Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

10 sati ranije, _Naum said:

Polica je bas masivna, korpus je od duplog univera, ima bar 25 - 30 kg, bez stvari..
Stalci da su ispred police, ne bih mogao da prodjem pored jedne strane ugaone a da ga ne udarim...
Narocito me zeza onaj komad zida levo od levog zvucnika, preklapa se sada 5cm sa kutijom. Zvucnik - zid pozadi je 33cm. Rastojanje zvucnika nesto ispod 2m, a udaljenost pozicije slusnja vise od 3m. Soba cela je skoro 7m (iza ugaone ima jos oko 2.5m).
Sistem je tek sklopljen, usvirava se.
Morace zavese na vrata, prozor.. 
Mozda da stavim samo plocu, recimo laminiranog hrasta, od nekih 4 - 5cm ispod kutija? A ispod spajkove? Ili je bolje od siljaka nesto ovako:
https://www.aliexpress.com/item/32934599184.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.65d02e0eUtOhNf
Sve u svemu, bice dosta zabave...
Evo i slika sobe:
 


soba.jpg.5afca5a8d6b400b110c7929e59e71a61.jpg

ovo sa alia ce sigurno dati poboljsanje samo bi predlozio neku plocu/dasku iznad mislim da cu i ja da narucim,hvala za info

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Father said:

@_Naum

Kako ti ovo izgleda kao rešenje?

https://sonusart.hr/vogel-s-vlb200-zidni-stalak-za-zvucnike.html

921_3.jpg

Pitanje je samo nosivost zida iza. Nemam zvučna iskustva, ali će svakako odvojiti zvučnik od police. Ne bi moralo da se podiže u nebesa. Npr. na neku visinu ušiju...

Kao prvo, ne može, KEF je dubine 306mm, a ovaj nosač može da se razvuče do 300mm max. Kao drugo, čak i kad bi moglo, zvučnik sa otvorom za bas refleks pozadi bio bi praktično zalepljen za zid.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Father said:

:) za tebe uvek po nešto ostavim :)

Onda je fioka zapravo fiJoka, jel da?

:nerd

Baš lepo od tebe, juče si se baš "naostavljao", i to samo u jednom tvom postu...:rolleyes:

principijElno
kompliJansa
kruciJalni
anti-skating
nedovoljno (jedna reč)
apriori (jedna reč, iako se na latinskom u originalu piše onako kako si ti napisao)

A ovo za fioku je duhovito otprilike kao i ono vađenje na "ćiribiribela" glupost...:heat

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zexx said:

Baš lepo od tebe, juče si se baš "naostavljao", i to samo u jednom tvom postu...:rolleyes:

principijElno
kompliJansa
kruciJalni
anti-skating
nedovoljno (jedna reč)
apriori (jedna reč, iako se na latinskom u originalu piše onako kako si ti napisao)

A ovo za fioku je duhovito otprilike kao i ono vađenje na "ćiribiribela" glupost...:heat

Ćiribiribela je citirana sa Vujaklije, valjda je to bilo jasno, S obzirom da sam ostavio link.

Trebalo je da bude smešno, zajedno sa komentarima ispod, na toj adresi. Ipak ovako, kapiram da sa vama više nije ništa smešno, nažalost. Izgleda da je kokain pojeftinio, pa će u buduće i deblji Bold da bude zameran.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

Ćiribiribela je citirana sa Vujaklije, valjda je to bilo jasno, S obzirom da sam ostavio link.

Trebalo je da bude smešno, zajedno sa komentarima ispod, na toj adresi. Ipak ovako, kapiram da sa vama više nije ništa smešno, nažalost. Izgleda da je kokain pojeftinio, pa će u buduće i deblji Bold da bude zameran.

Druže, ja sam citirao Vujakliju, ti si citirao vukajlija.com...:lol: A što se tiče nedozvoljenih sredstava, prvo što sam pomislio kad sam pročitao da čuješ razliku u gaznoj sili od 0,01 gram je "droga krokodil"...

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Zexx said:

Druže, ja sam citirao Vujakliju, ti si citirao vukajlija.com...:lol: A što se tiče nedozvoljenih sredstava, prvo što sam pomislio kad sam pročitao da čuješ razliku u gaznoj sili od 0,01 gram je "droga krokodil"...

To se samo na igli čuje, dragi moj,<_< samo na igli.

Link to comment
Share on other sites

u situaciji kakva jeste tvoja ideja da na komodu stavis neke niske stalke,platforme sta god pa na to zvucnike je najmanje zlo od svih ostalih predloga ovde.

estetski ce biti odlicno,imaces solidan prostor za pozicioniranje i eksperimentisanje,neces busiti zidove,imati visece kablove.....

