Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Kad sve napamet nabadate, probajte barem Wilson Audio WASP metod. Isto tako, taj trosed shto je 3,5cm od zida iza je 100% siguran znak da nemas optimalan zvuk u prostoriji. Najbolje bi ti bilo da staviš neke difuzore iza tog troseda (ne apsorbere jer ti svilenkasti tviteri i nemaju bas neku extenziju i energiju). Tek nakon toga bi shvatio koliko ti te back refleksije prave haos u mozgu. I tako... a basa u toj poziciji, po slobodnoj proceni ste na -3db na 120hz. Tako da se ne brinete preterano za “bas”. Vama haos taj zid iza pravi. 

Link to comment
Share on other sites

 Are You talking to me?

Are You talking to me?

:lol:

Ne prave meni zadnje refleksije haos u mozgu. Peđice, ako mogu tako da ti tepam, meni je haos u mozgu od kad sam se rodio. Da imam "mozga" upregnuo bih vijuge na nešto drugo, a ne na usrani hi - fi i beskonačne polemike o nečemu što se nikad ni vidjelo a kamoli čulo nije...

U svakom slučaju, ako meni govoriš, hvala na preporukama. Pobrinuću se i za zadnje refleksije kad za to dođe vrijeme.

Samo lagano...

:cheers

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, lalelala said:

@Nomimasen , po mom mišljenju modovi jesu prepreka osim onih najnižih koji mogu da pomognu i to samo kod kutija koje same to ne mogu da iznesu , dakle kod manjih .

Svi ostali su problem jer  unose izrazitu nelinearnost ... Svaki prostor ima uvek izražena barem 2 moda definisana rastojanjem izmedju zadnjeg i prednjeg zida i tavanice i patosa . Sve je pitanje kombinatorike ...negde legne lakše a negde surovo teško.

Razumem kako vidiš stvari.

Međutim - svaki muzički instrument je nelinearan. Svako rezonantno telo instrumenta unutar sebe obiluje modovima.

Kao i naša glava. Kutija. 

Na posletku, ljudski slušni sistem je oho-ho daleko od linearnosti. 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Nomimasen said:

Razumem kako vidiš stvari.

Međutim - svaki muzički instrument je nelinearan. Svako rezonantno telo instrumenta unutar sebe obiluje modovima.

Kao i naša glava. Kutija. 

Na posletku, ljudski slušni sistem je oho-ho daleko od linearnosti. 

Instrumenti su takvi kakvi su , po tvojim rečima nelinearni ... ja u to ne ulazim , prosto mi nije fah. Meni se neki dopadaju više neki manje ali uglavnom nemam problema sa njima.

Za naše uvo znam da nije linearno . 

Ali, prenosna funkcija HIFI sistema & prostorije  MORA biti što linearnije izvedena da bi ona informacija sa početka, na kraju bila isporučena našim ušima neizmenjena ili što manje izmenjena . To je sistemska stvar i ne podleže umetničkoj interpretaciji .

Mod sobe od  +12dB na 50Hz  sigurno nije korak u tom pravcu .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lale, pričali smo više puta o tome. 

Ne smeta mi toliko nelinearnost i modovi, ako nisu baš jako izraženi, koliko mi nedostaje informacija koje dsp pojede kad se njime peglaju modovi.

Ako sistem prenosi emociju, što bi se reklo ako je mizikalan i ako me uvlači u muziku, vrlo lako apstrahujem nelinearnosti i modove. Ali, ako mi nedostaju suštinske informacije koje donose tu muzikalnost i emociju, onda trt. Izeš hobi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

Lale, pričali smo više puta o tome. 

Ne smeta mi toliko nelinearnost i modovi, ako nisu baš jako izraženi, koliko mi nedostaje informacija koje dsp pojede kad se njime peglaju modovi.

