Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Pogledah video, i ajde, razumem šta čovek priča ali ne mogu da stvorim ikakav sud pošto ne možemo da čujemo sobu. No, pored činjenice da hoće da mu uzmu još love, što ga neko ne posavetova da umesto etisona stavi parket kršren? Nešto mi govori da bi mu se mnogo više svideo zvuk. Pretpostavka samo, ali to bih prvo probao. 

Pored toga, nedvosmisleno je preterano sa tretiranjem. Pa taj plafon počinje da ima karakteristike anehoričnih komora zbog tih tubes. Definitivno je lik osakatio zvuk sa trenutnom postavkom. To se itekako može pretpostaviti iz slike i objašnjenja u videu. 

Jedino što mi smeta je da mislim da ima niz prostijih rešenja od onoga što je predloženo u videu. 

Link to comment
Share on other sites

Neko mnogo pametniji od mene je to rekao — zvuk je kao voda, ako zarobite jedan deo zvuka — što je slučaj sa anehoričnim komorama, ili recimo dopustite da zvuk previše “curi” iz slušačke sobe na ovaj ili onaj način, tu “vodu” nepovratno gubite. To je samo jedan fizički aspekt tretmana, ako zanemarimo dalje igrarije sa percepcijom zvuka u našim vugla — psihoakustikom — i igrajem sa pozitivnim i negativnim refleksijama. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav ljudi!

Posle duzeg vremena da se javim na temu. Najzad je iz sobe izbacen trosed "grof" i ubacene dve omanje platnene fotelje. Interesantno je da mi se zvuk dopao po ubacivanju fotelja sa trosedom u sobi. Po izbacivanju istog shvatio sam da se nesto mora uraditi. Cini mi se da sam izgubio na toplini i kao da bas nema prostora da ide, sto je malo nelogicno obzirom da je soba praznija. Zidovi mi i dalje nisu tretirani ni sa cim. U planu je malo veci i deblji tepih i difuzor na zidu iza zvucnika, smatram da bi trebalo primiriti visoke. Elem.. interesantno je to da sam stavio saksiju sa papratom blizu jednog zvucnika i definitivno cu da nabavim jos jednu biljku za drugi. Biljke su zakon! Slusa se burdon & animals i pije krstac, ziveli do iducih impresija.

Link to comment
Share on other sites

On 29.5.2021. at 0:15, pompi said:

Cini mi se da sam izgubio na toplini i kao da bas nema prostora da ide, sto je malo nelogicno obzirom da je soba praznija. 

Nije uopste nelogicno.

Svaka izmena u sobi pravi razliku. Merio sam i slusao sa tabureom ispred garniture i bez njega (deo mobilnog decijeg igralista :)), sa otvorenim i zatvorenim vratima terase (na kip, malo otvorenim, vise otvorenim, skroz otvorenim), otvorenim/zatvorenim vratima soba i kupatila u hodnicima koji su povezani sa dnevnom sobom, pa cak i otvorenim vecim kuhinjskim elementima (kad lepsa polovina nesto cacka u sred merenja :)) i sve to utice na odziv niskih frekvencija.

Govorimo o razlikama i do 5-6 dB i to u nekim slucajevima u prlicno sirokom opsegu. 

Neke od tih stvari deluju na merenju ozbiljnije nego sto se cuju, a neke se i mere i cuju. Najveci uticaj na zvuk imaju vrata terase koja su u uglu sobe nasuprot zvucnicima. Ne moraju da budu skroz otvorena - dovoljno je na kip.

Nema smisla da kacim sva merenja, ali evo recimo sa i bez sub-ova sa zatvorenim vratima terase i sa otvorenim na kip - vidi se jako lepo razlika na frekventnom opsegu 35-80 Hz sa sub-ovima i 35-50 Hz bez sub-ova.

