Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

9 minuta ranije, sondek said:

U potpunosti se slazem.Hifi je skracenica od High Fidelity ...dakle visoka vernost.Koliko vam zvuk nalikuje zivom i neamplifikovanom instrumentu ili vokalu toliko je i dobar.Barem meni je to osnovni kriterijum.

Da , nalikuje ! ili je "najsličniji "      no razumne smo osobe , (  ajoj kad su audiofili  razomne osobe )   i opet se  povlađujemo  podjelama  tipa hi fi vs hi end  itd ? ,  nije li to tipa čiji je veči ? a niko ga neče pokazat , neg se lamantira  po "selu "  ;)

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, jagermaister said:

Prekjuce sam bio na koncert Cece :D i dj je pustao uvodno malo hitova , pa sam bas komentarisao kako je bas izuzetno kontrolisan i ima u sebi tu dozu svjetline koja unosi lijepi balans ne pokrivajuci ostali dio spektra . Dok nisu otpustili sub-ove i udarili u prsa :D

Pa to je  smisao ? na  50 kw  moraš  provibrirat ?  nije bitno na čemu ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Da bi drugi članovi mogli da prate šta ja i @Toza pričamo , treba da znaju da je Toza kao momče mlado prisustvovao  probama sedeći jako blizu izvođačima tj izmedju njih.

Moja "živa" iskustva su 90% velika sala Srpskog Narodnog Pozorišta u Novom Sadu , redovan repertoar , opere , tamburaški koncerti , rock opere itd.

Ja cenim da nije isto sedeti izmedju izvođača i sedeti malo dalje dok su izvođači u "rupi" ispod scene . Tu se izgubi dosta te oštrine o kojoj Toza priča .

Ja se odlično sećam kako sam se iznenadio posle prve opere odgledane u pozorištu ... tada sam shvatio da se muzika ne sluša stomakom kao u diskoteci i da je poprilično milozvučna ...

Takođe i Toza je u pravu kad traži da činjela odreže resko , jer kad sediš pored nje to se tako čuje.

Elem , mnogi proizvođači definitivno svesno "slade" zvuk i idu ka tome da se audiofili ne zamore dok provode vreme slušajući ...

Kako god bilo , o ukusima ne vredi raspravljati ...svako sebi ugodi i sve je super !

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, lalelala said:

Da bi drugi članovi mogli da prate šta ja i @Toza pričamo , treba da znaju da je Toza kao momče mlado prisustvovao  probama sedeći jako blizu izvođačima tj izmedju njih.

Moja "živa" iskustva su 90% velika sala Srpskog Narodnog Pozorišta u Novom Sadu , redovan repertoar , opere , tamburaški koncerti , rock opere itd.

Ja cenim da nije isto sedeti izmedju izvođača i sedeti malo dalje dok su izvođači u "rupi" ispod scene . Tu se izgubi dosta te oštrine o kojoj Toza priča .

Ja se odlično sećam kako sam se iznenadio posle prve opere odgledane u pozorištu ... tada sam shvatio da se muzika ne sluša stomakom kao u diskoteci i da je poprilično milozvučna ...

Takođe i Toza je u pravu kad traži da činjela odreže resko , jer kad sediš pored nje to se tako čuje.

Elem , mnogi proizvođači definitivno svesno "slade" zvuk i idu ka tome da se audiofili ne zamore dok provode vreme slušajući ...

Kako god bilo , o ukusima ne vredi raspravljati ...svako sebi ugodi i sve je super !

Od vibracija sam ja i kais stezao da ne ostanem bez gaca :D Slično iskustvo sam i ja imao , pričali smo već o tome ...al to je ipak epicentar zbivanja gdje se svašta nešto čuje ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, lalelala said:

Da bi drugi članovi mogli da prate šta ja i @Toza pričamo , treba da znaju da je Toza kao momče mlado prisustvovao  probama sedeći jako blizu izvođačima tj izmedju njih.

Moja "živa" iskustva su 90% velika sala Srpskog Narodnog Pozorišta u Novom Sadu , redovan repertoar , opere , tamburaški koncerti , rock opere itd.

Ja cenim da nije isto sedeti izmedju izvođača i sedeti malo dalje dok su izvođači u "rupi" ispod scene . Tu se izgubi dosta te oštrine o kojoj Toza priča .

Ja se odlično sećam kako sam se iznenadio posle prve opere odgledane u pozorištu ... tada sam shvatio da se muzika ne sluša stomakom kao u diskoteci i da je poprilično milozvučna ...

