Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

videti sobu, raspored zvučnika i filozofiju Nomimasena.

Kod JohnnyBeGood  u Nišu sam slušao Spendore postavljene slično kao kod Nomija i to je zvučalo fenomenalno sa zvučnom scenom poslaganom i po širini, visini i dubini bez ikakvih iskakanja u tonalnom smislu. 

Link to comment
Share on other sites

Neki malecni zvucnici koji mogu blizu zida uz dodatak sub-a bi ti mogli biti dobro resenje.Ja sam koristio par godina mali close to wall kompresioni zvucnik koji ide do 70hz u basu u slicnoj sobi (3x5.5) i soba im je samo pomagala.Bili su na kraćem zidu,pored prozora u tvom slucaju.Vidim da si postavio kao mogućnost kupovine Atom,i ja sam koristio naim amp tada.Naim je imao malene N sat koji mislim da nisu u proizvodnji zbog integracije sa Focalom ali mozes da pitas dilera sta bi im bila alternativa danas.Milim da bi linn 109 dobro radio posao uz taj amp,iako i oni rade all in one streamer ampove pa ih uzmi u obzir i kao one brand sistem.Nisam bas razumeo budzet sta je 5000f,ali mozda ti dealer predlozi neki manji focal,Regu...

Sve u svemu prostor nije sjajan ali se moze iz njega izvući solidan zvuk adekvatnim izborom zvucnika.Po meni je vrlo bitno i mesto odakle se slusa,ostaviti prostora iza sebe.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, zflazar said:

videti sobu, raspored zvučnika i filozofiju Nomimasena.

Kod JohnnyBeGood  u Nišu sam slušao Spendore postavljene slično kao kod Nomija i to je zvučalo fenomenalno sa zvučnom scenom poslaganom i po širini, visini i dubini bez ikakvih iskakanja u tonalnom smislu. 

Upečatljiva zvučna scena je samo jedna od odlika postavke.

Čistoća po celom spektru, istrajavanje tona i energičnost dolaze često uporedo.

Link to comment
Share on other sites

Da ne kvotam sam sebe , sad kad sam dešifrirao svekolikom pučanstvu što sam mislio . Nomimasen je konstatirao činjenično stanje . U postavci po duljem zidu i poziciji slušanja ( vjerovatno uglavnom rada na računalu)  dobiti će  ovo doljnje što je napisao , međutim od zvučne scene dobiti će  samo širinu i visinu ( nešto slično slušalicama ) . Za dubinu nema  prostora iza zvučnika , a ni iza slušatelja . Po širini prostor je dobra postavka jer ima prostora za cc 2 m između zvučnika  što je dovoljno za trodimendizionalnu zvučnu sliku (kod prozora ) jer ih može izvuči u prostor . To je kompromis ? , Jer kad se radi glazba se sluša " baj d vej " , a kad ti se sluša okreneš stolac prema prozoru  i uživaš ." (  neza am  zakšto ese sike mameravaju na  emene ) , no  ;):D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jedna apsolutna preporuka - “audio doctor fsq“ za podesavanje pozicije zvucnika i akustike. Moj sistem se jednostavno preporodio. Dugo sam lutao, pokusavao sa raznim demonstracionim cd-ovima i referentnim slusanjima i tek posle ovih “ruskih“ uputstava sam pronasao pravu poziciju u dnevnoj sobi za svoje Wharfije... do sada sam uspevao da postignem kvalitet pojedinacno sto se basa tice, scene, dubine, ali posle ovoga sve je prosto kliknulo. Sto je najbolje, ima prostora za napredak i jasno mi je koji su kompromisi napravljeni zbog zivotnog prostora koji treba da koriste i ostali ukucani ali mogu da zivim sa trenutnim stanjem i da konacno vise ne razmisljam o poziciji zvucnika. Ko ne zna ruski, google translate odradi posao... odoh na slusanje... :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
59 minuta ranije, Филип said:

Sjajan intervju sa covekom iz profesije, mali podsetnik koliko je akustika kriticna za dobar zvuk.

Citiram "U tipicnoj netretiranoj dnevnoj sobi mi u stvari slusamo 50-70% sobu, a ne zvucnike".

Jesco je sjajan tip, odavno sam pretplaćen na njegov newsletter, ima šta da se pročita i nauči.B)

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Zexx said:

Jesco je sjajan tip, odavno sam pretplaćen na njegov newsletter, ima šta da se pročita i nauči.B)

I ja se upravo pretplatih :thumbsup2

Sve je lepo objasnio, da li cemo i koliko para i vremena uloziti u sve to ostaje na nama samima. 

