Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

@Nomimasen

Pardon, neko drugi je onda pricao o direktnom "zabadanju" u parket - mozda sondek. Secam se da je bilo diskusije oko toga, ali ocigledno ne i svih detalja.

 

Hajde da promenim rec - odsecen.

Ti realno problema sa basom tesko mozes da imas. Male kutije (SF Cremona Auditor) sa malim midbass-om (150 mm, ako se ne varam) koriscene u near-field sistemu. Kod mene na donje oktave ima pozitivnog uticaja - i to cujem lagano. I na zvucnicima, a pogotovo na sub-ovima. Ne mogu da tvrdim da nema bash nikakvog uticaja na gornje oktave - bukvalno sve sto uradimo sa prostorijom i sistemom ima uticaj, ali ja negativan uticaj nisam primetio. Svaki sistem za sebe. I svaki slusalac. Najbolje je probati.

Pored toga je i prilicno prakticno - Vlajo je kao jedan od zahteva naglasio povremeno pomeranje zvucnika za 20-30 cm. Kako da pomeras zvucnike zajedno sa metalnim podloskama (ne daj boze bez njih), a da ne izgrebes parket? Da svaki put zovem nekoga da zajedno sa mnom fizikalise? :)

A cak i ne izgleda lose ispod vecine zvucnika.

 

BTW, daleko od toga da je ovo prvo mesto gde se lome koplja oko postolja za zvucnike - na vecini audio foruma su prilicno podeljena misljenja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

javkoristim kempove podloske i mrdam svako vece zvucnik od 43kg.Fantasticno su obrađene i odlicno klizu i ne grebu.Posle godinu dana jesu malo ostetile sjaj na parketu ali za povremeno mrdanje ne brigajte ni najmanje.

Btw trebala bi mi usluga da se napravi neka vrsta lifta tj podloga kojima bi se lako zvucnici tockićima pomerali i spustali na zeljeno mesto.Ako neko ima korektnog majstora u NS nek javne na PP

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, sondek said:

javkoristim kempove podloske i mrdam svako vece zvucnik od 43kg.Fantasticno su obrađene i odlicno klizu i ne grebu.Posle godinu dana jesu malo ostetile sjaj na parketu ali za povremeno mrdanje ne brigajte ni najmanje.

Btw trebala bi mi usluga da se napravi neka vrsta lifta tj podloga kojima bi se lako zvucnici tockićima pomerali i spustali na zeljeno mesto.Ako neko ima korektnog majstora u NS nek javne na PP

buduci da su ti teske kutije, sto ne probas napraviti kod stolara malo kuciste tj. plitko korito kod stolara na malim tockicima u koje pasent staju kutije donjim delom i cuti kako zvuce tako, bez podlozaka. Mozda se iznenadis. Lako je njima manipulisati, tockici su precnika 5cm -  100 d na buvljaku, imaju malu dodirnu povrsinu - oko 1,5cm siroki i leze samo na par mm a odvoje kutiju od podloge. To kod mene funkcionise bez problema, kutije su blize 100kg , nego 50, nisam merio. U  pitanju je dole odvojen PA bas 15" u scoope kutiji - vrsta horn kutije i nikad nikakvih problema a dole samo uvrnuti ti tockici.

Link to comment
Share on other sites

On 29.11.2014. at 18:11, sondek said:

Ja svoje floarstandere sa siljcima držim zabodene u parket.Jednom sam stavio podloge od medijapana i šokiran sam koliko to može da syebe zvuk.Čemu podloge uopšte,stavi neke podloske ako žalis parket i vozi.