Takođe i Toza je u pravu kad traži da činjela odreže resko , jer kad sediš pored nje to se tako čuje.

Elem , mnogi proizvođači definitivno svesno "slade" zvuk i idu ka tome da se audiofili ne zamore dok provode vreme slušajući ...

Kako god bilo , o ukusima ne vredi raspravljati ...svako sebi ugodi i sve je super !

Upravo tako ! što se na pozornici zbiva je tzv irevelantno za  gledatelje ? .  glatelji ne mogu svi biti u svit  spotu ? ali obziron na  amzicioznost i  zvučne karakteristike  prosrora svi jasno čuju ! .  A joj  ? :) Zašro se  orkestar  !skriva  !  ispod  pozornice ?  i zvuči mono  ?  :banana. Mi  hočemo doživljaj kao  hedonisti  . ?  a   posle ???    ! nhf .

 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, lalelala said:

Da bi drugi članovi mogli da prate šta ja i @Toza pričamo , treba da znaju da je Toza kao momče mlado prisustvovao  probama sedeći jako blizu izvođačima tj izmedju njih.

Moja "živa" iskustva su 90% velika sala Srpskog Narodnog Pozorišta u Novom Sadu , redovan repertoar , opere , tamburaški koncerti , rock opere itd.

Ja cenim da nije isto sedeti izmedju izvođača i sedeti malo dalje dok su izvođači u "rupi" ispod scene . Tu se izgubi dosta te oštrine o kojoj Toza priča .

Ja se odlično sećam kako sam se iznenadio posle prve opere odgledane u pozorištu ... tada sam shvatio da se muzika ne sluša stomakom kao u diskoteci i da je poprilično milozvučna ...

Takođe i Toza je u pravu kad traži da činjela odreže resko , jer kad sediš pored nje to se tako čuje.

Elem , mnogi proizvođači definitivno svesno "slade" zvuk i idu ka tome da se audiofili ne zamore dok provode vreme slušajući ...

Kako god bilo , o ukusima ne vredi raspravljati ...svako sebi ugodi i sve je super !

Kao što vidiš po vremenskom  toku  pisao sam prije ? .Ja sam hedonist , al poštivam sve okolo ! :)

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, lalelala said:

@black coffe

pogledaj link

https://www.snp.org.rs/?page_id=3106

U zavisnosti od prigode , muzičari ponekad sede na sceni , ponekad u katakombi ispod scene .

Akustika tavanice se velikim pločama spram toga podešava da gledalište uvek bude  u maksimalnom ugodjaju  ...

Hedonizam uvek !

Točno !  Muzičari obično počmu  svirati za "SEBE " , a  poslije  za pare  ? , prvo kao reproduktivci , a poslije  autorski ?  Tako je  glazba  počela  , A  onda  KOMERCIJALA  , pa  podijele ? ovakva ili onakva  glazba  ....    Ajde , pa nečemo  opet iz početka ? :D !Btw  nije ista prića Band Vs  oni ispod pozornice ? .  ...Prvo  isprika  ! nisam pročitao sa razumjevanjem :(    pa  eto ? :) .

Link to comment
Share on other sites

Hteo bi da se vratim na samu akustiku prostorije.Pre 30 godina sam slusao sistem u manjoj sobi (5x2,6m).sistem sa zvucnicima je bio na duzem zidu,veliki zvucnici SBI1.Posto sam sedeo blizu zvucnika falila mi je dubina pa sam zid iza sistema oblepio plutom,tad je bila dvoslojna sitno mlevena pa preko toga krupni komadi u dimenziji 30x30cm.debljina je bila 3mm.To je bilo ok ali sam saznao za tajni sastojak koji od plute pravi cudo.U pitanju je glicerin kojim sam premazao plutu u vise slojeva ,sve dok je pluta mogla da upija.

Za neverovati ali dobio sam zvuk u dubini jednog metra iza zida kao da se soba produbila za jedan metar.

Zasto ovo pisem sad ,nisam vise u istoj sobi sad je soba veca ,sistem na uzem zidu ,zvucnici metar od zida ali i ovde imam plutu ,doduse ploce 1x0,6m.debljine 10mm.na zidu iza zvucnika.

Te ploce koristim vec deset godina jer je na zvucnicima bas refleks pozadi.Nisam ih premazivao glicerinom do pre neki dan.Malo teze upijaju jer su gusto presovane ali treba imati strpljenja.

