da nas ipak vecina nema zaseban prostor za muziku.Efekat moze da bude tako dobar ka da ste kupili nove tj. mnogo bolje zvučnike.

Kad imamo neusvirane zadnje zidove, jbg :P

Link to comment
Share on other sites

Sad sam premerio opet. 215 je maksimali razmak, i udaljenost 40 levog i 25 desnog od zadnjeg zida. U tom slucaju desni dolazi u pravcu ovog prekidaca, znaci to je neki maksimum koji ne remeti prostor. Ostatak sobe i namestaja ne bi trebalo da predstavljaju problem, bice minimalno namestaja, bez nekih kabastih stvari, deblji tepih i zavese. 
 

Obraditi taj zid iza nije problem, ali time suzavam prostor. Opet cu imati problem blizine ovog stuba kod desnog zvucnika. Onda mi ostaje varijanta da ih pomeram pri svakom slusanju. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Sondek je njegovim nabavio "miselinke" :D

Odustao sam od tockica,ali moram da kazem da su ti silikonski tockici sa kuglicnim lezajima vrhvrhova i primenjivi i za vrlo teske zvucnike.Ispod police su sa plocama su koja ima skoro 3 metra ploca(ima tu 100-150kg sigurno) i voza se polica kad zatreba jednom rukom,stavio sam 6 komada da rasporedim teret.

Ja sam pomeranje kabastog zvucnika resio tako sto sam zalepio samolepljivi filc koji ikea daje uz namestaj za zastitu parketa na kemp podloske za spajkove.Sa time svako vece vec dve godine pomerim jedan zvucnik i to klizi ko ona zenka nilskog konja iz crtaca.Mislio sam da ce to da se pohaba brzo,al' evo traje 2g.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, maxa78 said:

Kako to izvesti? Teško je vući po parketu zvučnike od 25-30kg na šiljcima i podloškama. Da li postoje nekakvi točkići-šiljci-postolja-šta god koji bi to omogućili? 

Nista ne brigaj za tezinu i kilzanje po parketu nacinom koji sam opisao,moji zvucnici su 38kg po komadu.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav ljudi. Evo malo i mog amaterskog iskustva. Jednom prilikom kada sam napravio stalke i podigao zvucnike primetio sam znacajnu razliku u basovima. Izgubilo se na toplini. Pomislio sam da je to mozda zbog toga sto sam ih malo podigao i zatrazio misljenje ostalih clanova. Bilo je raznih manje-vise konstruktivnih sugestija ali jedan clan mi je kratko i jasno pomenuo razmak od zadnjeg ili vec prednjeg zida. Kaze mozda sam ih prilikom podizanja malo i odmakao pa mi predlaze da probam da ih malo vratim nazad. Zakljucih ja da je covek u pravu, vidim da sam ih izvukao 10-ak santima napred u odnosu na prethodni polozaj i vratim ih. Eureka! Toplina se vratila. Nisam mogao da verujem da 10 cm mogu imati toliki uticaj. Od tada na poboljsanju akustike radim samo razmestanjem stvari u sobi. Na zalost, obzirom na 14m2, nisam nikada zvucnike izvlacio metar i vise, zeleo sam ali sam odustajao upravo zbog pratecih problema koje bi pomenute kuglice resile. 

Ja bih jednostavno desni zvucnik izvukao koliko to prostor dozvoljava pa u istu ravan privukao levi.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, pompi said:

Bilo je raznih manje-vise konstruktivnih sugestija ali jedan clan mi je kratko i jasno pomenuo razmak od zadnjeg ili vec prednjeg zida.

Prednjeg, naravno. Vecina diskutanata na ovoj strani stalno pominje zadnji zid umesto prednjeg sto je pogresno (Reborn, Nixie, dzonibigud, zflazar). Centar orijentacije u sobi je pozicija slusaoca koji gleda u prednje zvucnike i prednji zid, kao sto su iza njega zadnji zvucnici (ako ih ima) i zadnji zid.

Link to comment
Share on other sites

Nigde veceg mlacenja prazne slame nego kad se povede prica o basu. Ljudi su u stanju da puknu nevidjene pare na sporedne stvari koje marginalno uticu na zvuk, a tesko im je da odvoje 50-100 evra na mikrofon, ili ga pozajme, da bi videli i razumeli stanje u sobi. Pisu o slusnim utiscima, koji kod basa ne piju vodu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...