Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

1 sat ranije, ab said:

За другара?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Jok, pitam konkretno za mene.

1 sat ranije, brijac said:

 

Hvala, za ovo znam, moje pitanje je bilo u vezi primene PRAVIH sabova na ovu temu.

Ovaj PSI, tacnije dva komada, sam probao kod sebe pretprosle godine, ali kosta puno u odnosu na doprinos.

Cula se razlika naravno, samo je pitanje da li je potrebno dodati jos komad-dva da bi se dobio pun efekat.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Филип said:

Ne znam da li je ovo prava tema za ovo pitanje ali.. 

Na koji nacin sabvuferi "resavaju" sobne modove?

Citam po netu da se u nekim sistemima sabovi koriste upravo (i samo za tu namenu), pa reko' da pitam.

Pisao sam zadnjih godina o tome X puta, nema veze, ponovicu. Glavne kutije, prave u sobi (recimo, od 20 do 200Hz) bar 3 do 4 dominantna moda i veci broj manjih. Dominantni se obicno cuju kao boomy sound, jer odskacu po 20-ak dB u odnosu na ostatak. Izmedju modova imamo tkzv. nule ili totalno odsustvo niskih freq. Sve vreme govorimo o situaciji na mestu slusanja (MLP). 

Ukratko, dodavanjem dodatnih izvora niskih freq., tj., subovima, popunjavamo praznine u odzivu cime se dobija dublji i ravnomerniji bas. Naravno, potrebna je jos intervencija DSP-a da bi se "ubili" pojedini pikovi. 

Link to comment
Share on other sites

Postoje u praksi različiti uslovi, ali se može blago generalizovati i napraviti podela na posvećeno (ozbiljno u smislu posvećenosti) i iznuđeno rešenje postavke sistema.

 

Posvećeno podrazumeva odgovarajuće pozicioniranje zvučnika u prostoru, kao i odgovarajući prostor iza mesta slušanja. U ovom slučaju je ovo što tvrde nomi i turbo ispravno rezonovanje, uz ogradu da su sami zvučnici odgovarajuće projektovani, što nije uvek slučaj.

Iznuđeno je zastupljeno u najvećem broju slučajeva a uglavnom podrazumeva smeštaj zvučnika gde najmanje smetaju, mesto slušanja uz zadnji zid... U ovom slučaju je damic u pravu i to se u velikoj većini slučajeva rešava uz pomoć DSP. Postoje i ovde  izuzeci naravno.

Pristupam problematici sa prvog stanovišta, puno vremena provodim uz muziku i gledao sam da sebi obezbedim koliko je moguće odgovarajuće uslove.  Pre svega odabrao sam koncept u kome kabineti ne vibriraju pa samim tim ne dodaju ništa u smislu  proizvođenja sopstvenih tonova a samim tim ni u korelaciji sa prostorijom. Imajući ovo u vidu  kabinete nije potrebno uzemljavati, odvajati od podloge, tražiti odgovarajuću podlogu i tome slično. Zahvaljujući toj činjenici mogu ih smestiti na točkiće i veoma jednostvno manevrisati njima u prostoru, bilo kod traženja najbolje pozicije, bilo kod čišćenja, oslobađanja prostora za igru...

Drugi veliki benefit je što ovakav koncept koristi svojstva akustike umesto da radi protiv njih. Tačnije radi u sadejstvu sa prostorijom.  Zahvaljujući ovim činjenicama iz zvučnika izlazi čist ton. Kao lepa prateća pojava ovog koncepta i sam decay je jako nizak. Nemam potrebu ni za bas trapovima. Potreba za umerenim tretmanom prostorije  postoji, svakako ne u bas segmentu,  ali mi je ovo što sam postigao više nego dovoljno da mogu kvalitetno da se posvetim slušanju.

Ima tu još dosta toga pozitivnog da se napiše ali ne bi bilo u skladu sa temom. Ovo sam napisao iz razloga da naznačim da ne moramo da posmatramo problematiku samo iz jednog ugla. Meni ovaj način više odgovara jer mi pojednostavljuje sistem, dovoljan je jedan pojačavač, nisu mi potrebne velike snage, mogu da koristim cevne pojačavače, gramofon...

Ono što je interesantno je da ovakvi zvučnici podjednako dobro rade kako u manjim prostorima od svega 16m2 tako i u velikim. Probao sam do 60m2. Paralelni zidovi nisu problem. 

