Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

6 sati ranije, anubisgrau said:

i to je samo jedan deo jednačine. ovako mu se zvuk dešava u trouglu ne bitno većem od 1.5x1.5 i u totalnom nearfieldu što po meni nije optimalna geometrija za kuću. ali naravno ostaje pitanje kako bi se tako male kutije snašle da moraju da pune veći prostor, možda i ne bi.

proba, naravno. možemo da pomognemo vlasniku da pored ostalih problema ne fasuje i bruh.

to ga i spasava 

idealni uslovi za tu slatku kutijicu + jedan woofer i odlican 5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav! Da postoji tema "glupa pitanja", bilo bi mi malo lakse, ovako.. evo me u ovoj temi.

Znam da su ovo vrlo intimne stvari i da bi svaki raspored trebalo cuti ali.. 'ajde. Fotelje i stocic nisu problem ali kompijuterski sto, (gore desno), i sest polica sa plocama naredjanih jedna na drugu, (dole desno), vec predstavljaju ozbiljan celendz za moju kicmu. Nije obavezno da svih sest polica budu jedna na drugoj, (slika 3, gore). Dimenzije prostorije 400x335 cm.

Drage volje bih cuo bilo kakvo misljenje. Hvala.

proba 1.png

proba 3.png

proba 2.png

Link to comment
Share on other sites

moj savet - probaj maksimalno da pobegnes od bocnih zidova, na nekih 1,5m izmedju zvucnika. onda mrdaj napred nazad od zadnjeg (a kreni od zalepljenih za zid) i trazi najcistiji bas. kad to nadjes, uz tebi poznate i dostupne numere a neke sam i ja pominjao koje su odlicne, igraj se sa povecanjem razmaka izmedju zvucnika, odnosno idi sa njima blize bocnim zidovima i trazi scenu, prostor u muzici koji tebi odgovara i sve vreme prati sta se desava sa basom. a raspored posle uklapas kako god moze i oodgovara ;D

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, misko1989 said:

probaj maksimalno da pobegnes od bocnih zidova

fotelje su za goste i imaju tockice a ja, dok slusam, sedim na stolici izmedju fotelja, podjednako udaljen od bocnih zidova.

9 minuta ranije, misko1989 said:

onda mrdaj napred nazad od zadnjeg

u svakom slucaju sam u vrhu skoro pa jednakostranicnog trougla, mozda sam i malo iza.

12 minuta ranije, misko1989 said:

igraj se sa povecanjem razmaka izmedju zvucnika,

cini mi se da gubim toplinu kad ih uvucem ka sredini sobe tako da ih ne bih odvajao od levog zida, (na slici), a sto se tice bocnih, ni tu nista ne bih dirao zbog zvucnog ali i vizuelnog utiska.

Vise mi je trebalo misljenje o rasporedu na zidu iza slusaoca, da li da komp. sto i ploce, oko 1000 kom. ostanu na njemu ili da ih prebacujem na bocne. U tom slucaju bi se fotelje malo udaljile od zvucnika ali priblizile zidu.

Hvala :cheers

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, misko1989 said:

tipa pobegnes (sa zvucnicima) od bocnih zidova

pa.. to je to. te su probe vec vrsene. na 50 cm su od bocnih zidova, mogli bi da budu i na 60 ali kao sto rekoh, te su probe vec radjene.

Hvala u svakom slucaju na uvazavanju :cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Pozdrav ljudi.

Vec duze vreme razmisljam da napravim difuzor. Prvo mi je na umu bio skyline ali sam posle mnogo razmisljanja odustao od njega. Sada razmisljam o ovom, sa slike. Zanima me da li neko ima tacnu semu sa brojem pregrada i dimenzijama. Iskreno, nisam strucnjak, odgovaralo bi mi nesto sa 6-7 pregrada, sirine 60ak cm i visine 120ak. Hvala.

image-44.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za sta tacno - tacnu shemu?

Koje frekvencije treba da "gadja" - koji koeficijent apsorpcije / difuzije po frekventnim opsezima?

Koliko komada / koja povrsina / na osnovu cega si im odredio pozicije?

 

Akustika prostorije kada je u pitanju tretman difuzorima i apsorberima se ne radi metodom corave koke iliti - valjda cu ubosti koje zrno :) Tako je daleko veca sansa da se napravi vise stete od koristi.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Za sta tacno - tacnu shemu?

Koje frekvencije treba da "gadja" - koji koeficijent apsorpcije / difuzije po frekventnim opsezima?

Koliko komada / koja povrsina / na osnovu cega si im odredio pozicije?

Rekoh, nisam strucnjak ali sam zakljucio da mi difuzori trebaju. Ako prave stetu, sklonicu ih ali smatram da nece. U planu su dva, od po 6-7 pregrada, dimenzije 120x60cm, po jedan iza zvucnika. Zelja mi je da primirim visoke i da mozda malo dobijem na prostoru. Ne moram da obuhvatim knjiski opseg, dovoljan je neki standard. Izvinjavam se na laickom pristupu, zahvaljujem na sugestijama.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Evo jedan dobar primjer akustičnog tretmana, radi se o velikoj dvorani ali principi su slični. 

Ovih dana sam sudjelovao u realizaciji dosta zahtjevnog projekta, izrada reflektora na stropu koji odbijaju i rasipaju uglavnom srednji spektar frekvencija, od 400Hz na više. Cijeli strop iznad toga je obložen filcom srednje gustoće debljine 5 cm.

Na zidovima se trebaju još staviti perforirane ploče i iza njih isti filc te na nekim dijelovima nešto i tvrđi. 

Na simulaciji linka se vidi kako je trebalo izgledati a na slikama stvarno stanje faze projekta do kud se trenutno došlo.

Dvorana je imala odjek oko 6 sec a sa ovim tretmanom bi se spustila na pristojnih 1.5 sec.

https://www.theasys.io/viewer/ODDU4prdkLN9fNbl1d2nSLp9di9nmH/

IMG_20211204_143123.jpg

IMG_20211202_093807.jpg

IMG_20211203_105951.jpg

IMG-20211210-WA0010.jpg

IMG-20211210-WA0009.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Dacho said:

Evo jedan dobar primjer akustičnog tretmana, radi se o velikoj dvorani ali principi su slični. 

Ovih dana sam sudjelovao u realizaciji dosta zahtjevnog projekta, izrada reflektora na stropu koji odbijaju i rasipaju uglavnom srednji spektar frekvencija, od 400Hz na više. Cijeli strop iznad toga je obložen filcom srednje gustoće debljine 5 cm.

Na zidovima se trebaju još staviti perforirane ploče i iza njih isti filc te na nekim dijelovima nešto i tvrđi. 

Na simulaciji linka se vidi kako je trebalo izgledati a na slikama stvarno stanje faze projekta do kud se trenutno došlo.

Dvorana je imala odjek oko 6 sec a sa ovim tretmanom bi se spustila na pristojnih 1.5 sec.

https://www.theasys.io/viewer/ODDU4prdkLN9fNbl1d2nSLp9di9nmH/

IMG_20211204_143123.jpg

IMG_20211202_093807.jpg

IMG_20211203_105951.jpg

IMG-20211210-WA0010.jpg

IMG-20211210-WA0009.jpg

Fenomenalno. Svaka cast. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...