Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Verovatno malo bolje nego baš čistom metodom "na uvce" - frequency generator na PC, AVR volume npr. na -25dB, zauzmem poziciju za slušanje/gledanje i krenem sa tonovima od 16K, 8K, 4K, 2K, 1K, 500, 250, 120, 60, 30Hz. Merim aplikacijom za Android i mic od telefona. Na kraju pogledam response curve pa podignem ili smanjim u dB na EQ da probam da napravim korekcije ... pa opet dok kol'ko tol'ko ne dobijem nešto ravniji odziv - jer tako sam u mogućnosti :)

Sad mi taj softverski EQ od Asus Xonara na PC ne radi jer je vezan preko S/PDIF, tako da sam totalno prepušten milosti AVR-a i dva potenciometra za bass i treble. Ostavio sam i jedan i drugi na 0 dok sam sub malo pojačao i to je relativno ok. Mislim da bolje od ovog ne mogu sa trenutnom opremom, evo ne znam :)

Link to comment
Share on other sites

Idu praznici i tako uleteh u redovno generalno spremanje ... rođendani , slave itd.

U jednom trenutku kompletan prostor je bio bez nameštaja ....rekoh ukućanima , sad tata uzima timeout .

Izvukoh zvučnike koliko god je kabel bio dugačak , znači oko 2,5m od zadnjeg zida . Privremeno smo ubacili  jednu stolicu u teme trougla   i krenula je jedna brza proba .

Isključio sam DSP ...Zvuk kompletan i živ , bas pun ....ni trunke mumlanja i preterivanja   ... prostor u 3D-u.

Rekoh sam sebi , e jbg ...show time je trajao kratko , vratismo sve u normalu prema zidu , najvećem neprijatelju kutijastih zvučnika ... 

Znači za veliki podnostojeći zvučnik prostor bi trebao da ima oko 7 do 8 m dubine ...u prvih 2,5 metra može da vam stane radna soba ili krevet za spavanje ...onda zvučnici pa oko 3m prostora za slušanje i ono iza vas može biti trpezarija . 

Na proleće ako Bog da, gradim kuću ...a dotle razmišljam od dva manja zvučnika i dva suba ...

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, lalelala said:

Idu praznici i tako uleteh u redovno generalno spremanje ... rođendani , slave itd.

U jednom trenutku kompletan prostor je bio bez nameštaja ....rekoh ukućanima , sad tata uzima timeout .

Izvukoh zvučnike koliko god je kabel bio dugačak , znači oko 2,5m od zadnjeg zida . Privremeno smo ubacili  jednu stolicu u teme trougla   i krenula je jedna brza proba .

Isključio sam DSP ...Zvuk kompletan i živ , bas pun ....ni trunke mumlanja i preterivanja   ... prostor u 3D-u.

Rekoh sam sebi , e jbg ...show time je trajao kratko , vratismo sve u normalu prema zidu , najvećem neprijatelju kutijastih zvučnika ... 

Znači za veliki podnostojeći zvučnik prostor bi trebao da ima oko 7 do 8 m dubine ...u prvih 2,5 metra može da vam stane radna soba ili krevet za spavanje ...onda zvučnici pa oko 3m prostora za slušanje i ono iza vas može biti trpezarija . 

Na proleće ako Bog da, gradim kuću ...a dotle razmišljam od dva manja zvučnika i dva suba ...

+100 Možda uz pravi izbor manjih zvučnika sub i nije potreban... 

Link to comment
Share on other sites

Kuća ili stan sa posebnom sobom za muziku...san svakog audiofila.I najveći apgrejd koji moze da se napravi osim kod retkih sretnika.Napravismo cirkuse od dnevnih soba,utukosmo pare u hifu, a u pravoj sobi sa manje para bolji zvuk...peti stan u zadnjih 20g svaka soba svoj kompromis...pazi da ne zayebes nesto kod kuće,triput meri jednom seci, ne kaze se džaba

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Idu praznici i tako uleteh u redovno generalno spremanje ... rođendani , slave itd.

U jednom trenutku kompletan prostor je bio bez nameštaja ....rekoh ukućanima , sad tata uzima timeout .

Izvukoh zvučnike koliko god je kabel bio dugačak , znači oko 2,5m od zadnjeg zida . Privremeno smo ubacili  jednu stolicu u teme trougla   i krenula je jedna brza proba .

