Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

17 minuta ranije, Toza said:

Ili ovako, 

Ako si pratio šta sam piskarao o promjenama zapremine u kojoj se dešava zvuk pri napredovanju sistema, primijetio si da pominjem izraz "sveprisutnost" zvuka. 

Podrazumijeva da se zvuk "dešava" u cjelokupnoj zapremini proatora, a utisak je takav, iluzija jel te, da je zapremina u kokoj se dešava zvuk veća po dimenzijama od stvarnih dimenzija prostora.

 

Upravo  tako ! !  STEREO SUSTAV   omogučava  slušanje i drugog zvučnika  , al je zvučna slika u banani ?  , zati se zove STEREO ? . aj   u školu  ?

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Ako je sistem dobro ugodjen ,soba saradjuje sa sistemom, uopste se nemora sedeti u svit spotu da bi se dozivela nirvana .Ja mogu da sedim tako ali vise volim da sam recimo 15 stepeni na desno van ose.

I kod mene je slucaj da je efekat bolji kad uteknem iz ose . Mislim da je za taj filing kriva soba .

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran, da li je bilo, ako jeste izvinjavam se. Merio sam sobu, mađijao, vračao, a onda naleteo na ovaj link negde. Do 15-og minuta otprilike, mislio sam da tip lupeta. Odslušajte,skinite kod Rusa fajlove muzičke koje predlaže lik, poslušajte ga. 
Ja moje kutije držim po kraćoj strani sobe ( jbg prinuđen sam na taj položaj), uz jedan difuzor i ovaj link, popravio sam značajno zvučnu sliku. Ovo je samo za pozicioniranje. 

Pogledao video i radio sve korake od početka (sa ograničenjem koliko mogu da eksperimentišem u sobi). Sve ostslo je manje više već bilo kako treba ali kada sam počeo sa se igram sa nagibom skontam da sam ih držao preterano nagnute unazad, tj. smanjenje nagiba donosi puniju sredinu i smirenije visoke što mi jako prija.

Inače, šta god da radim i koliko god da ih nagnem unazad, ja nažalost ne mogu da dobijem realističnu visinu zvuka kao da pevač stoji.

Sve više imam želju da pređem na manje kutije umesto što se otimam sa podnostojećim, čini mi se da u mom prostoru unose više muka nego koristi.
Link to comment
Share on other sites

Bez kablova, struje pogotovo, nema niš'.

Ako bih gledao cenovno, samo komponente sistema mi nove koštaju ca 10000, polovne ca 6500-7000 jura. Samo strujni aksesoar je nov oko 4000, a polovan 2000. Interkonekt je nov koštao 2000, zvučnički je pakleni. Dakle, kablovi kako god čine 30-40% ukupne cene sistema, odnosno 50% od cene komponenti. Nedavno mi se desilo da sam jedan kabel pozajmio kolegi, i zamenio ga jeftinom rezervom, ne kinezom. Nedelju dana sam mnogo manje slušao mjuz. Ko zna da napravi sebi kabel, može jeftinije da prođe, ali ko ne zna, hbg :D. (Svakako, i taj ko zna sebi da napravi, pitanje je da li može da dostigne kvalitet najviše klase kabela. Koliko god umešan bio, završiće na 70-80% od najboljih firmiranih kablova :P, ali za delić cene)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Pogledao video i radio sve korake od početka (sa ograničenjem koliko mogu da eksperimentišem u sobi). Sve ostslo je manje više već bilo kako treba ali kada sam počeo sa se igram sa nagibom skontam da sam ih držao preterano nagnute unazad, tj. smanjenje nagiba donosi puniju sredinu i smirenije visoke što mi jako prija.

Inače, šta god da radim i koliko god da ih nagnem unazad, ja nažalost ne mogu da dobijem realističnu visinu zvuka kao da pevač stoji.

Sve više imam želju da pređem na manje kutije umesto što se otimam sa podnostojećim, čini mi se da u mom prostoru unose više muka nego koristi.

Ja sam svoje istrenirao da kad ja sedim i oni sede a kad ja stojim i oni stoje.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, miletrosak1959 said:

Mislim da ako je sve kako treba podeseno uopste nije vazno gde se sedi jer zvuk dolazi iz kompletnog prostora iza,izmedju i oko zvucnika.

5 sati ranije, miletrosak1959 said:

Ako je sistem dobro ugodjen ,soba saradjuje sa sistemom, uopste se nemora sedeti u svit spotu da bi se dozivela nirvana .Ja mogu da sedim tako ali vise volim da sam recimo 15 stepeni na desno van ose.

Trenutak gde soba postaje kompletan zvučni izvor se poklapa sa onim gde počinjemo da stičnemo utisak koji si pomenuo.

