Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Zaboravih da dodam da i "mehaničko uzemljenje" uređaja isto veoma utiče na smirivanje basa i njegovu definiciju. To mnogi ovde rešavaju sa policama čiji nivoi imaju spajkove (vibracione apsorbere). Ako se poseduje obična polica onda mogu posebne kupe sa kugličnim ležajevima koje se podbacuju pod svaki uređaj i zvučnik. Nešto o tome piše firma Ansuz na ovom linku

https://ansuz-acoustics.com/grounding/mechanical-grounding

Jer ako uđu velike vibracije, isto to ćemo imati i na izlazu, to najviše čujemo na basu. Bilo da potiču od struje ili rezonovanja okoline. Struja se mora ispeglati (filterima ili razdvojnim trafoima) kao i peglanje mehaničkih vibracija.

Kao pokaznu vežbicu predlažem da se proba ovaj jeftin zahvat. Postavi ispod zvučničkog kabla na par mesta gole kartonske rolne od wc papira. Može i nešto drugo tipa školske gumice na kant, samo da se odvoji kabl od zemlje. Uzmi slušaj bas tada, pa skini sve ispod kabla, ponovi više puta

Bolje te rolne nego da plaćaš Ansuzu stotine eura za njihove fensi podloške :)

Ili još gore da kupiš subove pa da se smaraš sa njima, hiljade merenja nebili to uklopio, pa te ovde sub-sekta smara njihovim beskonačnim dijagramima i savetima, ...... prođe te volja da slušaš muziku.

Sad će oni drvlje na mene, deder momci krenite :D....

Link to comment
Share on other sites

Interesantno, Vdzele, polica za AVR mi je već na spajkovima sa podloškama, stalci takođe, ovo sa kablovima prvi put vidim... naravno, znam za ektremno skupe interconnect i zvučničke kablove, ali sam cenio da mi treba baš Hi-End oprema da primetim neku razliku. Probam obavezno, baš ništa ne košta :)

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, venomous said:

Interesantno, Vdzele, polica za AVR mi je već na spajkovima sa podloškama, stalci takođe, ovo sa kablovima prvi put vidim... naravno, znam za ektremno skupe interconnect i zvučničke kablove, ali sam cenio da mi treba baš Hi-End oprema da primetim neku razliku. Probam obavezno, baš ništa ne košta :)

Ma stavi 3-4 olovke ispod svakog kabla pa javi oma....

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Zaboravih da dodam da i "mehaničko uzemljenje" uređaja isto veoma utiče na smirivanje basa i njegovu definiciju. To mnogi ovde rešavaju sa policama čiji nivoi imaju spajkove (vibracione apsorbere). Ako se poseduje obična polica onda mogu posebne kupe sa kugličnim ležajevima koje se podbacuju pod svaki uređaj i zvučnik. Nešto o tome piše firma Ansuz na ovom linku

https://ansuz-acoustics.com/grounding/mechanical-grounding

Jer ako uđu velike vibracije, isto to ćemo imati i na izlazu, to najviše čujemo na basu. Bilo da potiču od struje ili rezonovanja okoline. Struja se mora ispeglati (filterima ili razdvojnim trafoima) kao i peglanje mehaničkih vibracija.

Kao pokaznu vežbicu predlažem da se proba ovaj jeftin zahvat. Postavi ispod zvučničkog kabla na par mesta gole kartonske rolne od wc papira. Može i nešto drugo tipa školske gumice na kant, samo da se odvoji kabl od zemlje. Uzmi slušaj bas tada, pa skini sve ispod kabla, ponovi više puta

Bolje te rolne nego da plaćaš Ansuzu stotine eura za njihove fensi podloške :)

 

Apropos podloski, kuglicnih  lezajeva. I sl ... na ovoj temi koja je prosla prilicno nezapazeno, moze se pronaci cenovno pristupacno a u praksi dokazano , izuzetno efikasno resenje.

 

Link to comment
Share on other sites

Igram se sa miniDSP-om ovih dana / meseci kako bih rešio katastrofalnu akustiku mog prostora u kome živim i pokušavam da uživam u muzuci .

