Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Izmedju zvučnika ništa ili što manje stvari i nameštaja .Ako i mora da stoji nešto onda treba težiti ka prozračnim policama ...

Zvučnici treba da budu što dalje od zadnjeg i bočnog zida , naravno u granicama mogućeg i održivog ...ovde treba naglasiti da treba probati i nemoguće tj neodrživ raspored stvari u prostoru , barem jednom da se oseti razlika i osete granice sistema .

Kod mene se pokazalo da zvučnici najbolje pašu na granici prve i druge trećine sobe a sedenje na granici druge i treće trećine ...

Pozicija sedenja je takođe jako bitna i uopšte njie za zanemarivanje .

Detaljnije na  https://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

Ozbiljna polica je deo sistema i treba je posmatrati kao bitnu kariku u lancu  isporuke dobrog zvuka . Znači kao komponenta .

Link to comment
Share on other sites

Lale, sve se na temi javili sa problematicnim policama, pa ajde i ja da se prijavim :D

Mozda je ponekada (sa akcentom na nekada) izgledalo kao preterivanje Turbovo visegodisnje pisanije, ali fakat police sigurno jesu bitne. 

Samo je pitanje kompromisa i mogucnosti/prostora za pravu hifi policu u dnevnom prostoru svakog od nas. Sifra: da stanu svi uredjaji, diskovi (u mom slucaju fioke za CD albume), poneki dvd/bluray, digitalni risiver, kondicioner i sl..

Plus da citav zmijarnik od kablova ne bude na "izvol'te".

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Филип said:

Lale, sve se na temi javili sa problematicnim policama, pa ajde i ja da se prijavim :D

Mozda je ponekada (sa akcentom na nekada) izgledalo kao preterivanje Turbovo visegodisnje pisanije, ali fakat police sigurno jesu bitne. 

Samo je pitanje kompromisa i mogucnosti/prostora za pravu hifi policu u dnevnom prostoru svakog od nas. Sifra: da stanu svi uredjaji, diskovi (u mom slucaju fioke za CD albume), poneki dvd/bluray, digitalni risiver, kondicioner i sl..

Plus da citav zmijarnik od kablova ne bude na "izvol'te".

Nisam od tih sa "problematičnom policom", a ipak se javih :)

Nekad je kod mene poveliki kompjuterski sto stajao između zvučnika i nije toliko kvario koliko je kvarila neadekvatna polica za uređaje koja je stajala na na drugom zidu.

Sve to stoji da je kompromis u životnom prostoru neophodan, ali, što je Lale rekao, treba probati makar jednom i bez kompromisa. Čisto da se vidi koje su mogućnosti sistema.

Kod mene, bez kompromisa, sistemi zvuče, malo je reći mnogo bolje, od očekivanog za klase kojima pripadaju.

Zvuče za nepovjerovati, začuđujuće dobro. Naravno, za klasu u kojoj su.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Aibo said:

Ima levo neki veliki orman pa je to teško. Iskreno mi je najlakše da opet zamenim TV policu za nešto potpuno otvoreno sa svih strana, bez vertikalnih površina... kao što je onaj stari sto bio. Samo da sakupim hrabrost da to saopštim devojci sa kojom sam birao ovu. :D 

da li si probao da obrnes suko utikace uredjaja?

Link to comment
Share on other sites

To sam uradio pre bilo čega drugog jer sam već imao taj problema u prošlosti. Mada zanimljivo da trenutni Cyrus nije ni približno osetljiv na okretanje faze kao što mi je stari Harman bio. Da budem precizniji i potpuno iskren - praktično ne razlikujem zvuk kada okrećem utikač na ovom Cyrus-u, dok je na HK6500 okretanje utikača baš primetno menjalo zvuk.

Inače, izgleda da zakretanje zvučnika ka unutra pomaže malo da se bolje fokusira zvuk. Pre to nije bio slučaj, balans mi je bio najbolji kada su zvučnici gledali pravo a zakretanjem se dobijala neka prevelika energija i zbijanje u sredini... sada kada mi se zvuk nekako rasplinuo to zakretanje pomaže da se stabilizuje i centrira.

