Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Cujni doprinos, ali sa onim osecajem da nedovoljno opravdava cenu.

Obzirom da je uredjaj donet na kucnu prezentaciju na samo par sati, nisam imao mogucnosti da objektivnije procenim efekat na rad sistema.

Svakako ostaje kao jedno od mogucih resenja za bas problematiku ako ne bude neke bolje alternative.

Link to comment
Share on other sites

@TurboMaximus Pozicioniranje samih zvucnika manje utice na odziv basa - a vise na stereo sliku, fokus, dubinu pozornice.

Ono sto najvise utice na kvalitet basa je pozicija slusanja/namestaj, u mom slucaju velika ugoaona garnitura naslonjena na zadnji zid. Problem je sto je kod vecine nas, pa i kod mene, prilicno ogranicen manevrski prostor za tako velike komade namestaja :(

Odatle i potreba za necim poput pomenutih PSI Audio aktivnih bas trapova.

Sa druge strane, u posebnoj sobi za slusanje a koja nije male dimenzije, zvucnike i slusnu poziciju (fotelja/trosed) odmaci sto vise od zidova. Nesto slicno nearfield slusanju kao kod @Nomimasen i tada pretpostavljam problemi bivaju daleko laksi za resavanje akustickim panelima (razne kombinacije apsorbera i difuzora) do nivoa na kome soba nece zvucati mrtvo vec onako kako volimo mi audiofili - sa trunkom zvonkosti :)

Link to comment
Share on other sites

@Филип,

не бих да  на основу сат времена проведених код тебе дајем неке велике савете ... мени се се онда све свидело и то сам ти рекао лично и овде јавно .

Ти најбоље знаш шта би ту могло да се побољша и шта можда није на нивоу који ти очекујеш.

Рећи ћу ти пар мојих постулата које сам временом изградио ....

1.Симетрија у простору ....ако желиш сцену која не бежи мораш је некако обезбедити  

2.Позиционирање ... нису @TurboMaximus i  @Nomimasen досадни у својим тврдњама него је заиста то почетна ставка сваког озбиљног система ... знам да је и најболнија гледе укућана али и креативним размишљањем  може се доћи до компромиса .

Моја соба је срећнија од твоје утолико што ја седим оквирно на сред собе и имам маневарског простора напред назад око 1м 

Поставио сам кутије на 1,75м од задњег зида , симетрију немам такође али добио сам скоро максимум са неким мањим одступањима ... ДСП је постала опција а не обавезна ставка !

Где ја код тебе видим могуће правце решења ... угаона гарнитура би могла бити растављиве природе са опцијом померања напред док се  критички слуша ... ту би добио пре свега бољу позицију седења у зони мањег притиска .

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Филип said:

@TurboMaximus Pozicioniranje samih zvucnika manje utice na odziv basa - a vise na stereo sliku, fokus, dubinu pozornice.

Ono sto najvise utice na kvalitet basa je pozicija slusanja/namestaj, u mom slucaju velika ugoaona garnitura naslonjena na zadnji zid. Problem je sto je kod vecine nas, pa i kod mene, prilicno ogranicen manevrski prostor za tako velike komade namestaja :(

Odatle i potreba za necim poput pomenutih PSI Audio aktivnih bas trapova.

Sa druge strane, u posebnoj sobi za slusanje a koja nije male dimenzije, zvucnike i slusnu poziciju (fotelja/trosed) odmaci sto vise od zidova. Nesto slicno nearfield slusanju kao kod @Nomimasen i tada pretpostavljam problemi bivaju daleko laksi za resavanje akustickim panelima (razne kombinacije apsorbera i difuzora) do nivoa na kome soba nece zvucati mrtvo vec onako kako volimo mi audiofili - sa trunkom zvonkosti :)

Pozicije zvučnika i slušaoca su ravnopravni faktori, ali pogrešna pozicija zvučnika je ono što izaziva rezonancu, najpogubniju anomaliju u reprodukciji basa. Obična nelinearnost je benigna koloracija.

Situacija u mojoj slušaonici. Kada je sve što treba u redu, s basom skoro da nema problema, iako je soba gotovo kvadratne osnove.