Posle 30 godina ponovo se oduzevim koliko moze da se unapredi zvuk na jednostavan nacin.

Link to comment
Share on other sites

Hahaha, pa @lalelala nisam bio grupi devojčica nego sam svirao u raznim orkestrima. I to je poenta mog ličnog doživljaja reprodukcije. Ako ne čujem pri reprodukciji ono što mi je instrument pružao dok sam ga svirao to nije to. 

Zato sam kod sebe tako i ugodio i tome težim.

Da, želim da čukem činelu resko, zvonko i da traje ton do kraja sa svim vibracijama. Isto tako želim da čujem odzvanjanje tijela gitare itd.

Cijenim i ooštujem i drugačije pristupe.

Često pomenem i Acu beatgoesona i njegov sistem. Zaista zvuči kao na koncertu nekog amplifikovanog benda i tako...

Link to comment
Share on other sites

On 25.3.2019. at 10:27, lalelala said:

Moja "živa" iskustva su 90% velika sala Srpskog Narodnog Pozorišta u Novom Sadu , redovan repertoar , opere , tamburaški koncerti , rock opere itd.

Velika sala SNP-a nema karakteristike načelno dobre sale, puno toga je prilično omašeno.

Kako god se stvari postavile tamo je zvuk uvek zaprljan. Bilo je situacija kada bi veštiji izvođači te prepreke donekle premostili.

Za kamernija izvođenja u Novom Sadu - Sinagoga ili svečana sala Gradske kuće. Znatno iznad, po svakom pitanju. Evo par prilika na nadolazećem Nomusu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nomimasen said:

Velika sala SNP-a nema karakteristike načelno dobre sale, puno toga je prilično omašeno.

Kako god se stvari postavile tamo je zvuk uvek zaprljan. Bilo je situacija kada bi veštiji izvođači te prepreke donekle premostili.

Za kamernija izvođenja u Novom Sadu - Sinagoga ili svečana sala Gradske kuće. Znatno iznad, po svakom pitanju. Evo par prilika na nadolazećem Nomusu.

Karakteristike Sinagoge su ispred svega ....akustika koja dozvoljava da veliki broj ljudi odlično čuje izvođenje čak i manjih grupa muzičara bez struje .

Velika sala SNP-a u mojim koordinatama uopšte nije loša , mada svakako nije ni zamišljenja da pruži ugođaj Sinagoge jer su projektanti bili suočeni za polivalnetnim zahtevima ....

Prvobitni projekat je dao Viktor Jackijevič ali je to kasnije menjano , mada ne toliko u akustičkom smislu .

"Koncept prostorne strukture koju je predložio Viktor Jackijevič bio je zasnovan na heksagonalnom sistemu, tada često primenjivanom u projektovanju javnih objekata. Za šestougaoni modul, kao i dvorane zasnovane na heksagonalnoj formi autor se opredelio tragajući za savremenim arhitektonskim prostorom u kome će biti moguće uspostaviti akustičke vrednosti karakteristične za najbolje konvencionalne auditorijume potkovičastog oblika. Sličan pristup već su uspešno primenili Frenk Lojd Rajt u Dalasu, 1959, kao i, na sasvim poseban način, Kodil Roulit-Skot i Džordž Ajzenor u Hjustonu 1966. godine. "

evo i linka koga zanima :

http://www.scen.uns.ac.rs/wp-content/uploads/2013/11/Festival-pozorište-i-grad-O-arhitekturi-SNP-u-Novom-Sadu.pdf

Lično mislim da je pravo majstorstvo odgovarajuće namestiti krovne pomične betonske ploče koje mogu znatno da utiču na akustiku i sigurno da treba dosta iskustva i sluha da bi se to podesilo na odgovarajući način u skladu sa prigodom .

O ovome nam je pričao još profesor dr Petar Pravica (predmet akustika) dok još nisam znao gde se kopčam ... sad kao znam .

