Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Just now, sondek said:

Kakva iskljucivost... Nekog ko slusa Audio Note na pr. kvalifikovati da nije audiofil jer slusa zvucnike dizajnirane za slusanje uz zid...Samo sto pola foruma onda posle hifiles show napise iz godine u godinu da im je to najbolji zvuk sa sajma ili barem odlican sa bilo kojim zanrom.Redovno i oni sto imaju zvucnike na pola sobe.

 

Рекао сам које лично познајем. :)

Link to comment
Share on other sites

Отприлике 9 - 7 - 9. Џабе копаш систем одавно није исти.
Tu šifru 9-7-9 ne razumem baš... Videh sad da je onaj stari bio skučeniji mnogo, po tvom ličnom sudu "neaudiofilski". Daj osveži temu malo, vodi primerom.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Aibo said:

Tu šifru 9-7-9 ne razumem baš... Videh sad da je onaj stari bio skučeniji mnogo, po tvom ličnom sudu "neaudiofilski". Daj osveži temu malo, vodi primerom.
 

Novi ,stan,soba...sve je to posle teska muka da se sistem upegla kao u prethodnom prostoru.

Selidba najveca muka za sistem:wacko:

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Aibo said:

Tu šifru 9-7-9 ne razumem baš... Videh sad da je onaj stari bio skučeniji mnogo, po tvom ličnom sudu "neaudiofilski". Daj osveži temu malo, vodi primerom.
 

Однос троугла, ако је од слушаоца до високотонца оба звучника по 9х, између два треба бити 7х.

То је неко од правила, кренеш па помераш и тестираш. Није уклесано у камену већ једна од многих смерница.

Мени је увек било мин 70ак цм од зида задња страна кутије. Када како се уклопи али су касније више у простору.

Немам жељу да представљам систем на форуму, као и већина углавном.

Link to comment
Share on other sites

Šteta, meni to dođe kao inspiracija kad je skockano kako valja. Zanima me i kako si iskoristio taj duboki prostor iza zvučnika, kupim dobre ideje uvek i svuda.

Ja inače sada držim na 70 cm mereno od zadnje strane kutija... Izvlačio sam i više, bude blagotvorno ali u ovom sadašnjen prostoru nije baš praktično.

Novi ,stan,soba...sve je to posle teska muka da se sistem upegla kao u prethodnom prostoru.
Selidba najveca muka za sistem:wacko:
Vreme je bilo, video si gde sam sada... Bitno da se prelazi u veće, lepše i moje. Igranje sa rasporedom posle je zabavniji deo priče.
Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Kakva iskljucivost... Nekog ko slusa Audio Note na pr. kvalifikovati da nije audiofil jer slusa zvucnike dizajnirane za slusanje uz zid...Samo sto pola foruma onda posle hifiles show napise iz godine u godinu da im je to najbolji zvuk sa sajma ili barem odlican sa bilo kojim zanrom.Redovno i oni sto imaju zvucnike na pola sobe.

 

Јесте тај звук са сајма неодољив (средина и високи) али није ни уз зид ако се слажеш?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Ne volim zvučni zid i verovatno ću probati da održim near-field poziciju sličnu ovoj koju sada imam. Zvučnici 1m u sobu, oko 1.2m od bočnih, 2m između sebe, 2m do mene... 4.2m iza mene i kauča za neke druge potrebe.

To bas i nije near-field :)

Link to comment
Share on other sites

Gledao ga više puta ali baš sad obnavljam gradivo i kontam da novi prostor u koji bi trebalo da se uselim uskoro ima odnose približne tom golden cuboidu (ŠxDxV su 4.4x7.2x2.6). Mada ima neke izbočine i otvore zbog kojih nije potpuno simetričan. Samo što neću moći baš sve ove njegove ideale poput "zvučnici na trećini sobe izvučeni" da ispoštujem... treba tu i da se živi. Ovo ostalo poput razdaljine do bočnih zidova, jednakostračnični trougao... ću mahom moći da ispoštujem. U teoriji bi taj prostor svakako trebao biti akustično solidno bolji od ovog gde sam trenutno.
Deluje kao dobar prostor. Steta da ga ne iskoristis.
Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Delija said:

To bas i nije near-field :)

Bem li ga, nisam baš tražio definiciju ali mi je delovalo u skladu sa ovim opisom: http://www.cardas.com/room_setup_near_field.php 

A i sada kada neko dođe kod mene uglavnom konstatuje da sam u near-field jer ja i zvučnici činimo prilično mali jednakostranični trougao od 1.85m. Što je najzanimljivije, uopšte nisam težio da bude tako jednak već se samo sklopilo dok sam pomerao kauč napred nazad, zvučnike levo-desno, napred-nazad. Nekako mi je tu najbolji balans scene, fokusa, itd. I onda jedan dan uzmem laser kad ono savršen jednakostranični trougao. :)

Link to comment
Share on other sites

Како искористиш простор? Ставиш пар субвуфера, полицу са уређајима, разне летве и каблове, филтере, бад панеле, бас трапове итд. Лепо каже човек, тако добар простор штета да не искористиш макс. :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Aibo said:

Bem li ga, nisam baš tražio definiciju ali mi je delovalo u skladu sa ovim opisom: http://www.cardas.com/room_setup_near_field.php 

A i sada kada neko dođe kod mene uglavnom konstatuje da sam u near-field jer ja i zvučnici činimo prilično mali jednakostranični trougao od 1.85m. Što je najzanimljivije, uopšte nisam težio da bude tako jednak već se samo sklopilo dok sam pomerao kauč napred nazad, zvučnike levo-desno, napred-nazad. Nekako mi je tu najbolji balans scene, fokusa, itd. I onda jedan dan uzmem laser kad ono savršen jednakostranični trougao. :)

Pod near-field konfiguracijom se podrazumeva konfiguracija u kojoj je direktan zvuk dominantan u odnosu na reflektovan.

