Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

27 minuta ranije, Delija said:

@miletrosak1959

Kao sto vec rekoh - sub-ovi su nesto drugo.

Niko ne stavlja spajkove na ozbiljne sub-ove. Sa dobrim razlogom - napisao sam ga iznad.

 

@Toza

Tako nekako :D

Na plivajucim podovima pomaze - bez toga je totalni uzas. Na betonu vrlo blago.

Dal si ti ikad cuo u sobi cist ton od 20HZ.koji je jako redak u muzickom materijalu i za koji je potrebno da bi se on lepo pruzio preko praznog prostora preko 11m.tog istog praznog prostora.I to nemora da bude previse glasno ali je skoro nemoguce.

Link to comment
Share on other sites

Preterujes malo sa tim racunanjem talasne duzine. Ponovio si to bar 10 puta do sada :)

Rekao bih da si malo previse bukvalno shvatio tu pricu.

Za pocetak,  za zvuk frekvencije 20Hz je talasna duzina 17m, a ne 11m.

I pazi kad sa hodnicima i poslednjom sobom imam punih 16m na par desetina cm od troseda i centralne pozicije slusaoca - skoro da moze da se povuce ravna linija te duzine. Sta kazes? :)

Zezanciju na stranu, savrseno jasno se "cuje" i vise oseca 20 Hz u sobi od 40 m2 (+ hodnici i otvorene sobe). Nema mnogo takvog muzickog materijala (pominjao sam neki), ali za filmove i koncerte je to potpuno uobicajeno.

Za filmove su i jednocifreni brojevi sasvim normalni, ali moj sistem ispod nekih 12-ak Hz nema dovoljno energije. I tu ce se jace osetiti samo glasna sinusoida koju ne pokrivaju vise frekvencije - recimo intro filma Edge of Tomorrow. Brutalan. E tu ne pomazu nikakve nozice. To prolazi kao kroz sir do komsija.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Delija said:

Preterujes malo sa tim racunanjem talasne duzine. Ponovio si to bar 10 puta do sada :)

Rekao bih da si malo previse bukvalno shvatio tu pricu.

Za pocetak,  za zvuk frekvencije 20Hz je talasna duzina 17m, a ne 11m.

I pazi kad sa hodnicima i poslednjom sobom imam punih 16m na par desetina cm od troseda i centralne pozicije slusaoca - skoro da moze da se povuce ravna linija te duzine. Sta kazes? :)

Zezanciju na stranu, savrseno jasno se "cuje" i vise oseca 20 Hz u sobi od 40 m2 (+ hodnici i otvorene sobe). Nema mnogo takvog muzickog materijala (pominjao sam neki), ali za filmove i koncerte je to potpuno uobicajeno.

Za filmove su i jednocifreni brojevi sasvim normalni, ali moj sistem ispod nekih 12-ak Hz nema dovoljno energije. I tu ce se jace osetiti samo glasna sinusoida koju ne pokrivaju vise frekvencije - recimo intro filma Edge of Tomorrow. Brutalan. E tu ne pomazu nikakve nozice. To prolazi kao kroz sir do komsija.

Nozice su pomenute za ispod uredjaja i normalnih samostojecih zvucnika,niko nije ni pomenuo sabove niti ih slusam.

Link to comment
Share on other sites

Nema to direktno veze sa sub-ovima - ima veze samo zato sto "normalni" zvucnici ne sviraju toliko duboko.

Ispod sub-ova su mi Sorbothane i granit, a ispod zvucnika metalni spajkovi i granit. Ne znam sta bi bilo pametnije od te dve opcije da zvucnici sviraju ceo opseg (i ono sto sviraju sub-ovi) :)

 

Samo jos jedna bitna napomena oko talasne duzine i velicine prostorije - to je bitno za stojece talase i rezonanciju. Verovatno to malo buni. Jel koristis slusalice?

Jedan jako dobar tekst na tu temu:

http://www.cartchunk.org/audiotopics/SmallEnclBass.pdf

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Delija said:

Preterujes malo sa tim racunanjem talasne duzine. Ponovio si to bar 10 puta do sada :)

Rekao bih da si malo previse bukvalno shvatio tu pricu.

Za pocetak,  za zvuk frekvencije 20Hz je talasna duzina 17m, a ne 11m.

I pazi kad sa hodnicima i poslednjom sobom imam punih 16m na par desetina cm od troseda i centralne pozicije slusaoca - skoro da moze da se povuce ravna linija te duzine. Sta kazes? :)

Zezanciju na stranu, savrseno jasno se "cuje" i vise oseca 20 Hz u sobi od 40 m2 (+ hodnici i otvorene sobe). Nema mnogo takvog muzickog materijala (pominjao sam neki), ali za filmove i koncerte je to potpuno uobicajeno.

Za filmove su i jednocifreni brojevi sasvim normalni, ali moj sistem ispod nekih 12-ak Hz nema dovoljno energije. I tu ce se jace osetiti samo glasna sinusoida koju ne pokrivaju vise frekvencije - recimo intro filma Edge of Tomorrow. Brutalan. E tu ne pomazu nikakve nozice. To prolazi kao kroz sir do komsija.

To prolazi sve do kineza... :lol:

Aaaa, sad smo riješili enigmu čudnog podrhtavanja tla. Pa hebote, o jadu si zabavio seizmologe ovijeh dana. :D

Samo jako!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Po njemu - nista. Spajkovi direkt na parket :)

Meni je to krajnje neprakticno, da ne kazem - nemoguce.

 

I futeri / metalne podloske ne rade posao ako treba pomerati zvucnike teske preko 50 kg.