Ako sistem prenosi emociju, što bi se reklo ako je mizikalan i ako me uvlači u muziku, vrlo lako apstrahujem nelinearnosti i modove. Ali, ako mi nedostaju suštinske informacije koje donose tu muzikalnost i emociju, onda trt. Izeš hobi.

Nisam ja ni jednom spomenuo DSP u zadnjih par postova .

Nomi i ja pričamo javno na temu šta ko radi u tom lancu isporuke muzike i ko je tu linearan a ko nije , od početka do kraja ...

A kad smo kod DSP-a , nisam ja nikada rekao da je DSP sveti gral .... on je kao svaki lek , nešto leči a nešto kvari .

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Pedjica said:

Kad sve napamet nabadate, probajte barem Wilson Audio WASP metod. Isto tako, taj trosed shto je 3,5cm od zida iza je 100% siguran znak da nemas optimalan zvuk u prostoriji. Najbolje bi ti bilo da staviš neke difuzore iza tog troseda (ne apsorbere jer ti svilenkasti tviteri i nemaju bas neku extenziju i energiju). Tek nakon toga bi shvatio koliko ti te back refleksije prave haos u mozgu. I tako... a basa u toj poziciji, po slobodnoj proceni ste na -3db na 120hz. Tako da se ne brinete preterano za “bas”. Vama haos taj zid iza pravi. 

Odgledah spotić gospodina Dejva Vilsona i ...

U onoj njegovoj tabeli koju popunjava, između ostalog postoje tri kategorije koje nisam siguran da je većina forumaša ikad čula u svojim sistemima, a to su:

Ambijentalne informacije iz prostora u kom je snimano

Harmonijski balans i 

Ono što on naziva protok, flow, a ja ponekad kažem disanje sistema.

Ako si zaista čuo ove tri vrste pojava pri reprodukciji u svom sistemu, mogu samo da kažem da imaš sistemčinu za ponos kojem je posvećena ozbiljna pažnja.

Inače, ne vidim razliku između njegovog pristupa i pristupa @Nomimasenovog.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, damic said:

Moze pojasnjenje o cemu se radi?

Mod od +12dB na 50Hz se cuje i te kako.

To je realan  primer iz prakse  u mom prostoru. Naravno da se čuje . Maskira pola spektra.

To bi pomoglo nekim manjim kutijama (sa mid/bas drajverom do recimo maks 5 do 6 inča) koje se lagano spuštaju od 70Hz na dole da sviraju taman  kako treba ... to je taj slučaj kada prostor pomaže kutijama .

Ali zato kutijama koje su živahne od 30Hz i potpuno potentne u zoni od 35 Hz na više, to unosi darmar.

Zato kažem,  meni modovi nisu prijatelji...jedino što mogu je da se mimoiđem sa njima u miroljubivoj koegzistenciji .

Pomeranje zvučnika po prostoru je u stvari izbegavanje delova prostorije u kojima su zone velikog akustičkog pritiska .  

Link to comment
Share on other sites

Nešto naglas razmišljam.

Ako bi se kreirao linearni freq. opadajući track od npr 150hz do 15hz. Takav track u trajanju od npr 3 min se pusti i zabeleži momenat sluhom (onako priručno) kada dolazi do audiobilnog pojačanja od strane prostorije. Vreme sa display-a se zabeleži. Kasnije se  proveri u softweru koja je freq. u pitanju na toj poziciji. Čisto radi informacije o kojoj freq se radi.

Kasnije se pusti na repeat ili kreira kraći fail u užem frq. rasponu oko izdvojene freq. kako bi mogao da se pusti na repeat. Kada krene reprodukcija može da se krene sa pomeranjem kutija i procena da li dolazi do manje stimulacije prostorije boljom pozicijom.

Meni se ovaj fenomen dešava na oko 33Hz i tačno se čuje pojačanje kao bump na tom mestu, blago pojačanje oko te zone od 33Hz. Analizirao sam poziciju i zakošenost OB zvučnika u mojoj sobi i ustanovio pozicije prvih refleksija koje sam jednostanom intervencijom poprilično umanjio. Prvobitno ranije blago prisutno mumlanje u basu sam rešio kartonskim oblicama u uglovima iza zvučnika.