 

On 4.1.2016. at 14:42, sondek said:

na ove podloške sam mislio http://www.kemp.rs/srp_spike_footers.htm

Uvek sam mislio da je najbolje da su spajkovi zabodeni u parket,međutim ispalo je drugačije.Čitao sam dosta i o onim Mana čudima ali sam mislio je u pitanju preterivanje i placebo,al kad probaš tek onda znas.Ovo barem nije skupa igračka.Efekat je bio takav da sam zvucnicima morao i poziciju malo promeniti,a neka nova energija u visokim me cak u startu nervirala.Čovek uči u ovom hobiju dok je živ,a zbir tih sitnica daje krajnji finiš sistemu.Mali je to uticaj naspram pravih sistemskih promena ali ipak znači

 

On 6.1.2017. at 22:50, sondek said:

Ja oko zvučnika imam bar 50 rupica u parketu :o Zvučnici su za ne poverovati razločitog zvuka već na par cm pomeranja,ima basa nema basa,previse basa,svetao previse zvuk,taman ko crni mrak...sve preživeh već od njih.Jedino sto jeste dobro sto sa kompresijom na kraju uvek nekako podesiš.Sa basrefleksom malo teže ukrotiti zvuk,kad se uzjoguni.Kad god dođe do bilo kakve promene u sistemu dođe i do novih rupa.Podloške imao pa izbacio,inače praktične stvarčice za pozicioniranje. Termite da imam, pa nebi tako parket izgledao. Srećom uza zid je pa nije neko uočljivo mesto. Ja beležim onom trakom za krečenje.

 

On 20.1.2017. at 20:43, sondek said:

...Promene pozicije zvucnika na par cm takođe mnogo mogu da dopinesu,kao i ubacivanje podloški ispod zvučnika.Ali ako situacija postane presvetla tonski mogu i da se izbace,upravo sam to uradio i sad ispada da mi se vise sviđa zvuk spajkova zabodenih direktno u parket...

 

 

Pomislio sam da sam prolupao, ali nisam bas toliko :)

 

Misljenje ti se menjalo tokom vremena. Ocigledno se nesto dobija, a nesto drugo gubi.

Da odmah ne skocis :) - ne mislim uopste da je lose to sto ti se misljenje menjalo, a verovatno i okolnosti (soba, zvucnici) + razlike su sigurno vrlo male, nego me samo zanima sta je najsveziji utisak. Jel sada koristis podloske samo zbog lakseg pomeranja ili...?

 

Cena za ove Kemp je stvarno povoljna. 20€ za 8 komada. Ako me ne bude mrzelo, probacu i na omrazenom granitu.

http://www.kemp.rs/srp_spike_footers.htm

Link to comment
Share on other sites

te podloske daju izuzetnu preciznost ali i ostrinu.Negde prija sa njima negde bez.Sa vrlo ostrim scanspeak i recimo teddy pardo napajanjem zvuk je postajao agresivan i jako je prijalo zabosti spajkove u parket da se dobije organskiji,pitkiji zvuk da te visoki ne siluju.Takodje i u basu se dobijala izvesna toplina sa parketom...mslm sve je to vrlo relativna stvar zavisna od ostatka sistema podesenosti...

Sve u svemu sve to je recimo iza mene i sad ta preciznost danas sasvim drugacije zvuci,a nema vise ni vibracija i izoblicenja,ni ostrine...samo muzika...ne mislim vise o tome.hajfaj je jako dosadna stvar

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, milovan1963 said:

buduci da su ti teske kutije, sto ne probas napraviti kod stolara malo kuciste tj. plitko korito kod stolara na malim tockicima u koje pasent staju kutije donjim delom i cuti kako zvuce tako, bez podlozaka. Mozda se iznenadis. Lako je njima manipulisati, tockici su precnika 5cm -  100 d na buvljaku, imaju malu dodirnu povrsinu - oko 1,5cm siroki i leze samo na par mm a odvoje kutiju od podloge. To kod mene funkcionise bez problema, kutije su blize 100kg , nego 50, nisam merio. U  pitanju je dole odvojen PA bas 15" u scoope kutiji - vrsta horn kutije i nikad nikakvih problema a dole samo uvrnuti ti tockici.

zahvaljujem na predlogu,ramisljao sam i o tome ali ova varijanta sa "liftom" bi bila ipak najbolja.Jedan bi se samo i pomerao. Vidim da je proizvođac veliku paznju spajkovima poklonio,kao i drugim aspektima akusticko-mehanicke nirvane,pa da ispostujem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav svima! Posle duzeg vremena odradih i ja neke promene u mom sirotinjskom sistemu, pa rekoh da podelim impresije. Odmah bih se ogradio i pomenuo da iznosim samo licni amaterski stav baziran na uvcetu. Noviteti su:

