Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Moj put do dobrog basa.

- Imam kompresionu kutiju. One su nešto bolje za utegnutiji bas. Bolje se snalaze u prostoru. Drajver je poznat po svojoj brzini što je preduslov svega za dobar bas.

- Predhodnu skretnicu, koji mi je napravio NN, sam izbacio i stavio drugu pravljenu. Bas segment na skretnici ima veliki trafo od 12kg i veliki kond od bakarne folije. Žice do ovog segmenta su 10 kvadrata kako bi bila maksimalna prohodnost.

- Zvučnički je 2x12 kvadrata. Isti materijal kao unutrašnje ožičenje.

- Strujni kablovi su većeg preseka do strujnog filtera i ampova.

- Stavio sam podizače ispod zvučničkih kablova od kartonske rolne wc papira. Ovo je najjeftiniji tvik koji radi u svim sistemima.

- Antivibracione podloške ispod svega.

- 3 Antivibracione nalepnice u centru bas drajvera.

- 9 Difuzora rade posao i u bas delu, doduše u gornjem delu basa. Najviše rade posao šest komada između zvučnika.

- Stavio sam na pod 3 rezonatora koji su bas dodatno produbili i utegli.

- Naravno sprave. Bez njih ništa.

Sve ovo je dovelo do toga da mi ne treba ni crni dsp, ni subovi.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, lalelala said:

Ne postoji kutijasti full range zvucnik koji radi u sadejstvu sa prostorom  ... takav zvucnik i prostor su neprijatelji koji se mire iskljucivo TAMPON zonom od sundjera :-)

 

Tačno, za tampon već rekoh...

 

24 minuta ranije, lalelala said:

Kod open kocepta je sve mnogo drugacije i lakse u pogledu sobne akustike ali su neke druge stvari teze itd.

Kao i uvek, zavisi od umeća i znanja. Lakše ili teže nebitno.

 

24 minuta ranije, lalelala said:

Posle 37 godina iskustva mogu mirne duse da kazem da je kutijasti elektrodinamcki zvucnik nesto nabolje sto sam cuo . Cene ne gledam , samo kvalitet.

 

 Iskustva su različita, imaju različitu "težinu" pa o tome ne bih. Preferiram horne, slušao sam odlično izvedene BR, o planarima da ne govorim...Ipak prioritet mi je mogućnost rada zvučnika sa cevnim pojačavačima i u realnim prostorima bez dodatnog komplikovanja uvođenjem DSP, aktive ... Što jednostavnije, a jednostavnost je najteže ostvariti.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, prophet said:

Postoji još puno toga.

Pa dobro ne bas previse toga ... radijalni , planarni (sa dve podvarijante magneto statici i riboni ) i kutijasti .... jel sam zaboravio nesto ?

Razlike ?

Ajmo najbitnije prvo :

Radijalni zrace sve ucestanosti u prostor u istoj fazi ....veoma skup i nedovoljno rasiren  koncwept koji ce tek mozda doziveti svoj procvat jednog dana.

Planarni zrace sve ucestanosti u dva prostora (ispred i iza) u suprotnim fazama. Manje problema sa basom , vertikalni modovi skoro neprimetni ...

Kutijasti , zrace niske ucestanosti u prostor oko sebe  u istoj fazi a kako se ucestanost podize pocinju da zrace usmereno napred . Najkontraverzniji koncept sa najvise mana ali najduze razvijan i doveden do skoro savrsenstva.

E sad ima i ukrstenih varijanti tzv mesanaca , kao npr PLANARI za srednjei visoke i kutijasti za bas ...

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, lalelala said:

Ne postoji kutijasti full range zvucnik koji radi u sadejstvu sa prostorom  ... takav zvucnik i prostor su neprijatelji koji se mire iskljucivo TAMPON zonom od sundjera :-)

milsim da nase uho ima ozbiljnih konstrukcijskih mana koje se tesko prevazilaze i posledica su dugog evolutivnog puta koji smo kao bica prosli ...ono u cemu danas uzivamo nije bilo bitno za opstanak pa se nije ni razvijalo milenijuma .

Da su toliki neprijatelji teško da bismo svedočili onolikom zvučnom pomaku nabolje uz par radikalnijih pomeranja zvučnika u tvom prostoru. Odmah je reagovala svaka komponenta, pa time i celina.

Konstrukcijske mane ili ne, bolje od toga uha nam nije na raspolaganju. Nema preskakanja te komponente.

Recimo, ja volim konstrukcijske mane na mnogo čemu. Čini život raznovrsnijim i sočnijim.

Link to comment
Share on other sites

ovo je vec filozofija ....ali ajde da pogledamo sta srecu kvari 

Kvari je odbijeni zvuk od zidova koja sa kasnjenjem dolazi do naseg uha i kavri onaj direktno primljeni talas

Da li je taj odbijeni uopste potreban ? Nije , jer on samo kvari originalnu informaciju.

Zato se akustickim tretmanom zidovi oblazu materijalima koji tu energiju zvuka koja je dosla do zida , upijaju i znatno smanjuju refleksiju nazad u slusalacki prostor ... postavljaju se i difuzori koji to malo dodatno razbiju na sve strane .