Meni je, a verujem i ostalim čitaocima, dragoceno svako ponuđeno rešenje i sa zadovoljstvom pratim sve što imate da napišete na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, prophet said:

Pre svega odabrao sam koncept u kome kabineti ne vibriraju pa samim tim ne dodaju ništa u smislu  proizvođenja sopstvenih tonova a samim tim ni u korelaciji sa prostorijom. Imajući ovo u vidu  kabinete nije potrebno uzemljavati, odvajati od podloge, tražiti odgovarajuću podlogu i tome slično. Zahvaljujući toj činjenici mogu ih smestiti na točkiće i veoma jednostvno manevrisati njima u prostoru, bilo kod traženja najbolje pozicije, bilo kod čišćenja, oslobađanja prostora za igru...

Prophet-e kakvi su to kabineti ?

Da li bi malo pojasnio molim te ?

Link to comment
Share on other sites

Po nekom mom iskustvu mnogo su izrazenije refleksije u gornjem spektru od tih room modova koji se non stop spominju. Refleksije i haos na regionu vec ipocinje znad 1KHz, su konstantna pojava u skoro svakom sitemu i u svakoj prostoriji. I mnogo vise uticu na krajnji rezultat. Da nesreca bude veca na tim regionima su i impedanse zvucnika po pravilu vece idu i preko 20oma i to na sirokim regionima sprktra. To u sadejstvu sa pojacavacem stvara haos. Narocito sa cevnim ampom kao pogonom koji ima prebeseno opterecenje na izlazne cevi 4 ili 5 X vece nego sto je predvidjeno pa umesto recimo 3Koma to je 15Koma... Slicno je i sa solid state ampovima.

Kada se svemu pridoda savremeni digitalni izvor koji po svojoj prirodi ima tendenciju da istice HF region, ono sto ljudi pogresno nazivaju rezolucijom, stvari su katastrofalne jednostavno.

Jos bih skranuo paznju na jednu stvar u vezi sa portovanim kabinetima. Bas refleksi i ostalo. Tu neverovatna kolicina srednjeg opsega izlazi iz tih portova. I to tipicno odmah posle rollof-a. Mesa sa sa osnovnim tonom i pravi haos jednostavno. I to se desava n regionu koji po pravlu ima neku nazivnu impedansu najpriblizniju deklarisanoj impedansi drivera... Tako da je i taj region ostecen. Jako mali broj programa za simulaciju uzima u obzir taj deo i to je jednostavno u praksi netacno.

Pozicije zvucnika su uglavnom ili blize podu ili nesto ispod linije glave. I to daje jednostavno izrazit potpis. Mislim da je bolje to podici iznad linije glave i slusanja.

Tretman prostorije je neminovan ali mislim sigurno ne prvo na LF regionu nego na HF delu

A i dans se kabineti ne prave u odnosu na parametre drivera, vec je cilj d budu prihvatljivih dimenzija i po mogucstvu sto manji, iz vise razloga, kupci to traze, manje cene transporta, manje mase lako se njima manipulise, manje i jeftinije su i ambalaze za te proizvode... Bitno im je samo da su dobro furnirani i da imaju neke "filozofije" kao podlogu... Kad procitam ono Our Philosophy of sound ili kako vec - povraca mi se...

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, damic said:

Sa bilo kojim polozajem u prostoru, nemoguce je izbeci sobne rezonance koje pravi kutija na MLP, sad, sto toga vecina nije svesna, to je druga stvar.

Neke se izbegnu, neke ne. Poenta je za ukupnu prezentaciju delotvoran odnos jednih i drugih. 

Recimo, ja sam ih svestan i smatram da ih vrlo dobro čujem. Pri tome pokušavam da ih koristim za sistem, pre no što bih se odlučio da ih poništavam ekvilizacijom. Smanjivanjem zvučnog pritiska koji generiše sistem u području sobnog moda ne anulira se sobni mod. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima, probacu da u buducnosti poradim na pozicioniranju kutija da bi se koliko toliko umanjio efekat sobnih modova, a u nekom momentu docice na red i akusticki tretmani (nista previse). Na spisku opcija su potencijalno i aktivni bas trap (ako bude moralo), a svakako jos bolje podloske za zvucnike, pa i nova (otvorena) hifi polica.

Ono u sta jesam siguran je da DSP nikada nece biti opcija.

