Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Mogu u ovoj temi da pitam oko mini dsp? Mogu, ok hvala :) 

 

Koliko shvatam, a shvatam valjda, nema načina sa mini dsl 2x4 hd samo opseg koji ide na vufer korigujem, a da mi viši opseg ostane nediran, analogni? I ako za glavne zvučnike odaberem bypass svakako će da digitalizuje ulazni signal, onda koristi svoj jeftini dac, pa prosledi svoj analogni signal dalje. 

Koncept je preamp - analogni izlaz - minidsp - pa dva izlaza na power amp dva na po jedan vufer. Gde bi mini dsp bio i krosover između vufera i zvučnika, high pass na glavne na 80Hz i sve to. 

 Ali mi se ne sviđa to što sam naveo, sve i da ne mogu da primetim razliku, uopšte ideja da se to radi sa signalom, čemu onda uopšte dac u sistemu kada ga ovaj ponovo sažvaće itd. 

 

Znači trebao bi mi neki nezavisni high pass / low pass filter na čije bih izlaze samo za vufer stavio mini dsp i tako dobio nešto kao vufere sa dsp, a analogni signal bi išao na glavne. 

Pitanje, je, neka ideja za takav uređaj? O_O 

Nema toga uopšte, eto ideja za neku domaću firmu da popuni rupu na tržištu

 

Link to comment
Share on other sites

Ja lično ne bih obrađivao zvuk za satelite sa Mini DSP, ni pod razno. Probao sam davno to sa analognom aktivnom skretnicom i odustao. Ako su mali sateliti onda može da se napravi jednostavan high pass filter da se malo smanje hodovi midbass-a. Ili ništa ako su veći, DSP samo za Subwoofer. Recimo Troels je to lepo predstavio kako izgleda, krajnje jednostavno, utiče malo na zvuk ali ne kao DSP sigurno ako se uzmu ekstra kvalitetni kondenzatori. Ovo pasivno sam napravio pre 30god. ortaku za satelite, ne kao parče kabla nego direktno u DIY pojačalu, dodao par činčeva i kondenzatora tako da je imao dva ulaza, sa i bez filtera. Aktivna skretnica i sabiranje kanala je išlo samo za SUB, neki Visaton beše poveći.

http://www.troelsgravesen.dk/High-Pass-Filter.htm

Ovde je računica

http://sim.okawa-denshi.jp/en/CRhikeisan.htm

Znači pretpojačalo treba da ima dva izlaza ili Y račvu, jedan signal ide na pojačalo za satelite preko filtera (ili bez), a drugi na MiniDSP pa na pojačalo za SUB. Tako je dovoljan onaj najmanji model MiniDSP, a sateliti su malo korigovani tako da zvuče čistije i da može da im se dovede veća snaga. Bolja verzija je da budu veliki sateliti tako da im puno basa ne smeta.

Link to comment
Share on other sites

Da, to sam i napisao, ne sviđa mi se da se glavni zvučnici nikako diraju sa Mini DSP, što je nemoguće i kada se stavi na bypass, svakako ga digitalizuje prvo. 

Ne ide mi to, pa čak bio i devialet u pitanju ili nešto tako skupo. 

Imam razne b&w zvučnike i rotel pojačala pretpojačala, svakako ne bi bili sateliti nego skoro full range zvučnici, kao b&w 804, 704, 805 .. 

Mislio sam više neki fabrički uređaj za bass menadžment, a da nije av risiver, nego samo analogni ulaz - analogni izlazi, sa podešavanjem hi pass low pass, slope. A da pri tom ne utuče i farba zvuk niti bilo šta. Mnogo možda tražim :) 

Video sam neki takav ueđaj nedavno, ne mogu sada nikako da nađem link. Nije bio jeftin, nešto tipa 2000$. Ali nema ih, a deluje mi da postoji tržište. 

Na primer stariji 'audiofili' koji neće da se petljaju sa sabvuferima zbog svega što to donosi, gomila digitalnih uređaja i podešavanja, čačkanja. Ja bih dodao dsp samo za vufere, ali tako nešto bi out of the box moglo da se koristi za integraciju sabvufera u tradicionalni analogni audio sistem.

 

Link to comment
Share on other sites

Dobra tema Chieftec.Upravo sam razmisljao na tu temu, voleo probati woofer,imam sad priliku,ali da nemam taj opseg u glavnim zvucnicima.Digitalizovanje kompletnog signala zbog toga ne dolazi u obzir.To sam cuo sa dsp i ne svidja mi se.Analognu elektronsku skretnicu sam slusao na dva mesta i to je zvucalo odlicno.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Chieftec said:

Na primer stariji 'audiofili' koji neće da se petljaju sa sabvuferima zbog svega što to donosi, gomila digitalnih uređaja i podešavanja, čačkanja. Ja bih dodao dsp samo za vufere, ali tako nešto bi out of the box moglo da se koristi za integraciju sabvufera u tradicionalni analogni audio sistem.

