Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

11 sati ranije, 空也 said:

Naravno da nije svejedno!

Airflow Resistance i Surface Impedance sigurno nisu isti kod Gucci-ja, Beneton-a i Zlatiborca.

Uticaj omekšivača za rublje koji koristiš je ključan!

 

Ne koristim omekšivač, ali imam običaj da se prostrem po podu.

Link to comment
Share on other sites

U ovoj prici o AR, NN i SR se otvara vise pitanja.

Ako neko proizvodi proizvod za trziste, onda bi verovatno taj proizvod trebalo da prilagodi prosecnim uslovima u kojima ce biti koriscen, a deo toga je i slusanje u takvim uslovima.

Drugim recima, "slusanje" bi trebalo izvrsiti u tipicnom ambijentu u kome ce kupac proizvod koristiti.

Sto vise prostor u kome se testiranje vrsi odstupa od (prosecnog) prostora kupca, to ce vise adekvatnost proizvoda biti dovedena u pitanje - on ce vrlo dobro zvucati u slicnom (tretiranom) prostoru, ali upitno u "prosecnom".

Pogledajmo na trenutak odnos izmedju sivenja po meri i konfekcije.

Ono sto se sije po meri treba da odgovara onome po cijim je merama krojeno, konfekcija treba da stoji svima slicno (lose).

Idealno bi bilo kada bi pomenuti dosli kupcu u goste i doterivanje zvucnika izvrsili u tom prostoru (sivenje po meri).

Ako se to vec ne radi, vec se proizvod jednostavno prodaje/kupuje (konfekcija), onda je slusanje u specificnim uslovima upitna praksa.

Link to comment
Share on other sites

...a kakav je to tipican ambijent??? Valjda svako ima svoj prostor koji je uvek razlicit,negde vise negde manje stakla i reflektujucih povrsina,negde mnogo upijajuceg mobilijara.Znam kakve promene ispadaju kod mene recimo kad se odnesu tepisi na pranje,gotovo je neslusljivo tih dana.Promena je bilo i kad su se kozne sofe zamenule sa kombinacijom koza platno(neka vrsta jute),kako reaguje na drvene venecijanere i njihov polozaj(inace mislim da su odlicni za smirivanje refleksija od prozora,kojih je kod mene jako puno...Ima firmi koje insistiraju da diler instalira uredjaje,upravo zbog toga.Linn to radi decenijama i cilj im je uvek bio da se postigne zvuk bolji nego kod dilera,uvek su tvrdili da dizajniraju za real life,a ne slusaonice.Pritom uz uvodjenje aktive i dsp-a u igru lakse je podesiti f.opseg u sobi,jer je svaka specificna.Njihov "space optimisation" unosi oblik,dimenzije sobe i vrste materijala u program kojim se regulise f opseg,i dileru je onda lakse da izvrsi pozicioniranje zvucnika,koristi mikrofon i program da posao brze zavrsi.Po meni bi zvucnici trebalo da imaju neku mogucnost podesavanja,ako vec to nije moguce ranije pre njih odraditi.Ranije je bilo takvih zvucnika kojima se po par DB moglo stimati u visokim i srednjim(Ar 11 sam imao),recimo linn aktivni imaju tu atenuaciju po +-1.25db u visokim,+-2db u basu i bass roll on...vecina woofera takodje je podesivo. sve to dosta pomaze da se od sobe ne mora praviti slusaonica i da zvucnici rade dobro u vecim prostorima...Ja sam recimo za supertweeter po savetu Ace Ribona porucio lpad attenuator kakvih je bilo u starim zvucnicima iz 70-tih,ima ih sad na Amazonu i rekao mi je da ih podesim uz koriscenje programa kako ne bih lutao mesecima.Ne znam zasto se toliko bezi od toga kad su sobe i materijali u njima toliko razliciti,te opcije na pasivnim skretnicama su u 20-30-40E ,a zvucnici sve skuplji...mslm znam poenta je menjaj-menjaj trosi-trosi,sve se vise zivi od nezadovoljstva u hifi,sta bi se zaradilo kad bi se napravio dobar i prilagodiv zvucnik i sistem.Hifi se menja,morace da bude prilagodljiviji,ozbiljne firme vrlo rade na tome.Sobna akustika ne sme ostati nepremostiv problem.Steta sto su takva prilagodljiva resenja zasad vrlo skupa.