Isključio sam DSP ...Zvuk kompletan i živ , bas pun ....ni trunke mumlanja i preterivanja   ... prostor u 3D-u.

Rekoh sam sebi , e jbg ...show time je trajao kratko , vratismo sve u normalu prema zidu , najvećem neprijatelju kutijastih zvučnika ... 

Znači za veliki podnostojeći zvučnik prostor bi trebao da ima oko 7 do 8 m dubine ...u prvih 2,5 metra može da vam stane radna soba ili krevet za spavanje ...onda zvučnici pa oko 3m prostora za slušanje i ono iza vas može biti trpezarija . 

Na proleće ako Bog da, gradim kuću ...a dotle razmišljam od dva manja zvučnika i dva suba ...

Za zvucni talas od 20HZ.ti treba preko 11m.duzine soba.Ja sam zato napravio zvucnike za 38HZ.jer mi je soba duzine 7 m.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, lalelala said:

znam jednog sretnika sa 4 neparalelna zida u prostoru od cca 30m2 ....

kod njega sve kida ...

Ako je dosad kidalo, saće da otkida... B)

Čekam da dođete pa da poslušamo u stock varijanti, a onda da odradim žice i kučine... pa vas zovem pred novu godinu na spektakl... :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, zek said:

Napraviš ovalnu sobu i nema nigde paralelnih zidova.:bounce

A sub ugradiš ispod poda da se ne vidi.:order

ovalni kabinet ...Monika ?

 

1 sat ranije, Toza said:

Ako je dosad kidalo, saće da otkida... B)

Čekam da dođete pa da poslušamo u stock varijanti, a onda da odradim žice i kučine... pa vas zovem pred novu godinu na spektakl... :)

E Tozo , zovi samo zovi ...dolazimo

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, lalelala said:

Idu praznici i tako uleteh u redovno generalno spremanje ... rođendani , slave itd.

U jednom trenutku kompletan prostor je bio bez nameštaja ....rekoh ukućanima , sad tata uzima timeout .

Izvukoh zvučnike koliko god je kabel bio dugačak , znači oko 2,5m od zadnjeg zida . Privremeno smo ubacili  jednu stolicu u teme trougla   i krenula je jedna brza proba .

Isključio sam DSP ...Zvuk kompletan i živ , bas pun ....ni trunke mumlanja i preterivanja   ... prostor u 3D-u.

Rekoh sam sebi , e jbg ...show time je trajao kratko , vratismo sve u normalu prema zidu , najvećem neprijatelju kutijastih zvučnika ... 

Znači za veliki podnostojeći zvučnik prostor bi trebao da ima oko 7 do 8 m dubine ...u prvih 2,5 metra može da vam stane radna soba ili krevet za spavanje ...onda zvučnici pa oko 3m prostora za slušanje i ono iza vas može biti trpezarija . 

Na proleće ako Bog da, gradim kuću ...a dotle razmišljam od dva manja zvučnika i dva suba ...

Uz dva suba dodaj i dva komata ovoga i ne beri brigu za dobar bas.

Probao ih pre desetak dana u mom sistemu, rade posao.

A pre toga planiraj neku dobru policu i obavezno podloske ispod uredjaja i zvucnika.

Tek kada se vibracije dovedu na neki minimalni nivo (a najvise one koje dolaze od samih zvucnika), cucemo pravi zvuk sistema.

psiavaa01-5wx3boaCEb9lF3dpHFLUVZWEBQ0__jAp.jpg.579b3cbeef9789c4b13594f34e56022b.jpg

Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Iskreno, posle nekih nemackih podloski (debele, velicine mesnog nareska) koje sam imao prilike da cujem na poziciji ispod Melca i zvucnika, uopste nemam nedoumicu da ce kad tad trenutne podloske i spajkovi Soundcare biti zamenjeni. Doduse, ovi moji su osnovni model jer postoji i model “high-end” cija je cena mnogostruko veca, ali je pretpostavljam i mnogo bolji.

Medjutim, kako podloske nisu bile predmet interesovanja vec aktivni bass trapovi, zaboravih da pitam za ime proizvodjaca.

Slika sa probe u nastavku.