 

maksimalno se posveti izolovanju vibracija na svim mogucim mestima,

zvucnik-stalak

stalak-komoda

komoda-pod

uredjaji-komoda

 

i bice to vrlo dobar 4 

Link to comment
Share on other sites

Batalite te dijagrame i informacije po netu, nego lepo sedite namestite i slušajte, to je jedino merodavno. Nema tog stručnjaka koji će bolje od mene samog da namesti kutiju u mom stanu. Podesiš slušaš, pomeraš, odaljiš, približiš dok ne nađeš poziciju koja tvom uvu odgovara. Ne mora da je idealna, čak može nekom da se ne dopada, ali svako je uvo različito.

Primetio sam mnoog se oslanjate na internet, dijagrame, rekla-kazala a najmanje na sebe samoga. Nisu ti tzv. stručnjaci pametniji od mene koji slušam valjda.... Zaista ne znam šta bi vam rekao osim... slušajte ljudi a manje čitajte i gledajte.

Da ne budem prestrog, polazim od sebe prvo, i ne zanima me šta će ko da kaže moje uveko je najmerodavnije bez obzira na matematiku i neku njihovu geometriju. 

Znači pozicioniranje kutija, pomeranje slušanje, opet pomeranje dok ne nađete da to vama odgovara, a da li je to sad u skladu sa nekim tamo dijagramom, zašto mora da bude ako se to vama sviđa više? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Сретен Младеновић said:

Batalite te dijagrame i informacije po netu, nego lepo sedite namestite i slušajte, to je jedino merodavno. Nema tog stručnjaka koji će bolje od mene samog da namesti kutiju u mom stanu. Podesiš slušaš, pomeraš, odaljiš, približiš dok ne nađeš poziciju koja tvom uvu odgovara. Ne mora da je idealna, čak može nekom da se ne dopada, ali svako je uvo različito.

Primetio sam mnoog se oslanjate na internet, dijagrame, rekla-kazala a najmanje na sebe samoga. Nisu ti tzv. stručnjaci pametniji od mene koji slušam valjda.... Zaista ne znam šta bi vam rekao osim... slušajte ljudi a manje čitajte i gledajte.

Da ne budem prestrog, polazim od sebe prvo, i ne zanima me šta će ko da kaže moje uveko je najmerodavnije bez obzira na matematiku i neku njihovu geometriju. 

Znači pozicioniranje kutija, pomeranje slušanje, opet pomeranje dok ne nađete da to vama odgovara, a da li je to sad u skladu sa nekim tamo dijagramom, zašto mora da bude ako se to vama sviđa više? 

Da li si ti na prethodno opisan način dobio zadovoljavajuće rezultate, bez merenja naravno:)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, patason said:

u situaciji kakva jeste tvoja ideja da na komodu stavis neke niske stalke,platforme sta god pa na to zvucnike je najmanje zlo od svih ostalih predloga ovde.

estetski ce biti odlicno,imaces solidan prostor za pozicioniranje i eksperimentisanje,neces busiti zidove,imati visece kablove.....

 

maksimalno se posveti izolovanju vibracija na svim mogucim mestima,

zvucnik-stalak

stalak-komoda

komoda-pod

uredjaji-komoda

 

i bice to vrlo dobar 4 

Hvala, tako cu da probam.. Necu da busim zid sa strane ili pozadi ili budzim neki stalak iza/preko komode, pa da shvatim da i to ne valja. Sad sam trenutno u dilemi dal da odmah pravim niske stalke kao na slici dole (samo da budu max 20cm) ili samo platformu (jednu deblju plocu) koja bi bila do 8cm.. Takodje vidim da su elementi ovih stalaka spajani od delova hrasta, verovatno je to namerno zbog akustike, (verovatno manje rezonuju) a ne zbog nize cene, jer ne kostaju malo..
 

33.JPG.b92165c4e6c59f1855af6ff3dd37ddfa.JPG

Link to comment
Share on other sites



u situaciji kakva jeste tvoja ideja da na komodu stavis neke niske stalke,platforme sta god pa na to zvucnike je najmanje zlo od svih ostalih predloga ovde.
estetski ce biti odlicno,imaces solidan prostor za pozicioniranje i eksperimentisanje,


Uopšte se ne slažem sa tobom, stavljati bilo šta na komodu je najgore rešenje. Postoje konstrukcije u obliku slova C ili [ ] koje leže na pod, zaobilaza komodu i stalak im dolaci iznad komode. Na to se stave zvučnici na spajkove, najbolje rešenje ako već neće stalke iznad komode. Postoji tema na forumu koja obrađuje ove profile [ ]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, patason said:

ovo moze Kursum da ti odradi :plakanje

Kursum kao kurslus? :D A generalno na tim policama su bile teze stvari, tiplovi su 10cm u zidu, za sad radi posao dok se ne posvetim malo setapovanju prostorije. Vise je nesrecno u vidu preblizu su mi zvucnici zidu, visina na kojoj su police/zvucnici, a vibracije se rese iglama ili eventualno armafleksom :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...