Trenutno, zapravo nemam neželjenih parazitskih pojava, osim retke jekice od betonskih zidova kada glasnije pustim neki snimak vibrafona, koji ume da probije prevenciju prvih refleksija.

To bi ukratko bilo moje iskustvo i način kako sam se ja izborio sa neželjenim modovima i refleksijama.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Toza said:

Odgledah spotić gospodina Dejva Vilsona i ...

U onoj njegovoj tabeli koju popunjava, između ostalog postoje tri kategorije koje nisam siguran da je većina forumaša ikad čula u svojim sistemima, a to su:

Ambijentalne informacije iz prostora u kom je snimano

Harmonijski balans i 

Ono što on naziva protok, flow, a ja ponekad kažem disanje sistema.

Ako si zaista čuo ove tri vrste pojava pri reprodukciji u svom sistemu, mogu samo da kažem da imaš sistemčinu za ponos kojem je posvećena ozbiljna pažnja.

Inače, ne vidim razliku između njegovog pristupa i pristupa @Nomimasenovog.

Ima značajnih razlika u pristupu. U svakom slučaju metod je objašnjen u bilo kom uputstvu za njihove zvučnike. Ali ako i to stavimo sa strane, pozicija zvučnika koju sad imaš je slična studio mixing poziciji malte ne (nearfield, što ima smisla s’ obzirom da su kutije monitori, ali čini mi se da previše ignoriše ostale probleme), a preporučljivo je da u tom slučaju nikako ne budeš toliko blizu zida; a i ako već moraš biti (zbog kauča), da imaš nešto što ubija back refleksije ili ubacuje random momenat poput difuzora (bolje). 

Da skratim priču, onako kako je setup slikan, to ide protiv nekih akustičkih pravila koja bi se dala lako rešiti u suštini (čak i sa ograničenjima životnog prostora). Ono što bi čuo je mnogo precizniji “spatial cues” za početak. Aj da kažemo preciznija zvučna slika.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Nešto naglas razmišljam.

Ako bi se kreirao linearni freq. opadajući track od npr 150hz do 15hz. Takav track u trajanju od npr 3 min se pusti i zabeleži momenat sluhom (onako priručno) kada dolazi do audiobilnog pojačanja od strane prostorije. Vreme sa display-a se zabeleži. Kasnije se  proveri u softweru koja je freq. u pitanju na toj poziciji. Čisto radi informacije o kojoj freq se radi.

Kasnije se pusti na repeat ili kreira kraći fail u užem frq. rasponu oko izdvojene freq. kako bi mogao da se pusti na repeat. Kada krene reprodukcija može da se krene sa pomeranjem kutija i procena da li dolazi do manje stimulacije prostorije boljom pozicijom.

Meni se ovaj fenomen dešava na oko 33Hz i tačno se čuje pojačanje kao bump na tom mestu, blago pojačanje oko te zone od 33Hz. Analizirao sam poziciju i zakošenost OB zvučnika u mojoj sobi i ustanovio pozicije prvih refleksija koje sam jednostanom intervencijom poprilično umanjio. Prvobitno ranije blago prisutno mumlanje u basu sam rešio kartonskim oblicama u uglovima iza zvučnika.

Trenutno, zapravo nemam neželjenih parazitskih pojava, osim retke jekice od betonskih zidova kada glasnije pustim neki snimak vibrafona, koji ume da probije prevenciju prvih refleksija.

To bi ukratko bilo moje iskustvo i način kako sam se ja izborio sa neželjenim modovima i refleksijama.

Nema potrebe izmisljati toplu vodu. Sve to vec imas na netu i to besplatno, izvrsni REW program.

https://www.avnirvana.com/resources/categories/rew-room-eq-wizard-beta-downloads.1/

Izaberes bilo koji opseg od 0 do 24000Hz i pustis sweep (do 8 puta uzastopno), doduse ne traje 3 min nego 5,5 sec, mada je i toliko vise nego dovoljno da se primete devijacije u zvuku.