To i jeste suština, saradnja sobe i sistema. Rekreacija muzičke izvedbe (zabeležene u jednom prostoru ili zbiru mini-prostora) u prostoru u kom je sistem. Jedini način da dospemo do kompletne informacije je uvažavanje ove relacije i činjenice da muzički događaj recipiramo našim slušnim sistemom, u oba slučaja. 

Dakle, prostor potreban za nastanak onoga što nazivamo zvukom je neophodan pri rekreaciji onoga što nazivamo zvukom.

U situaciji nastajanja zvuka (muzička izvedba) prisutan je čitav niz odstupanja od predpostavljene linearnosti u svakom smislu. U dobro podešenom sistemu (rekreacija muzičke izvedbe) je skup nelinearnosti u suštini uporediv i srodan sa onim odstupanjima prisutnim pri izvođenju. 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Nomimasen said:

Trenutak gde soba postaje kompletan zvučni izvor se poklapa sa onim gde počinjemo da stičnemo utisak koji si pomenuo.

To i jeste suština, saradnja sobe i sistema. Rekreacija muzičke izvedbe (zabeležene u jednom prostoru ili zbiru mini-prostora) u prostoru u kom je sistem. Jedini način da dospemo do kompletne informacije je uvažavanje ove relacije i činjenice da muzički događaj recipiramo našim slušnim sistemom, u oba slučaja. 

Dakle, prostor potreban za nastanak onoga što nazivamo zvukom je neophodan pri rekreaciji onoga što nazivamo zvukom.

U situaciji nastajanja zvuka (muzička izvedba) prisutan je čitav niz odstupanja od predpostavljene linearnosti u svakom smislu. U dobro podešenom sistemu (rekreacija muzičke izvedbe) je skup nelinearnosti u suštini uporediv i srodan sa onim odstupanjima prisutnim pri izvođenju. 

BRAVO.

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se što prekidam ozbiljnu diskusiju ali imam jedno pitanje. Nova garnitura u sobi je višlja od prethodne i postoji potreba da zvučnike podignem za nekih 5 cm. Razmišljao sam da je najbolje da poturim nešto ispod stalaka/šiljaka. Probao sam sa nekim drvenim kockastim klocnama koje sam isekao od neke letve od mekog drveta i visina je ok ali se bas izgubio. Zaključak je da je bolje da bude komad nečega izjedna i da bude čvršće. Šta je najbolje da stavim? Drveni blok, nešto kao debela daska za sečenje mesa ili da cimam kamenoresce za mermer,...

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, savudin said:

Izvinjavam se što prekidam ozbiljnu diskusiju ali imam jedno pitanje. Nova garnitura u sobi je višlja od prethodne i postoji potreba da zvučnike podignem za nekih 5 cm. Razmišljao sam da je najbolje da poturim nešto ispod stalaka/šiljaka. Probao sam sa nekim drvenim kockastim klocnama koje sam isekao od neke letve od mekog drveta i visina je ok ali se bas izgubio. Zaključak je da je bolje da bude komad nečega izjedna i da bude čvršće. Šta je najbolje da stavim? Drveni blok, nešto kao debela daska za sečenje mesa ili da cimam kamenoresce za mermer,...

Podvuci podloške sa kuglagerom sa zabušenom rupicom za šiljke. Oni su inicijalno predviđeni za ispod zvučnika sa šiljcima. Prodaju se u 3 komada/setu. Ako imaš oslanjanje predviđeno na 4 šiljka moraš da kupiš 3 seta i ostaće ti jedan viška.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Father said:

Podvuci podloške sa kuglagerom sa zabušenom rupicom za šiljke.

To su oni koje si predlagao zflazaru? Video sam ali skupo mi je to, ispali bi kao stalci. I opet bi bili kao na nožicama, a ja sam više za to da stoje na čvrstoj podlozi kad već imam spajkove ispod stalaka. Može neki jeftiniji diy predlog?

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, savudin said:

Izvinjavam se što prekidam ozbiljnu diskusiju ali imam jedno pitanje. Nova garnitura u sobi je višlja od prethodne i postoji potreba da zvučnike podignem za nekih 5 cm. Razmišljao sam da je najbolje da poturim nešto ispod stalaka/šiljaka. Probao sam sa nekim drvenim kockastim klocnama koje sam isekao od neke letve od mekog drveta i visina je ok ali se bas izgubio. Zaključak je da je bolje da bude komad nečega izjedna i da bude čvršće. Šta je najbolje da stavim? Drveni blok, nešto kao debela daska za sečenje mesa ili da cimam kamenoresce za mermer,...

Svako rešenje bi na kraju bilo verovatno manje uspelo nego za 5cm viši stalci.

Modifikacija koja bi se mogla pokazati najelegantnijom su za 5cm duži šiljci. Predpostavljam da se uvrću u bazu stalka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...