Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Da se nadovežem na priču, ipak malo iz sopstvenog iskustva.

Kaže meni stariji sin da mu instaliram na komp neki dj softver da pravi muziku. Sve bi ovo imalo smisla da je taj moj stariji sin proveo sve ukupno 45 minuta slušajući muziku pored mene, shvatajući muzičke korene, upijajući i osećajući pravce i raznorazne uticaje.

Ne on ima bubice u ušima i sluša neki elektronski degenerički hardkor modulisanih, čak više ni semplova, već neke nemuzičke šizofrenije. Šta on ima kao podlogu? Niti ima muzičko obrazovanje, niti ima talenta za muziku, što je provereno sa godinu dana gitare u pokušaju u muzičkoj radionici/školi, niti ima osećaj za ritam ...

I ajde sada ti budi roditelj i podrži svoje dete, potpuno svestan da srlja u nebulozu po svim osama. Koga bih ja tu lagao pružajući bezrezervnu podršku, njega, sebe ili druge. Jasno je da je roditeljski ispravno pohvaliti svaki razuman interes i rad na nečemu, kao što je stvaranje muzike ... umetnosti .... kakva bi to bila umetnost ...? Opet sa druge strane lepo je da istražuje, pronalazi sebe, ali mišljenja sam da mora da postoji neka baza koja se nadograđuje. Ne može kuća da se zida od terase, jer bi tu najviše voleli da provedemo vremena, mora ipak da se zna o mnogo čemu da bi se do terase stiglo.

Izvinite za privatizaciju teme, ali potsetiste me na moje muke. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koje godine su u pitanju ali do nekih ide,a posle sve dzaba s decom.Ja sam sa mojima krenuo jis dok su u maminom stomaku bili:lol: Ipak to mi puno ne pomaze sad,jednostavno osim slusalica ih nista ne zanima...takvi su teenageri.Dok je moglo kod sina sam razvio mislim dobar ukus.Zna apsolutno svaku pesmu od Queen(kompletan tekst),Michael jacksona,Billy idola(naucili u kolima),Jamiroqui,otpeva u cugu ceo Wall--- spremo za koncert,a mislim da smo krenuli sa Toše Proeskim kad je bio u pelenama(bio je i na koncertu sa 5-6g),kad je svirao gitaru uspeo sam da ga upoznam sa Vlatkom Stefanovskim.Ćerka je to kao mlađe dete ispratila.Sin je malo svirao gitaru,isao je snom i na koncerte,Roger Waters,Jean Michel Jarre su mu ostali u najboljem sećanju...Jedna anegdota,kad slave rođendane imaju neku igru tipa misteriozna ličnost,ćerka tada ima7-8g...Kaze meni animator vasa ćerka je bila prosle nedelje i odmah sam provalio ko je : jamiroquai od prosle nedelje je postao Roger Waters ove nedelje :D:D:D

 

Elem,to sve kad dođe pubertet normalnim putem ode u "nedavi matori sa tvojom dinosaurus muzikom".Mislim da ti dete odrasta...malo je jedino bolno kad krrnu da se odvajaju i da te ignorisu...al sta da se radi,kupio sam svakom senhaiserke da bar ne guraju ona in ear sran.a u usi da neogluve.

Neke stvari jesu pokupili,ceo dan slusaju muziku,je da je surovi MTV,al neka.Sin je druga godina srednje i već ode drugu godinu na exit,ćerka u sedmom pati sto ona ne moze...biće iznenađena kad ode...Bitka u kući samo dal sa mamom ili sa tatom.

Mali savet ako ne zameras,podrzi ga u tom sto slusa,proći će ako je lose.Ako mu budes "drvio" će da krene inat.Ja sam recimo zavoleo tvenrivan pajlots i džejsonderula....

Kazu klinci exit ove godine brutalan,a ja ako na foru uletim da čujem baka Grace Jones biće sjajno...pa jos ako ispadnem bratina kod ćere gde ćeš veće sreće

tebra Cheers

P.S. A zvuk je tema ...kaze sin da su većina sluski sto slusaju "njegovi" loseg zvuka -senhaiser rules

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, sondek said:

Mali savet ako ne zameras,podrzi ga u tom sto slusa,proći će ako je lose.

Hvala za savet, naravno nikada ne izguravam trenutni zanos. :rolleyes: Obavezno trujem bluzom, đžezom i nešto ređe klasikom (da budem iskren), dok on krlja po igricama online pa se često javi kako mu ortaci sa kojma igra pohvale muziku. :)

Inače polako izlazi iz Youtube kanal opsesije, gde je provežbao osnove video montaže i bazne produkcije. :D

Roditeljsto, uvek neki reverb i oscilacija na nekom drugom mestu. Potrebni su stalno apsorberi, često disperzija da se umanj direktan udarac ludila, a sva pomagala se moraju mrdati u realnom vremenu ... da se eto na neki način, vratim na temu. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Upustvo za regalske zvučnike preporučuje 1,5 do 3m rastojanje jedan od drugoh. Kako sam trenutno limitiran sa TV komodom na manje rastojanje, prepostavljam da zvuk može biti i bolji. Takođe pola metra od zida je maltene na sred sobe, dok u istom upustvu kažu da se mogu montirati i na zid?! Koliko je vama u praksi ovo stvarno bitno?

