Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

10 minuta ranije, Filipescu said:

:lol:

Мени су увек разгрнуте, у ћошковима, али кад слушам, онда их завучем и ствари дођу на своје. Мислим да имаш само једно реење. Даш жени ултиматум да морају дебеле завесе, а она да их одабере, колико год да кошта :D.

Ma necu da zatezem, u nekoj buducnosti cemo mozda preci u novi stan pa ce tamo da bude "tabula rasa" sićuejšn, vec sam tako jednom kada smo gledali neki stan. Prodavac nam dao mogucnost da sami pravimo raspored.

Ja brze bolje opleo da preradjujem pdf u Ilustratoru, naravno poceo prvo od dnevne sobe i hife, posebnog strujnog voda, da nema tv na istom zidu, ovo ono, munje gromovi... Kad ce mi zena.. "Pa sta radis to, pa tebi su tvoji zvucnici najvazniji.."

Sta da joj kazem, zna s kim ima posla.. :D

Link to comment
Share on other sites

Filipe ,bio sam kod tebe pa bih kao najjeftine resenje prvo probao jednu stolicu ispred garniture za momente koncentrisanog slusanja.Dobio bi prostor iza sebe koji je dosta bitan i resio bi verovatno bass u većoj meri i dobio praviniji trougao blizi jednakostranicnom za jos bolju zvucnu sliku, prostornost,... mada toga nije falilo,koliko sam i mogao da czjem u "grupnom" druzenju meni je bio zvuk potaman,mozda bass koji pominjes stoji,al ne preterano.Uvek je bolje i koncentrisanije druzenje 1:1,ali koncentrisano slusanje nije ni bila tema. Trebalo bi sve da bude sa nove pozucijeslusanja mnogo bolje,a ne menjas nista puno u uređenju stana...iako je zvuk ponavljam iovako odlican.Barem je takva proba besplatna pa probaj.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Филип said:

@Delija Ne brini, bice prilike da navratis :)

Ovako bih gradirao probleme koji me trenutno muce:

1. Bas (prenaglaseni nizi deo spektra, nikad nisam uradio merenja, ton kontrolama na Dev donekle se resava problem)

2. Pomalo poremecena pozornica (dnevna soba je otvorena sa desne strane i iza prema kuhinji i hodniku, trenutno na pojacalu stoji balans na 12% u korist desnog kanala - na taj nacin je u sredini zvucne slike ono sto i treba, tipa glas i sl)

3. Reverb usled nepravilnog oblika sobe

Dakle bolja definicija basa, pa samim tim i midbasa i sredine, je ono sto bi trebalo popraviti u trenutnoj postavci.

P.S. Ovakve probleme nisam imao sa svim prethodnim zvucnicima (Dynaudio Contour 1.4S, B&W 802N, Avalon Indra), a mozda i nisam obracao paznju na ovaj problem kao sada :) To je ocigledno zbog specificne konstrukcije Vivida koji imaju backfiring bass drajver i ocigledno traze dosta prostora oko sebe da bi postigli maksimum.

Evo i skice stana da se bolje stekne utisak.

Stan-akustika.thumb.jpg.334accc8dc9884e20da78f6791b4670f.jpg

Pozdrav.Mislim da problem nije bas neresiv.Probaj nesto najlogicnije u ovoj situaciji.Ugaonu garnituru pomeri od zadnjeg zida 1m.Na taj zid stavi policu za knjige(knjige su dobar damper) i ako nije dovoljne visine iznad neke slike.Poziciju zvucnika sad doteruj po zelji.Stocic slobodno stavi na sredinu,nece uticati na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Filipe ,bio sam kod tebe pa bih kao najjeftine resenje prvo probao jednu stolicu ispred garniture za momente koncentrisanog slusanja.Dobio bi prostor iza sebe koji je dosta bitan i resio bi verovatno bass u većoj meri i dobio praviniji trougao blizi jednakostranicnom za jos bolju zvucnu sliku, prostornost,... mada toga nije falilo,koliko sam i mogao da czjem u "grupnom" druzenju meni je bio zvuk potaman,mozda bass koji pominjes stoji,al ne preterano.Uvek je bolje i koncentrisanije druzenje 1:1,ali koncentrisano slusanje nije ni bila tema. Trebalo bi sve da bude sa nove pozucijeslusanja mnogo bolje,a ne menjas nista puno u uređenju stana...iako je zvuk ponavljam iovako odlican.Barem je takva proba besplatna pa probaj.

Sondek, to sa stolicom ima smisla ali ograniceno samo na uticaj basa, i to samo na tom mestu. Taj problem sa definicijom basa koji pominjem nije toliko nesnosan, ali se vidi da je to "usko grlo" sistema. A moguce da i malo toplo vreme utice da bas deluje nekako teze i sporije.