600.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, TurboMaximus said:

Pozicije zvučnika i slušaoca su ravnopravni faktori, ali pogrešna pozicija zvučnika je ono što izaziva rezonancu, najpogubniju anomaliju u reprodukciji basa. Obična nelinearnost je benigna koloracija.

Situacija u mojoj slušaonici. Kada je sve što treba u redu, s basom skoro da nema problema, iako je soba gotovo kvadratne osnove.

600.jpg

 

TurboMaximus,

Koje su dimenzije prostorije? na kojim udaljenostima je pozicija za slusanje i zvucnici u odnosu na zidove i medjusobno? 

Ako nije problem, kad stignes, molim javi... 

Link to comment
Share on other sites

Ako mogu moje nestručno mišljenje u ovoj temi. Mislim da je pravo umijeće i dobar posao ako se audio sistem podesi prema prostoriji a ne prostorija prema njemu. Znači hoću da imam i fotelju koja mi se sviđa i gdje mi se sviđa i zvuk podešen za njega. Meni se sviđa pozicija u ćošku sobe, i ne želim da se pomjeram. Zato imam i muku da podesim akustiku za to mjesto. A to da je idealno sjedenje u centru sobe, 1m od zida, mi ne znači mnogo za moj potpuni ugođaj.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Филип said:

Da li su u pitanju PSI Audio AVAA C20 aktivni bas trapovi?

Prosle godine sam ih probao kod sebe.

  On 12.6.2019. at 16:32, damic said:

Aktivni bas trapovi su bili par puta na Bgd Hi-Fi Show, svi koji su ih culi, samo ih hvale (ja nisam bio), problem je sto su skupi a treba ih vise komada. Cini mi se da su prezentaciju vrsili bas neki momci iz Slo.

https://www.psiaudio.swiss/avaa-c20-active-bass-trap/

Evo, slušao sam ove trapove. Pa šta znam, u demo sobi bila je neka razlika. Ali nije bila takva za 5.000 eura. Trebalo bi to probati u vlastitoj sobi. Našao sam na GS i nekoliko grafova gdje su ljudi testirali u različitim sobama i ponekad ima razlike, a ponekad je nema. Znači nema nikakve garancije i zato to treba probati u svom sistemu.

(Sa Gerchy-jeve teme)

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, misko1989 said:

 

TurboMaximus,

Koje su dimenzije prostorije? na kojim udaljenostima je pozicija za slusanje i zvucnici u odnosu na zidove i medjusobno? 

Ako nije problem, kad stignes, molim javi... 

340 (zid na kojem su zvučnici) x 360. Sto je u ispustu za prozor, 180 x 90.

Uši su na pola metra od zida i oko 185cm od zvučnika (ne od linije zvučnika).

Drajveri zvučnika su razmaknuti 189cm, a na 157 su od stražnjeg zida.

Zbog ispusta za prozor i bočnih vrata postoji poprečna asimetrija, tako da je , u odnosu na centar glavnog dela sobe, sistem pomeren dvadesetak centimetara prema prozoru. Balans vuče ulevo.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala.

Pitam zato sto imam sobu oko 400x400 pa bih se mozda igrao kako bih uporedio situaciju sa trenutnom postavkom u dnevnoj sobi (400x600).

Jako sam zadovoljan zvukom trenutno, na neki nacin mislim da sam izukao maksimum koji u datim uslovima sa velikom garniturom i suprugom moze. Puno mi je pomogao ruski FSQ disk koji preporucih na forumu, a koristio sam i mnoge druge demonstracione diskove za proveru. Recimo, za definiciju basa koristim Chesky Ultimate Demonstration Disc Volume 2 odnosno "Young Girls Heart" kao referencu, kao i neke novije snimljene "boomy" produkcije na kojima znam da je ranije soba igrala i muljavilo je sve. Emely Sande vise nije vristava i ne proizvodi bol u usima u "My kind of love". Tom Odell - Another Love takodje ukroceno sve i utegnuto nakon pomeranja. Dubinom i scenom sam sada konacno zadovoljan, ali mislim da se tu moze napraviti ogroman napredak i da bi tu sa pomeranjem zvucnika blize centru sobe dobio nesto sto nikada do sada nisam cuo. 

