Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

2 sati ranije, Krca44 said:

Knjige na policama, raznih dimenzija, bocno,   ili nesto slicno, bila nekad standardna preporuka.

Zar nije uobicajeno da se trazi prva refleksija ogledalom ( kao prirucnim sredstvom ) izmedju visokotonca i polozaja slusanja u visini ushiju ?

Pitam, posto trenutno, za razliku od ranijih godina, ovde nemam nista. 

Kod mene, primetio sam da tehnika koja stoji izmedju zvucnika, narocito u liniji prednje ploce, hoce da razbija zvucni sliku.   To sam resio pomeranjem tehnike iza, sto je dalo poboljsanje ( mada nesto mislim da idealno ne bi trebalo stavljati nista izmedju zvucnika ali shvatam da je ovo retko izvodljivo ).

Da, između zvučnika, u liniji sa zvučnicima, ne treba ništa da stoji. Razlog si naveo. Polica u centralnoj pozicji iza linije zvučnika, može da, kao sekundarni akustički izvor, popravi fokus. Ne bi trebalo da je ni previsoka ni preniska jer, iz navedenog razloga, može da povuče zvuk ka sebi, odnosno utiče na visinu zvučne slike. Svakako, oblik i materijal od kojeg je polica napravljena utiče na rezultat.

 

Ne treba zaboraviti da su približno ujednačeno prostorno raspoređene refleksije neophodne za pravilnu i čistu stereo reprodukciju. Dufuzija se radi da bi se umanjili pikovi iz karakterističnih pravaca, a prva refleksija je jedan od tih.

Svaki akustički tretman aktuelnu prostoriju zamenjuje virtuelnom, drugačijih prividnih dimenzija, grugačijeg oblika ili materijala. Idealizovano, cilj je kreiranje akustike virtuelnog prostora neodređenih dimenzija, neodređenog oblika i od neodređenog materijala. Naravno, kao i svaku idealizaciju i ovu treba zaboraviti, u startu.

Akustika slušaonice treba da je kompatibilna svojstvima sistema. Zato se koriguje paralelno s razvojem sistema. Teorijski, prvenstveno se treba pozabaviti prvim refleksijama, međutim, vrlo često, taj problem je već (uglavnom) rešen postojećim rasporedom nameštaja. Knjige mogu da pomognu i da odmognu i tu je @vdzele u pravu. U svakom slučaju, treba krenuti od malo.

Kada kažem da sam protiv apsorpcije, a uvek to pomenem, mislim na agresivne tretmane. Generalno, sve je i apsorber i difuzor i reflektor, ali kad prvo počne da dominira, zvuk strada. Kao što iz nekog pravca ne sme da bude previše, isto tako ne sme da bude ni premalo refleksija. Jednako je važna i struktura refleksija, gde apsorber pravi više štete nego koristi.

Na pod treba naročito obratiti pažnju. Preveliki i predebeo tepih će umrtviti zvuk.

Malo (dakle, malo) jače prigušena soba može biti neki zicer za dobijanje dobrog zvuka. Mislim na dobar (3). Mnogo više se može dobiti iz pažljivije, ali i dalje ne profesionalno tretiranog prostora. Rezultat, već sa sistemima budžet kategorije, može da bude gotovo impresivan.

Sređivanje akustike započinjem pražnjenjem prostorije i onda polako, unosim jedno po jedno.

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2018 at 18:34, vdzele said:

... Stime da je materijal difuzora netretirano drvo, ...

 

On 4/11/2018 at 18:53, TurboMaximus said:

.. Manji, tanji tepih od prirodnih materijala, ...

 

3 sati ranije, vdzele said:

...

Difuzori treba da su od drveta koji nije tretiran nikakvim lakovima, farbama,...čisto drvo.

Treba neki tepih na sredini između zvučnika i gde sediš. Isto tako i na plafonu treba neka drvena difuzija..

 

Primetio sam da se insistira na isključivo prirodnim materijalima, po mogućnosti netretiranim pesticidima i organsko gajenim. :);)

Čudi me da u "Ne može to bez kabla" temi, niko nije komentarisao difuzore u slušaonici Ace Ribona.

Napravljeni su od stirodura. 

Da li stručnjak njegovog kalibra zna šta stavlja u svoju slušaonicu?

Proizvođači koji prave difuzore koji se koriste u profesionalne svrhe, takođe u dobroj meri koriste stiropor ili stirodur.

Sa druge strane, nepobitna je činjenica da u enterijeru drvo lepše i dekorativnije izgleda. :thumbsup2

Jedino je problem težina difuzora od punog drveta i komplikovanija montaža, pogotovu na plafon.

Ako bi nešto pošlo po zlu, ja bih radije da mi na glavu padne stiropor! :D 

 

Fotografije iz druge teme, slušaonica Ace Ribona:

FB_IMG_1522575771056.jpg

FB_IMG_1522575843232.jpg

FB_IMG_1523229370779.jpg

FB_IMG_1522575911031.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se Aci Ribonu zbog tvrdnje s kojom se, po tvojoj proceni, on možda ne bi složio. U svakoj budućoj situaciji tražiću tvoju procenu da li se možda neko neće složiti. Dakle, ne tvoju Beat, nego onog iznad.

