Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

19 sati ranije, savudin said:

Izvinjavam se što prekidam ozbiljnu diskusiju ali imam jedno pitanje. Nova garnitura u sobi je višlja od prethodne i postoji potreba da zvučnike podignem za nekih 5 cm. Razmišljao sam da je najbolje da poturim nešto ispod stalaka/šiljaka. Probao sam sa nekim drvenim kockastim klocnama koje sam isekao od neke letve od mekog drveta i visina je ok ali se bas izgubio. Zaključak je da je bolje da bude komad nečega izjedna i da bude čvršće. Šta je najbolje da stavim? Drveni blok, nešto kao debela daska za sečenje mesa ili da cimam kamenoresce za mermer,...

Nisi naveo koji su zvucnici u pitanju ali mozes probati da ih nagnes za 5 stepeni tako sto ces uvrnuti zadnje siljke..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nomimasen said:

Modifikacija koja bi se mogla pokazati najelegantnijom su za 5cm duži šiljci. Predpostavljam da se uvrću u bazu stalka.

Dobra ideja. Imam drvene ali nemam 8 komada da probam, samo 6. Pretpostavljam da bi metalni bili bolje rešenje.

28 minutes ago, miletrosak1959 said:

Nisi naveo koji su zvucnici u pitanju ali mozes probati da ih nagnes za 5 stepeni tako sto ces uvrnuti zadnje siljke..

Evo ovakva je situacija kod mene:

IMG_7096.thumb.JPG.1ac9c77660d042e6ff6046e2346fa639.JPG

Mogu da probam da otpustim malo zadnja dva...

Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2019 at 10:55 AM, savudin said:

Dobra ideja. Imam drvene ali nemam 8 komada da probam, samo 6. Pretpostavljam da bi metalni bili bolje rešenje.

Evo ovakva je situacija kod mene:

IMG_7096.thumb.JPG.1ac9c77660d042e6ff6046e2346fa639.JPG

Mogu da probam da otpustim malo zadnja dva...

Ako moras da podignes za 5 cm nikako ne koristi dugacke srafove nego deblje diskove koji su tezi. To je jedini nacin da ne izgubis basove. Takodje ni drvo, nema tu masu.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zoran Tobdzic said:

Ako moras da podignes za 5 cm nikako ne koristi dugacke srafove nego deblje diskove koji su tezi. To je jedini nacin da ne izgubis basove. Takodje ni drvo, nema tu masu.

 

Kolega, NHF, ali pricas besmislice. 

Link to comment
Share on other sites

Besmislice ili ne, ali sam primijetio da mnogi vole "masan" bas sa "repovima". Ako ne bumija tu nema basa.

Od čistoće i nezamućenosti tona se naježe i zbune.

Ista stvar i sa gornjim ekstremom.

Ako visoki ne "šuškaju" svileno, to nije prirodno. Kad se čuje metalni zvuk činele, ajaaooo....

Link to comment
Share on other sites

On 19.3.2019. at 18:20, savudin said:

 


Ovako nešto?

1d90ba2dd7c8b76b72261ae885fa16b8.jpg

Samo da bi bili višlji morali bi da budu deblji, tako da bi morao da urezujem nove, šire rupe na postolju.

Probaću prvo da ih iskosim, to je najlakša i najjeftinija varijanta.

Nije šilljak ? zači nije najmanja dodirna površina  . Šiljci prema dole spajaju , prema gore odvajaju . Ma pisano 100  puta ? , ako je šiljak okrenut prema  gore imati će najmanji mogući kontakt sa zvučnikom ? a ako je okrenut prema dolje  prenositi če energiju ( vibracije ) u pod . Ovo su šarafi koji rade puno manju štetu parketu , ai imaju  puno manji utjecaj na zvuk nego  konkretni šiljci koji če  ovisi o poziciji razdvojiti ili spojiti utjecaj poda na zvučnik . Eto !

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Toza said:

Besmislice ili ne, ali sam primijetio da mnogi vole "masan" bas sa "repovima". Ako ne bumija tu nema basa.

Tozo, bar meni nemoj da pricas o basu, o kome velika vecina forumasa nema blagog pojma. To mi je uza specijalnost u ovom hobiju kojom se bavim godinama, kao sto su tebi kablovi.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Nomimasen said:

Možda bismo u ovoj fazi diskusije mogli da razmotrimo šta to smatramo poželjnim basom.

