Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

53 minutes ago, InSides said:

Јесам.

Апсолутно поддржавам мерења, изванредно су претстављени и методологија и резултати.

На самом почетку одговара сам писао - "сигуран сам да ради". Зато што се ради о индустриским материјалима, који су развијени за индустриске потребе, где је могуће потрошити знатно веће буџете него било која аудиофилска компанија, и где је кључно да цена крајног производа буде што мања.

Елем, и њихово писање вуче према томе, мада не очигледно.

Шта хтедох да кажем... а да:

  1. Сигуран сам да раде;
  2. Сигуран сам да су развијени за индустриске потребе;
  3. Сигуран сам да постоје алтернативе (*) који се могу набавити преко индустриских добављача;
  4. Нисам (и нећу) коментирао цену ових конкретних производа.

(*) Проблем није користити индустриске алтернативе у аудиофилији, чак што више, препоручено, зато што знамо да раде јер су инжињерски развијени. Проблем је бацати маркетинг прашину.

EDIT: Norman Varney је алумни Owens Corning-а, који производе фиберглас који се користи у највећем делу акустичких панела по САД-у. Индустриска веза да не може бити јаснија.

Razumem veoma lepo napisano. I slazem se, u potpunosti.
Samo me mogu da razumem da  proizvodjaci sa linkova https://shop.mapleshadestore.com/Mapleshade-Isoblock-Sets_p_1224.html i http://avroomservice.com/evp-2/ daju prilicno suprotne preporuke za koriscenje svojih "kockica". Naime, za isoblock navode (boldovano) "We do not recommend using Isoblocks under speakers or speaker stands, even on hard flooring.", dok avroomservice kao prvo mesto upotrebe savetuju izvor najvecih vibracija, tj. 1. subvufere, 2. fullRange zvucnike, itd..
Da li pluta i staklena vlakna drugacije reaguju na vribracije, sigurno da da. Da li je sigurno da ce lepse svirati uredjaji i zvucnici sa evp2, naravno da ne. Koliki je procenat kupaca koji ce bez probe dati 250+€ za evp2, mizeran...

Link to comment
Share on other sites

Po avroomservice, njihove kockice upijaju vibracije. 
Sigurno je nestbilno za neke visoke podnostojece.. Ove evp2 imaju i celicne ploce sa gornje i donje strane.
Opet kazem da mi nije jasno, da su preporuke toliko razlicite. Ko tu prosipa maglu?

Link to comment
Share on other sites

Домаћа фирма у Бгд на сајму, заборавих назив фирме, имају цео програм и подврсте плуте са разним гранулацијама и комбинацијама гуме. 
Ја сам нпр.код њих пре више година купио “сирову” плуту са не тако фином гранулацијом дебљине 30mm коју сам комбиновао са каљеним стаклом - више је та плута онако у природном стању обликована. Ево приказа:

A9C2B977-E25B-4492-982C-C08777EC3E88.jpeg.a21a5ceb093aea18dd702ede52376025.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Lepo, sta drugo reci.. Nadam se da radi dobro.
Znaci niko nema nesto kao ono sto sam postavio, tj. sa presovanim staklenim vlaknima?
Ostaje znak pitanja, a dugo ce tako i biti zbog cene.
Meni je potrebno nesto jer su mi trenutno zvucnici na komodi. A bice jos sigurno tako bar pola godine. Za sada mi se najbolje pokazala sledeca kombinacija, iduci od zvucnika ka komodi: al sa jednim lezajem (zemun), drvena (hrast) ploca cca. 50mm, i ispod nesto slicno azmafonu. Plan je da srednji sloj, tj. hrastovu plocu zamenim bambus plocom iz Ikee, jer mi je ista ispod pojacala donela znatan boljitak.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, _Naum said:

Po avroomservice, njihove kockice upijaju vibracije. 
Sigurno je nestbilno za neke visoke podnostojece.. Ove evp2 imaju i celicne ploce sa gornje i donje strane.
Opet kazem da mi nije jasno, da su preporuke toliko razlicite. Ko tu prosipa maglu?

I kada se naupijaju vibracija šta onda rade sa njima, kako se prazne ?:lol:

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, _Naum said:

^^ njihova prica (magla?) je da je pretvaraju u toplotnu energiju..

