Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

On 29.5.2021. at 1:50, Delija said:

...

Kod mene "ne radi" pozicioniranje zvucnika i MLP-a u uglovima jednakostranicnog trougla. Da, zvuk je vise "okruzujuci", da QSound efekti su tamo gde treba da budu (Roger Waters: Amused to Death, Madonna: The Immaculate Collection...), ali gubi se i fokus i dubina zvucne scene. Podesavanje toe-in-a ne pomaze. Izvlacenje zvucnika dodatno napred - ne pomaze. Povecanje / smanjenje rastojanja izmedju zvucnika - ne pomaze.

Neko optimalno rastojanje izmedju visokotonaca je ~245 cm. Rastojanje izmedju zvucnika i MLP-a je ~290 cm. Rastojanje od prednjeg zida je 76 cm do zadnje strane zvucnika, a 116 cm do prednje. Sa leve bocne strane do zida ima 110 cm - sa desne preko 2m. Iza troseda do najblizeg zida ima 160 cm.  Naravno, mere su individualne i nisu primenljive / uporedive sa drugim sistemima, ali sam ih naveo cisto ako nekoga zanima da stekne kakvu-takvu sliku o prostoru.

 

Zanimljivo je da se ova rastojanja sasvim slucajno (ili mozda i ne toliko slucajno :) )  poklapaju sa preporukama koje daje Jim Smith u svojoj knjizi "Get Better Sound".

https://www.getbettersound.com/

http://hifi-unlimited.blogspot.com/2010/11/get-better-sound-by-jim-smith.html

"Tip #77: Fine tuning tonal balance and stereo imaging with stereo separation and speaker placement! Over the years of practical experience, Jim has established a theory to the distance between the X(the 2 lines measured from tweeters which connects at the tip of your nose) and the Y(the line between your 2 speakers) values of a triangle(when viewed from plan), between the sweet spot(seating area) and speaker distance. Jim recommends that the Y value is approximately 83% of X value."

U mom slucaju je taj odnos ~84%.

Pored toga mu je preporuka i za opseg rastojanja:

"Minimum distance should be 9 ft away from speakers (A).. range 9-15 ft... best 10-13. Exceptions for distance away but rarely for minimum.

Optimally, your seating position should be at least 16" - 30" from the back wall... if not more, for best bass response."

 Rastojanja iz mog sistema nisam "prepisao" :) - sad sam slucajno naleteo na taj info.

"Sretao" sam se sa autorom na nekoliko foruma (Audioshark, recimo) i pominjala se ta njegova knjiga dosta puta. Nisam je citao - ali mozda bih i trebao...

Link to comment
Share on other sites

To je individualno za svaki zvucnik ali i prostoriju i trebao bi proizvodjac da to navede.Ja sam na minimumu, 2 do 5m je za moj slucaj ali za vise od ovog nema mesta.Bukvalno i 2 cm pomeranja jako utice,pa je taj posao pozicioniranja jedan bas strpljiv posao.Nista novo za mene,tako je bilo i sa proslim zvucnicima ...imam tragova toga na parketu kol'ko hoces.

Link to comment
Share on other sites

@TurboMaximus

Naravno. To isto sam i ja napomenuo vise puta. 

 

On 29.5.2021. at 1:58, Delija said:

Poenta je vrlo kratka - ne postoji magicna formula za idealnu akustiku sobe i sistema. Postoje neke preporuke koje mogu, a i ne moraju da vaze. Ako je neko vec ulozio neku kolicinu novca i vremena u sistem - apsolutno je nedopustivo da ne ulozi bar jos malo dodatnog vremena u "tjuning" tog sistema.

 

U ovom konkretnom slucaju se moje iskustvo poklopilo sa jednom od preporuka nekoga ko ima bas dosta iskustva u ovom "sportu" - i to pre nego sto sam uopste znao za tu informaciju. Napominjem ponovo da se nisam uopste prilagodjavao toj preporuci, niti je koristio na bilo koji nacin u svom setup-u, a dosao sam na kraju manje-vise na isto. Zato sam i naveo kao zanimljivost. Mozda je stvarno sasvim slucajno - a mozda i nije.

 

Za Cardas metod verovatno vecina vec zna.

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

Problem je u tome sto bas i nije prilagodjen dnevnom boravku. Tacnije - nije ni malo.

 

Jos jedan metod za one koji imaju avanturisticki duh :)

http://www.hifi.ir/wp-content/uploads/2009/03/master-set.pdf

http://www.thesoundapprentice.com/2019/11/sumiko-speaker-placement-guide.html

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Arn said:

Centimetara, ne milimetara. 

