Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

17 sati ranije, Dacho said:

Evo jedan dobar primjer akustičnog tretmana, radi se o velikoj dvorani ali principi su slični. 

Ovih dana sam sudjelovao u realizaciji dosta zahtjevnog projekta, izrada reflektora na stropu koji odbijaju i rasipaju uglavnom srednji spektar frekvencija, od 400Hz na više. Cijeli strop iznad toga je obložen filcom srednje gustoće debljine 5 cm.

Na zidovima se trebaju još staviti perforirane ploče i iza njih isti filc te na nekim dijelovima nešto i tvrđi. 

Na simulaciji linka se vidi kako je trebalo izgledati a na slikama stvarno stanje faze projekta do kud se trenutno došlo.

Dvorana je imala odjek oko 6 sec a sa ovim tretmanom bi se spustila na pristojnih 1.5 sec.

https://www.theasys.io/viewer/ODDU4prdkLN9fNbl1d2nSLp9di9nmH/

IMG_20211204_143123.jpg

IMG_20211202_093807.jpg

IMG_20211203_105951.jpg

IMG-20211210-WA0010.jpg

IMG-20211210-WA0009.jpg

Овакве форме леже избачене на земљи и кисну са бочне стране Сава Центра, прошао данас и баш се сетио овога.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Father said:

Šta je razlog korišćenja ventilacionih kanala sa turbinama (za supermarkete) u akustičnoj dvorani?

Zar nije postojalo neko elegantnije rešenje. Ovo nisam viđao ni po bioskopskim multiplex salama.

Da ti pravo kažem ne znam, ali mislim da je ventilacija ostavštvina postojećeg starog projekta iz 70-ih.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...

Malo zakasnelo pitanje :rolleyes:

 

Kakvo vam je iskustvo sa kožnim garniturama?

Primarno je pitanje za one koji su lično prešli sa štofa na (prirodnu) kožu - ili možda i obrnuto.

Naravno, jasna je teoretska razlika u prirodi materijala - štof je uz sundjer ispod apsorber. Koža je "reflektor". To je primarno i drajver za malo promena na tom planu - kad već žena hoće novu garnituru 🙃 Velika garnitura pokrivena štofom neminovno "krade" bar neki deo "života" iz muzike. Visina naslona je u oba slučaja maksimalno do polovine vrata iliti dovoljno daleko od ušiju.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam moju sofu licno dizajnirao, posle sam video da su dizajn ukrali i nastavili tako da je tako prodaju onima koji me mogu da se odluce koza ili stof. Sedi se i naslanja na stof koji od neke vrste jute sa nekim aplikacijama listova koji ce zeni da se svide,prijatnije je od koze, dok su ledja sofe koja se vidi kad se udje u sobu i bocni nasloni od koze. Sve to po secanju na jedan stan u kojem sam nekad cuo odlican zvuk, a bile su u njemu neke takve tapete od jute..nije naravno sosa nikad saznala odakle pade izbor. Upravo to uradih jer mi je trebalo da se smiri soba od puno stakla i koznog namestaja. Sad da li ima nekog slicnog materijala posle 10g nemam pojma, ali mislim da je uz tepih, drvene venecijanere i dve sofe posao smirivanja sobe uspeo...

Evo tog stofa.

20221109_221702.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 9.11.2022. at 14:10, Delija said:

Malo zakasnelo pitanje :rolleyes:

 

Kakvo vam je iskustvo sa kožnim garniturama?

Primarno je pitanje za one koji su lično prešli sa štofa na (prirodnu) kožu - ili možda i obrnuto.

Naravno, jasna je teoretska razlika u prirodi materijala - štof je uz sundjer ispod apsorber. Koža je "reflektor". To je primarno i drajver za malo promena na tom planu - kad već žena hoće novu garnituru 🙃 Velika garnitura pokrivena štofom neminovno "krade" bar neki deo "života" iz muzike. Visina naslona je u oba slučaja maksimalno do polovine vrata iliti dovoljno daleko od ušiju.

 

Koža samo lepo izgleda i lakše se obriše ako nešto prospeš, sve ostalo je na strani štofa po meni. Sad sedim na kožnom trosedu, zimi hladno, leti hladno kad sedneš, jedino što se leti brzo ugreje pa počneš da se znojiš. Sad da treba da biram uvek štof.

Link to comment
Share on other sites

"Samo" to? Sta mi vise treba sa dvoje male dece? 🙃

Znam dobro sta je koza i koje su prednosti i mane. Imam je u oba auta, iako sam ranije bio "protivnik". Imam je i u kuci u Vrscu. U stanu nema tih hladno/toplo problema - klimatizovano je sve vreme na optimalnu temperaturu.

Zanimalo me je konkretno iskustvo iz prve ruke vezano iskljucivo za akustiku - ako ga neko na forumu ima. Nisam imao priliku do sada da u istom prostoru u iole kracem periodu cujem obe varijante.

Sto se stofa tice, danas je to sve 100% sintetika, da ne kazem plastika, a sintetika nije bas najbolja za zvuk. Kad sam sinteticki tepih zamenio prirodnim zvuk je vrlo cujno napredovao. Ocekujem slicno i sa garniturom, ali uz malu bojazan da soba ne postane previse "ziva".

 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene u stan za 15ak dana ulazi velika stof (ili sto kazes sintetika) garnitura umesto kozne. AKo ti se ne zuri sacekaj, javljam utiske. Ova kozna nista dobro ne radi sa zvukom. Ili je to zbog toga sto su zidovi jos goli (tek se uselio), bez slika, nekih panela (jel te), tj. generalno je malo absorbujucih povrsina. I merenja pokazuju to (visok RT). 

Link to comment
Share on other sites

On 9.11.2022. at 21:10, Delija said:

Malo zakasnelo pitanje :rolleyes:

 

Ova uvertira opisuje stanje iliti posle j nema kajanja 🙃

Za mesec-dva stize...

 

U tako praznoj sobi (jos ako je otvorena ka ostatku stana koji je isto prazan), velicine slicne mojoj (ako se dobro secam Srbinih reci) nece ti biti dovoljna samo garnitura, ali ce sigurno promeniti stanje. Kozna u najmanju ruku ne radi nista iliti ne apsorbuje skoro ni malo, a sigurno u takvim uslovima i pravi dodatne probleme jer reflektuje zvucne talase na visim frekvencijama.

Cekam utiske :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao kožu, pa presao na stof tj kombinaciju...jes malo zivlje sa kožom ..al sad sta kome treba. Štof ume dobro da smiri situaciju..ja sam sa ovim isprepletanim kanapima(juta) dobio dosta..ipak je to oko tebe dok slusas. Mslm sve je to manje bitno od recimo toga da imas iza sebe slobodnog prostora, kao i iza i oko zvucnika. Da zidovi nisu goli,smanje se visak refleksija i sl...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...