Lepša polovina se naljutila i na pomen promene nove police tako da to za sad otpada... moraću malo da se pritajim pre nego što opet razbucam celu sobu ne bih li ponovo dobio onaj odlični fokus vokala i instrumenata. 

Link to comment
Share on other sites

Ako je tako, onda obavezno za probu postavi kuglice ispod nogica uređaja pa će ti to dati naznaku da li da se radnja dalje razvija u tom pravcu. Posle toga razmisli o nabavci antirezonantnih podloški.

A što se finog podešavanja tiče, noćas smo Delija, Lalelala i ja bili svjedoci šta "zlatne uši" kolege Nomimasena i njegova posvećenost mogu. Izvršio je fino pozicioniranje zvučnika na uvce i to se definitivno i te kako čuje. Tih par santimetara lijevo, desno, naprijed, nazad, se zaista itekako čuju.... od odziva basa pa sve do prostornog pozicioniranja.

Link to comment
Share on other sites

Juče uveče bili na lepom druženju kod Toze ... praktična lekcija iz sobne akustike . Pokazna vežba !

@Delija , @Nomimasen  i ja i domaćin .... 

Nomi se svojski potrudio da mic po mic tehnikom našteluje zvuk ... rezultat milina & fantazija . PMC sada peva pesmu svog života .

Ali šta je tu bilo presudno ?

Pa interakcija prostora i kutija i ništa više !

Na početku priče je sve bilo pomalo zamućenol a na kraju je sve blistalo i vrcalo , jasno i čisto kao hladno januarsko jutro ...

Kako je to izgledalo geometrijski ?

Zid  pa metar praznine pa polica pa jedno metar i nešto  pa kutije ...prednja ploča zvučnika na 2.1m od zida .....izmedju kutija nema ničega!

Onda opet praznina (sa malim otvorenim kafe stolićem ) pa trosed pa zid ...

Dakle , što manje nameštaja , što više praznine .

HiFi je ozbiljna trka ali ne sprint nego maraton ... komponente se nekako i kupe ali prostor teško . Teško se i prilagođava .

Zvuk ne voli gužvu u prostoru ...

Pogledajte Sonus Faber kataloge i sve će vam biti jasno . Velike prostorije u kojima nema ničega osim kutija postavljenih daleko od zidova.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

PMC sada peva pesmu svog života .

A parket strepi od sledece Nomijeve posete :D

 

2 sati ranije, lalelala said:

Pogledajte Sonus Faber kataloge i sve će vam biti jasno . Velike prostorije u kojima nema ničega osim kutija postavljenih daleko od zidova.

U katalozima koriste i "nevidjene" kablove :)

Link to comment
Share on other sites

Za to igranje oko pozicioniranja koje ume da potraje dugo prakticne su kempove podloske,dosta je dubok žljeb(rupica) da spajk pri pomeranju, guranju zvucnika ne ispada ,a dobro je obrađen odozdo tako da ne grebe parket i sa relativno teskim zvucnicima(30-40kg) .Ja sam izgubio par meseci do neke "idealne" pozicije.Dok nisam poceo da koristim podloske izbockao sam parket ko sito...pa eto savet-skola za podloske nek bude na tuđim greskama...naravno i parket treba da bude dobar i od hrasta za ovo klizanje,ko ima neki nezniji od jasena nek zaboravi na klizanje ...

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Delija said:

A parket strepi od sledece Nomijeve posete :D

Nomi radi drugarski u dosluhu sa parketarima ....7€/m2 hoblovanje sa lakiranjem .:)

Ako nije 30 puta ustao pa mic tamo pa mic vamo . Ali vredelo je ... neka žrtva mora da se prinese jer prava ljubav prema dobrom zvuku mora da po definiciji prave ljubavi ponekad  i zaboli .

Kod mene je u tom delu sobe parket kao švajcarski sir ...sad sam nabacio neke mermerne ploče i na njima imam kempove podloške , tako da kad pomeram samo guram mermer  koji od dole ima zalepljen  filc . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Lepe su te pokazne vežbe onako akademski ali polica metar od zida a zvučnik 2 metra je raspored koji dolazi u obzir samo u sobama posvećenim slušanju - u nekom dnevnom prostoru ostaje samo pokazna vežba. Sa jedne strane bi me interesovalo da čujem i takvu postavku a sa druge možda ne bih ni želeo ako je nemoguće da tako ostane trajno. Samo bih se grizao posle.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, lalelala said:

Juče uveče bili na lepom druženju kod Toze ... praktična lekcija iz sobne akustike . Pokazna vežba !