A druzenja ko druzenja, neka ti izmame osmeh na lice, a neka da se prosto zapitas sta to toliko nije u redu sa tvojom hifom (ukusi, navike, pa ponekad i predubedjenja..). Naravno i jedna i druga, kada su pozitivna i shvate se dobronamerno (tada uvek naucis nesto novo), sve bude super :)

Pitanje svih pitanja je da li, kada ostanemo sami sa svojom opremom, mozemo ili ne da se povezemo sa muzikom koju volimo, tada sve ostalo postane nebitno. Neke nesavrsenosti mozak na svu srecu ipak moze da ispegla i dozvoli nam da uzivamo u onome sto imamo.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, miletrosak said:

Pozdrav.Mislim da problem nije bas neresiv.Probaj nesto najlogicnije u ovoj situaciji.Ugaonu garnituru pomeri od zadnjeg zida 1m.Na taj zid stavi policu za knjige(knjige su dobar damper) i ako nije dovoljne visine iznad neke slike.Poziciju zvucnika sad doteruj po zelji.Stocic slobodno stavi na sredinu,nece uticati na zvuk.

Hvala na predlogu, to bi bilo sjajno (a nekada je i bilo, ali sa tadasnjom manjom sofom/trosedom pre nego sto je dosla ugaona garnitura), ali nazalost nema dovoljno prostora i za garnituru i za prostor izmedju nje i police.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Филип said:

Hvala na predlogu, to bi bilo sjajno (a nekada je i bilo, ali sa tadasnjom manjom sofom/trosedom pre nego sto je dosla ugaona garnitura), ali nazalost nema dovoljno prostora i za garnituru i za prostor izmedju nje i police.

Najbitnije je da udaljis poziciju slusanja 1m.od zadnjeg zida a ako nema mesta za policu treba okaciti par slika na zid ali nezastakljenih,neko ulje na platnu ili slicno,moze i velika tapiserija.Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Ja kad sam bio kod tebe nisam primetio problem sa basom. Ti verovatno znaš šta ti smeta u njemu.

Znam da imaš sve uređaje na podloškama, kao i zvučnike i zvučničke kablove. Čudi me da imaš problem tu. Sve te stvari daju bolju definisciju basa. Sem što onda možda polica može da pravi problem.

Na pp sam ti javio da sam nabavio diy rezonatore (firmirani su znatno skuplji). Meni su puno utegli bas, produbili bas na dole,  dali veću dinamiku, bolji 3d i daleko širu pozornicu - van širine zvučnika. To je univerzalna stvar i radi u svim prostorima, pogotovo pomaže onima koji ne mogu da se bave klasičnim akustičnim intervencijama.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Филип said:

@Delija Ne brini, bice prilike da navratis :)

Ovako bih gradirao probleme koji me trenutno muce:

1. Bas (prenaglaseni nizi deo spektra, nikad nisam uradio merenja, ton kontrolama na Dev donekle se resava problem)

2. Pomalo poremecena pozornica (dnevna soba je otvorena sa desne strane i iza prema kuhinji i hodniku, trenutno na pojacalu stoji balans na 12% u korist desnog kanala - na taj nacin je u sredini zvucne slike ono sto i treba, tipa glas i sl)

3. Reverb usled nepravilnog oblika sobe

Dakle bolja definicija basa, pa samim tim i midbasa i sredine, je ono sto bi trebalo popraviti u trenutnoj postavci.

P.S. Ovakve probleme nisam imao sa svim prethodnim zvucnicima (Dynaudio Contour 1.4S, B&W 802N, Avalon Indra), a mozda i nisam obracao paznju na ovaj problem kao sada :) To je ocigledno zbog specificne konstrukcije Vivida koji imaju backfiring bass drajver i ocigledno traze dosta prostora oko sebe da bi postigli maksimum.

Evo i skice stana da se bolje stekne utisak.

Stan-akustika.thumb.jpg.334accc8dc9884e20da78f6791b4670f.jpg

 1. sub (ovi ) na pravom mestu , ali da su liga  - JTR , Seaton , JL , SVS , Rhytmik ...To ce ti Delija bolje objasniti , i centralne zvucnike ako je moguce seci da ne rade u podrucju subova . Pod 2 i 3 ce ti strucniji bolje pomoci , a mozes i sam experimentisati...

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, milovan1963 said:

 1. sub (ovi ) na pravom mestu , ali da su liga  - JTR , Seaton , JL , SVS , Rhytmik ...To ce ti Delija bolje objasniti , i centralne zvucnike ako je moguce seci da ne rade u podrucju subova . Pod 2 i 3 ce ti strucniji bolje pomoci , a mozes i sam experimentisati...