Link to comment
Share on other sites

@Sondek,

ja posmatram problem iz ugla proizvodnje za trziste.

Svaki arhitekta moze da ti opise kako izgleda "prosecna" stambena jedinica (plus/minus), kao sto stari JUS (danasnji SRPS) standard definise kako izgleda potkosulja (po brojevima).

Recimo, prilicno je verovatno da prosecna soba u Srbiji nema 40 m2 i nema zidove natprosecnih absorpcionih svojstava.

Sve specificnosti prostora (odstupanja od "sredine") se onda resavaju individualno. A vise puta sam pomenuo da neki prostori definitivno nisu za HF, ma koliko njihovim vlasnicima pare same ispadale iz dzepa.

Najbolje je to podesavanje od strane proizvodjaca, to sam takodje vec pomenuo. Ali, sta ako toga nema, a uredjaj je prilagodjen atipicnom prostoru?

Da pojednostavim, mogu konfekcijske pantalone (i jos ponesto) da se dimenzionisu i po pokojnom John Holmes-u, samo je pitanje kako ih posle kastomizovati.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Verovatno mora krojac malo da "pusti" materijal ;).

Evo sta bi na to rekao Rsum:

„Ja priznajem, nisam više kadra
da zadržim svoga Aleksandra.

On je krojač muških pantalona,
poznat širom gospodskih salona.

On dok šije mušku garderobu
često zove muškarce na probu.

To mi sadi jednu ljubomoru
direktno u srčanu komoru.

Šta on ima nekakvoga tipa
da okreće, da pipa i štipa?

Šta ima sa špenadlom u kosi
da ga pita s koje strane nosi?

Ja zaista više nisam kadra
da zadržim svoga Aleksandra“

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, vdzele said:

Pa dobro ti ih pravi od nekog, recimo, plastičnog materijala.

Nemoj me pogrešno shvatiti, nemam ja ništa protiv drvenih difuzora.

Štaviše, veoma mi se sviđaju.

Ono sa sa čime se ne slažem je "organska" jednostranost i isključivost.

Ovakve propagande brošure proizvođača, sa nebuloznim tekstovima, ne doprinose razumevanju principa na kojima cela ova stvar počiva.

 

7 sati ranije, vdzele said:

Ja ovo ne pišem zbog vas koji imate unapred formirano mišljene šta je bolje, već zbog novih / mlađih članova.

Upravo tako, novi mlađi članovi ne bi trebalo da prave izbore na osnovu propagandnih brošura, već na osnovu ozbiljnijih tekstova i studija na temu akustike.

 

Što smo bolje informisani, ređe ćemo padati u zamku donošenja pogrešnih zaključaka.

Ako nam se zvuk nije svideo pošto smo na pod stavili neki itison, razlog za to nije što je isti napravljen od sintetike,
već zbir faktora kao što je  debljina itisona, gustina tkanja materijala, dužina vlakana, itd, itd, 
koji podjednako utiču i na sintetičke i na prirodne materijale.

Isto važi i za difuzore.

 

Pre nekoliko godina sam prisustvovao seriji koncerata u jednoj crkvi u Berlinu.
U pitanju je osmougaona građevina, čiji je enterijer isključivo napravljen od betona i stakla (iju!).
Zidovi od poda do tavanice imaju kockastu saćastu strukturu, slicnu onoj koju poseduju neki od komercijalnih difuzera.
Ispod raspeća su vertikalni difuzeri izliveni od betona.
Zvuk na koncertima je bio fenomenalan, savršeno čist i  jasan.

 

Zvuk nije bio betonsko-staklast, potpuno neočekivano ako slušamo stručnjake kao što je onaj sa linka koji si postovao.

