Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Accuphase listening room. Primećujem ovo recimo kod Marten listening room-a i na još nekim mestima a nadovezuje se na staru priču damping vs. liveliness u sobi za slušanje hi-fi.

Postoje još studije koje kažu da su refleksije sa poda u stvari poželjne i da ljudsko uho/mozak dobija spacial cues u muzici baš sa poda.

Kada sam gledao da prilagodim svoju sobu količini damping-a koju ja smatram da ne ubija zvuk samo sam se igrao sa materijalom i količinom tepiha koji ću izbaciti u sobi.

Eto nekog putokaza u smislu room treatment za ljude koji budu time hteli da se bave.

fyne_audio_f1_speakers_review_mono_and_stereo_matej_isak_2020_2021_2022_ - 1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ova soba je ipak referenca.

U mom slučaju idejni projekat mi je radio Vicoustic,projektom je bila obuhvaćena cela prostorija da se tretira.

Pošto to nije samo soba za slušanje nego i dnevni boravak za ostale ukućane nisam na to pristao pogotovo ne na tretamn kuhinje koja je u sklopu cele prosotije.

Tretman koji sam uradio jeste krađa ideje od @InSides ,tj Knauf Cleaneo 8-15-20 ploče i spuna kamenom vunom samo u delu sobe gde se nalazi sistem ne cela prostorija.

Na podu su granitne pločice trenutno bez tepiha ,od nameštaja u prostoriji je samo ugaona garnitura.

Sada sa ovakvom sirovom merenja su pokazala da ima blagi mod na 40hz i odziv lošiji samo za 0,2sekunde nego predviđen projektoim gde se tretira cela soba.

Što se tiče glavne stvari tj slušanja sve je skoro pa prema mojim očekivanjima savršeno,ostaje fino podešavanje kada se prostorija napuni ostatkom nameštaja.

Tako da po mom iskustvu koje sam imao i u jednom prodajnom salonu previše dampiranja(poda pogotovo) ubija zvuk.Ja sam bio skeptim povodom izoborom keramike za pod ali se nisam razočarao.

Postignuti rezultati mi tepih kao tretman poda sada stavljaju kao poslednju stvar.

Kada se završi ceo proces postaviću merenja .

Link to comment
Share on other sites

Do sledece Nove Godine ce valjda @Thecoki predstaviti to djubre od sistema :D

 

Elem, radi posao to na plafonu definitivno.

Uz to, ima i dosta srece sa modovima. To pokazuju i preliminarna merenja,  a cuje se i "na uvce".

Taj mod na ~40 Hz nije blag - vrlo je ozbiljan, ali je srecom na "neozbiljnoj" frekvenciji :) Tu ima relativno malo muzike - i retko ce smetati. Ima jos nekih na visim frekvencijama, ali su mnogo blazi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Pedjica said:

Accuphase listening room. Primećujem ovo recimo kod Marten listening room-a i na još nekim mestima a nadovezuje se na staru priču damping vs. liveliness u sobi za slušanje hi-fi.

Postoje još studije koje kažu da su refleksije sa poda u stvari poželjne i da ljudsko uho/mozak dobija spacial cues u muzici baš sa poda.

Kada sam gledao da prilagodim svoju sobu količini damping-a koju ja smatram da ne ubija zvuk samo sam se igrao sa materijalom i količinom tepiha koji ću izbaciti u sobi.

Eto nekog putokaza u smislu room treatment za ljude koji budu time hteli da se bave.

fyne_audio_f1_speakers_review_mono_and_stereo_matej_isak_2020_2021_2022_ - 1.jpeg

 Meni se jako dopada ovaj one speaker listening room princip. Nista gore od demoa u sobi punoj zvucnika....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Thecoki said:

Ova soba je ipak referenca.

U mom slučaju idejni projekat mi je radio Vicoustic,projektom je bila obuhvaćena cela prostorija da se tretira.

Pošto to nije samo soba za slušanje nego i dnevni boravak za ostale ukućane nisam na to pristao pogotovo ne na tretamn kuhinje koja je u sklopu cele prosotije.

Tretman koji sam uradio jeste krađa ideje od @InSides ,tj Knauf Cleaneo 8-15-20 ploče i spuna kamenom vunom samo u delu sobe gde se nalazi sistem ne cela prostorija.