Ne znam, ja planiram da uzmem SVS SUB koji ima neki paremetarski ekvilajzer za tri frekvencije, da li je to dovoljno pojma nemam, pretpostavljam da jeste. Treba mi da dodam ispod 40Hz na glavne zvučnike za potpun doživljaj.

https://www.player.rs/artikal/svs-sb-2000pro-black-ash

Link to comment
Share on other sites

Tu ima različitih pristupa, ni jedan nije ispravan ili neispravan, ja bih da glavne zvučnike odsečem ispod 80Hz (eventualno 60), dok bi ti da samo dodaš sub da dopuni ono što zvučnik ne može da reprodukuje. 

A i ta mistifikacija kroz termine, DSP, PEQ, Dirac - sve su to digitalni ekvilajzeri, skida ili bustuje neku frekvenciju, samo sa više kontrole od analognih. Ne kažem da je implementacija ista i da isto zvuči npr Devialet dsp i neki u kung fu vuferu, samo da je ideja ista, ekvilizacija. 

Taj PEQ - parametarski ekvilajzer koji ima SVS, valjda je dovoljno ako nema problema sa više od tri frekvencije. 

Meni je kada sam merio, negde oko 50Hz bilo naduvano, gde god stavio vufer od prihvatljivih pozicija.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene tu oko 50Hz diže pritisak jedan zvučnik, drugi ne. Mislim da će tri frekvencije ekvilajzera biti dovoljne za 20-50Hz, naravno imam i dve opcije za smeštaj SUB-a pa ću videti šta se dobija. Probao sam sa slabijim SUB-om i nije loše, ništa mi ne smeta za sada, ali nisam još stigao da merim šta se događa.

Link to comment
Share on other sites

Nixie, SB-2000pro ima relativno dobar dsp. Ako ima 3 PEQ korekcije, to bi bilo dovoljno, pogotovo ako je nizak rez. Doduse, Q faktor bio mogao da bude do 40 (uzi), mada bi i 10 vrsilo posao. Cut bi takodje mogao da bude veci od 12dB. Podaci iz manuala:

PEQ Frequency: 20 – 200Hz (1Hz/step)

PEQ Boost: -12.0 – 6.0dB (0.1dB/step)

PEQ Q Factor: 0.2 – 10.0 (0.1/step)

E, sad, IMO, jedan sub nije dovoljan, cak ni dva, tri i vise - ok. BTW, koristim 4 komada. A, to kosta. Videces i sam kad budes vrsio merenje sa jednim.

 

Link to comment
Share on other sites

Chieftec, ima varijanta gde se sateliti ili glavni zvucnici ne diraju. To je sistem Dr.Geddes-a, vise puta sam pisao o njemu. Dakle, glavni zvucnici ostaju u full-u, bez dsp-a, a dole se dodaju subovi, po Geddes-u, tri komada. Msm, uvek moze manje ali slabiji je i efekat. Imas na netu dosta o tome.

Link to comment
Share on other sites

Ja ću da korisitm dva identična, mada sve koje imam su 'dumb' (je l' to sada tremin koji može da se koristi? :) ) vuferi, zato sam i pitao ono oko minidsp što mu u krajnjem rezultatu dođe valjda isto. Uz neki SVS moderniji koji je ovde spomenut onda mi mini dsp ne treba, samo skretica  high pass filter ili kako već da nazovem. 

Čitao sam, hvala, za sve opcije, odabao sam da mi više ima smisla da raseretim glavne zvučnike (kada vidim kako membrana šeta na 704 na primer, muči se, a vufer to easy odrađuje), nekkao mi žao da se muči :| 

A i može dosta glasnije sve da ide kada oslobodim zvučnike bass-a. Šta znam, verovatno oba pristupa imaju mane i prednosti. 

Link to comment
Share on other sites

Soba je oko 20m2 biće dosta, mislim da ću uspeti u nameri da imam fullrange sistem 20-20k. A i ne može puno da se dodaje DSP-om, eventualno pikovi da se skinu ako ih bude i po neka rupa malo da se popuni. Bitno je da je SUB kompresioni i nije gabaritno veliki. Snage ima puno čak i sumnjam pomalo da taj bas driver to može da izdrži. A i cena nije previsoka, i deluje kvalitetno. Sad samo čekam da gospođa ode par dana na službeni put, i idem u štetu.