881CF130-8389-4939-BA4E-A186DF006A0E.thumb.jpeg.d90c4256f79221e1a605ca37c198b3dc.jpeg

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, sondek said:

Kuća ili stan sa posebnom sobom za muziku...san svakog audiofila.I najveći apgrejd koji moze da se napravi osim kod retkih sretnika.Napravismo cirkuse od dnevnih soba,utukosmo pare u hifu, a u pravoj sobi sa manje para bolji zvuk...peti stan u zadnjih 20g svaka soba svoj kompromis...pazi da ne zayebes nesto kod kuće,triput meri jednom seci, ne kaze se džaba

I dalje bi mi trebala hifa i u dnevnoj sobi - gde ces boljeg ukrasa od 250 kg zvucnika :D

Link to comment
Share on other sites

On 2.12.2018. at 9:14, lalelala said:

Idu praznici i tako uleteh u redovno generalno spremanje ... rođendani , slave itd.

U jednom trenutku kompletan prostor je bio bez nameštaja ....rekoh ukućanima , sad tata uzima timeout .

Izvukoh zvučnike koliko god je kabel bio dugačak , znači oko 2,5m od zadnjeg zida . Privremeno smo ubacili  jednu stolicu u teme trougla   i krenula je jedna brza proba .

Isključio sam DSP ...Zvuk kompletan i živ , bas pun ....ni trunke mumlanja i preterivanja   ... prostor u 3D-u.

Rekoh sam sebi , e jbg ...show time je trajao kratko , vratismo sve u normalu prema zidu , najvećem neprijatelju kutijastih zvučnika ... 

Znači za veliki podnostojeći zvučnik prostor bi trebao da ima oko 7 do 8 m dubine ...u prvih 2,5 metra može da vam stane radna soba ili krevet za spavanje ...onda zvučnici pa oko 3m prostora za slušanje i ono iza vas može biti trpezarija . 

Na proleće ako Bog da, gradim kuću ...a dotle razmišljam od dva manja zvučnika i dva suba ...

Sada nema više slušanja bez povremenog prisećanja na show time.

Zidovi su prijatelji, bez njih nema kvalitetnog zvuka. Pitanje je interakcije.

Link to comment
Share on other sites

@Филип купио подлошке у Кемп-у у Петроварадину 2.400 рсд / 8 ком 

Убацио испод звучника и добио помак напред ...  мање вибрација и растерећенији бас  .

Е сад да ли је то све због вибрација или се нешто променило издизанјем кутије у мало већим просотором између кутије и патоса бемлига ....код мене је БР отвор на дну и сада са подлошкама је та дистанца малкице већа .

Шта да ставим испод уређаја а да не унаказим полицу ?

Тозине куглице су добро радиле посао али су уређаји нестабилни а куглице остављају потпис на полици ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

@Филип купио подлошке у Кемп-у у Петроварадину 2.400 рсд / 8 ком 

Убацио испод звучника и добио помак напред ...  мање вибрација и растерећенији бас  .

Е сад да ли је то све због вибрација или се нешто променило издизанјем кутије у мало већим просотором између кутије и патоса бемлига ....код мене је БР отвор на дну и сада са подлошкама је та дистанца малкице већа .

Шта да ставим испод уређаја а да не унаказим полицу ?

Тозине куглице су добро радиле посао али су уређаји нестабилни а куглице остављају потпис на полици ...

He, he.. jeftino si prosao :)

Rastereceniji bas je definitivno zbog manje vibracija prenetih sa zvucnika na patos pa samim tim i na uredjaje.

A sto se tice podloski ispod uredjaja, ovo ce ti sacuvati policu ali i unakaziti budjelar za sve pare :lol:

http://www.alto-extremo.com/Products/Reference/reference.html

P.S. Ko o cemu, baba o ustipcima, ovo radi posao a ne kosta bubreg.

Ima ih kod Mladje u Vox-u.

http://audio-hi.fi/en/soundcare_00601-p-152.html

Link to comment
Share on other sites

On 3.12.2018. at 19:35, lalelala said:

@Филип купио подлошке у Кемп-у у Петроварадину 2.400 рсд / 8 ком 

Убацио испод звучника и добио помак напред ...  мање вибрација и растерећенији бас  .