U realnim uslovima, za vecinu nas sa sistemima u dnevnim sobama ovo je skoro pa nemoguca misija. Mislim na sve osim onih kojima izgled i nije toliko vazan ili zive sami pa su spremni na takav kompromis. Oni svakako mogu napraviti nesto slicno Jeskovom studiju, premda i ono sigurno kosta lepe pare.

Sa druge strane, estetski prihvatljiva resenja kostaju dosta, mislim na Artnovion, Vicoustic i sl.. i jedino u varijanti dugorocnog boravka u nekom stanu ima smisla za tako nesto - priprema zidova, plafona, apsorbera, strujnog voda do zida gde stoje uredaji itd.. Gubitak prostora u slucaju glomaznih bas trapova da i ne pominjem.

U nekom  momentu je pomenuo da prakticno i ne postoji limit za ulaganje u akustiku, i da ce primera radi vec i 500 eur investicije smanjiti uticaj sobe na zvuk. Po nekoj logici, za kvalitetnije i skuplje sisteme treba uloziti vise ako se zeli cuti njegov pravi potencijal. Mislim da rece da za zvucnike, (nije pominjao elektroniku) vrednosti 2.000 eur, ulaganje od 10.000 eur u akusticke tretmane ima smisla, sto prakticno govori da sobu smatra najvaznijom karikom sistema.

Link to comment
Share on other sites

@Delija Ne brini, bice prilike da navratis :)

Ovako bih gradirao probleme koji me trenutno muce:

1. Bas (prenaglaseni nizi deo spektra, nikad nisam uradio merenja, ton kontrolama na Dev donekle se resava problem)

2. Pomalo poremecena pozornica (dnevna soba je otvorena sa desne strane i iza prema kuhinji i hodniku, trenutno na pojacalu stoji balans na 12% u korist desnog kanala - na taj nacin je u sredini zvucne slike ono sto i treba, tipa glas i sl)

3. Reverb usled nepravilnog oblika sobe

Dakle bolja definicija basa, pa samim tim i midbasa i sredine, je ono sto bi trebalo popraviti u trenutnoj postavci.

P.S. Ovakve probleme nisam imao sa svim prethodnim zvucnicima (Dynaudio Contour 1.4S, B&W 802N, Avalon Indra), a mozda i nisam obracao paznju na ovaj problem kao sada :) To je ocigledno zbog specificne konstrukcije Vivida koji imaju backfiring bass drajver i ocigledno traze dosta prostora oko sebe da bi postigli maksimum.

Evo i skice stana da se bolje stekne utisak.

Stan-akustika.thumb.jpg.334accc8dc9884e20da78f6791b4670f.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

24 minuta ranije, Ljuba said:

Filipe, mi smo u poslednjem časopisu pisali o Vicoustic, mislim da za manje sobe investicija zaista nije prevelika. A rezultati su neopisivi... 

Ljubo, hvala ti na predlogu, pogledacu kad stignem, btw odlicno izgledaju :) 

Razmisljao sam o nabavci Vicoustica, ali meni u ovakvoj postavci stana prakticno ne preostaje mnogo mesta za primenu ovakvih panela (niti bilo kakvih). Levi zid prakticno ne postoji jer ga cine prozori i vrata prema terasi, prednji zid je od vestackog kamena i plus tu je TV, desni zid je skroz udaljen na desno i ne znam koliko bi imalo smisla samo na njega postaviti difuzore. Eventualno na zadnjem zidu odmah iznad slusne pozicije, ali to je beznacajno.

P.S. Ranko 4Audio mi je vec ranije pricao o drasticnoj razlici pre i posle primene akust. tretmana u njihovom salonu.

Link to comment
Share on other sites

Јеси ли пробао неке дебље завесе на левом зиду, које би ти донекле надоместиле отвореност на десној страни? Имам сличну ситуацију, и то је поприлично поправило ствар у балансу сцене.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Filipescu said:

Јеси ли пробао неке дебље завесе на левом зиду, које би ти донекле надоместиле отвореност на десној страни? Имам сличну ситуацију, и то је поприлично поправило ствар у балансу сцене.

Nisam, zena nije ljubitelj zavesa pa su mi i ove skroz super full :D

Inace, za razliku od basa, problem sa poremecenim balansom su imali svi prethodni zvucnici/sistemi, svi do jednog.

Vidi se da tu soba vodi glavnu rec :order

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Мени су увек разгрнуте, у ћошковима, али кад слушам, онда их завучем и ствари дођу на своје. Мислим да имаш само једно реење. Даш жени ултиматум да морају дебеле завесе, а она да их одабере, колико год да кошта :D.

Ја сам то решио тако, што сам је убедио да кад нам гости дођу, не могу нормално да спавају, јер је превише светло :1038:. Иако гости заправо увек спавају у другој соби  :D.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...