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Engine said:

Upustvo za regalske zvučnike preporučuje 1,5 do 3m rastojanje jedan od drugoh. Kako sam trenutno limitiran sa TV komodom na manje rastojanje, prepostavljam da zvuk može biti i bolji. Takođe pola metra od zida je maltene na sred sobe, dok u istom upustvu kažu da se mogu montirati i na zid?! Koliko je vama u praksi ovo stvarno bitno?

Ako staviš na zid izgubit češ na dubini , al dobit na basu !.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Pozdrav svima,

Imam nekoliko pitanja u vezi akustike, podešavanja opreme i opreme uopšte. Uskoro prebacujem sve u drugu prostoriju (16m2), i ona je manja od sobe u kojoj sam trenutno. Moj trenutni setup je: Izvor: PC - Asus Xonar D1, Pojačalo: Harman/Kardon AVR4500, Zvučnici - Front L/R: Klipsch Synergy B3 (bookshelf na stalcima) + JBL Sub 140/230 - 8" vezan na LFE od Harman-a.

Ja sam zadovoljan (za sad) kako sve ovo zvuči u prostoriji u kojoj trenutno boravim. Korišćenjem meni raspoloživim instrumentima i metodama - npr. Spectroid Android aplikacija i frequency generator, uspeo sam da naštelujem poprilično flat odziv kroz frekventni opseg koji moj sistem može da reprodukuje, od 32Hz do 16000Hz, naravno, na dB vrednostima koji nisu buka i meni odgovaraju za svakodnevno slušanje muzike i film. To sam uspeo da izvedem kombinovanjem EQ drajvera Xonar zvučne karte i potenciometara na samom AVR-u.

Pošto PC nije "Master race" u Hi-Fi svetu, hteo sam da pitam vas koji ne koristite PC kao izvor - da li možda koristite neki EQ i na koji način radite taj "room correction". Da li je ipak najbolje rešenje neki kvalitetniji AVR sa npr. Audyssey room calibration? Pitam, jer bih hteo da odvojim PC i kupim neki kvalitetniji DAC ali se plašim da neću uspeti da postignem isti efekt bez kontrole i opcija koje su mi na raspolaganju uz PC. Znam da je EQ uglavnom NO NO i da muzika treba da se sluša bez preteranog bojenja, ali mi čini kao dobro rešenje za te male korekcije i fina podešavanja. Dakle, EQ korekcije ili pustiti opremu da svira onako kako jeste a po potrebi tretirati prostoriju? :)

Hvala na savetima i pozdrav još jednom.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, venomous said:

jer bih hteo da odvojim PC i kupim neki kvalitetniji DAC

Ja koristim PC i DAC bez ikakvog EQ sa Album plejerom. PC (WIN10) je samo za muziku, nepotrebne servise gasim sa Fidelizer-om (free verzija). U tvom slučaju najjeftinije i najefektnije poboljšanje je dodati što kvalitetniji DAC, i nastaviti sa PC kao izvorom, ali bez svega i svačega instaliranog, namenski samo za muziku. Takođe značajan je i kvalitet fajlova.

Za sada nemam potrebe za korekcijom sobne akustike (samo debeli tepih na podu i nešto tapaciranog nameštaja vrši posao), što bi se reklo imao sam malo i sreće, a i sam pravim sve što mogu tako da imam priliku da korigujem po malo gde treba.  Zvučnici moraju biti dosta udaljeni od zida u mom slučaju.

Uglavnom sam protiv tih room EQ i bilo kakvih EQ, tonskih kontrola  i slično, mada ima i pozitivnih primera kada je recimo bas prenaduvan. 

Ja sam za što jednostavnije to bolje. Koliko vidim neka  DSP korekcija je verovatno dobra za niže frekvencije, ne za ceo opseg.

Evo nekog snimka u osi mojih zvučnika u sobi (na 1m rastojanja mikrofon), vidi se razlika na niskim frekvencijana L/R, jer je desni (crveno) bliži ćošku a levi bliže sredini sobe. Kad probam da dignem opseg iznad 1.5kHz za 2-3dB (na skretnici zvučnika)  da bude približno "flat", ne mogu onda da slušam koliko ima visokih,. Ako približim zvučnike zidu izgubi se dubina zvučne slike i bas počne da dominira, tako da mi je ovo neki prijatni optimum. Trenutno je prednja ploča zvučnika na otpriike 1,1m od zida.