:talasi

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Chieftec said:

Našao sam jedan uređaj koji odgovara  zahtevima. 

 

https://www.paragonsns.com/collections/jl-audio/products/jl-audio-cr-1-silver  

 

jl_audio_cr1_7.jpg

Jasno ti je koliko to kosta? :)

Za jos vise para imas i Bryston 10B-SUB.

 

BTW, i najbolja analogna skretnica ima ozbiljan problem - ne resava delay, koji je mandatoran za optimalnu integraciju sub-a u sistem.

Link to comment
Share on other sites

On 30.9.2020. at 12:16, Chieftec said:

Da, to sam i napisao, ne sviđa mi se da se glavni zvučnici nikako diraju sa Mini DSP, što je nemoguće i kada se stavi na bypass, svakako ga digitalizuje prvo. 

Ne ide mi to, pa čak bio i devialet u pitanju ili nešto tako skupo. 

To moze da ti smeta na Devialet-u samo ako koristis analogni ulaz.

Imas gramofon?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Jasno ti je koliko to kosta? :)

Za jos vise para imas i Bryston 10B-SUB.

 

BTW, i najbolja analogna skretnica ima ozbiljan problem - ne resava delay, koji je mandatoran za optimalnu integraciju sub-a u sistem.

Znam, video sam cenu, nije mi baš logično da tu ima nešto što vredi toliko, ali na primer ako nema drugih ueđaja koji to rešavaju, nije strašno, to nije nešto kao telefon gde svake sezone izlazi novi model. Zato i rekaoh da ima rupa na tržištu (možda sa razlogom, što nikome ne treba to :)).  

 

Zato sam, između ostalog,  mislio da stavim samo za sub izlaze minidsp, ali sada kada malo bolje razmislim, ipak sam se zaje**, pošto su subovi uglavnom iza glavnih zvučnika, na glavne mora delay, onda hm, back to the drawing board :|

 

2 sati ranije, Delija said:

To moze da ti smeta na Devialet-u samo ako koristis analogni ulaz.

Imas gramofon?

Imam za ukras, nemam, ali da, na gramofon sam mislio, ljudi koji to koriste, siguran sam da ili nema razlike u zvuku ili zvuči bolje, ali mi ne ide ideja, ćemu onda paze na svaku sitnicu oko gramofona. 

Link to comment
Share on other sites

Isteklo vreme za edit :| 

Ako sam uopšte shvatio ovo za delay, nisam nešto istraživao to, osim pretpostavke da nisu u istoj ravni pa onaj nazad malo kasni? :) 

U tom slučaju bi bilo kakva ideja da glavni kanali ostanu potpuno analogni propala? 

Neću nikakvu ekvilizaciju na njima, ali da bi se podešavalo kašnjenje naravno mora da bude digitalno

Link to comment
Share on other sites

Ako ne pucas na hi-end klasu, imas i varijantu preamp-a sa integrisanom analognom skretnicom - Parasound P5 i P6. Takodje i integralac HINT i HINT 6.

I u visoj klasi imas integralca sa tom opcijom - "samo" je frekvencija filtera zakucana na 80Hz. Mark Levinson No.585(.5).

Devialet, naravno, sve radi u digitalnom domenu, ali ima mnogo vise opcija.

Link to comment
Share on other sites

Ali ispada da je problem svih analognih rešenja, pa i tih Parasounda, nedostatak opcije za podešavanje delay-a.

Nisam nešto istražio značaj kašnjenja, tj mislio sam da se odnosi samo na razliku fizičke udaljenosti, a ne i elektronike u subu koja to unosi. 

Ali koliko se to u realnosti čuje? Da li bi da ne znaš kako je podešeno na slušanje prepoznao?  :| 

Evo iz neke druge teme, pored tebe drugi stručnjak za subove, Damic, kaže da ne koristi delay  ¯\_(ツ)_/¯

Kao sto rekoh, delay ne koristim, naravno, probao sam i sa njim. Nema cujne razlike. Po Geddesu, granica delaya detektovanja niskih frekvenci ide cak do 50 milisekundi sto je gotovo 15 metara (uobicajeno stanoviste je 30-ak msec). 

Link to comment
Share on other sites

Vrlo je nezgodno za testiranje - previse vremena bi proslo izmedju slusanja te dve varijante.

Svaki AVR i integralac / preamp sa DSP-jem ima tu opciju, a takodje je deo bukvalno svih algoritama za room correction. Da nije potrebno - ne bi bilo tako.

U globalu mislim da je bitniji kvalitet high-pass filtera od delay-a. Ali  najbolje ako moze i jedno i drugo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...