Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

11 minuta ranije, Delija said:

Daj malo detaljnije ispod 100 Hz ;)

Konkretno me zanima 63 Hz.

Ako mislis na TR60 za to nema mjerenja, ali tu je svakako rupa zbog prostorije. Premestao sam zvucnike da ju anuliram i dosta se izgubila, također je puno manja sa vecom udaljenosti nego na 4.5m gdje je sjedenje od zvucnika. Ali ono sto je bitno rupa nije uopce primjetna, i kad ju anuliram ne mogu bas reci da mi odgovara taj bas u zvuku. Eto to ljudsko uho, mjerenje kaze jedno, slusni test nesto drugo.

Link to comment
Share on other sites

On 16.10.2020. at 21:16, Delija said:

XTZ Room Analyzer meri i 63 Hz. Koliko je tacno - ne znam.

https://www.xtzsound.eu/files/support/room-analyzer-ii-pro/room-analyzer-ii-pro_ManualBrochure1_3.pdf

Po user manualu, kod merenja RT60 slabiji je od REW-a, strana 38:

"The decay time is presented in octaves between 125 Hz and 4000 Hz. At frequencies below 125 Hz the results are inaccurate, and above 4000 Hz air absorption becomes the key limit."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vezano za sobnu akustiku, meni su interesantna resenja bez namenskih proizvoda vec koriscenje uobicajenog sobnog inventara poput polica, umetnickih predmeta, tepiha itd.

Evo dva lepa primera. Jedan je LA studio producentkinje Linde Perry a drugi soba Audionote UK vlasnika Peter Qvortrupa.

Predivno su iskoriscene police sa knjigama, plocama i kolekcionarskim primercima (kod Linde postoje velike police sa raznim tipovima bubnjeva, perkusija i druge muzicke opreme).

Sve ima duh neke normalne dnevne sobe, naravno oprema je prilagodjena prostoru i adekvatno pozicionirana.

 

Peter Qvortrup - Audionote listening room

linda perry studio 1.jpg

linda perry studio 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dok sam testirao NAD M33 primetih da je soba akusticki tretirana 

http://www.tubetrap.com/tubetrap-technical.htm

Par cilindricnih bas trapova u svakom cosku , jedan na drugom ... precnik otprilike kao LP ploca.

Bas koji je izlazio iz malecnih Proac D20R podnostojecih kutijica je bio neocekivano precizan, detaljan i zategnut , skoro da nikada nisam cuo tako dobar bas iz tako malih kutija .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Doziveh jedno pravo "otkrovenje" kada sam svoje Wharfedale Dovedale 3 stavio u horizontalu, sa srednjim i visokotoncem prema spolja... U vertikali, otkad ih imam evo par godina uvek je tu nekako nesto falilo, nisam mogao i ni u ovom trenutku ne mogu da definisem pojavu, bio je ddobar zvuk ALI... kapirao sam da je to zbog asimetricne postavke samih drajvera koji nisu nisu ni na istoj osi. Samo mogu da kazem da je sada u pomenutoj postavci zvuk "zakljucan". I uzivam, kao nikad do sad. Vec sam bio probao horizontalu ali po nekoj preporuci da opet ne budu kao u ogledalu vec da na jednom zvucniku srednji/visokottonac idu spolja a na drugom prema unutra i to nikako nije sljakalo. Valjda su prosto pravljeni da stoje ovako na nekoj polici 70ih godina, sta znam...

E sad, posto su mi DIY stalci pravljeni da gadjaju visinu usiju u vertikali, sada bi trrebalo da ih menjam kako bi se ponovo doslo do istog. Polica, ploce... Dodjoh na ideju da uzmem dve Kallax police 77x77 koje bih koristio kao stalke. Mozda bih po potrebi kasnije probao neki decouple... Ima neko nesto izricito protiv ovoga? Ne bih da bacam pare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...