Sobne modove , tj znatna pojačanje na određenim učestanostima DSP dosta lako i efikasno rešava . Ovaj deo ide prilično lako i matematički precizno ...izmerite odziv sa REW -om i bez smoothing-a uočite prvi vrh  i na toj učestanosti podesite DSP sa željenim slabljenjem i širinom zahvata koja po pravilu treba da bude što uža (tzv Q faktor) ...

 

Problem je kako popuniti rupe u odzivu , tj udubljenja koja nastaju usled BOUNDARY efekta

http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/

 

Ovde se DSP već ne ponaša korisno ... uoči se centralna učestanost rupe i širina i podesi se  željeno pojačanje  ali nekog  velikog efekta nema jer je priroda pojave takva da se signal koliko god bio pojačan pojede sam sebe jer je u kontra fazi ... znači ja stavim +4 dB i kad premerim posle toga ne dobijem ništa ili jako malo a crpim veliku snagu iz pojačala i opterećujem zavojnice na bas drajveru.

 

Dakle pomoći nema .

 

Posle manjeg razočarenja shvatio sam da bez dodatnog subwoofera ili više njih gotovo nemoguće dobiti lep i popunjen odziv u opsegu do 200 Hz ....

Onda mi je palo na pamet da malo upregnem fiziku i dobijem šta se dobiti može od prostora i postojećih kutija ....

Ovo što sledi je pokušaj da se dve pojave različitog smera ukrste na nekoj poziciji zvučnika i da se dobije koilko toliko ravnotežno stanje ....

Dakle horizontalni mod sobe je učestanost na kojoj se dobija ogromno pojačanje .....Fmod=c/Ds u mom slučaju je to 343/7 = 49 Hz (REW merenje daje 48)

 

Učestanost boundary efekta je Fc=c/(4*Dz)  ... gde je c brzina zvuka 343 m/s , Dz je rastojanje prenje ploče zvučnika do zadnjeg zida kod mene trenutno 1,42m    Fc=343/(4*1,42) = 60 Hz a izmereno Sa REW 61 Hz

Dakle formule imaju poprilično dobro poklapnje sa merenjima što je dobro ....

 

Ono što mi je dalje palo na pamet je te dve učestanosti izjednačim  ....dakle jedan efekt će pojačavati a drugi slabiti i odziv će biti u ravnoteži ....

Da bi se dobio ravnotežni položaj matematičkim izračunavanjem dođe se do formule da je Ds = Ds/4 dakle kod mene bi to bilo 7/4=1,75m

 Onda mi padne na pamet da potražim merenja koja sam uradio kad sam prošle godine u decembru sa @TurboMaximus -om i @Nomimasen -om vukao zvučnike po sobi i kad smo se oduševili na nekom rastojanju od 1.35m ....bacim pogled na to merenje i padnem sa stolice ....bolje nego i jedan pokušaj sa DSP -om ...pogledam fotke koje sam tada snimio i skontam da smo mi merili rastojanje od zida do zadnje ploče zvučnika i premerim dubinu zvučnika i vidim da je to onda tačno to, što i formula kaže 1.75m !!!

Dakle po ovoj mojoj tezi pokušajte da pozicionirate zvučnike tako da rastojanje prednje ploče od zadnjeg zida bude 1/4 dubine sobe pa probajte i javite sa utiscima ....

 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, lalelala said:

Dakle po ovoj mojoj tezi pokušajte da pozicionirate zvučnike tako da rastojanje prednje ploče od zadnjeg zida bude 1/4 dubine sobe pa probajte i javite sa utiscima ....

Uvek je tako bolje nego ubacivati još jednu komponentu u sistem, ako je izvodljivo naravno.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, lalelala said:

jesi probao ?

Jesam mrdao zvučnike koliko prostor dozvoljava, prebacio reflex otvor napred, ali i dalje imam rupe na 40 i 50 Hz te vala ostaju šta god radio. Ostalo je manje više ok. A ovako mi je odličan prostor i dubina pa više i ne mrdam. Kad treba šira stereo slika smanjim zaokretanje prema osi i obrnuto. Mala mi soba.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Delija said:

@lalelala

Tvoja "soba" je totalno nepravilnog oblika, otvorena sa svih strana, stepenice ka potkrovlju odmah pored sistema - kako uopste racunas mode-ove? :)

Tu samo merenje ima smisla.

dao sam formulu .....c/Ds ......c brzina zvuka , Ds dubina sobe

horizontalni mod nastaje od ping ponga izmedju prednjeg i zadnjeg zida ....na tim niskim učestanostima zvuk ide u svim pravcima .....merenje se poklapa sa formulom dobrano , razlika je 1 Hz

Link to comment
Share on other sites

Ni to ne valja, jer kao sto smo pricali, u okolini ~63 Hz se bas najvise oseca - tu ima najvecu "tezinu".