Dakle, sve to imas cujno, u relnom prostoru i vremenu preko svojih zvucnika, kao i graficki prikaz na ekranu ciju velicinu opet definises po potrebi. Potrebno je malo prakse, al koliko vidim iz tvojih postova, deluje da imas dobar sluh.

Neophodno je da fizicki budes blizu mikrofona koji se kod REW merenja nalazi na mestu slusanja.

U slucaju da ti je problem mikrofon, mogu da ti pozajmim svoj na nekoliko dana.

 

Link to comment
Share on other sites

@damic

Zahvaljujem.

Nije mi bila namera da upućujem na način rada, samo da predložim priručni "lakmus" za ustanovljavanje rezonantne frekvencije sobe. Čisto da bi neko lako i brzo ustanovio uz pomoć vrlo jasno čujnog pojačanja gde mu soba biva podbodena mod frekvencijom.

Takođe @Aibo nije neophodno kreirati svoj track, tu se slažem, može i neki generisani sweep, samo je mnogo lakše kasnije utvrditi iz time code -a o kojoj je freq. reč.

Meni se, potvrdila kao najdominantnija baš freq. koju ističe i ona online aplikacija gde se unose dimenzije prostorije pa se dobija slikovito intenzitet i pozicija moda ...

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Sory na offu , al nešto se sjećam  da na posatavci po duljem zidu za osnovne postavke (prije mjerenja)  postoje neakvi  postulati  tipa  1/ 3  , 1/5 ili 1/ 7 . Upravo da se nebi zbrajali "modovi" sobe . Tipa  1 je lijevi bočni zid , 5 je desni bočni zid  3 je centar ( tamo di su pojačalo i izvor ?  )  , a na poziciji  2  i  4 su zvučnici . Ovo bi trebale kao biti osnovne postavke , da bi znali od kuda krenuti  ( uz mjerena ) dakako .  to je  "formula "  koju sam  negdje pročitao prije  x godina , navodno ima veze sa "zlatnim rezom )  . Ja osobno sebi tako postavljam  zvučnike  ( kad je to moguće ) . Ovo jednako znači i za  dubinu postavke od zadnjeg zida  ali u postavci  1/ 7 . Ima   ovdje  pametnijih . Napominjem  !  da su ovo osnovne postavke  (navodno ) ! . ja ih poštujem i imam  skoro mono zvuk  sa akko tonac  dobi  kreaciju pa "prošeta"  kanale . U  visokoj vijernosti ne postoji stereo ?  sam iluzija . ;)

Link to comment
Share on other sites

Ne bih znao o tome ništa. Moja postavka je po dužoj osi sobe i sovjevremeno kada sam se bavio tim istraživanjem odbitaka i refleksija postavio sam u ovoj temi dobijene zaključke u vidu slike. Takođe imam intenzivno jak mono kada je prisutan, ali i izrazito prostorno definisan fokus u svim osama, a ono što ja najviše cenim i volim da čujem je fokus po dubini u vrlo "autentičnoj" prespektivnoj slici.

1340300653_Sobarefleksije.thumb.png.d0e1d99a1ca776864d9e354b387ea2c6.png

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran, da li je bilo, ako jeste izvinjavam se. Merio sam sobu, mađijao, vračao, a onda naleteo na ovaj link negde. Do 15-og minuta otprilike, mislio sam da tip lupeta. Odslušajte,skinite kod Rusa fajlove muzičke koje predlaže lik, poslušajte ga. 