Nixie.thumb.jpg.365dae0b5d5152adae2fedefe363f2e5.jpg

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Delija said:

@Nixie

Jel imas mozda merenje za oba zvucnika zajedno ispod 200 Hz?

Nemam, jedino da saberem u holmi impulse, ali to nije realno svaki je meren sa mikrofonom na drugoj poziciji. Treba da stavim mikrofon na trosed pa da izmerim oba zvučnika, tu će bas da oskoči još. Nego se ja spremam te zvučnike da repariram, zamenim vešanja, ferofluid, bolje kalemove i kondenzatore u skretnici tako da sam batalio merenje, ovo je snimak od prošle godine.

Samo me nerviraju one rupe na 40 i 50Hz, ali takva je soba.

Link to comment
Share on other sites

Ja nisam pobornik da mi nikakav softver u letu prepravlja zvuka. Taj zvuk po meni je miki maus.

Ja sam više za to se postepeno uradi akustika sobe ali tek nakon kad se zna koji će uređaji biti i položaj zvučnika.

Ako već mora da se sluša digitalna muzika, bez CD plejera, onda bi stavio linearno napajanje na izvor zvuka, recimo neki polovni laptop ili squeezebox. Njihova originalna čoperska / svičerska napajanja daju loš zvuk. Na postojeći pc stavljati linearno napajanje je dosta skupo.

Što se više uradi kvalitetno na samom sistemu, pre svega oko struje, to će manje trebati akustičkog zahvata.

Link to comment
Share on other sites

@Nixie

Jasno - svrha ovih merenja je konstruktorske prirode :)

Sto se odziva u sobi tice relevantna su merenja na mestu slusaoca i to za bas podrucje obavezno zajedno oba kanala.

 

@vdzele

Voleo bih da vidim tu "akusticku obradu" koja ce da resi probleme ispod 50 Hz.

Tu realno moze da pomogne samo menjanje pozicije zvucnika i/ili slusaoca. Ili sobe :)

Link to comment
Share on other sites

Nixie, koji DAC uz PC koristiš? Nisam puno testirao playere, audio fajlove pustam iz AIMP-a bez ikakvog dodatnog EQ u njemu. Slušam uglavnom FLAC kada je moguće, ili 320kbps mp3. Xonar D1 na sebi ima Cirrus Logic CS4398 DAC (120dB SNR, 192kHz@24bit), pa me baš interesuje koji drugi bi bio značajan upgrade. Interesantna stvar oko pozadinskih servisa, pročitaću online još stvari o tome, koristim takođe Windows 10, nisam nikad primetio da mi neki pozadniski servis kvari audio doživljaj ili pravi neke smetnje (naravno, sem u slučaju kad taj proces koristi audio driver).

U mom slučaju Klipsch se takođe znatno bolje ponaša kada su udaljeni od zida i ćoška bar oko 1.5m, sve bliže daje mutniju sliku i vrlo ružan "wroom". Dobar graph - interesantna stvar je da i ja imam taj pad na ~45Hz i ne znam zašto, imao sam ih i sa prošlim JBL floorstander-ima, možda su nam sobe slične? :)

Vdzele, slažem se da je najbolje donositi odluke kad se već napravi razmeštaj/nameštaj i utvrde najbolje pozicije pa onda po potrebi odraditi tretman. Baš imam želju da odbacim softverski EQ... evo, kada Nixie da predlog za DAC, stavljam se u proces kupovine i daljeg experimentisanja sa novom prostorijom :) Što se tiče napajanja na ovom PC-u, nemam tu baš mnogo izbora, jeste da imam kvalitetno modularno napajanje, ali eto, nije to to - možda onda bolje kupiti neki laptop brenda "jeftin/el cheapo", odraditi svežu instalaciju sa minimumom aplikacija + DAC na ostali setup - hm, još jedna opcija za razmatranje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, venomous said:

Nixie, koji DAC uz PC koristiš? Nisam puno testirao playere, audio fajlove pustam iz AIMP-a bez ikakvog dodatnog EQ u njemu. 

Ima ovde na forumu Nixie NOS DAC znači diy.  Nije problem sa kvalitetom DAC čipa u toj kartici nego se on napaja iz PC napajanja i ima drugih skromnih elemenata okolo, kondenzatora, OP i tako to. 

Od plejera za win mislim da je najbolji album plejer, barem kod mene zvuči bolje od foobara. Probaj fidelizer free obavezno.

Za niske frekvencije pomaže eventualno pomeranje zvučnika (kao što si već primetio) ili neki sateliti na stalcima sa više komada sub-ova. 

DSP može da skida pikove ali ispravljanje "rupa" zahteva puno snage. Recimo rupa od 3dB je dupliranje potrebne snage na toj frekvenciji. A ja imam rupu od 10dB recimo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...