@Delija , @Nomimasen  i ja i domaćin .... 

Nomi se svojski potrudio da mic po mic tehnikom našteluje zvuk ... rezultat milina & fantazija . PMC sada peva pesmu svog života .

Ali šta je tu bilo presudno ?

Pa interakcija prostora i kutija i ništa više !

Na početku priče je sve bilo pomalo zamućenol a na kraju je sve blistalo i vrcalo , jasno i čisto kao hladno januarsko jutro ...

Kako je to izgledalo geometrijski ?

Zid  pa metar praznine pa polica pa jedno metar i nešto  pa kutije ...prednja ploča zvučnika na 2.1m od zida .....izmedju kutija nema ničega!

Onda opet praznina (sa malim otvorenim kafe stolićem ) pa trosed pa zid ...

Dakle , što manje nameštaja , što više praznine .

HiFi je ozbiljna trka ali ne sprint nego maraton ... komponente se nekako i kupe ali prostor teško . Teško se i prilagođava .

Zvuk ne voli gužvu u prostoru ...

Pogledajte Sonus Faber kataloge i sve će vam biti jasno . Velike prostorije u kojima nema ničega osim kutija postavljenih daleko od zidova.

 

 

 

Koje su dimenzije sobe da bi se takva postavka izvela.Hvala

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

Lepe su te pokazne vežbe onako akademski ali polica metar od zida a zvučnik 2 metra je raspored koji dolazi u obzir samo u sobama posvećenim slušanju - u nekom dnevnom prostoru ostaje samo pokazna vežba. Sa jedne strane bi me interesovalo da čujem i takvu postavku a sa druge možda ne bih ni želeo ako je nemoguće da tako ostane trajno. Samo bih se grizao posle.

 

 

Razumem te u potpunosti ...kod Toze je to izvodljivo , kod mene trenutno nije ali se nadam da će u novom prostoru  biti ....

Ipak mislim da je jako bitno da se proba , makar jednom kako bi se čuo sistem u punom kapacitetu .

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

@Toza će bolje , ali po mojoj proceni oko 6x5 metara

Posle konsultacije sa Tozom - 5.73 x 5 x 2.64, ali pricu dodatno komplikuje pregradni (polu) zid i jos dosta toga, sto se i lako moze zakljuciti na osnovu mode-ova koji se cuju, a kojih u idealnom slucaju sa prostorijom te velicine ne bi bilo.

 

Freq % Wavelength, 1/2, 1/4 p,q,r Mode   Group Weighting
30.1 hz    11.44 : 5.72 : 2.86 (1,0,0 Axial) yellow_single.GIF Start iso, End iso
34.4 hz  12.4%  10.01 : 5.01 : 2.5 (0,1,0 Axial) yellow_single.GIF Start iso, End iso
45.7 hz  24.7%  7.54 : 3.77 : 1.88 (1,1,0 Tangential) yellow_single.GIF Start iso, End iso
60.1 hz  23.9%  5.73 : 2.87 : 1.43 (2,0,0 Axial) green_single.GIF Start iso
65.2 hz  7.8%  5.28 : 2.64 : 1.32 (0,0,1 Axial) green_single.GIF  
68.9 hz  5.3%  5 : 2.5 : 1.25 (0,2,0 Axial) green2_start.GIF  
69.3 hz  0.5%  4.97 : 2.49 : 1.24 (2,1,0 Tangential) green2_middle.GIF  
71.8 hz  3.4%  4.8 : 2.4 : 1.2 (1,0,1 Tangential) green2_middle.GIF  
73.8 hz  2.7%  4.67 : 2.33 : 1.17 (0,1,1 Tangential) green2_middle.GIF  
75.2 hz  1.8%  4.58 : 2.29 : 1.15 (1,2,0 Tangential) green2_end.GIF Near
79.7 hz  5.6%  4.32 : 2.16 : 1.08 (1,1,1 Oblique) green_single.GIF End iso
88.7 hz  10.1%  3.88 : 1.94 : 0.97 (2,0,1 Tangential) green2_start.GIF  
90.2 hz  1.6%  3.82 : 1.91 : 0.95 (3,0,0 Axial) green2_middle.GIF  
91.4 hz  1.3%  3.77 : 1.88 : 0.94 (2,2,0 Tangential) green2_middle.GIF  
94.9 hz  3.6%  3.63 : 1.81 : 0.91 (0,2,1 Tangential) green2_middle.GIF  
95.2 hz  0.3%  3.62 : 1.81 : 0.9 (2,1,1 Oblique) green2_middle.GIF  
96.5 hz  1.3%  3.57 : 1.78 : 0.89 (3,1,0 Tangential) green2_middle.GIF  
99.5 hz  3%  3.46 : 1.73 : 0.87 (1,2,1 Oblique) green2_middle.GIF  
103.3 hz  3.6%  3.33 : 1.67 : 0.83 (0,3,0 Axial) green2_middle.GIF
Link to comment
Share on other sites

