Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Atomi ili molekuli čvrstih tela stalno osciluju. Što viša temperatura, jače oscilovanje. Termičke vibracije su haotične. Pri konstantnoj temperaturi su prostorno i vremenski uravnotežene, ali generišu različito konkretizovane unutrašnje energetske fluktuacije zbog kojih svojstva materijala trpe temperaturno zavisne varijacije. Među takvim svojstvima je i električna provodljivost. Hladan i zagrejan uređaj ne zvuče isto, to je poznato.

Akustičke vibracije nisu haotične. Imaju frekvenciju, amplitudu, smer. Kada prodru u materijal, što je rutinski fizički događaj, s termičkim vibracijama superponiraju se komponentom koja ima frekvenciju, amplitudu i smer. Jasno je da posledice nose pečat tih pravilnosti, što se direktno učitava i u nama interesantni električni signal.

Mada temu često komentarišem, teorija je jedna od onih koje me vrlo malo zanimaju. Praksa, s druge strane, kaže da je uticaj vibracija kapitalan.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo Turba, po njemu su vibracije izazvane spoljnim uticajem na uređaje. Ja mislim da oscilovanje dolazi prevashodno iznutra i da su spoljašnji uticaji daleko slabiji.

Sa ostalim bi se složio, da je uticaj vibracija kapitalan. Prevedeno na narodski rečnik izrazit / suštinski / veoma značajan.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moze mala pomoc,
Koji stalak bih mogao da upotrebim za kef Q350 koji se nalaze na polici za tv koja je dimenzija (250 * 50 * 45 - Š x D x V).
Pretposavljam neki visine oko 20cm..
IsoAcoustic mi se bas ne svidja..
Dal da se upustim u samogradnju drvenog ili preporucujete nesto vec gotovo?
 

Link to comment
Share on other sites

Polica je bas masivna, korpus je od duplog univera, ima bar 25 - 30 kg, bez stvari..
Stalci da su ispred police, ne bih mogao da prodjem pored jedne strane ugaone a da ga ne udarim...
Narocito me zeza onaj komad zida levo od levog zvucnika, preklapa se sada 5cm sa kutijom. Zvucnik - zid pozadi je 33cm. Rastojanje zvucnika nesto ispod 2m, a udaljenost pozicije slusnja vise od 3m. Soba cela je skoro 7m (iza ugaone ima jos oko 2.5m).
Sistem je tek sklopljen, usvirava se.
Morace zavese na vrata, prozor.. 
Mozda da stavim samo plocu, recimo laminiranog hrasta, od nekih 4 - 5cm ispod kutija? A ispod spajkove? Ili je bolje od siljaka nesto ovako:
https://www.aliexpress.com/item/32934599184.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.65d02e0eUtOhNf
Sve u svemu, bice dosta zabave...
Evo i slika sobe:
 


soba.jpg.5afca5a8d6b400b110c7929e59e71a61.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...