Za moje pojmove, četiri suštinska paramtera (koje težim da ispunim) su sonornost (nije isto što i odziv do 4Hz ili slično), boja, tajmingtekstura.

a brzina basa ti nije bitna ?

Link to comment
Share on other sites

To je Nomimasenov rečnik.

Brzina, definicija, čistoća tona, to bi bilo s moje tačke gledišta. Dubina manje više. Zavisi od zvučnika, ali nikako booom tamo gdje ga nema i gdje ga ne može biti. Ne može kontrabas u donjim oktavama da ima repove.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Tozo, bar meni nemoj da pricas o basu, o kome velika vecina forumasa nema blagog pojma. To mi je uza specijalnost u ovom hobiju kojom se bavim godinama, kao sto su tebi kablovi.

Čudna sam iskustva imao povodom toga. 

Mislim da je nedostatak iskustva slušanja zaista dobrog basa ponajviše uzrok tome. Akustika prostora za većinu je noćna mora i ako se sluša tako čitav život teško je prihvatiti da to nije normalno stanje.

U principu je ista stvar i sa gornjim ekstremom. I tu su navike takve da se stvara fama oko svilenih visokih (šuškavih) što nema veze sa izvornim zvukom.

I tu dolazimo do audiofilskog stereotipa šta i kako treba da se čuje. Proizvođači hi - fi ludorija su to skapirali, a pošto je profit iznad svega, komercijalna klasa uređaja i kablova je dovedena do ludila upravo zbog potrošačkih navika. Daj masan bas, naglasi srednje, ušuškaj visoke i eto kupaca koliko hoćeš.

Kad čuju nezamućeno, kristalno čisto i jasno prosto se iznenade i ustuknu. Komentari su razni ali se sve svodi na to da to tako netreba.

Edukacija je prijeko potrebna.

Link to comment
Share on other sites

Tozo , ti si imao bogom danu srecu pa si i uzeo te kutije koje izmedju ostalog imaju jako dobar , cist i definisan bas . Toga je malo danas u ovdasnjim pogotovo budzet sistemima . Evo sta hocu reci , kod tebe je pretpostavljam Volt bas , istina manji , ali sa firminim "potpisom ". Oni prave po komentarima jedne od najboljih , najcistijih basova ... Ima to na netu. Na primer oni su u REL subovima . Idi na PMC sajt i pogledaj vece modele sa 12 " basom koji ima spoljne resetke za hladjenje , to su prepoznatljivi Volt basovi , i ostali su , ali politika firme im ne dozvoljava da to i kazu . Sve to je nebitno , bitno je da je danas jako malo firmi koje imaju jako dobar rezolutan bas u srednjoj klasi uredjaja.  

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, jagermaister said:

Ja sam uvjek tezio da bas ima u sebi jednu "svjetlu notu " , da je brz i opipljiv , da se osjeti tekstura ...da osjetis da je to boja papira ;) 

Tako je !  Bas "zvuk"  se ne sastoji od samo jednog  nazovimo tona ? , naprimjer  kad noga na bas bubnju udari udarac se čije kao  recimo "tump" , on se  sastoji od više "sastojaka"  . prvi je tzv kick koji daje visoki  spektar koji je na početku i vrlo kratko traje , pa onda srednji koji traje malo duže i na kraju kad "koža" na bubnju provibrira nastaje  kompletan ton . Nje bez veze bas nosioc glazbenog doživljaja kao ni ritam sekcija kod skladanja ? .  Bas je fundament ,u smislu bubanj i bas gitara i to nas tjera na "cupkanje " nogom ,  ko je cupkao  na srednje ili visokotonce ( osim air gitara ) . Imam sreču da mi je brat profesionalni glazbenik , pa  mi je pokazao  ( svira bas i  bubanj ) da se iste varijacije  basa mogu odsvirati na različite načine , kao i bubnja .  E sad što mi  koje kakvim čarolijama hoćemo sebi prilagoditi "što je pjesnik htio reči"   ovisi o nama i doživljaju visoke  vijernosti . ;)btw  čuje na snimku na  bubnjevi nisu našpanani  pa mal  "balave"  ? .

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Toza said:

Čudna sam iskustva imao povodom toga. 

Mislim da je nedostatak iskustva slušanja zaista dobrog basa ponajviše uzrok tome. Akustika prostora za većinu je noćna mora i ako se sluša tako čitav život teško je prihvatiti da to nije normalno stanje.