CF-50-20-cm-open-closed-door.jpg

CF-50-2x-SB16-20-cm-open-closed-door.jpg

Napomena: Merenja iznad su radjena na 20 cm od mesta na kom je trenutni MLP (blize zvucnicima iliti sada su dalje) i na kom ce se bez dileme zadrzati na duze staze (proteklih 10-ak dana sam se intenzivno zanimao ovom tematikom), ali nemam sacuvana merenja sa zatvorenim vratima na trenutnoj poziciji. U odnosu na poziciju na kojoj je sistem bio poslednjih par meseci iliti rezultat "igranja" = MLP je prisao zvucnicima 5 cm, zvucnici su se prosetali par cm i toe-in je blago smanjen. Promene su kao i uvek isle u iteracijama i malim i malo vecim pomacima i neretko sam bio zadovoljan rezultatom - a onda sutra vracao nazad :)

U nastavku su merenja sa otvorenim vratima terase na kip na pomenute dve pozicije - opet sa i bez sub-ova.

CF-50-20-cm-vs-current.jpg

CF-50-2x-SB16-20-cm-vs-current.jpg

U situaciji sa sub-ovma - na dijagramu se vidi razlika od nekih 1-1.5 dB na frekventnom opsegu 50-100 Hz u korist merenja 20 cm blize zvucnicima. Covek bi rekao - sitnica, skoro pa necujno. Ali, razlika je vrlo znacajna - bez ikakvog preterivanja. Na tih 20 cm blize je bas jednostavno i prejak i u isto vreme nedovoljno kontrolisan i sa manjkom cistoce - "mutan" (u odnosu na ono kakav moze da bude - u apsolutnim merilima je taj bas i dalje prilicno dobar). Dodatno, tih 20 cm znaci dosta i za zvucnu sliku i fokus - nevezano za bas. @Toza je pre neki dan bio kod mene, pa sam ga cesto "gnjavio" :) da lepo sedne i da se ne naginje ka pivu :D jer zvuk kada se nagne i ne sedi lepo nije optimalan. Daleko je i taj zvuk od loseg - ali jednostavno nije ono najbolje sto sistem moze da pruzi. Kada je sistem dobar i dobro pozicioniran / podesen - zvuci on dobro i kad se slusa sa strane, daleko od MLP-a.

S tim u vezi - bukvalno svaki cm u pozicioniranju i zvucnika i MLP-a moze da znaci dosta - uglavnom manje na bas (pogotovo sa sub-ovima), a vise na kompletnu zvucnu sliku. Isto tako i svaki, pa i najmanji pomeraj u toe-in-u zvucnika. 

Nikako nije isto pomeriti MLP ka zvucnicima 20 cm i pomeriti zvucnike od zida ka MLP-u 20 cm. Ili pomeriti i jedno i drugo za po 10 cm.

Kod mene "ne radi" pozicioniranje zvucnika i MLP-a u uglovima jednakostranicnog trougla. Da, zvuk je vise "okruzujuci", da QSound efekti su tamo gde treba da budu (Roger Waters: Amused to Death, Madonna: The Immaculate Collection...), ali gubi se i fokus i dubina zvucne scene. Podesavanje toe-in-a ne pomaze. Izvlacenje zvucnika dodatno napred - ne pomaze. Povecanje / smanjenje rastojanja izmedju zvucnika - ne pomaze.

Neko optimalno rastojanje izmedju visokotonaca je ~245 cm. Rastojanje izmedju zvucnika i MLP-a je ~290 cm. Rastojanje od prednjeg zida je 76 cm do zadnje strane zvucnika, a 116 cm do prednje. Sa leve bocne strane do zida ima 110 cm - sa desne preko 2m. Iza troseda do najblizeg zida ima 160 cm.  Naravno, mere su individualne i nisu primenljive / uporedive sa drugim sistemima, ali sam ih naveo cisto ako nekoga zanima da stekne kakvu-takvu sliku o prostoru.