Pa pretvara jer ta kineticka energija prelazi u termalnu (sustinski moze da se gleda i kao deo kineticke). Najjednostavniji primer, uzmi malo deblju gumicu i rastezi pa opusti, tako konstantno i videces kako ce da se zagreje. Marketing ;) Ako te bas toliko zanima stakleno vlakno, napravi sam od staklenog platna, mozda isprobas i git sa staklenim vlaknima itd. Ovo sto je insides linkao ce ti raditi isti posao, "pretvarati u toplotnu" :D A nemas nikakav cim. Bas jeftino. Jedino sad dostava, mada jos uvek radi posta i slecu avioni. A mozes i sam da napravis ako ne mozes da porucis, imas hvala bogu plute da kupis (ugradjuje se u zidove, podove itd), imas sundjerastu gumu, imas i to stakleno platno ako si oran da ga probas, pa napravi kompozit. 

Link to comment
Share on other sites

Evo recimo ovo stakleno platno http://www.bgmodelshop.com/index.php/Staklena-platna/Stakleno-platno-163-g/m²-Aero-2m²/flypage-ask.tpl.html
2m kvadratna, moze se sigurno izvuci bar 550 kvadratica po 50x50mm. AKo pravimo 4 kockice 50x50cm, znaci da bi svaka imala oko 137 slojeva. Kako je debljina platna oko 0.2mm dolazimo do priblizno 3cm visine. Samo ko bi to lepio :-)

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, _Naum said:

I ove "kockice" sa linka su elasticne, tj. pise da se kompesuju vertikalno od 10 do 30%..

Ригидни фиберглас.

Да опет потсетим на индустриску везу дизајнера са његовом матичном компанијом, Owens Corning.

И, Owens Corning нуди ригидни фиберглас, модели 703 и 705, који имају којефицијент вертикалне компресије, од, погађате већ, 10% до ~30%.

Owens Corning 703/705 Datasheet

Погледати Physical Properties > Compressive Strength на горњем десном углу прве стране документа.

Owens Corning 703/705 се тешко налази у Европу.

Али зато је Knauf Ecose директна алтернатива. Earthwool RS100 је алтернатива за 705 (96kg), а Earthwool RS45 је алтернатива за 703 (48kg).

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast @InSides ! Sve se uklapa. Cak i opcija dve tvrdoce na avroomservice..
Za Knauf Ecose nalazim da je to kamena mineralna vuna, a za Owens Corning 703 i 705 fiberglas. Da li je to isto/slicno?
I da li bi ovaj Knauf mogao bezbedno da se koristi bez nekog sloja preko, jer znam za to da kamena vuna nikada ne ide u zivotni prostor "direktno"?

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, _Naum said:

Svaka čast @InSides ! Sve se uklapa. Cak i opcija dve tvrdoce na avroomservice..
Za Knauf Ecose nalazim da je to kamena mineralna vuna, a za Owens Corning 703 i 705 fiberglas. Da li je to isto/slicno?
I da li bi ovaj Knauf mogao bezbedno da se koristi bez nekog sloja preko, jer znam za to da kamena vuna nikada ne ide u zivotni prostor "direktno"?

Камена вуна је безбедна. Постоје неки који кажу да је и фиберглас безбедан, свакако.

Ја лично не бих никад користио отворене изолационе материјале без неке мембране која спречава пропустљивост честица које се могу инхалирати.

Проба не кошта ништа (ОК, кошта колико једна табла камене вуне) тако да се времено то може извести чак и самолепљивом траком. Ако ради како треба, онда се може мислити око трајног решења.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, _Naum said:

Evo recimo ovo stakleno platno http://www.bgmodelshop.com/index.php/Staklena-platna/Stakleno-platno-163-g/m²-Aero-2m²/flypage-ask.tpl.html
2m kvadratna, moze se sigurno izvuci bar 550 kvadratica po 50x50mm. AKo pravimo 4 kockice 50x50cm, znaci da bi svaka imala oko 137 slojeva. Kako je debljina platna oko 0.2mm dolazimo do priblizno 3cm visine. Samo ko bi to lepio :-)

moze ovaj volonter kad zavrsi jedan post o svim BBC monitorima da predje na lepljenje 137 slojeva po kockici :plakanje

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...