Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Posto imas klince, koza je zakon. Ovo je fotka kada mi je dosla kozna ugaona jos u toku renovacija. Najmladji je dosao 5min nakon montiranja, sa flomasterima i odradio svoje. Nista lakse obrisao nisam :) A ugodjaj sedenja, sama estetika prostorije, i miris koze, drugim culima daje vecu dozu i sigurno utice i na psihoakustiku.

Posto je renovirano sve, ne mogu ti reci direktan uticaj, i na zidovima je reljefna tehnika pa i to utice na refleksije. Setup je trenutno polusetup, i misljenje je da je trebble dominantniji nego ranije. Treba draperija da mi stigne za prozore pozadi, to ce biti balansero. Ali kazem ti, sveukupni senzorni boost drasticnije menja celokupni multimedia dozivljaj. 

20221008_141954.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2022 at 2:55 PM, brijac said:

Posto imas klince, koza je zakon. Ovo je fotka kada mi je dosla kozna ugaona jos u toku renovacija. Najmladji je dosao 5min nakon montiranja, sa flomasterima i odradio svoje. Nista lakse obrisao nisam :) A ugodjaj sedenja, sama estetika prostorije, i miris koze, drugim culima daje vecu dozu i sigurno utice i na psihoakustiku.

Posto je renovirano sve, ne mogu ti reci direktan uticaj, i na zidovima je reljefna tehnika pa i to utice na refleksije. Setup je trenutno polusetup, i misljenje je da je trebble dominantniji nego ranije. Treba draperija da mi stigne za prozore pozadi, to ce biti balansero. Ali kazem ti, sveukupni senzorni boost drasticnije menja celokupni multimedia dozivljaj. 

20221008_141954.jpg

Moja je ista, samo jedno sedno mesto manje, i teleca (braon) koza Fenix De Moro (5mm debljine). Model "Gondola".

Uz nju, HI-FI sistem postaje HI-END! :)

Link to comment
Share on other sites

Prao da ti kazem, znam samo da je neka italijanska koza, brend i ostale detalje ne, po preporuci sam izabrao ljude koji su izradili i njima prepustio izbor materijala samo sa mojom zeljom boje. 

Celokupan dozivljaj je bitniji nego fokusiranje na jednu singularnu stvar, ne zivimo u jednoj dimenziji, niti percipiramo sve jednim culom. No, mnogi fanatisu drugim stvarima, da bitnije promicu vrlo lako. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

као и за све, мамац за пражњење џепова оних који довољно не размотре логику.

просечан стамбени простор се може "утоплити по мери човека" пожљиво одабраним практичним и употребљивим ентеријером.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Pozdrav svima,

U postupku sam akustickog tretiranja jednog betonskog podruma kako bi bio pogodan za male koncerte i dj nastupe i slicno. Podrum je pravougaone osnove 8m x 6m a plafon 2,2m tako da je dosta nezgodno. Napravili smo vec 8 apsorbera od azmafona (neki 8cm debljine, neki 10 cm) koji su fino smirili visoke i srednje i skratili skoro duplo reverb tail. Sada nam ostaje da napravimo bass trapove posto je tu ostalo najvise reverba, na oko 100 hza mada je ovo bas odokativna (oduhativna haha) procena.

Koji biste materijal preporucili za to? Iskusniji ljudi su mi rekli da ne moze isti taj azmafon za bass jer nije dovoljna gustina i nisu odgovarajuce karakteristike. Cuo sam da neki ljudi koriste poliuretansku penu, ali koju tacno? Postoje razne na trzistu, recimo ona HR sto se koristi za duseke vrv nije dobra, previse je to fleksibilno i porozno. Jedan americki sajt koji se time bavi mi je rekao da pena treba da bude "open cell" pena, i da ima sto visi NRC rating (1 = 100% apsorpcija).

Drugo pitanje, da li je bolje da ih pravim cetvrtaste (u obliku kvadra) ili u obliku pravougle trostrane prizme ? Da li je neophodno da idu celom visinom prostorije ili moze i samo delom, recimo da prekrije gornjih 50% visine?

Hvala!

 

Link to comment
Share on other sites

Pokušaj da nađeš neku inspiraciju po pitanju akustike, materijala i estetike na ovim dobijenim rezultatima za plafonski tretman odjeka tj. reverberacija.

 Acoustic Ceiling Baffles

Nešto od toga se koristi za ublažavanje jakih odjeka velikih otvorenih prostora, kancelarija/konf. sala...

Što se tiče basa, za početak probaj da konstruišeš visoke oblice/valjkove (od kartona npr.) prečnika oko 30-50 cm sa par rupa u nekom ritmu i eventualno napunjene po obodu iznutra sunđerom ili tankom memoriskom penom. Iznutra predvideti neke horizontalne pregrade po vertikali da održe formu ali i da formiraju zasebne komore, npr 3 po visini. Takve oblice je lako prekrečiti u boju zidova da ne budi previše upadljive i postaviti min. 1 u same ćoškove do 3 u lučnom rasporedu na malom razmaku...

Tačna raspodela modova za prostoriju 8x6x2.2 m se može analizirati na donjem linku kalkulatora za modove prostorija.

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=800&w=600&h=220&r60=0.6

 

Srećno!

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, zed.a said:

Sada nam ostaje da napravimo bass trapove posto je tu ostalo najvise reverba, na oko 100 hza mada je ovo bas odokativna (oduhativna haha) procena.

Pasivni bas trapovi su totalno neefikasni ispod 80-90Hz. Nasumicna procena o 100Hz  ne pije vodu, mora da se prvo odradi akusticno merenje kako bi se videlo gde tacno leze problemi.

Radio sam merenja sa 2 cilindricna bas trapa promera 30cm, visine 2,5m, pokazuju efikasnost tek od  90Hz.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, zed.a said:

U postupku sam akustickog tretiranja jednog betonskog podruma kako bi bio pogodan za male koncerte i dj nastupe i slicno.

Ova namena ti taj tvoj prostor bitno razlikuje od bilo čega što se pominje u ovoj temi... Mnogo je velika razlika između 1-4 osobe u prostoriji i 4-20 ili više. Svaka osoba koja će biti unutra ti je apsorber/difuzor/bass trap... Može biti da su visoki i srednji sada ok ali kada se taj prostor napuni, može zvučati previše mrtvo...

Link to comment
Share on other sites

Еventualno možeš da registruješ to kao klub: motorista, biciklista, ribolovaca ili slično.... 

Ali kao javni prostor, sa ulaznicama, pozivima, oglašavanjem, usluživanjem pića i slično .... trebaju da ti progledaju kroz prste debelo i da debelo "podmažeš". 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...