Човек има два стуба, не суба. :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Филип said:

Eventualno na zadnjem zidu odmah iznad slusne pozicije, ali to je beznacajno.

Није. :) Само да (1) прерачунаш распон, (2) одредиш колика је највећа висина (дубина) дифузера код које се не лупаш у главу истим кад седнеш на гарнитуру, (3) убедиш супругу да то лепо изгледа и (4) дозволиш јој да изабере боју.

Овако нешто:

A3dadFk.jpg

Што се тиче посебне собе за хај фај, након 8 година посебне собе, преферирам интеграцију система у дневни боравак (или која и да је соба где се највише времена проводи).

Једноставно, више се музике слуша тако. Бар код мене.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, vdzele said:

Ja kad sam bio kod tebe nisam primetio 

Na pp sam ti javio da sam nabavio diy rezonatore (firmirani su znatno skuplji). Meni su puno utegli bas, produbili bas na dole,  dali veću dinamiku, bolji 3d i daleko širu pozornicu - van širine zvučnika. To je univerzalna stvar i radi u svim prostorima, pogotovo pomaže onima koji ne mogu da se bave klasičnim akustičnim intervencijama.

 

Koji su diy rezonatori u pitanju ? Može i na pp . Hvala.

Link to comment
Share on other sites

On 21.8.2019. at 17:17, Филип said:

Ovako bih gradirao probleme koji me trenutno muce:

1. Bas (prenaglaseni nizi deo spektra, nikad nisam uradio merenja, ton kontrolama na Dev donekle se resava problem)

2. Pomalo poremecena pozornica (dnevna soba je otvorena sa desne strane i iza prema kuhinji i hodniku, trenutno na pojacalu stoji balans na 12% u korist desnog kanala - na taj nacin je u sredini zvucne slike ono sto i treba, tipa glas i sl)

3. Reverb usled nepravilnog oblika sobe

Dakle bolja definicija basa, pa samim tim i midbasa i sredine, je ono sto bi trebalo popraviti u trenutnoj postavci.

Prvo sto bih mogao da preporucim je toliko ozloglaseno REW merenje,  levog, desnog i oba kanala. Na rezultatima ce se tacno videti, gde su problemi. Mogu da ti pozajmim mike sa preampom a ti da obezbedis laptop,  koristim desk top pc.

Problema u basu ima, to sam cuo pre par sezona kad sam bio kod tebe. Najverovatnije je rec o freq. 30-34Hz, 60-68Hz itd, koje zavise od dve najvece paralelne povrsine a to su pod i plafon. Da se razumemo, isti problem postoji kod svih, dobro je da si uocio da nesto sa basom nije u redu. Samo je stvar u sposobnosti percepcije i iskustvu slusaoca.

Kad se na merenju uoce problemi sa basom, onda pristupiti nekim od nacina resavanja kojih ima vise. Back firing woofer, zna da pravi probleme, to bi moglo da se  nesto ublazi tretmanom na prednjem zidu ili da se delimicno dampira zadnji port (predpostavljam da je zadnji vufer BR).

Pasivne bas trapove ne preporucujem, glomazni su i ruzni, resenje moze da bude u EQ modova,  dalje, aktivnim bas trapovima (Gerchy iz Slo skoro kaze da nije zadovoljan sa njima, bar ono sto je slusao), treba ih mnogo a skupi su, i na kraju sa vise subova, sto takodje nije popularno. 

Tretiranje basa, kablovima, policama, harmonizerima i sl., zaboravi.

Sto se tice poremecene pozornice, imo, u redu je da dodas gain na desnom  kanalu za 12%. zato i sluzi balans.

Reverb koji primecujes nije usled nepravilnog oblika sobe, ceo prostor ti je prilicno "go", novogradnja sa mnogo ravnih i paralelnih povrsina, prednji zid u kamenim plocicama, koliko se secam, sam po sebi mora da daje cave sound.

Imam drugara koji ima slicnu sobu i odlicno je sredio sve probleme, videcu ako ima vremena pa da te posavetuje, retko se pojavljuje na forumu.

BTW, kod mene je RT60, gotovo skolski primer, bez ikakvog tretmana, ali, takva je prostorija.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, damic said:

Pasivne bas trapove ne preporucujem, glomazni su i ruzni, resenje moze da bude u EQ modova,  dalje, aktivnim bas trapovima (Gerchy iz Slo skoro kaze da nije zadovoljan sa njima, bar ono sto je slusao), treba ih mnogo a skupi su, i na kraju sa vise subova, sto takodje nije popularno. 

Da li su u pitanju PSI Audio AVAA C20 aktivni bas trapovi?

Prosle godine sam ih probao kod sebe.

IMG_3360.thumb.jpg.0a595217006b3472be11c72a68f33b97.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...