U medjuvremenu, probacu da neke nesavrsenosti prihvatim i uzivam u muzici kao i do sada.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Споменусмо @TurboMaximus у другој теми...

Зашто би смо бежали од предности и мана просторије/слушаонице?

Ево примера из природе, на Борнеу живи врста жабе величине нокта...у окружењу међу бројнијим и већим, па и тиме неупоредиво гласнијим осталим врстама жаба. Да би овај патуљак, мужјак, привукао женку своје врсте мора се послужити својственим триком јер се од осталих гласнијих врста не може чути тј.женка га не би могла пронаћи:

Он проналази шупљину у деблу и испробава и опонаша тоналитет на одређеној фрекфенцији којим се његов глас уз помоћ просторије простире довољно гласно и до 50 метара раздаљине. Тиме успева да оствари рандеву са својом вољеном у тој истој просторији где започиње “нови” живот за будућа покољења захваљујући “музици” по вољи која живот значи. :)

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, ab said:

Он проналази шупљину у деблу и испробава и опонаша тоналитет на одређеној фрекфенцији ...

:lol:... to deblo je opak materijal za švalerske gajbe i izradu švalerskih zvučničkih kabineta. Neki su se tako smuvali. :cheers

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ab said:

Споменусмо @TurboMaximus у другој теми...

Зашто би смо бежали од предности и мана просторије/слушаонице?

Ево примера из природе, на Борнеу живи врста жабе величине нокта...у окружењу међу бројнијим и већим, па и тиме неупоредиво гласнијим осталим врстама жаба. Да би овај патуљак, мужјак, привукао женку своје врсте мора се послужити својственим триком јер се од осталих гласнијих врста не може чути тј.женка га не би могла пронаћи:

Он проналази шупљину у деблу и испробава и опонаша тоналитет на одређеној фрекфенцији којим се његов глас уз помоћ просторије простире довољно гласно и до 50 метара раздаљине. Тиме успева да оствари рандеву са својом вољеном у тој истој просторији где започиње “нови” живот за будућа покољења захваљујући “музици” по вољи која живот значи. :)

Neki su tako zvali devojke na slušanje ploča, a ni gramofon nisu imali...B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
37 minuta ranije, _Naum said:

Da li je neko imao ili probao nešto slično?

Сигуран сам да ради. Зато што со, чини ми се, да се ради о стандардним индустриским додацима за умањивање вибрација.

Ево једног препакивача:

Mapleshade IsoBlocks

$36 за сет од 4 комада.

У ствари, ради се о DiversiTech индустриском изолатору који се увелико користи при инсталацију америчких централних климатизационих система:

DiversiTech MP-2C

$0.84 за комад.

Ако се узму 8, да би добили дупли сет кој Mapleshade продаје, цена је мања од $6 због попуста на количину.

Цена за сет.

 

Link to comment
Share on other sites

@InSides Da li ste procitali o ovome sto sam postavio? U pitanju su slojevi platna od staklenih vlakana.. Verovatno ima i dosta mini vazdusnih komora medju slojevima.. Ovo sto ste vi postavili mi je poznato, al koliko vidim pominje se samo pluta i guma.. Ajde da zanemarimo cenu, pricamo samo o ideji..

 

Link to comment
Share on other sites

Јесам.

Апсолутно поддржавам мерења, изванредно су претстављени и методологија и резултати.

На самом почетку одговара сам писао - "сигуран сам да ради". Зато што се ради о индустриским материјалима, који су развијени за индустриске потребе, где је могуће потрошити знатно веће буџете него било која аудиофилска компанија, и где је кључно да цена крајног производа буде што мања.

Елем, и њихово писање вуче према томе, мада не очигледно.

Шта хтедох да кажем... а да:

  1. Сигуран сам да раде;
  2. Сигуран сам да су развијени за индустриске потребе;
  3. Сигуран сам да постоје алтернативе (*) који се могу набавити преко индустриских добављача;
  4. Нисам (и нећу) коментирао цену ових конкретних производа.

(*) Проблем није користити индустриске алтернативе у аудиофилији, чак што више, препоручено, зато што знамо да раде јер су инжињерски развијени. Проблем је бацати маркетинг прашину.

EDIT: Norman Varney је алумни Owens Corning-а, који производе фиберглас који се користи у највећем делу акустичких панела по САД-у. Индустриска веза да не може бити јаснија.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...