1. Prebacio sam sistem na kraci zid. Razmak izmedju zvucnika je 230 cm a od pozadinskog i bocnih zidova 50 cm.

2. Napravio sam policu. Koristio sam drvene letve 6x5cm i premazao ih firnezom. Uredjaji stoje na iverici od 22mm. Iverica je vise puta pomenuta kao los materijal ali sta cu. U njenu odbranu bih mogao reci da je stara 50-ak godina i donesena iz Nemacke :D. Polica stoji uvuceno par cm u odnosu na prednju stranu zvucnika.

3. Bio mi je potreban i duzi zvucnicki kabl pa sam se odlucio za KLOTZ 2x1.5. Neko je pomenuo da vec i na izgled deluje mocno sa cime bih se saglasio.

Sto se tice impresija u globalu mi sve bolje zvuci. Veci je prostor izmedju instrumenata, neko je pomenuo kako cuje "podrhtavanje violine", e, i ja ga sad cujem, detalji su cujniji a i iznenadim se kada se na dobro poznatim pesmama otkriju neki novi detalji.

U nekoj buducnosti dobacio bih CD player, (20-50 e), interkonekt, (do 15 e), siljke za policu kako bih je lakse nivelisao i neki malo solidniji produzni kabl.

Moram da pomenem i to da sam bio primoran da iznesem trosed, (takozvanog ''grofa"), pa sam nedelju dana slusao muziku u praznoj sobi, (ostala samo polica sa plocama i kompijuterski sto), cak ni na podu nije bilo nicega. Interesantno iskustvo. Prazna soba je uticala na onaj pojacani "VUMM...", ali s' druge strane se otvorilo nesto novo. U trenucima kada su balkonska vrata bila otvorena, cak se i dobro culo. To me je nagnalo da razmisljam u pravcu trajnog izbacivanja "grofa" uz dozirano punjenje sobe, recimo foteljama. Da pomenem i to da se malo uskraceno osecam jer gledam u zid, (prozor i balkonska vrata su iza), pa cu gledati da mozda u nekoj buducnosti napravim zaokret.

Evo i par skromnih fotki.

Pozdrav!

 

IMG_1873.JPG

Link to comment
Share on other sites

Kod sebe sam to lako i izmerio.

Sa jednim subwoofer-om terasna vrata (cak i vrlo blagim otvaranjem) i vrata od manjeg kupatila uticu na odziv na nekim frekvencijama sa preko 5 dB. I to bas na frekvencijama sa dip-ovima i peak-ovima. Optimum je sa zatvorenim manjim kupatilom i otvorenom terasom.

Sa dva subwoofer-a je uticaj mnogo manji.

U oba slucaja otvorena vrata od sobe garderobera podizu odziv na 16 Hz za ~ 5 dB i smiruju mode-ove u okolini 20 Hz.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Pomislih strujni...

Pa to je taj KLOTZ, stvarno mocno deluje, (nama amaterima :)). A sto se tice toga kako je uticao na zvuk, ne bih znao jer je dosta toga promenjeno. Sve u svemu ne nalazim mu manu. Mozda je malo dark, (procitao sam da tako kazu :D), ali sve je to lepo leglo, smatram da je u poredjenju sa prvobitnom pozicijom napravljen znacajan boljitak i zadovoljan sam.

Link to comment
Share on other sites

@Delija & @Nomimasen

Da se na trenutak vratimo na dilemu šiljci , kameno postolje ili podloške ili parket ....

Dakle samo da podsetim , probao sam KEMP podloške sa malim pomakom u zvuku . 

Zatim sam pozajmio mermernu ploču (2 komada) debljine oko 5cm i stavio sam zvučnike na nju bez podloški , dakle šiljak na kamen i ovo je po meni najbolje rešenje ubedljivo .

Takođe sam isprobao sundjer u BR otvoru ...sundje mi je skrojio Sava Velikinac , nešto malo širi od samog otvora i na obe osnove umočen u neku crnu smolastu materiju . Kad sam ga stavio u kutiju (donji BR otvor) čuo se zvuk sličan otvaranju vinske boce ali tiši .