Link to comment
Share on other sites

Raspisah se ja ozbiljno :)

Poenta je vrlo kratka - ne postoji magicna formula za idealnu akustiku sobe i sistema. Postoje neke preporuke koje mogu, a i ne moraju da vaze. Ako je neko vec ulozio neku kolicinu novca i vremena u sistem - apsolutno je nedopustivo da ne ulozi bar jos malo dodatnog vremena u "tjuning" tog sistema.

Sve znaci.

Pisao sam u svojoj temi - (meni) prilicno neocekivano, ozbiljan pomak u mom sistemu su donele i glupe podloske za zvucnike - IsoAcoustics Gaia II. Bio sam pomalo skeptican kod narucivanja (nije moglo da se proba - savrseno normalno za Srbiju), a cika @Thecoki jos vise od mene :D, ali...

ee0f7cb8fd587086778b81a76a9a0197.jpg 

Na kraju zeznuh i @lalelala:D

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Delija said:

Poenta je vrlo kratka - ne postoji magicna formula za idealnu akustiku sobe i sistema. Postoje neke smernice koje mogu, a i ne moraju da vaze.

Tako je. Kod mene, prva sobna rezonanca varira od 28Hz do 32Hz u zavisnosti jesu li vrata otvorena ili ne. Za vise modove, razlika je proporcijalno veca. Jedini ispravan nacin je, uradi merenje, pa vidi sta imas. 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

apsolutno je nedopustivo da ne ulozi bar jos malo dodatnog vremena

I malo vise, hehe..

Moje skromno iskustvo me uverava da bolje rezultate daje dobro pozicioniranje i tretman sobe nego bolji sistem. Poziciju sam ustalio sada punim sobu, konzervativno namestajem i sitnicama po principu "sve utice". Nikada nisam imao priliku da izvrsim neka merenja tako da su svi utisci iskljucivo sluhisticki. Zivim u kuci, imam sobu samo za to ali mala je, 14m2. Prestao sam sa mastanjem o vecoj i bacio se na tretman postojece. Dopale su mi se neke stvari ovde procitane kao npr. "isprazniti sobu pa je postepeno puniti" i "unete stvari ne sviraju, (dodaju), vec oduzimaju". Imao sam priliku da poslusam zvuk u potpuno praznoj sobi, cuo mane ali i neke lepe stvari. Trenutna situacija: na zidu naspram zvucnika su kompijuterski sto i velika polica sa plocama a pri sredini dve omanje fotelje i stocic, zidovi goli, na podu tanka manja prostirka i da ne zaboravim, paprat! Eto.. nista pametno ne napisah, cisto podelih situaciju kao i razumevanje i saosecanje sa svima koji gostima sugerisu gde je bolje sesti dok se pije pivo i slusa muzika.

:cheers 

Link to comment
Share on other sites

Moj glavni utisak nakon ne znam koliko sati i dana potrosenih na pozicioniranje zvucnika do sada - najbitnije je naci optimalno rastojanje izmedju zvucnika/drajvera u datoj prostoriji. Centimetri tu prave razliku najvise. Kad to “klikne”, a to se jasno prepozna,  to je preduslov za dalje uspesno igranje.

@Delijana koju foru rade gaia podloske? Metal guma koliko vidim... nista lezajevi.

 

Link to comment
Share on other sites

Naginje ka pivu... bolje je reći klanja se pivu...

B)

Gaia pakovi, još jedna "snakeoil" igračka koja radi jako dobar posao. Nešto kupluje, nešto dekupluje, ali je izvjesno da vrlo vješto raščišćava sve i postavlja na svoje mjesto.

Elem, od krucijalne važnosti je da je @Delija  stekao nove slušalačke navike i iskustvo, a s druge strane sistem je stekao rafinisanu dinamiku, rezoluciju i transparenciju, tako da su promjene u sistemu itekako začajne i čujne. 

Drugim riječima, spremni su da uđu u ezoteriju zvuka.

Spremni su za "probijanje zvučnog zida"!!!

Dosad je bila nauka, a sad ide magija.

:lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...