Е сад да ли је то све због вибрација или се нешто променило издизанјем кутије у мало већим просотором између кутије и патоса бемлига ....код мене је БР отвор на дну и сада са подлошкама је та дистанца малкице већа .

Шта да ставим испод уређаја а да не унаказим полицу ?

Тозине куглице су добро радиле посао али су уређаји нестабилни а куглице остављају потпис на полици ...

 

Postoji kod nas jako dobro resenje za odvodjenje vibracija sa uredjaja koje se oslanja idejom na neka strana resenja ali sa daleko povoljnijom cenom.Potrebne su samo tri nogice koje se stave pod uredjaj i to tako lepo oslobodi zvuk od nezeljenih primesa i vibracija.PROBANO,RADI.

rsz_img_20180726_095648.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, miletrosak1959 said:

Postoji kod nas jako dobro resenje za odvodjenje vibracija sa uredjaja koje se oslanja idejom na neka strana resenja ali sa daleko povoljnijom cenom.Potrebne su samo tri nogice koje se stave pod uredjaj i to tako lepo oslobodi zvuk od nezeljenih primesa i vibracija.PROBANO,RADI.

rsz_img_20180726_095648.jpg

jel može neki link , kontakt , telefon ?

Hvala !

Link to comment
Share on other sites

Lale, procitaj sta jedan od vlasnika PSA i jedan od osnivaca SVS, Tom Vodhanel, kaze za njihove subwoofer-e (naravno, ne samo njihove) i sve tipove nozica, podloski, ploca...

https://www.avforums.com/threads/power-sound-audio-subwoofers-in-memory-of-mojogoes.1953630/page-97#post-26723268

 

BTW, video si da i ja imam i granitne ploce i spajkove i nozice od Sorbothane-a i 101% :) sam siguran da pozitivno uticu na zvuk i na smanjivanje prenosenja vibracija, pogotovo kod subwoofer-a. S druge strane - Tom je vrlo ozbiljno ime kada su subwoofer-i u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

Iskustveno više puta potvrđeno u praksi...

Čelične stvari s martenzitnom strukturom, odnosno cementiranim površinskim slojem (čitaj tvrdo, ostalo su zajebavancije metalurške) su izuzetne kao podloške (spajkovi, kuglice itd...) ako i samo ako je sve ostalo u sistemu dovedeno u red.

Znači, ako nešto drugo nije u redu, te probleme ublažavaju različite druge podloge, guma, sorbutan itd. Drugu vrstu problema ublažavaju mermer, staklo itd... 

Ako te tvrde čelične stvari ne rade posao to je vrlo ozbiljan pokazatelj da sistem nije balansiran i da nešto škripi.

Moj savjet je da se ozbiljno pozabavi tim problemima, jer kad se sve riješi, te tvrde stvari imaju i ozbiljan učinak.

Link to comment
Share on other sites

Malo je drugacija prica kad se sidje ispod 20 Hz. Tu Sorbothane radi posao, pogotovo na drvenim "plutajucim" podovima kakvi su kod Amera uobicajeni.

Radi i kod mene na parketu i betonu - smanjuje vibracije vrata, recimo. Malo pomaze i komsijama, ali vrlo malo.

Nije poenta da popravi zvuk, vec da minimizuje prenos mehanicke energije na pod/sobu. Popravlja zvuk posredno - ne svira ti orkestar tanjira i serpi :)

 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Toza said:

Iskustveno više puta potvrđeno u praksi...

Čelične stvari s martenzitnom strukturom, odnosno cementiranim površinskim slojem (čitaj tvrdo, ostalo su zajebavancije metalurške) su izuzetne kao podloške (spajkovi, kuglice itd...) ako i samo ako je sve ostalo u sistemu dovedeno u red.

Znači, ako nešto drugo nije u redu, te probleme ublažavaju različite druge podloge, guma, sorbutan itd. Drugu vrstu problema ublažavaju mermer, staklo itd... 

Ako te tvrde čelične stvari ne rade posao to je vrlo ozbiljan pokazatelj da sistem nije balansiran i da nešto škripi.

Moj savjet je da se ozbiljno pozabavi tim problemima, jer kad se sve riješi, te tvrde stvari imaju i ozbiljan učinak.

100%  si u pravu.Prvo sistem mora da se ispegla do krajnjih granica a polica i podloske i nogice dolaze kao zacin na kraju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...