A cak i bez pomeranja (sto je nemoguce i za inicijalno pozicioniranje) ostavljaju otiske na parketu - metal na laku ostavlja tragove dok si rekao keks.

Nisam primetio nikakav problem da unose teske granitne ploce. Dovoljno su inertne da ne "zvone", pogotovo sto su "decouple-ovane" siljcima. Sta-vise, cudno mi je da se @Nomimasen toliko nakostresi na njihov pomen, iako forsira sistem u kom je bass prilicno "osakacen".

Za sta ti konkretno smeta granit? Kakav problem ti pravi?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Po njemu - nista. Spajkovi direkt na parket :)

Meni je to krajnje neprakticno, da ne kazem - nemoguce.

 

I futeri / metalne podloske ne rade posao ako treba pomerati zvucnike teske preko 50 kg.

A cak i bez pomeranja (sto je nemoguce i za inicijalno pozicioniranje) ostavljaju otiske na parketu - metal na laku ostavlja tragove dok si rekao keks.

Nisam primetio nikakav problem da unose teske granitne ploce. Dovoljno su inertne da ne "zvone", pogotovo sto su "decouple-ovane" siljcima. Sta-vise, cudno mi je da se @Nomimasen toliko nakostresi na njihov pomen, iako forsira sistem u kom je bass prilicno "osakacen".

Za sta ti konkretno smeta granit? Kakav problem ti pravi?

recimo da takva podloga perfektno odbija, vraća energiju vibracija u kabinet i preko njega na zvucne jedinice,pre svega stetno na visokotonac i srednje tonove, umesto da tu energiju sprovodi i raspoređuje u pod...a sto je smisao spajkova i zato su okrenuti ka podu

Kutijasti zvucnici strasne probleme sa izoblicenjima poreklom od vibracija koje prave,a koje recimo paneli nemaju.Pa otud i toliki sistemi i trud oko resavanja istih.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

To bas i nije odlika granita. Nije bas totalno akusticki mrtav materijal, ali manje "zvoni" sigurno i od betona, a da ne pricamo o drvetu (medijapanu, iverici...).

Smisao spajkova je mehanicki decoupling. Poenta je da se spreci prenos mehanicke energije na pod ili na bilo sta drugo, a ne da se omoguci.

Sto su bolji spajkovi ili nozice bilo kog tipa to je manje parazitnog prenosa energije.

 

Vec je bilo price o tome, ali rekao bih da i B&W zna sta radi sa granitom.

Zasto se cesce ne koristi kod hi-end zvucnika? Verovatno zato sto je izuzetno tezak i nezgodan za manipulaciju, distribuciju...

C1-Nautilus-explore.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

To bas i nije odlika granita. Nije bas totalno akusticki mrtav materijal, ali manje "zvoni" sigurno i od betona, a da ne pricamo o drvetu (medijapanu, iverici...).

Smisao spajkova je mehanicki decoupling. Poenta je da se spreci prenos mehanicke energije na pod ili na bilo sta drugo, a ne da se omoguci.

Sto su bolji spajkovi ili nozice bilo kog tipa to je manje parazitnog prenosa energije.

 

Vec je bilo price o tome, ali rekao bih da i B&W zna sta radi sa granitom.

Zasto se cesce ne koristi kod hi-end zvucnika? Verovatno zato sto je izuzetno tezak i nezgodan za manipulaciju, distribuciju...

C1-Nautilus-explore.jpg

Al si nasao poredjenje,pa taj zvucnik bi se prevrnuo da nema taj balast na dnu.

Daj jos neki primer koji ima pravu svrhu.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Delija said:

Po njemu - nista. Spajkovi direkt na parket :)

Meni je to krajnje neprakticno, da ne kazem - nemoguce.

 

I futeri / metalne podloske ne rade posao ako treba pomerati zvucnike teske preko 50 kg.

A cak i bez pomeranja (sto je nemoguce i za inicijalno pozicioniranje) ostavljaju otiske na parketu - metal na laku ostavlja tragove dok si rekao keks.

Nisam primetio nikakav problem da unose teske granitne ploce. Dovoljno su inertne da ne "zvone", pogotovo sto su "decouple-ovane" siljcima. Sta-vise, cudno mi je da se @Nomimasen toliko nakostresi na njihov pomen, iako forsira sistem u kom je bass prilicno "osakacen".

Za sta ti konkretno smeta granit? Kakav problem ti pravi?

Ne. Šiljci direktno na parket ne moraju da budu najbolje rešenje. Nekada se pokažu bolje, iako je kontakt prilično neravnomeran. Ne zabada se svaki isto, te je situacija manje predvidiva. 

Sa podloškama je vredno eksperimentisati. Mesing ima svoje, čelik ima svoje. Dugo su mi se veoma dobro pokazivali stari parci iz 1994. na kojima je sa donje strane zalepljena teflonska folija. I veoma su zahvalni za klizanje zvučnika po parketu, kod traženja položaja. 

Sonus Faber na kraju šiljaka zapravo ima mali sferični završetak, koja sprečava zabadanje. Taj kontakt mi se pokazao boljim no naleganje na podlošku, u datoj situaciji.

Granitne ploče zvone do besvesti. To što ne čuješ zvonjavu ne znači da je nema. Kada god sam ih isprobavao (mnoštvo puta), na različitim mestima, unosile su neprijatno sivilo u zvuk i praznile ga. Anemični srednji i manjak života uopšte. Dovoljno da bude problem. Slušao, kombinovao, nailazio na uporediv rezultat svaki put. 

Ne kostrešim se na pomen granita. Na neke stvari da, ali nisu za ovaj forum.

Nije mi još naročito jasno ovo sa osakaćenim basom. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...