Vrh mu je ona priča o zamarajućem "staklenom" zvuku u automobilu, koji ćemo dobiti ako odvrnemo treble do maksimuma. Pa ako otpanjimo visoke, dobićemo neprijatan i iritantan zvuk i kod kuće sve sa drvenim difuzorima. :D

 

C-IMG_3040-b.thumb.jpg.c94e7fc2cc42f9ed8de3e71d04125c3e.jpg

D-IMG_3046.thumb.jpg.517355728bf4ff0d74de36a31c6cc122.jpg

E-IMG_3055.thumb.jpg.3809683367fe3ae15d883e43bd905a42.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Aleksandar75 said:

Nisam probao, nemam nameru da se bavim budalaštinama. 

Svaki materijal se razlikuje po svojim apsorpcionim karakteristikama ...to potice od razlcitih mehanickih svojstava i pre svega razlicite gustine . Ne kazem da su rzlike drasticne ali sigurno ih ma. Ja sam potpuno siguran da prozivodjaci apsorbera imaju ljude ciji je zadatak da subjektivno ocene razlicite materijale i tako pripreme teren injzenjerima i marketingu za dalje poteze. Takodje sam siguran da rade i objektivna merenja uporedo.

 @Aleksandar75, moram da primetim tvoj a priori stav  da je nesto glupost i budalastina ...

naravno kad @BokiTokiVoki iznosi neka misljenja u vezi zvucnika a bazirana na tumacenju mernih rezultata onda ga "napusite" samo tako i na kraju ga pitatae "jel si ti to cuo nekada uzivo " ...

Moras imati iste kriterijume za sebe i za druge ...

 

A sad malo prakticno ...

8 sati ranije, Toza said:

Još mi je svež utisak kad smo kod Laleta okrenuli tepih ... transformisaše se đangosi... :hdphones

B)

I meni je ovo jos sveze ... 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, pera451 said:

U ovoj prici o AR, NN i SR se otvara vise pitanja.

Ako neko proizvodi proizvod za trziste, onda bi verovatno taj proizvod trebalo da prilagodi prosecnim uslovima u kojima ce biti koriscen, a deo toga je i slusanje u takvim uslovima.

Drugim recima, "slusanje" bi trebalo izvrsiti u tipicnom ambijentu u kome ce kupac proizvod koristiti.

Sto vise prostor u kome se testiranje vrsi odstupa od (prosecnog) prostora kupca, to ce vise adekvatnost proizvoda biti dovedena u pitanje - on ce vrlo dobro zvucati u slicnom (tretiranom) prostoru, ali upitno u "prosecnom".

Pogledajmo na trenutak odnos izmedju sivenja po meri i konfekcije.

Ono sto se sije po meri treba da odgovara onome po cijim je merama krojeno, konfekcija treba da stoji svima slicno (lose).

Idealno bi bilo kada bi pomenuti dosli kupcu u goste i doterivanje zvucnika izvrsili u tom prostoru (sivenje po meri).

Ako se to vec ne radi, vec se proizvod jednostavno prodaje/kupuje (konfekcija), onda je slusanje u specificnim uslovima upitna praksa.

I ja bih voleo da sistem smestim kako mi se sviđa, uključim i pustim interpretatora u sobu. Ali, postoji granica nezainteresovanosti koju situacija trpi.

Ako ćemo da poredimo, bolje je s automobilom. Vešanje, podešenost menjača ili elektronska kontrola ovog i onog može veoma da poboljša ležanje automobila, ali od izlizane gume neće napraviti neizlizanu. Tako se i zvuk odbija na isti način, šta god uradili s osnovnim signalom. DSP ne koriguje akustiku, već pobudu akustike. U slučaju klasične dvokanalne reprodukcije, rezultat može biti solidan i ne bolji od toga.