Ako je tu "tanak", onda je celokupan utisak o basu "tanak". Tu je bash bitno da bude taman kako treba.

 

Evo kako izgleda default podesenje za "music" profile na SVS subwoofer-ima - upravo iz tog razloga, jer cilja na Amere koji bi da im grme hip-hop i RnB :rolleyes:

PEQ1: 63 Hz, Q 2.0, +2 dB
PEQ2: 63 Hz, Q 2.4, +2 dB

https://hometheaterreview.com/svs-sb16-ultra-subwoofer-reviewed/?page=2

Ovo je, naravno, merenje na otvorenom bez room gain-a koji znatno podize najnize frekvencije.

SVS-Ultra-FR-thumb-650xauto-16431.jpg

Link to comment
Share on other sites

crno je odziv bez DSP-a  kada su zvučnici blizu zida na proizvoljnoj udaljenosti

crveno je odziv bez DSP-a kad su na tačno određenoj udaljenosti 1/4 dubina sobe ....

 

ne moram da ponavljam ....crni je neslušljiv , crveni je fenomenalan .....DSP isključen 

 

smoothing je 1/6 , nivoi se malo razlikuju ,  crnije u plusu za 2 do 3 dB

odziv.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, lalelala said:

Igram se sa miniDSP-om ovih dana / meseci kako bih rešio katastrofalnu akustiku mog prostora u kome živim i pokušavam da uživam u muzuci .

Sobne modove , tj znatna pojačanje na određenim učestanostima DSP dosta lako i efikasno rešava . Ovaj deo ide prilično lako i matematički precizno ...izmerite odziv sa REW -om i bez smoothing-a uočite prvi vrh  i na toj učestanosti podesite DSP sa željenim slabljenjem i širinom zahvata koja po pravilu treba da bude što uža (tzv Q faktor) ...

 

Problem je kako popuniti rupe u odzivu , tj udubljenja koja nastaju usled BOUNDARY efekta

http://arqen.com/acoustics-101/speaker-placement-boundary-interference/

 

Ovde se DSP već ne ponaša korisno ... uoči se centralna učestanost rupe i širina i podesi se  željeno pojačanje  ali nekog  velikog efekta nema jer je priroda pojave takva da se signal koliko god bio pojačan pojede sam sebe jer je u kontra fazi ... znači ja stavim +4 dB i kad premerim posle toga ne dobijem ništa ili jako malo a crpim veliku snagu iz pojačala i opterećujem zavojnice na bas drajveru.

 

Dakle pomoći nema .

 

Posle manjeg razočarenja shvatio sam da bez dodatnog subwoofera ili više njih gotovo nemoguće dobiti lep i popunjen odziv u opsegu do 200 Hz ....

Onda mi je palo na pamet da malo upregnem fiziku i dobijem šta se dobiti može od prostora i postojećih kutija ....

Ovo što sledi je pokušaj da se dve pojave različitog smera ukrste na nekoj poziciji zvučnika i da se dobije koilko toliko ravnotežno stanje ....

Dakle horizontalni mod sobe je učestanost na kojoj se dobija ogromno pojačanje .....Fmod=c/Ds u mom slučaju je to 343/7 = 49 Hz (REW merenje daje 48)

 

Učestanost boundary efekta je Fc=c/(4*Dz)  ... gde je c brzina zvuka 343 m/s , Dz je rastojanje prenje ploče zvučnika do zadnjeg zida kod mene trenutno 1,42m    Fc=343/(4*1,42) = 60 Hz a izmereno Sa REW 61 Hz

Dakle formule imaju poprilično dobro poklapnje sa merenjima što je dobro ....