Kad sam prvu put cuo zvuk odlicnog HIFI sistema u tretiranoj prostoriji , primetio sam da cujem reverberaciju u prostoriji gde je materijal snimljen .... domacin mi je pustio vise snimaka sa razlicitim ambijentima i svaki se verno preslikao u njegovom prostoru . To nikada pre nije bilo moguce , jer je prostorija preko originalnog snimka stavljala pecat svojih odbitaka i tako kvarila orginal.

Za mene je ovo bilo otreznjujuce ...koliko god ubacivali pare u pojacala, dac-ove , zvucnike , ako ne smirimo svoj prostor , nista od dobrog zvuka .

@Nomimasen pomicanje zvucnika je samo prvi korak u tom smeru , pronalazenje najoptimalnijeg mesta , ali bez kompletne akusticne obrade uvek cemo slusati svoj prostor a ne original

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nkrgovic said:

 Optimalno ne najoptimalnijie mesto. Optimalan je od optimus, najbolji - vec je superlativ.

Optimalno u smislu nivoa igrice ....ako zelimo da pronadjemo optimalno mesto ali da ne ulazemo novac i vreme na dalje korake.

Drugi nivo igrice je ako  kazemo sami sebi , OK ulozicu vremena i novaca i sredicu svoj prostor akustickim tretmanom , onda samo pomeranje nije dovoljno , ide se na razne opcije oblaganja zidova , postavljanja difuzora itd na razne nacine , sa projektom ili bez , kroz eksperimentisanje ili kao gotovo resenje kljuc u ruke ...

Kazem potpuno iskreno, dok nisam cuo, nisam ni verovao da je moguce dostici takve nivo vernosti reprodukcije ... iako je sistem bio feenomenalan , glavni slatkis je bio akusticki tretman koji je oslobodio krajnji utisak od pecata naseg prostora  i koji je dopustio da se pecat prostora u kojem je snimano reprodukuje u nasoj sobi .

Duboko verujem da bi i skromniji sistemi zasijali neverovatnim i do sada nevidjenim sjajem uz pomoc par tabli sundjera , pene i par drvenih difuzora ....ubedjen sam sta vise , da je svako pa i ametersko bavljenje ovom temom bolji iskorak ka paravom zvuku nego bilo kakvo ulaganje u nove komponente.

Treba dovesti svoj prostor u stanje da jednom konacno cujete svoje zvucnike i komponente i tke onda odluciti sta i kako dalje ....jer sve ovo sto ste do sada slusali je prekriveno nevildjivim plastom koji unose vasi zidovi .

 

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, lalelala said:

ovo je vec filozofija ....ali ajde da pogledamo sta srecu kvari 

Kvari je odbijeni zvuk od zidova koja sa kasnjenjem dolazi do naseg uha i kavri onaj direktno primljeni talas

Da li je taj odbijeni uopste potreban ? Nije , jer on samo kvari originalnu informaciju.

Zato se akustickim tretmanom zidovi oblazu materijalima koji tu energiju zvuka koja je dosla do zida , upijaju i znatno smanjuju refleksiju nazad u slusalacki prostor ... postavljaju se i difuzori koji to malo dodatno razbiju na sve strane .

Kad sam prvu put cuo zvuk odlicnog HIFI sistema u tretiranoj prostoriji , primetio sam da cujem reverberaciju u prostoriji gde je materijal snimljen .... domacin mi je pustio vise snimaka sa razlicitim ambijentima i svaki se verno preslikao u njegovom prostoru . To nikada pre nije bilo moguce , jer je prostorija preko originalnog snimka stavljala pecat svojih odbitaka i tako kvarila orginal.

Za mene je ovo bilo otreznjujuce ...koliko god ubacivali pare u pojacala, dac-ove , zvucnike , ako ne smirimo svoj prostor , nista od dobrog zvuka .

@Nomimasen pomicanje zvucnika je samo prvi korak u tom smeru , pronalazenje najoptimalnijeg mesta , ali bez kompletne akusticne obrade uvek cemo slusati svoj prostor a ne original

Moraćemo malo da te resetujemo, prvom prilikom.

Niko ne spori učinak kvalitetnog akustičkog tretmana, međutim, bez učešća prostorije nema stereo efekta ... a da je samo to. Razlozi su psihoakustički. Radi se o objektivnim faktima evolucije, što ne treba tumačiti subjektivnošću slušaoca ili nesavršenosču slušnog aparata, već limitima dvokanalne reprodukcije. Par zvučnika je dvodimenzionalni izvor, što nije generalni slučaj u stvarnosti i ne ono što zvučnik, kao pretpostavljeni imitator realnosti, treba da bude. Upravo izuzetne sposobnosti psihosenzornog sistema sluha su odgovorne za intolerantnost prema tako fundamentalnom nedostatku. 

Prostoriju treba učiniti približno neutralnim akustičkim ambijentom, neodređenih dimenzija i neodređene materijalizacije. To bi bio neki akustički ideal. U uslovima realnog života, pozicioniranjem zvučnika i manipulacijom redovnim kućnim mobilijarom dostižan je odličan rezultat.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TurboMaximus said:

Moraćemo malo da te resetujemo, prvom prilikom.