U svakom slučaju za jedan mali Novi Sad , sasvim dovoljno da Veliki tamburaški orkestar RTV-a  (jedva) stane  na scenu i odsvira "Na lepom plavom Dunavu" i meni srce puno ...to je melem za moje srce i dušu . I zaista nikavu prljavštinu ja u tome nisam osetio a godinama to pratim . Možda violine , tamburice i begeši ne mogu to da pokažu ... sreća naša i moja  :-)

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nomimasen said:

Velika sala SNP-a nema karakteristike načelno dobre sale, puno toga je prilično omašeno.

omašeno, ali BGF prošle godine na NOMUSu, nije loše zvučala, čak i bolje nego na Kolarcu

1 sat ranije, Nomimasen said:

Za kamernija izvođenja u Novom Sadu - Sinagoga

da, za kamerna, ali za kompleksnija orkestarska baš i nije.. ne samo zbog malog podijuma

Link to comment
Share on other sites

ja sam za Nomus planirao tri koncerta,sva tri u razlicitim prostorima.Međutim ipak će biti samo sinagoga i studio M,uleteo jos jedan van Nomusa u Studiu M drugog zanra,karte kupljene pa je otpao koncert u Galeriji Matuce Srpske koji je dobar prostor i prilika je da se cuje harfa uzivo,ono sto je tamo predivno pored ambijenta je i neverovatna tisina za centar grada.Sinagoga uopste nije kincertni prostor i zvuk je dobar samo u jednom delu partera.Snp ima sjajan zvuk sa ozvucenjem,koji cesto hvale i muzicari,naravno zavisi ko je i kako raspolozen za miksetom.Studio M je ipak moj favorit.I u gradskoj kući je dobar zvuk,bas dobar.

Link to comment
Share on other sites

U Studiju M je (inače nekada pristojno) stanje drastično pogoršano korišćenjem jezivo teške draperije od poda do plafona, koja zatvara sva tri zida bine.

Idiotsko (ne biraju mi se reči) rešenje koje se ni u jednoj svetskoj relevatnoj sali sličnih karakteristika ne može videti. 

Takođe, čini sviranje na toj sceni krajnje mučnim iskustvom. 

Velika sala Galerije matice srpske je, uz neke probleme, prilično dobra za kamerno, pomalo amplificirano. Govorim o utisku sa obe strane.

Link to comment
Share on other sites

On 25.3.2019. at 10:27, lalelala said:

Da bi drugi članovi mogli da prate šta ja i @Toza pričamo , treba da znaju da je Toza kao momče mlado prisustvovao  probama sedeći jako blizu izvođačima tj izmedju njih.

Moja "živa" iskustva su 90% velika sala Srpskog Narodnog Pozorišta u Novom Sadu , redovan repertoar , opere , tamburaški koncerti , rock opere itd.

Ja cenim da nije isto sedeti izmedju izvođača i sedeti malo dalje dok su izvođači u "rupi" ispod scene . Tu se izgubi dosta te oštrine o kojoj Toza priča .

Ja se odlično sećam kako sam se iznenadio posle prve opere odgledane u pozorištu ... tada sam shvatio da se muzika ne sluša stomakom kao u diskoteci i da je poprilično milozvučna ...

Takođe i Toza je u pravu kad traži da činjela odreže resko , jer kad sediš pored nje to se tako čuje.

Elem , mnogi proizvođači definitivno svesno "slade" zvuk i idu ka tome da se audiofili ne zamore dok provode vreme slušajući ...

Kako god bilo , o ukusima ne vredi raspravljati ...svako sebi ugodi i sve je super !

Pravo  rečeno !   glas je  glas ! , a  glazba je  ...   !

Link to comment
Share on other sites

Elem,

"My way of designing circuits involves much more interaction between my hearing apparatus and the tubes, transistors, transformers,etc., than simulating would allow. Some of my better sounding efforts have, for example, levels of THD that would cause the topology to be readily discarded as a failed simulation attempt. However, my ear/brain voted to keep the circuit and use it. I am not faulting anyone for using simulations to eliminate "dead ends" in design, but would urge caution in equating a good computer screen design with a circuit that actually conveys music in the way it can be heard live."

Kevin Carter
K&K Audio
www.kandkaudio.com

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2019 at 10:27 AM, lalelala said:

 

Takođe i Toza je u pravu kad traži da činjela odreže resko , jer kad sediš pored nje to se tako čuje.

Elem , mnogi proizvođači definitivno svesno "slade" zvuk i idu ka tome da se audiofili ne zamore dok provode vreme slušajući ...

Upravo ovo sam je pokušavao, da naučim moje Bowerse da ne sviraju resko Dvoržakova violončela, a onda sam kod simfonijskog orkestra uživo čuo da ustvari tako i treba da zvuče. Druga stvar je što kod kuće ne očekujemo baš tako sirov zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...