Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

4 minuta ranije, Chieftec said:

Kratko pitanje. 

Da li je ok da kupim ovaj mikrofon za merenje odziva: 

UMIK-1

USB calibrated measurement microphone for a plug&play measurement of your system. 

75 USD
 

 

Hvala :)

DA ! Preporuka apsolutna ... nikada ti više neće biti dosadno .

Nekada je postojalo zanimanje klavir štimer ...i danas ima tih ljudi ali su jako retki .

Mi polako otvaramo novu stranicu ...hifi štimer :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, lalelala said:

Ovako na 175cm ne mogu da stoje jer se soba od 7x5 pretvori u slušaonicu a bila je kombinacija dnevne i trpezarije ....

 

Trenutno su mi na142cm (od 175) što još uvek ne utiče na život (i razvod :D) a slušno je manje više sve ok sa malo primetnim  viškom na basu ....

Juče navratio @gidjga i slušno overio . Njemu bass suficit ne smeta .....I on će probati da postavi zvučnike na 1/4 dubine sobe kod sebe i testirati na uvce ....

 

Zaista pozivam sve koji imaju mogućnosti da probaju ovo i da se jave sa rezultatima ....

Probaj tih 175cm.da prepolovis ,rezultat ce biti isti .

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, miletrosak1959 said:

Probaj tih 175cm.da prepolovis ,rezultat ce biti isti .

matematika kaže šta kaže .....uparivanje dva suprotna procesa ide po učestanosti iz koje se računa odstojanje .

 

@miletrosak1959 probaj ti da izračuna četvrtinu dubine pa probaj tako i onda to još jednom podeli na dva pa probaj ponovo pa na javi utiske 

Link to comment
Share on other sites

@miletrosak1959

O majku mu... :rolleyes:

87.5 cm je rastojanje od prednje ploce zvucnika do zida,, ali od zadnje ploce je 46 cm. To je manje-vise rastojanje na kom vecina ljudi drzi zvucnike udaljene od zida - cirka pola metra.

U prevodu - probao je to rastojanje mali milion puta. Bez da uplicemo bilo kakvu matematiku, a tek sa matematikom nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

Ma ima i neakva teorija  di se zvučnici da bi se izbjegli modovi sobe postavljeju po širini i dubini u  pravokutnim  sobama bilo kojeg oblika . Tipa razmaci od 1/ 3   1/ 4  1/ 5  ovisno o gabaridima  prostora . U slučaj gdje je prostor "čudnovat"  ti postulati ne važe . Od prilike kad klavir štimer uz pomoć  robota naštima klavir , i onda ga na uho finišira ? ;). Znači tehnologija je poželjna , al  uvce je uvce ? ono nema  0 i jedinice :

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, black coffe said:

Ma ima i neakva teorija  di se zvučnici da bi se izbjegli modovi sobe postavljeju po širini i dubini u  pravokutnim  sobama bilo kojeg oblika . Tipa razmaci od 1/ 3   1/ 4  1/ 5  ovisno o gabaridima  prostora . U slučaj gdje je prostor "čudnovat"  ti postulati ne važe . Od prilike kad klavir štimer uz pomoć  robota naštima klavir , i onda ga na uho finišira ? ;). Znači tehnologija je poželjna , al  uvce je uvce ? ono nema  0 i jedinice :

BRAVO.CM.gore dole promenice ti zivot.

Link to comment
Share on other sites

@black coffe

Covek opisao savrsen primer u kom matematika savrseno radi iako su mu "pravilni" samo deo prednjeg i zadnjeg zida koji su paralelni, a ti kreces sa komentarima kako matematika ne radi... Lebe mekani... :rolleyes:

 

Koliko vas je uopste uhvatilo mikrofon u ruke i istvarno izmerilo odziv u svom sistemu? Pre (ili posle - svejedno) cuvene metode pokusaja i popusaja i slusanja "na uvce" - pa sta bude...

Link to comment
Share on other sites

moje kutije su razmakbute na 220cm .....sa mestom sedenja grade jednakokraki trougao osnovice 220cm  i krakova 260cm ...kako pomeram zvučnike napred tako i trosed na kome sedim pomeram nazad tako da taj trougao uvek ostane nepromenjen . 

Pozicij asedenja se šeta u granicama oko 3 do 4 metra od zida iza slušaoca 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Delija said:

@black coffe

Covek opisao savrsen primer u kom matematika savrseno radi iako su mu "pravilni" samo deo prednjeg i zadnjeg zida koji su paralelni, a ti kreces sa komentarima kako matematika ne radi... Lebe mekani... :rolleyes:

 

Koliko vas je uopste uhvatilo mikrofon u ruke i istvarno izmerilo odziv u svom sistemu? Pre cuvene metode pokusaja i popusaja i slusanja "na uvce" - pa sta bude...

Uvce je hedonizam ?  ma što mi pričali o  SAVRŠENSTVU  :D .

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Delija said:

@black coffe

Covek opisao savrsen primer u kom matematika savrseno radi iako su mu "pravilni" samo deo prednjeg i zadnjeg zida koji su paralelni, a ti kreces sa komentarima kako matematika ne radi... Lebe mekani... :rolleyes:

 

Koliko vas je uopste uhvatilo mikrofon u ruke i istvarno izmerilo odziv u svom sistemu? Pre (ili posle - svejedno) cuvene metode pokusaja i popusaja i slusanja "na uvce" - pa sta bude...

ako pročitate moj prvi post pažljivo kao @Delija videćete da u njemu postoji malo teorije i dosta prakse , tj eksperimenta koji jako dobro potvrdjuje tu teoriju . Skoro 98% ....

Iako je soba nesimetrična bočno gledajući i ako ima dosta akustički spregnutih prostora u vidu bočnih otvorenih hodnika i stepenica , matematika radi samo na bazi dubine i paralelnosti zidova ....jer se bas prostire jednako u svim pravcima 

@Delija greška ispravljena ....ruke mi drhte , stomačni grip a ja biciklom na posao 

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Delija said:

@lalelala

Nije dobro da pozicija za sedenje bude tacno na pola sobe zbog null-ova. Opet matematika :)

 

Sa ovih 175 cm od zida si na neka ~4.1 m. To je ok.

Ali ako su ti zvucnici na 125 cm, a ti na ~3.6 m, onda ti dobar deo problema pravi i pozicija na kojoj slusas. Kad bi nju pomerio dobio bi drugacije rezultate.

ma znaš da je kod mene sve to vozić ....može malo napred nazad ali ne puno .

 

Sad su mi kutije na 142cm i samo me 1cm  deli od razvoda ...u toj postavci soba je funkcionalna dnevna soba sa trpezarijom i imam samo jedan problem da neko ko sedi na dvosedu desno ne vidi TV od Martena :o

Pozicija dvoseda je na oko 3,7 metara od prednjeg i 3.3 od zadnjeg zida 

Igraću se sa pozicijom sedenja u granicama koje mi prostor dozvoljava a možda i izbunarim neku matematiku ili neka merenja pokažu nešto .... štimer početnik :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...