Da bi to bilo zadovoljeno medjusobno rastojanje izmedju zvucnika i rastojanje izmedju MLP-a i zvucnika treba maltene da budu manji od rastojanja izmedju zvucnika i zidova i slusaoca i zidova.

Nema govora o near-field konfiguraciji u kojoj je rastojanje izmedju zvucnika i zidova samo 1m, a zvucnici su u jednakostranicnom trouglu osnove 2m.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, prophet said:
10 sati ranije, Aibo said:
Gledao ga više puta ali baš sad obnavljam gradivo i kontam da novi prostor u koji bi trebalo da se uselim uskoro ima odnose približne tom golden cuboidu (ŠxDxV su 4.4x7.2x2.6). Mada ima neke izbočine i otvore zbog kojih nije potpuno simetričan. Samo što neću moći baš sve ove njegove ideale poput "zvučnici na trećini sobe izvučeni" da ispoštujem... treba tu i da se živi. Ovo ostalo poput razdaljine do bočnih zidova, jednakostračnični trougao... ću mahom moći da ispoštujem. U teoriji bi taj prostor svakako trebao biti akustično solidno bolji od ovog gde sam trenutno.

Deluje kao dobar prostor. Steta da ga ne iskoristis.

Na "ivici" je.

Na kracem zidu ostavis i sa jedne i sa druge strane zvucnika po 1m do bocnog zida sto je neki minimum i ostane ti za zvucnike 2.4m iliti od tweeter-a do tweeter-a 2.2m - ako su zvucnici siroki 20 cm.

Za iole vece zvucnike to moze da bude premalo.

A ako se ide na duzi zid - 4.4m je opet na granici po dubini. Ostavis 1m ispred zvucnika - nek bude 0.8m. Ako su zvucnici 30 cm duboki, sto je neki minimum - ostaje ti 3.3m. Ostavis iza sebe 1m - ostane 2.3m od MLP-a do ravni zvucnika. I jos 99% imas neiskoriscen (da ne kazem bacen) prostor iza troseda/kauca/sofe.

Naravno, i to je vise nego sto vecina ljudi ima.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sondek said:

Kakva iskljucivost... Nekog ko slusa Audio Note na pr. kvalifikovati da nije audiofil jer slusa zvucnike dizajnirane za slusanje uz zid...Samo sto pola foruma onda posle hifiles show napise iz godine u godinu da im je to najbolji zvuk sa sajma ili barem odlican sa bilo kojim zanrom.Redovno i oni sto imaju zvucnike na pola sobe.

 

Da se slozim i potvrdim slucaj i za moje Wharfije... Zvucnik koji je po svemu sto sam sa njima probao pravljen da svira sa zidom koji mu 'dobro cuva ledja" :D i verovatno da sam izvukao maksimum trenutno, ne moze se kod pozicioniranja nikad biti siguran 100% jbg... Delija je spomenuo Sumiko metodu koja se oslanja na 1 (prokletu) pesmu i usi, to je metoda koja je najvise uticala na moje dosadasnje uspehe i neuspehe. U mom slucaju, (bitno)fino stelovanje je bilo sa pozicijom od bocnih zidova, pa onda toe in. distanca od zida iza je pre toga poprilicno zakucana na 5 cm do najblize tj. unutrasnje ivice zvucnika. jednostavno tu je bas postao nesto sto pre toga nisam cuo nikad od svog sistema (npr. pocetak pesme Como Me Quieres - Khruangbin: cistoca, snaga, bas koji prosto miluje usi i kako ja mislim da treba da zvuci). mogu da zamislim da 3d moze da bude bolji, dubina mozda malo sto uz to ide, ali gubim nadu da mogu bolje, posebno ne sa ovim DA konverterom. Mislim, to se koristi za testiranja, a gramofon kad zapeva tu nista vise nema da se analiticki sece i meri, to samo vozi i vozi :D

inace, trougao je 240-180-240.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, sondek said:

Kakva iskljucivost... Nekog ko slusa Audio Note na pr. kvalifikovati da nije audiofil jer slusa zvucnike dizajnirane za slusanje uz zid...Samo sto pola foruma onda posle hifiles show napise iz godine u godinu da im je to najbolji zvuk sa sajma ili barem odlican sa bilo kojim zanrom.Redovno i oni sto imaju zvucnike na pola sobe.

 

Da ti odgovorim na kineskom moje misljenje o tim AN sistemima - cim cim dalje (od mene), tim tim bolje ;) 

 

Al' ko voli - nek izvoli...

193783642_1129730894181709_7091561172804

Link to comment
Share on other sites

ovo na slici nije optimalan polozaj za AN/E po quortropu cak ni posle pola flase viskija. bass boom garantovan bez obzira koliko trapova postavis naokolo.

AN nisu za svakoga, to odavno znamo mada ljudi prenebregavaju da to vazi za svaki zvucnik. isto tako neki od nas ne bi uneli bilo koji dynaudio u sobu ni za dzabe evo ja prvi (grozni izvini).

lepo je ziveti sa razlikama.

Link to comment
Share on other sites

Razlog tome ne leži u samom brendu nego u opsesivno-sektaško-idolopokloničkom-ekstremnom obožavanju i stavu dobrog dela ljubitelja brenda.

Dynaudio nije ni jedini po tom pitanju, imamo ovde i mnogo gore i opsesivnije slučaje, da ne imenujem nikog, da ne širim temu, može da se protumači kao trolovanje iako je istina.

Dynaudio su inače odlični zvučnici. Čak i ovi kineski :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...