Link to comment
Share on other sites

Danas sam poslušao svoja dva sistema sa po sedam rezonatora u sobi. Definitivno je interakcija soba-sistem veliki problem. Tu mnogima nastaje problem a da nisu ni svesni. Obično to ljudi leče promenom kablova jer je tako najjeftinije i komotnije (mrska mera dilerima i samograditeljima, po njima je bolje da uređaje menjamo, jel...). I ja to radim, ali to ima i svoje limite. Ti limiti se ne mogu pomeriti bez akustičnih intervencija, ma koliko mi ulagali u opremu.

Iz svega dosadašnjeg, došao sam do zaključka da i budžetski sistemi mogu da sviraju jako dobro. Tri su osnovna uslova za to: dobra struja, antivibracione i akustične intervencije. Ali onda ovde dolazimo do jednog konflikta. Ljudi koji bi kupili sistem za recimo1500 - 2000 eura, nikad nebi dodali isto toliko para za ove tri stavke (u biti treba i više). Oni koji imaju samo za budžet, oni obično nemaju ni para, ni entuzijazma, za ove periferne vratolomije. Oni koji imaju para, obično stuku sve u opremu misleći da će im cena opreme doneti i zvuk. To je po meni velika zabluda. Oni obično i ostanu na tome.

Čvrstog sam mišljenja da i budžetski sistemi, kod kojih su ispunjene ove tri spomenute stavke, mogu da nadmaše daleko skuplje sisteme koji nemaju ovu podršku. Za struju i antivibarcione mere sam se davno uverio, sad je i akustika potvrđena (iako odavno imam difuzore i apsorbere).

Bolje je imati svuda trojke na svakoj poziciji nego sve petice i jednu jedinicu.

Što se tiče picanskog mincanja zvučnika po sobi, to je po meni bitno za one koji slušaju muziku sedeći između dva zvučnika. Ja nemam tih želja da robujem položaju zvučnika jer želim što kvalitetnije raspoređivanje zvuka po prostoru. Ja zapravo najmanje i slušam muziku sedeći u slatkoj tački. Kad se ujednači kvalitet po prostoru - slatka tačka će biti još slađa. Ujedno se postavlja pitanje, ako se samo tako sluša muzika, iz stolice, u idealnom mestu - da li mi slušamo onda slušamo produkciju, sa svim svojim čarima, ili muziku?

PS: Ja se nebi oslanjao na te diskove za demonstraciju jer su obično pesme snimljene jako glasno (veliki gain). Takve pesme su samim tim nepravilne i šalje se pogrešna informacija onom ko to sluša. Ujedno se pesme provlaće kroz neke filtere tako da budu milozvučne. Česki je prvak u tome.

Ja sam za slušanje radijske muzike starijeg datuma izdanja nosača, kad su testovi u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Meni je isto zanimljivo kad neko recimo ovde na forumu baci neko izdanje ili numeru sa instrukcijom - ako zaustavlja dah - dobro je, to je to, imate odlican sistem... potpuno besmisleno IMHO, za tako nesto je potrebna neka vrsta veze, spoznaje ili sta vec sa muzikom, izvodjacem, instrumentom... Kad Jimmy Page svira solazu u Stairway to Heaven ili No Quarter, to meni moze da zaustavi dah ili veze me i odvede negde i ako je mp3 plejer i najjeftinije sluske ili kompjuterski zvucnici ono na cemu slusam... FSQ je dobar jer se prvo podesi glasnoca slusanja i ide se step by step. Nakon toga, naveo sam samo primere da su efekti cujni i na ostale stvari sta god slusao. A treba znati kako i sta cuti... Zato su mi zgodni pojedini demonstracioni diskovi koji idu sa uputstvom bas sto se toga tice - sta slusati, kako nesto treba da zvuci.

Voleo bih ovde da cujem predloge numera koje pustate i sta tacno slusate, sta trazite prilikom "pomeranja" u sistemu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...