Na podu su granitne pločice trenutno bez tepiha ,od nameštaja u prostoriji je samo ugaona garnitura.

Sada sa ovakvom sirovom merenja su pokazala da ima blagi mod na 40hz i odziv lošiji samo za 0,2sekunde nego predviđen projektoim gde se tretira cela soba.

Što se tiče glavne stvari tj slušanja sve je skoro pa prema mojim očekivanjima savršeno,ostaje fino podešavanje kada se prostorija napuni ostatkom nameštaja.

Tako da po mom iskustvu koje sam imao i u jednom prodajnom salonu previše dampiranja(poda pogotovo) ubija zvuk.Ja sam bio skeptim povodom izoborom keramike za pod ali se nisam razočarao.

Postignuti rezultati mi tepih kao tretman poda sada stavljaju kao poslednju stvar.

Kada se završi ceo proces postaviću merenja .

Ako imaš granit na podu (ogradjujem se malo pričam napamet jer nisam video niti čuo), ali granit pravi podosta problema u smislu zvuka jer apostrofira baš najnezgodnije frekvencije. U tom slučaju bih svakako gledao da imam nešto barem gde je primarna refleksija na podu od zvučnika. 

Ako te ne mrzi, možeš i da mi pošalješ projekat ako mogu sa bilo kojim savetom da pomognem.

Link to comment
Share on other sites

moram priznati da sam prestaravljen.

Ako Accuphase cilja kupce kojima je ovo normalan životni scenario -sam u velikoj, praznoj sobetini- bez nagoveštaja da to uživanje deliš- onda te je život zaobišao u širokom luku.

Ja bi čisto iz zezanja pitao da li mogu da donesu frotir-peškir i lavor sa toplom vodom i himalajskom soli da potopim kurje oko za vreme demonstracije samotne fascinacije. 

E da. Uz lavor da donesu i trosed.

I još tri lavora. I tri peškira.

Zbog higijene.

Jer dolaze moji prijatelji.

IMG_20210319_061602.jpg

Link to comment
Share on other sites

@zflazarTotalno pogrešno shvatanje.

Zašto sve automobliske kompanije uvek predstavljaju svoje top modele i sa njima se ističu i takmiče sa konkurencijom?

Ne zaradjuju ini od prodaje kuksuznih modela,nego jeftinijih i pristupacnijih.

Isto tako i u HIFI proizvodjači uvek prezentuje najbolje serije.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Razumeo sam na šta aludira.

Lično više volim hifi u kućnom okruženju,takve sobe su mi nekako sterilne previše,ali da mi se ovo svidja kako je odradjeno to bez rasprave.

@PedjicaJe postavio fotografiju ukazivajući na pod koji nije tretiran.Kao što je rekao dosta se bavio tim tretmanom dok nije našao pravo rešenje.

To je bitno iz ove priče ,čuti iz prve ruke iskustvo korisnika.

@Pedjica:thumbsup2tnx

Link to comment
Share on other sites

@Thecoki poslao zapažanja vezano za projekat na direct message. Na dobrom si putu!

@zflazar jasan mi je vaš način razmišljanja. Nisam postavio Accuphase sliku u kontekstu toga da bih u njoj voleo da živim, nego smernica kako se može uticati na životni prostor u smislu akustike. Svako će ovaj put prilagodjavati svojim afinitetima i životnim uslovima. 

I da me ne shvatite pogrešno, ja u smislu životnog prostora volim moderan minimalistički dizajn, što ne znači da ne podržavam sve "organske" "prirodne" načine da soba ima dobru akustiku. Visok kosi svod, grede, prirodno drvo, riznica knjiga, sitnih detalja, itd. itd. Lepo sredjen prostor tako će zvučati fantastično i ko voli takav ambijent lepo će se osećati. Ja lično volim drugačiji dizajn enterijera, stvar ukusa.

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam na konačni konsenzus da su refleksije u stereo-reprodukciji apsolutno nužne, da bi naš slušni aparat imao čime da raspolaže pri rekonstrukciji muzičke izvedbe u slušnom prostoru.

Godinama sam se mestimično na ovom forumu naprezao da to istaknem.

Soba iz posta iznad bi mogla sjajno da zvuči, da, minus fotelje.

U svakom slučaju, drago mi je da vidim da postoji razumevanje za princip da manje zvuka (čitaj: ubijanje) nikako na kraju ne može biti više zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...