Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

3 minuta ranije, lalelala said:

ako pročitate moj prvi post pažljivo kao @Delija videćete da u njemu postoji malo teorije i dosta prakse , tj eksperimenta koji jako dobro potvrdjuje tu teoriju . Skoro 98% ....

Iako je soba nesimetrična bočno gledajući i ako ima dosta akustički spregnutih prostora u vidu bočnih otvorenih hodnika i stepenica , matematika radi samo na bazi dubine i paralelnosti zidova ....jer se bas prostire jednako u svim pravcima 

@Delija greška ispravljena ....ruke mi drhte , stomačni grip a ja biciklom na posao 

Žao mi je ako  ste me pogrešno shvatili . ( obično smo na forumima na ti ) , al  meni nešto nije  jasno  - tipa da ne možemo  audiofilski vladati prostorima u smislu sobe ? - ona ako nije namijenjena sam za to  i  je u svakodnevnoj uporabi   .Zašto idealizirati i  tražiti  optimum ? vjerojatno   zato da se nešto dela ? . NFF .

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, lalelala said:

ma znaš da je kod mene sve to vozić ....može malo napred nazad ali ne puno .

 

Sad su mi kutije na 142cm i samo me 1cm  deli od razvoda ...u toj postavci soba je funkcionalna dnevna soba sa trpezarijom i imam samo jedan problem da neko ko sedi na dvosedu desno ne vidi TV od Martena :o

Pozicija dvoseda je na oko 3,7 metara od prednjeg i 3.3 od zadnjeg zida 

Igraću se sa pozicijom sedenja u granicama koje mi prostor dozvoljava a možda i izbunarim neku matematiku ili neka merenja pokažu nešto .... štimer početnik :)

 

Mrdaj malo napred-nazad mikrofon kod merenja - da vidimo sta se desava sa dip-ovima.

 

Sto se tice zene, a to je najbitnije - muci je malo ovako nedelju-dve. Onda joj saopstis da imas idealno resenje za njen problem - dva subwoofer-a :D

 

Link to comment
Share on other sites

Sasvim slučajno, a na uvce pogodio sam skoro pa ideano (sa odstupanjem od 3cm) poziciju svojih zvučnika još davno kada sam se time bavio ali u laboratorijskim uslovima AutoCad-a. :)

Evo Father-ove šarenice koja dosta slikovito pokazuje analizu prvih refleksija i radiacije zvuka u prostoriji. Imali ste prilike i ranije da to vidite u ovoj temi, kada sam se time bavio, ali kada @lalelala pomenu 1/4 rekoh da malo proverim kako se to kod mene formira.

1340300653_Sobarefleksije.thumb.png.d0e1d99a1ca776864d9e354b387ea2c6.png

540 dubina sobe  /   4   = 135cm    a kod mene je trenutno stanje 132cm udaljenje prednje ploče od zadnjeg zida. Isklizaću celu formaciju HiFi police i zvučnika za tih 3 cm u nekom momentu da ispoštujem savršenost 1/4 principa. Ako bude jasnog zvučnog napretka izvestiću, iako sumnjam da bi moglo mnogo da promeni tih 3cm.

I ovakvim stanjem kao sa slike sam prezadovoljan odstustvom modova u donjem delu. Veći problem na glasnijem slušanju mi pravi npr. vibrafon sa bočnim betonskim zidovima, koje obuzdavam tankim prekrivačima koji vise preko slika pa niz zid. Umirenje i fokus koji ta dva provizorna ćebenceta unose u visokofrekfentni deo zvučnog odziva je u najmanju ruku lekovit.

Do duše, imao sam modove na ultra jakim donjim deonicama, ali je ta pojava potpuno nestala akcijom na strujnoj infrastrukturi. Moja iskustva govore da nije baš sve samo u pozicioniranju. Imperfekcije odziva mogu da unesu i ožičenje i sprave, a zvučnici su tu najveći faktor nestabilnosti.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, lalelala said:

Zvuk kod Turba je beskonačno dobar .... i bez merenja je to sasvim jasno , jedino što zbunjuje slušaoca je činjenica šta se vidi i šta čuje .

Male dobre kutije , nepretenciozna oprema (Onkyo + CA cd ) i veliki , ogroman zvuk ... možda jednog dana i izmerimo ako poludimo dovoljno .  Dakle , najveći , najpodmukliji neprijatelj svakog muzičkog sistema i svih kutijastih zvučnika su zidovi .... Po nekim autorima  zvučnike treba odmaknuti čitavih 2.2 metra od zadnjeg zida da bi se efekat granice premestio u dovoljno niske učestanosti  ispod 40 Hz i onda se taj deficit kompenzuje subom koji se pozicionira negde dalje od zidova u prostoru .... 

off:

Koji CA plejer je u pitanju? 340/640 ili neki od ovih novijih x51?