Ogroman pomak , sve mi se izbistrilo i bas i srednji a dinamaički gledajući to sad zvučno podseća na kompresiju ....nije baš to to , ali jako podseća ... dobila se odsečnost i jako lepa dinamika .

Eto , imao sam neko predubeđenje da je to šalabajzerska  metoda ali kod mene je dala više nego dobre rezultate ...

DSP je i dalje u igri  , rastojanje prednje ploče od zida je sada nešto manje oko 115cm a zvuk je odličan po celom spektru ... dodje mi da zakopam ratne sekire i odmorim malo i sebe i mikrofon 

 

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je za rezultate. Kako si rešio kontakt mermerne ploče i poda?

On 6.12.2018. at 18:42, Delija said:

Hajde da promenim rec - odsecen.

Ti realno problema sa basom tesko mozes da imas. Male kutije (SF Cremona Auditor) sa malim midbass-om (150 mm, ako se ne varam) koriscene u near-field sistemu.

Dođi i poslušaj.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Nomimasen said:

Drago mi je za rezultate. Kako si rešio kontakt mermerne ploče i poda?

moji šiljci nisu jako oštri tako da sam ih bez oštećenja spustio na kamenu ploču i oni zapravo klize po njoj ...

Možda probam da ubacim i podloške ali sad trenutno uživam u nirvani ... probao sam ovih dana svašta u sistemu kao npr Marten  Duke 2 , SF Guarneri i shvatio sam neke stvari 

Generalno sam usmeren ka kompresiji i to ću kad tad isprobati kod sebe ... neki manji kompresioni zvučnik da ne ide ispod 50Hz  bi kod mene radio perfektno .... zašto to mislim ?

Pa Duke 2 sa svojih deklarisanih oko 40Hz radi na 120cm bez DSPa odlično .....SF Guarneri je još plići reda 50Hz i takođe lepo radi bez DSPa mada malo manje artikulisano u basu i sa manje detalja od Marten Duke 2. 

Poenta je da što je zvučnik "kilaviji" on radi sve bolje , barem kod mene ...naravno trebao bi tu neki sub jer realno i Duke i SF Guarneri  ne mogu da pokriju sve to kako treba , naročito kod tihog slušanja ....

 

Ali kad razmišljam o idealnom zvučniku za moj prostor to je kompresija koja po svojoj prirodi ne ide duboko ali jako lepo zvuči ...recimo Gallus Portato na sajmu je sa 10" drajverom jedva stigao do 45Hz na -3 dB ali je bio pravi melem za uši , barem što se basa tiče , a sve to u prostoru 3x4 ...da čovek nikada ne poželi sub .

Cenim da bi jedan takav kompresioni manji podni zvučnik sa npr 8" basom taman očešao moj glavni mod sobe na 49Hz i sve bi bilo OK i bez DSPa na prihvatljivih 1m od zida ... cenim da bi u toj konfiguracij prošao bez suba , što u mnogome uprošćava celu izvedbu .

Iako sam jako zadovoljan trenutnom postavkom planiram nekoliko proba kompresionih kutija  kod mene uskoro posle NG... to je jedini način da se moja nagadjanja / predviđanja iskušaju  ...

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, lalelala said:

Cenim da bi jedan takav kompresioni manji podni zvučnik sa npr 8" basom taman očešao moj glavni mod sobe na 49Hz i sve bi bilo OK i bez DSPa na prihvatljivih 1m od zida ... cenim da bi u toj konfiguracij prošao bez suba , što u mnogome uprošćava celu izvedbu .

Zarazio te Toza. Sada ćeš kao i on sve da izmenjaš. Više ni DSP ne može da te spase.

Šta je to sa vama na severu na zalasku godine? Mesto da uz kuvano vino i tihi Jazz provirujete kroz zamagljene prozore, vi uleteste u neki nemirni nespokoj. :P

@Toza reče nešto u stilu ništa nisam dirao neko vreme i samo uživam, kad sutra osvanu sve novo, sad i kod tebe slična stvar nove kutije pa još i mrki pogled na DSP ...

Zabrinuli ste me. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...