@lalelala

Neka slika kako to sad izgleda mozda?

Inace, ono sto mene konkretno interesuje, a o tome gotovo nista nema na forumu - kako izgleda cela prica oko pozocioniranja kompresionih zvucnika? Po svemu sto sam uspeo da iscitam na netu, kod njih centimetri ne igraju ulogu. 

Imam Wharfedale Dovedale 3 i dodatna zackoljica je sto je visokotonac nesimetricno na kutiji

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, misko1989 said:

@lalelala

Neka slika kako to sad izgleda mozda?

Inace, ono sto mene konkretno interesuje, a o tome gotovo nista nema na forumu - kako izgleda cela prica oko pozocioniranja kompresionih zvucnika? Po svemu sto sam uspeo da iscitam na netu, kod njih centimetri ne igraju ulogu. 

Imam Wharfedale Dovedale 3 i dodatna zackoljica je sto je visokotonac nesimetricno na kutiji

Naravno da nema na ovom forumu, zato ima na stranim. Za najoptimalnije  pozicioniraje zvucnika u sobi neophodno je uraditi merenje mikrofonom sa mesta slusanja, sto ovde radi malo ljudi. Manje, vise, svi se oslanjaju na sluh, sto moze da pije vodu za srednje i visoke. Nazalost za bas, gde je ljudsko uho slabo osetljivo, to nije moguce. 

Kalkulatore za proracun sobnih rezonanci, uzeti sa rezervom, sve se menja zbog uticaja enterijera prostorije kao i pozicije zvucnika. Primera radi, kod mene prva sobna rezonanca varira od 29,37 do 30,73Hz sto se primecuje na grafiku. Vidi se drasticna razlika u odzivu, sve zavisno od pozicije.

EOKmsWk.jpg

Plava - zadnji levi ugao

Crvena - zadnji desni ugao

Zelena - sredina desnog zida

Ljubicasta - sredina sobe, oko 1m ispred mesta slusanja

Link to comment
Share on other sites

Idealne slučajeve u kućnim uslovima možemo promptno da zaboravimo.

Karakteristike prostorije u kojoj je Tozin sistem deluju iznadprosečno dobro. Ne verujem da je birao stan sa zvukom na pameti, naprosto se desilo.

Soba nije natrpana. Zidovi nisu sasvim paralelni. Postoji volja, sa izvesnom dozom odricanja, da se sistemu priđe sa svom negom. Posledica je zvuk koji ima neke primerne karakteristike.

Radeći na pozicioniranju zvučnika od baš ranog doba, sve do danas, nisam primetio suštinske razlike u tome kako se planarni ili dinamički (kompresioni, refleks) odazivaju na promene položaja. Postoje odstupanja, ali nisu u sferi izraženijih.

Da budemo jasni - pozicija na kojoj su zvučnici juče najpre bili je plod ranije sesije. Pre no što se ušlo u dalje pomeranje nalazili su se u zoni koju bih nazvao crvenom. Vrlo blizu krajnjeg optimuma, ali nekada dovoljno daleko da krajnji rezultat može prilično da nadmaši rezultat na manje povoljnom mestu u kritičnoj (u povoljnom smislu) zoni.