Ja moje kutije držim po kraćoj strani sobe ( jbg prinuđen sam na taj položaj), uz jedan difuzor i ovaj link, popravio sam značajno zvučnu sliku. Ovo je samo za pozicioniranje. 

https://www.youtube.com/watch?v=84Pf0ycbyBM

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Father said:

Ne bih znao o tome ništa. Moja postavka je po dužoj osi sobe i sovjevremeno kada sam se bavio tim istraživanjem odbitaka i refleksija postavio sam u ovoj temi dobijene zaključke u vidu slike. Takođe imam intenzivno jak mono kada je prisutan, ali i izrazito prostorno definisan fokus u svim osama, a ono što ja najviše cenim i volim da čujem je fokus po dubini u vrlo "autentičnoj" prespektivnoj slici.

1340300653_Sobarefleksije.thumb.png.d0e1d99a1ca776864d9e354b387ea2c6.png

Javim se u jutro  priča ostajTe  kao osnova !  JOŠ  RADIM  ?  :)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Pedjica said:

Ima značajnih razlika u pristupu. U svakom slučaju metod je objašnjen u bilo kom uputstvu za njihove zvučnike. Ali ako i to stavimo sa strane, pozicija zvučnika koju sad imaš je slična studio mixing poziciji malte ne (nearfield, što ima smisla s’ obzirom da su kutije monitori, ali čini mi se da previše ignoriše ostale probleme), a preporučljivo je da u tom slučaju nikako ne budeš toliko blizu zida; a i ako već moraš biti (zbog kauča), da imaš nešto što ubija back refleksije ili ubacuje random momenat poput difuzora (bolje). 

Da skratim priču, onako kako je setup slikan, to ide protiv nekih akustičkih pravila koja bi se dala lako rešiti u suštini (čak i sa ograničenjima životnog prostora). Ono što bi čuo je mnogo precizniji “spatial cues” za početak. Aj da kažemo preciznija zvučna slika.

I treba Wilsona da stavimo po strani jer njegov rečnik i pristup proizilazi iz decenijske posvećenosti zvučnicima i hi - end zvuku. Svakodnevno sluša ambijentalne informacije, prati harmonijsku strukturu slušajući i parne i neparne harmonike koje su njegovi zvučnici u stanju da reprodukuju, a što podrazumijeva prvoklasnu elektroniku za pogon, a i taj čudesni "flow" jasno isijava iz zvučnika i fizički se osjeća, itd...

Imam utisak da još nisi čuo te pojave ili i ako jesi nije imao ko da ti skrene pažnju na njih. Jer da jesi, bilo bi ti jasno da je to takav nivo reprodukcije gdje zidovi slušaonice nestaju....

Da bih ti pojasnio, u mom prostoru su zvučnici i sistem postavljeni u gornjoj desnoj četvrtini cjelokupnog prostora. Znači da od simetrije nema ništa. Pa ipak je stereo slika simetrična iako desni dio stereo slike ide van zida, a lijevi ostaje u prostoru jer je prostor koji zauzima kuhinja posle šanka dovoljno veliki da zvuk ne ide mimo njega.

To opet znači da refleksije za takav utisak pri reprodukciji imaju svoju vrlo važnu ulogu i ako si primijetio, zid iza troseda, kauča je go. Nema ničega na njemu i to nije tek tako.

Znači, svaki prostor je akustički drugačiji i uvrežena mišljenja nisu primjenjiva svuda isto.

Te zadnje refleksije stvaraju zonu akustičkog pritiska, naročito ne pominjem svit spot, već zonu, i da nije njih iluzija ne bi bila potpuna. Odnosno, ovaj nivo reprodukcije ne bi bio moguć.

Link to comment
Share on other sites

Ili ovako, 

Ako si pratio šta sam piskarao o promjenama zapremine u kojoj se dešava zvuk pri napredovanju sistema, primijetio si da pominjem izraz "sveprisutnost" zvuka. 

Podrazumijeva da se zvuk "dešava" u cjelokupnoj zapremini proatora, a utisak je takav, iluzija jel te, da je zapremina u kokoj se dešava zvuk veća po dimenzijama od stvarnih dimenzija prostora.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...