@TurboMaximus

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Father said:

…Evo Father-ove šarenice koja dosta slikovito pokazuje analizu prvih refleksija i radiacije zvuka u prostoriji…

Da li si kasnije možda radio neka merenja? Iz ovog crteža jedino što možda pravi probleme je udaljenost glave/ušiju od zida pozadi? Samo ~60 cm…

Link to comment
Share on other sites

[mention=26455]black coffe[/mention]
Covek opisao savrsen primer u kom matematika savrseno radi iako su mu "pravilni" samo deo prednjeg i zadnjeg zida koji su paralelni, a ti kreces sa komentarima kako matematika ne radi... Lebe mekani... :rolleyes:
 
Koliko vas je uopste uhvatilo mikrofon u ruke i istvarno izmerilo odziv u svom sistemu? Pre (ili posle - svejedno) cuvene metode pokusaja i popusaja i slusanja "na uvce" - pa sta bude...


Evo ja.

Merni mikrofon tridesetak puta skuplji od onog ovde pominjanog.

I opet veći deo toga teram na uvce. Rezultati prikazani u ovoj temi.
Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, den!s said:

Da li si kasnije možda radio neka merenja? Iz ovog crteža jedino što možda pravi probleme je udaljenost glave/ušiju od zida pozadi? Samo ~60 cm…

Nisam radio nikakva merenja sigurno 2 godine unazad. Ranije jesam dok sam bio u tunovanju zvučničke skretnice. Kolega Vladac ako mu tako beše ime na forumu je dolazio u dva navrata. Jednom sa kolegom BokiTokiVoki, a drugi put sa kolegom Destimulacija. Treći put sam ja nosio zvučnik kod njega na merenje.

Dakle uglavnom je meren odziv zvučnika, a nikada cela prostorija.

Što se te pozicije tiče od 50-60cm od zadnjeg zida iza glave jeste možda teorijski problematično, ali ja ne nalazim za problematično. Merenja koja povremeno radim sa mesta slušanja su provizorna sa mobilnim telefonom i tu vidim malo zasićen odziv oko 10kHz-12kHz što je opet verujem proizvod betona sa bokova i plafona u delovima koji je delimično betonski go tj. gde nema spuštenog plafona.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Nomimasen said:

Evo ja.

Merni mikrofon tridesetak puta skuplji od onog ovde pominjanog.

I opet veći deo toga teram na uvce. Rezultati prikazani u ovoj temi.

 

Tvoj sistem je drugaciji. Nearfield koncept poput tvog zaobilazi dosta problema.

E sad, kome se svidja takav koncept - super. Ja nisam jedan od njih. Zanimljivo mi je za neku specificnu muziku i to je to. U globalu - jok.

Ne kazem da takav koncept ne valja. Naopako. Samo da meni ne lezi.

 

@lalelala

Verujem ja da on ima dobro "uvce", ali da ga vidim da podesi PEQ-ove na sub-ovima na uvce ;)

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Father said:

…Što se te pozicije tiče od 50-60cm od zadnjeg zida iza glave jeste možda teorijski problematično, ali ja ne nalazim za problematično. Merenja koja povremeno radim sa mesta slušanja su provizorna sa mobilnim telefonom i tu vidim malo zasićen odziv oko 10kHz-12kHz što je opet verujem proizvod betona sa bokova i plafona u delovima koji je delimično betonski go tj. gde nema spuštenog plafona…

Svaka prostorija priča za sebe, pogotovo što su kod tebe open bafl zvučnici, ali ja sam imao (i gde god sam slušao) problem sa nižim frekvencijama kada sam blizu zadnjeg zida. Tj. tu je negativna posledica modova na nekim frekvencijama bila izražena.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Delija said:

Tvoj sistem je drugaciji. Nearfield koncept poput tvog zaobilazi dosta problema.

E sad, kome se svidja takav koncept - super. Ja nisam jedan od njih. Zanimljivo mi je za neku specificnu muziku i to je to. U globalu - jok.

Ne kazem da takav koncept ne valja. Naopako. Samo da meni ne lezi.

 

@lalelala

Verujem ja da on ima dobro "uvce", ali da ga vidim da podesi PEQ-ove na sub-ovima na uvce ;)

vidi , uvce mora da se podmazuje i zaliva ... podmazuje se najbolje sa domaćim kulenom  i zaliva sa crnim vinom pomalo ohladjenim , najbolje na 14 do 15 stepeni:D

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Father said:

Kada pustim opadajući freq. opseg od 100 - 10Hz tačno se može čuti jedan bump koji prostorija napravi na oko 33Hz. U ovom kalkulatoru se tačno vidi gde se akumulira koja frekvencija u sobi, ako se unesu tačne mere.

https://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html

iz ovog se lepo vidi da i pozicija sedenja igra značajnu ulogu ....kod mene na 49Hz je baš tu negde gde je trosed

Link to comment
Share on other sites

Lepo se u kalkulatoru može uvideti zone sa modovima ili bolje reći prirodnom akumulacijom nekih freq.

Ja sedim nešto ispred polovine akumulacije te najkritičnije freq. u mojoj prostoriji i ne osećam veliki njen uticaj jer je tu gde ja sedim već ispod polovine snage, pa je moguće da je svojim prisustvom u tako maloj količini čak i dobar obzirom na to da mi je prednja ploča dosta uska za klasičan OB (50cm).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...