Nema mudrosti. U prvoj sesiji se grubljim potezima pronađe okvirna zona gde stvari čujno počinju da dolaze na mesto. U drugoj se koraci usitnjavaju, do centimetarskih. 

Uz iskustvo (poznavanje i prepoznavanje onoga što se u datim uslovima traži) se broj koraka u prvoj sesiji može svoditi na pet ili šest. U drugoj (finije podešavanje) na dvadesetak. To je neki prosek. Nekada je poželjno ne preterati, pa zastati kada se čoveku učini da više ne razaznaje šta se dešava. Nastaviti sutra.

Pomak koji se postiže je evidentan u svakom zamislivom segmentu muzičke reprodukcije. Dinamika, agilnost, boja, čistoća u celom spektru, energija i nestajanje zvučnika u prostoru.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, damic said:

Naravno da nema na ovom forumu, zato ima na stranim. Za najoptimalnije  pozicioniraje zvucnika u sobi neophodno je uraditi merenje mikrofonom sa mesta slusanja, sto ovde radi malo ljudi. Manje, vise, svi se oslanjaju na sluh, sto moze da pije vodu za srednje i visoke. Nazalost za bas, gde je ljudsko uho slabo osetljivo, to nije moguce. 

Nije neophodan mikrofon.

Može da bude izvesna baza (been there), ali nije dovoljan za rezultate o kojima pričam.

Sve je savršeno izvodljivo i bez njega.

Ono sa pijenjem vode apsolutno ne stoji. Važi i za bas.

Ljudsko uho je neophodna komponenta u procesu zvanom opažanje zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Uvo ili mikrofon, pitanje je sad ?

Ovu Hamletovsku dilemu je jako teško rešiti ... 

Rekao bih da je kombinacija najbrže rešenje ...počneš od room mode kalkulatora kao najgrublji početak za određivanje početnih zona za raspored zvučnika i sedenja:

https://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

Zatim se kombinuju uho i mikrofon naizmenično . Mikrofon kao objektivan i uho kao subjektivan merni instrument . Ne bih ih razdvajao.

Iskreno kada zvuk uđe u mojoj nomenklaturi "zelenu" zonu to se jako lepo oseti po celom spektru . Juče smo do besvesti vrteli jednu numeru bogatu ponavljajućim basom (neka elektronika) ... kad je Nomi uštelovao prešli smo na jazz sa kontrabasom i tu se bolje osetilo da ima još manje izraženih  tragova room modova ali je sve ostalobilo toliko dobro da nije imalo smisla ići dalje .... 

Što se tiče tipa kutije , ja bih ipak rekao da su kompresione za dve dlake lakše za pozicioniranje ...gde BR počinje da prducka , kompresija se još drži junački :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Modovi sobe mogu da rade za zvuk i apsurdno je videti ih kao prepreku. Potpuno kontrolisanje modova je konstrukcijski izrazito zahtevno. U kućnim uslovima nemoguće.

Ono što je moguće je saradnja sobe i sistema. Između ostalog i mirenje sa tim da zvučno dobra rešenja mogu da budu vrlo daleko od onih koja nam se na oko čine zdravorazumski prihvatljivim.

Odgovor na pitanje uho ili merni mikrofon - čovek raspolaže ušima za slušanje.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Nomimasen said:

Sve je savršeno izvodljivo

...Ali, na osnovu svega izrecenog i procitanog od ranije, u sobi odvojenoj samo za sistem i slusanje muzike. Malo sam ovo izvukao iz konteksta, bez ikakve lose namere naravno. 

Jednostavno je nemoguce doci do tih centimetara i sitnih koraka ako smo osudjeni na dnevne i druge vrste soba na koje i drugi ukucani polazu pravo. 

Imam utisak da se konstantno prica o totalno razlicitim “akustikama“ sobe na ovoj temi. Sto mozda nije lose, kako bi se doslo do nekog zakljucka kako dostici nesto vise, ali u isto vreme i prilicno nedostizno i bespredmetno za mnoge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...