Refleksije su, ponovo ponavljam, neophodne centru za sluh za pravilno rekonstruisanje stereo audio zapisa na dvokanalnom sistemu (i ne samo dvokanalnom). Samo uz povoljan raspored refleksija centar za sluh može  precizno da razdvoji direktnu od ambijentalne komponente snimka. Srećna okolnost je da je soba prosečne akustike dosta blizu dovoljno dobrom, ali izvesno prilagođavanje je neophodno i ne može drugačije. Uređaji, u stvari, jesu prilagođeni tipičnom ambijentu, ali ne onako kako većina očekuje.

Kao i u svakoj lutriji, nekom se posreći da dobije na tacni, ali ostali će, ukoliko žele kvalitetan zvuk, morati da se pozabave akustičkom i psihoakustičkom realnošću. 

Link to comment
Share on other sites

@Kuja - Pa ja nemam pojma da sam bio isključiv, voleo bi da vidim tu rečenicu gde jesam. Ako je neko primetio izvinjavam se.

Elem,

stotine hiljada godina evolucije su učinile da našim čulima najviše prija sve što je preovladavalo u tom periodu. Novi materijali koji su se pojavili u zadnjih 50-100 su ništa naspram mnogo dužeg perioda navikavanja.

Mi smo bića koja su formirana u tom dugom periodu. Tad smo znali za zemlju, drvo, kamen, krzno, koža .... sve što se odbije ili nastane iz tih materijala nama prija, ja bi rekao da je to realan zvuk. Naravno ovde izuzimam moderniste i trendiste koji uvek teže nečem novom. Što se mene tiče mogu polako da počnu da tretiraju unutrašnost svojih akustičnih gitara, violina ... nekim novim preparatima pa nek tako izvode pesme.

Meni savršeno odgovaraju moji GMO free drveni difuzori. Primetio sam da su mnogo bolji od stirodur difuzora. Jednostavno volim taj ofarban ton, kako ti to nazivaš

Ja nikome ne želim da namećem moje Monsanto free difuzore. Samo dajem opciju da su oni nekome dobri. Evo na primer ovo je jedan od najvećih proizođača proizvoda za akustiku. Oni recimo imaju stvari i za one koji su zeleni i oni koji ostavljaju CO2 footprint.

http://www.rpgeurope.com/products/product/omniffusor.html

Moj gazda bi reko - za svakog po nešto.

E sad da li će mladi ovog proizvođača shvatiti kao šarlatane, to je njihova stvar.

Inače mojim tabanima samo odgovara vuneni tepih, sintetika mi prži tabane. E sad da li neko čuje razlike ova dva materijala kad se od njih odbije zvuk,.... čula su čudo.

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, pera451 said:

Ako neko proizvodi proizvod za trziste, onda bi verovatno taj proizvod trebalo da prilagodi prosecnim uslovima u kojima ce biti koriscen, a deo toga je i slusanje u takvim uslovima.

Drugim recima, "slusanje" bi trebalo izvrsiti u tipicnom ambijentu u kome ce kupac proizvod koristiti.

Sto vise prostor u kome se testiranje vrsi odstupa od (prosecnog) prostora kupca, to ce vise adekvatnost proizvoda biti dovedena u pitanje - on ce vrlo dobro zvucati u slicnom (tretiranom) prostoru, ali upitno u "prosecnom".

Čovek uvek može da nađe sebi neki balans tako što kupi drugu komponentu koja će mu vraćati zvuk na nivo koji njemu prija. Recimo ako su ti riboni suviše otvoreni ti kupi uređaj koji će ih smiriti / ućebati.

Inače kako bi proizvođači prodavali svoje proizvode da nema ove večne igre menjanja uređaja. Njima savršeno odgovara ne tretirana prostorija.