Да :rolleyes:

6 sati ranije, sondek said:

To je individualno za svaki zvucnik ali i prostoriju i trebao bi proizvodjac da to navede.Ja sam na minimumu, 2 do 5m je za moj slucaj ali za vise od ovog nema mesta.Bukvalno i 2 cm pomeranja jako utice,pa je taj posao pozicioniranja jedan bas strpljiv posao.Nista novo za mene,tako je bilo i sa proslim zvucnicima ...imam tragova toga na parketu kol'ko hoces.

док ниси почео да котрљаш :)

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ab said:

Да :rolleyes:

док ниси почео да котрљаш :)

Svi stari su bili close to wall,pa je lako bilo sa njima..mrdnes par cm i resis.Ovi planari su nezgodni,sviraju i unazad,moraju da se izmaknu.Po manuelu mogu da rade i na 60cm ,ali po meni bez metra nema tu pravog zvuka.Sad se igram na 1.20-140.To ujedno znaci da blokira izlaz na terasu i onda kližem jedan svako vece.

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Delija said:

Za Cardas metod verovatno vecina vec zna.

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

Problem je u tome sto bas i nije prilagodjen dnevnom boravku. Tacnije - nije ni malo.

 

Gledao ga više puta ali baš sad obnavljam gradivo i kontam da novi prostor u koji bi trebalo da se uselim uskoro ima odnose približne tom golden cuboidu (ŠxDxV su 4.4x7.2x2.6). Mada ima neke izbočine i otvore zbog kojih nije potpuno simetričan. Samo što neću moći baš sve ove njegove ideale poput "zvučnici na trećini sobe izvučeni" da ispoštujem... treba tu i da se živi. Ovo ostalo poput razdaljine do bočnih zidova, jednakostračnični trougao... ću mahom moći da ispoštujem. U teoriji bi taj prostor svakako trebao biti akustično solidno bolji od ovog gde sam trenutno.

Link to comment
Share on other sites

Pa sad, ja svakako ne mogu da zamislim da zvučnici stoje ~2.8m u prostoriji koliko bi po onom Cardas proračunu trebalo. TV bi onda bio 5 m od mene i trebalo bi mi 100+ inča da vidim nešto... Gomila čudno praznog prostora presečenog kablovima po podu. Toliki audiofil baš nisam, sa ili bez dozvole (koju svakako ne bih dobio ).

Mada, ceo stan sam birao upravo na osnovu dimenzija dnevne sobe da može lepo i simetrično da se smesti sistem...a biće i tretmana ako i gde zatreba, ja happy.

Link to comment
Share on other sites

Од физике не можеш побећи. Већа соба тражи веће звучнике и већа растојања да би дала већи звук. Колика год просторија била не можеш седети близу зида или средине просторије ако желиш да извучеш макс из система. На средини остајеш без баса а близу зида га има превише. Уз то ако су звучници превише близу зида заборави на добар простор и позорницу. Неки воле и тзв "звучни зид". :)

Link to comment
Share on other sites

Ne volim zvučni zid i verovatno ću probati da održim near-field poziciju sličnu ovoj koju sada imam. Zvučnici 1m u sobu, oko 1.2m od bočnih, 2m između sebe, 2m do mene... 4.2m iza mene i kauča za neke druge potrebe. Videćemo... I sam se pitam kako će se LS50 snaći u većem prostoru. Možda mi vufer bude trebao skorije nego što sam planirao.

 

Od fizike niko nije pobegao ali jeste naučio da živi sa njom. O ovim idealima svi ćaskaju a u realnosti retko ko i metar čistine oko zvučnika ima. Bolje da se držimo one "čaša do pola puna".

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Лично не знам аудиофила који нема звучнике макар 1м од зида. Аудиофила... знам за људе који имају системе.

Ти ћеш пробати како то звучи и да ли задовољава твоје критеријуме. Неће ти требати суб за те звучнике... већ два. :)

Link to comment
Share on other sites

Kakva iskljucivost... Nekog ko slusa Audio Note na pr. kvalifikovati da nije audiofil jer slusa zvucnike dizajnirane za slusanje uz zid...Samo sto pola foruma onda posle hifiles show napise iz godine u godinu da im je to najbolji zvuk sa sajma ili barem odlican sa bilo kojim zanrom.Redovno i oni sto imaju zvucnike na pola sobe.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...