 

Ono što mi je dalje palo na pamet je te dve učestanosti izjednačim  ....dakle jedan efekt će pojačavati a drugi slabiti i odziv će biti u ravnoteži ....

Da bi se dobio ravnotežni položaj matematičkim izračunavanjem dođe se do formule da je Ds = Ds/4 dakle kod mene bi to bilo 7/4=1,75m

 Onda mi padne na pamet da potražim merenja koja sam uradio kad sam prošle godine u decembru sa @TurboMaximus -om i @Nomimasen -om vukao zvučnike po sobi i kad smo se oduševili na nekom rastojanju od 1.35m ....bacim pogled na to merenje i padnem sa stolice ....bolje nego i jedan pokušaj sa DSP -om ...pogledam fotke koje sam tada snimio i skontam da smo mi merili rastojanje od zida do zadnje ploče zvučnika i premerim dubinu zvučnika i vidim da je to onda tačno to, što i formula kaže 1.75m !!!

Dakle po ovoj mojoj tezi pokušajte da pozicionirate zvučnike tako da rastojanje prednje ploče od zadnjeg zida bude 1/4 dubine sobe pa probajte i javite sa utiscima ....

 

A jesmo li tada išta merili? Jok.

Podešavanje je trajalo pet minuta, a rezultat svi čitamo isto. Nema alternative guranju zvučnika.

Mislim da dobijeni rezultat ne može da preraste u univerzalnu preporuku i da je prosto posledica komplikovane prostorne situacije. Kod mene je odnos drugačiji, 1 : 1,3 ili 3 : 4 (kod Laleta je 1 : 3, da bi bilo jasnije), ali prostorija je mnogo manja i ima svoju specifičnu asimetriju, s tim što je staklo iznad vrata uklonjeno pa koristim i volumen malog predsoblja.

Nikad nisam radio akustička merenja.

Link to comment
Share on other sites

Ovako na 175cm ne mogu da stoje jer se soba od 7x5 pretvori u slušaonicu a bila je kombinacija dnevne i trpezarije ....

 

Trenutno su mi na142cm (od 175) što još uvek ne utiče na život (i razvod :D) a slušno je manje više sve ok sa malo primetnim  viškom na basu ....

Juče navratio @gidjga i slušno overio . Njemu bass suficit ne smeta .....I on će probati da postavi zvučnike na 1/4 dubine sobe kod sebe i testirati na uvce ....

 

Zaista pozivam sve koji imaju mogućnosti da probaju ovo i da se jave sa rezultatima ....

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, TurboMaximus said:

Gornji primer kaže da nemam čega da se plašim. Bila bi mi zanimljiva, ali ne zbog akustike.

Zvuk kod Turba je beskonačno dobar .... i bez merenja je to sasvim jasno , jedino što zbunjuje slušaoca je činjenica šta se vidi i šta čuje .

Male dobre kutije , nepretenciozna oprema (Onkyo + CA cd ) i veliki , ogroman zvuk ... možda jednog dana i izmerimo ako poludimo dovoljno .  Dakle , najveći , najpodmukliji neprijatelj svakog muzičkog sistema i svih kutijastih zvučnika su zidovi .... Po nekim autorima  zvučnike treba odmaknuti čitavih 2.2 metra od zadnjeg zida da bi se efekat granice premestio u dovoljno niske učestanosti  ispod 40 Hz i onda se taj deficit kompenzuje subom koji se pozicionira negde dalje od zidova u prostoru .... 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

Ovo je sasvim druga prica :thumbsup2

Koliko ti je izvodljivo da drzis zvucnike na tom rastojanju od zida? Plasim se da znam odgovor na pitanje...

 

Aj' zakaci i grafik bez smoothing-a - da vidim kako izgleda taj dip na opsegu ~105-160 Hz.

i na ovom crvenom  odzivu koji je uhu vrlo prijatan ima nekoliko rupa .....ali su uske . Skontao sam da naše uho nije tako sofisticirano kao mikrifon i REW ali da ugrubo prati odziv i reaguje na baš baš visoka i široka  odstupanja . Uska odstupanja teže detektujemo u ovom opsegu do 200 Hz. Šaljem ti bez smoothing -a na email . Dakle četvrtina dubine sobe .... probajte !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...