Link to comment
Share on other sites

Treba uzeti u obzir da smo se hiljadama ( destinama ili vise ? ) godina krili nocu po nekim pecinama, dakle kamen je nama onda prirodan materijal.... a posto beton simulira kamen ( ne mozemo svi imati kuce od kamena ) onda bih rekao da je i to prirodan materijal    :D

Ja sam kafoman i zadnjih godina ORGANIC je extra popularno imati na proizvodu bilo koje vrste, dal' je to kafa, paradajz ili pamucna kosulja ili difuzori

Takodje Vdzele je u pravu kad kaze da su nas formirale navike stecene tokom stotina hiljada godina, covek nije za zivot u gradu i posao u kancelariji, a dodatni primer je hoarding

Izvinite za Off

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Posto je ovo tema o akustici prostora i posta je Akustika prava Nauka kao i Matematika, ima u knigama puno strucnog materijala danas dostupnog.  Treba to procitati i meriti mikrofonom svoj prostor, protumaciti rezultate,  pa potom delovati prema tome.   To je ono sto mislim kao neko ko ne poznaje materiju.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

@Kuja - Pa ja nemam pojma da sam bio isključiv, voleo bi da vidim tu rečenicu gde jesam. Ako je neko primetio izvinjavam se.

 

Pa evo, samo par stranica ranije na istoj ovoj temi :) :

On 4/22/2018 at 10:07, vdzele said:

Difuzori treba da su od drveta koji nije tretiran nikakvim lakovima, farbama,...čisto drvo.

... Isto tako i na plafonu treba neka drvena difuzija..


...Naravno uz dosta drugih postova, mrzi me sada da ih tražim po forumu, ko traži naći će.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Krca44 said:

Posto je ovo tema o akustici prostora i posta je Akustika prava Nauka kao i Matematika, ima u knigama puno strucnog materijala danas dostupnog.  Treba to procitati i meriti mikrofonom svoj prostor, protumaciti rezultate,  pa potom delovati prema tome.   To je ono sto mislim kao neko ko ne poznaje materiju.

Jednom pre mnogo leta bese jedna zemlja i narod njen hocase proizvoditi Hi-Fi.

Nazalost, ne imase pravu, vec samo "cottage" industriju.

I uredjaji njihovi na merenjima bejahu slabiji od onih koje pravise ljudi iz daleke zemlje.

Zato ovi prvi uvedose dogmu da se u HF nista izmeriti ne moze, vec samo cuti.

I bi rec!

I rec se njihova prosiri njihovom HF stampom i mnogi poverovase...

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, 空也 said:

Pored mistika i vračeva (odnosi se na celu audiofool industriju), i neki ozbiljni ljudi se bave proučavanjem različitih faktora koji utiču na absorpciju zvuka kod različitih materijala.

Dopusti mi da pogađam nula puta - ti si među njima, ozbiljnacima?

18 sati ranije, Aleksandar75 said:

Samo tvrdim da čovek (ako nije betmen pa ima sluh slepog miša) ne može na slepom testu da razlikuje zvuk u sobi u odnosu na to da li je postavljena prostirka za pod slične površine, debljine i tkanja, po tome od kog materijala je ta prostirka napravljena. 

Onda su neki od nas ovde izvesno miševi, i to slepi.

10 sati ranije, Toza said:

Još mi je svež utisak kad smo kod Laleta okrenuli tepih ... transformisaše se đangosi... :hdphones

B)

I ja se rado setim toga. I preostalih n primera gde se dogodilo slično.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Nomimasen said:
22 sati ranije, 空也 said:

Pored mistika i vračeva (odnosi se na celu audiofool industriju), i neki ozbiljni ljudi se bave proučavanjem različitih faktora koji utiču na absorpciju zvuka kod različitih materijala.

Dopusti mi da pogađam nula puta - ti si među njima, ozbiljnacima?

 

Dopustiću ti da pogađaš koliko hoćeš puta, ali pošto brzaš i ne paziš na času, rezultat će ti nažalost uvek biti nula. :)

U gornoj rečenici sam govovorio o šarlatanima koji na žvaku valjaju svoje usluge sa jedne strane, i o ozbiljnim proizvođačima sa druge.

Izgleda da je lakše gutati ono što što nam serviraju ovi prvi, nego odvojiti samo nekoliko minuta i recimo pročitati ovo:

Factors affecting Sound Absorption in Materials

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...