Niko ne spori učinak kvalitetnog akustičkog tretmana, međutim, bez učešća prostorije nema stereo efekta, a da je samo to. Razlozi su psihoakustički. Radi se o objektivnim faktima evolucije, što ne treba tumačiti subjektivnošću slušaoca ili nesavršenosču slušnog aparata, već limitima dvokanalne reprodukcije. Par zvučnika je dvodimenzionalni izvor, što nije generalni slučaj u stvarnosti i ne ono što kao pretpostavljeni imitator realnosti treba da bude. Upravo izuzetne sposobnosti psihosenzornog sistema sluha su odgovorne za intolerantnost prema tako fundamentalnom nedostatku. 

Prostoriju treba učiniti približno neutralnim akustičkim ambijentom, neodređenih dimenzija i neodređene materijalizacije. To bi bio neki akustički ideal. U uslovima realnog života, pozicioniranjem zvučnika i manipulacijom redovnim kućnim mobilijarom dostižan je odličan rezultat.

Dolazim u Februaru ako Bog da srece i zdravlja junackog ...

Ako mi Sondek vrati preamp do tada :-) pokusacu da nabavim unapred par tabli onog materijala da se poigramo uz kiflice, kulen i crno vince ...pao mi holesterol ovde opasno !!! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gvlada said:

У нетретираној соби можеш да дубиш на глави па нећеш извући макс звук који кутије могу да пруже, ниједна позиција неће ту помоћи.

Slazem se 100% ... 

Link to comment
Share on other sites

Soba u kojoj su sistem i slušalac je već tretirana.

2 minuta ranije, lalelala said:

Dolazim u Februaru ako Bog da srece i zdravlja junackog ...

Ako mi Sondek vrati preamp do tada :-) pokusacu da nabavim unapred par tabli onog materijala da se poigramo uz kiflice, kulen i crno vince ...pao mi holesterol ovde opasno !!! 

A pita od jabuka?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aleksandar75 said:

Maksimalno akustički istretirajmo sobu da bismo poslušali snimak iz jazz kluba tretiranog viskijem i dimom, snimljen state of the art pokretnom tehnikom pedesetih godina prošlog veka :rolleyes:

Polako,  niko nije spominjao  "maksimalno" ... ja sam cak spominjao eskperiment koji se moze kolokvijalno nazvati i "budzenje" ...

Skoro svaki pomak u tom pravcu donosi rezultate ...pored profesionalno uradjene prostorije imao sam prilike da cujem i amaterske radove i u svakom  se osetilo poboljsanje .

Pitanje je ko voli da se igra , a ko ne voli ...ko ima para da plati da to neko uradi profi a neko mozda  nema , u to ne bih ulazio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, TurboMaximus said:

... Par zvučnika je dvodimenzionalni izvor ...

Beep. Kako pogrešno. Zvuk je Trodimenzionalna, sferična aka loptasta pojava. Uvek. Dva zvučnika su sasvim dovoljna za rekreaciju 3D slike. Inverzno ulozi hvatača zvučnih pojava, aparatus tehnikus poznat pod imenom mikrofon.

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, dj.nik said:

Beep. Kako pogrešno. Zvuk je Trodimenzionalna, sferična aka loptasta pojava. Uvek. Dva zvučnika su sasvim dovoljna za rekreaciju 3D slike. Inverzno ulozi hvatača zvučnih pojava, aparatus tehnikus poznat pod imenom mikrofon.

Samo uz učešće sobe. Razmisli kako ta sferičnost stiže do slušaoca. Slušanje u gluvoj sobi je slično gledanju 3D filma bez naočara.

Nije inverzno, jer mozak razmišlja.

Link to comment
Share on other sites

Стерео звук само по себи је дводимензионални запис тродимензионалног догађаја. Не можеш из две тачке добити три димензије, потребна је и трећа оса (ко се сећа геометрије).

Људи слушају музику тако што мозак обрађује нервне тј електричне импулсе и размишља о томе, повезује, обрађује... делом је и ту разлог зашто чујемо или доживљавамо звук другачије (тако смо научили). Не стиже аналогни сигнал или талас до мозга, већ низ импулса истог трајања, амплитуде и јачине из сваке чулне ћелије понаособ па преко нервног система у центар за обраду звука.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, TurboMaximus said:

Samo uz učešće sobe. Razmisli kako ta sferičnost stiže do slušaoca. Slušanje u gluvoj sobi je slično gledanju 3D filma bez naočara.

Nije inverzno, jer mozak razmišlja.

Mda, na livadi ne mogu da odredim odakle koza mekeće i koliko je daleko. Gluva soba je beskraj, svemir pa nema indirektnih (odbijenih) talasa. Sve ostalo oko nas ima.

Pozdrauljam i Imperatora. Bilo koji izvor zvuka emituje Sferični zvučni talas. A dijagram prostiranja jeste u dve dimenzije. Samo dijagram.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...