U principu je ista stvar i sa gornjim ekstremom. I tu su navike takve da se stvara fama oko svilenih visokih (šuškavih) što nema veze sa izvornim zvukom.

I tu dolazimo do audiofilskog stereotipa šta i kako treba da se čuje. Proizvođači hi - fi ludorija su to skapirali, a pošto je profit iznad svega, komercijalna klasa uređaja i kablova je dovedena do ludila upravo zbog potrošačkih navika. Daj masan bas, naglasi srednje, ušuškaj visoke i eto kupaca koliko hoćeš.

Kad čuju nezamućeno, kristalno čisto i jasno prosto se iznenade i ustuknu. Komentari su razni ali se sve svodi na to da to tako netreba.

Edukacija je prijeko potrebna.

U pitanju su dva potpuno različita doživljaja muzike ....

Tvoj , stečen u redovima muzičara na probama gde si bio blizu ili izmedju muzičara i drugih ljudi ovde u koje ubrajajm i sebe  koji su gledali živa izvođenja iz publike , npr 10. red sale SNP-a 

To nije isto .

Oba su autentična , ali su dijametralno različita.

Zato postoje i različiti zvučnici da bi se ugodilo različitim očekivanjima.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, lalelala said:

U pitanju su dva potpuno različita doživljaja muzike ....

Tvoj , stečen u redovima muzičara na probama gde si bio blizu ili izmedju muzičara i drugih ljudi ovde u koje ubrajajm i sebe  koji su gledali živa izvođenja iz publike , npr 10. red sale SNP-a 

To nije isto .

Oba su autentična , ali su dijametralno različita.

Zato postoje i različiti zvučnici da bi se ugodilo različitim očekivanjima.

Ima smisla !  ipak naši sustavi doma sam reproduciraju (čim bliže )  ono što se dešava za istač , na pozornici ? :)

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, lalelala said:

U pitanju su dva potpuno različita doživljaja muzike ....

Tvoj , stečen u redovima muzičara na probama gde si bio blizu ili izmedju muzičara i drugih ljudi ovde u koje ubrajajm i sebe  koji su gledali živa izvođenja iz publike , npr 10. red sale SNP-a 

To nije isto .

Oba su autentična , ali su dijametralno različita.

Zato postoje i različiti zvučnici da bi se ugodilo različitim očekivanjima.

Sve to stoji, ali i dalje imam problem da shvatim ko je i zašto dovodio muzičare na koncert ili  u studio, plaćao ih, gubio i njihovo i svoje vrijeme, a mislim i da kompozitor tek ne bi pristao na to da mu se djelo oskrnavi na taj način i da se ne dovedu muzičari koji će to da odsviraju zato što to neko u 19om redu ne čuje.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, black coffe said:

Tako je !  Bas "zvuk"  se ne sastoji od samo jednog  nazovimo tona ? , naprimjer  kad noga na bas bubnju udari udarac se čije kao  recimo "tump" , on se  sastoji od više "sastojaka"  . prvi je tzv kick koji daje visoki  spektar koji je na početku i vrlo kratko traje , pa onda srednji koji traje malo duže i na kraju kad "koža" na bubnju provibrira nastaje  kompletan ton . Nje bez veze bas nosioc glazbenog doživljaja kao ni ritam sekcija kod skladanja ? .  Bas je fundament ,u smislu bubanj i bas gitara i to nas tjera na "cupkanje " nogom ,  ko je cupkao  na srednje ili visokotonce ( osim air gitara ) . Imam sreču da mi je brat profesionalni glazbenik , pa  mi je pokazao  ( svira bas i  bubanj ) da se iste varijacije  basa mogu odsvirati na različite načine , kao i bubnja .  E sad što mi  koje kakvim čarolijama hoćemo sebi prilagoditi "što je pjesnik htio reči"   ovisi o nama i doživljaju visoke  vijernosti . ;)btw  čuje na snimku na  bubnjevi nisu našpanani  pa mal  "balave"  ? .

Prekjuce sam bio na koncert Cece :D i dj je pustao uvodno malo hitova , pa sam bas s drugom komentarisao kako je bas izuzetno kontrolisan i ima u sebi tu dozu svjetline koja unosi lijepi balans ne pokrivajuci ostali dio spektra . Dok nisu otpustili sub-ove i udarili u prsa :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...