Konkretno o tepihu. Pa, probao sam. Sintetički itisoni neprijatno, moglo bi se reći, vrište.

Difuzore nisam pravio niti čuo u svom prostoru. U drugim prostorima jesam. Zaključak je, kao i uvek, da je bitno šta je primenjeno, a još bitnije na koji način. U prevodu, bilo je svega. Ko je u pravu, Žika Muštikla ili Aca Vodenica, mogao bih da kažem nakon što čujem.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, 空也 said:

Čudi me da u "Ne može to bez kabla" temi, niko nije komentarisao difuzore u slušaonici Ace Ribona.

Napravljeni su od stirodura. 

Da li stručnjak njegovog kalibra zna šta stavlja u svoju slušaonicu?

 

Pa stručnjak nekog kalibra se ne rađa, nego stvara. Ne tako davno taj isti eminentni stručnjak nije imao ni tu akustiku. On je stavio je jer na njega pritisak vršio NN. Isto to važi i za sve što je uradio sa strujom i kablažam.

Pa možeš zamisliti kakav bi to bio zvuk da nema tih difuzora i razdvojnog trafoa? Pa ni blizu. A naš ekspert.

On je stavio stirodur iz praktičnih razloga i ekonomskih. NN mu je sugerisao drugu varijantu difuzora od drveta.

Mislim da su ovi rupičasti apsorberi ispod od drveta.

Inače na plafon može lako drvo i to da bude jednostavna konstrukcija.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, vdzele said:

Pa možeš zamisliti kakav bi to bio zvuk da nema tih difuzora i razdvojnog trafoa? Pa ni blizu. A naš ekspert.

A mozes li zamisliti da on tako upeglani zvucnik razdvojnim trafoom i difuzorima tj finalni zvuk ponudu coveku sa drugom kvadraturom sobe(copy right S.Rankov) debelim tepihom,koznom garniturom i mrsavom zenom,priorite odredite sami.

Svo to peglanje sobe je kao da si odveo ribu na ugradnju silikona,napred i pozadi,

Sta ti je ostalo od realnog zvuka tvoje sobe,tj ribe?

Link to comment
Share on other sites

Pa ko misli da je realan zvuk u situacij da se ništa ne interveniše - njegova stvar. I to je legitimno. :)

Inače sam bio na spratu kod Siniše gde je on uradio akustiku. Možda njega možeš da pitaš - jeli Siniša, jel tebi sad ovo realan zvuk u ovoj sobi? Kakve mi ti sad ovo silikone poturaš?

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Tvrdim da na slepom testu NIKO ne moze da cuje razliku u zvuku izmedju prostirke za pod od viskoze, pamuka, vune, poliestera, mikrofibera...ako su priblizno iste povrsine, debljine i tkanja.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Probao si pa znas ili si samo siguran bez probe ?

 

Link to comment
Share on other sites

 

6 sati ranije, TurboMaximus said:

Konkretno o tepihu. Pa, probao sam. Sintetički itisoni neprijatno, moglo bi se reći, vrište.

 

1 sat ranije, lalelala said:

 

2 sati ranije, Aleksandar75 said:

Tvrdim da na slepom testu NIKO ne moze da cuje razliku u zvuku izmedju prostirke za pod od viskoze, pamuka, vune, poliestera, mikrofibera...ako su priblizno iste povrsine, debljine i tkanja.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Probao si pa znas ili si samo siguran bez probe ?

 

Ako neko hoće da veruje u vudu magiju, ko smo mi da ga sprečavamo! :)

Prostirka ispred zvučnika je običan absorber, znači pasivna komponenta koja zvuku ne može nišda da dodaje već može samo da oduzima.

Ako se tvrdi da prostirke od sintetičkog materijala "vrište", to znači da one na neki volšeban način dodaju nekakav sadržaj u gornjim srednjim ili višim frekvencijama?

Pošto je to zbog pasivnog načina delovanja absorbera nemoguće (nema dodavanja), to onda znači da sintetička prostirka toliko izraženo guši niže frekvencije u sobi, 
da je njen uticaj prilikom tog gušenja toliko jak da nadjačava sve ostale faktore koji učestvuju u akustici sobe, što dovodi do toga da neprijatne više frekvencije u tolikoj meri preovladavaju da vrište?

Što je takođe nemoguće, pošto absorberi debljine prosečnih prostirki ne mogu upijati niže tonove, već je njihovo delovanje potpuno suprotno - upijaju više frekvencije.

 

Pored mistika i vračeva (odnosi se na celu audiofool industriju), i neki ozbiljni ljudi se bave proučavanjem različitih faktora koji utiču na absorpciju zvuka kod različitih materijala.

Evo jednog zanimljivog PDF fajla, koji se baš tako zove - "Factors affecting Sound Absorption in Materials", ako vas ne mrzi pročitajte, a onda idite na Google po još literature:

Factors affecting Sound Absorption in Materials

Factors Influencing Sound Absorption: 
- Fiber Size
- Airflow Resistance
- Porosity
- Tortuosity
- Thickness
- Density
- Compression
- Surface Impedance

 

Na performanse neke prostirke kao absorbera, 
ne utiče materijal u smislu pojednostavljene podele na sintetiku i GMO free organsko gajeni pamuk, 
već materijal koji je isključivo posmatran kroz svoje karakteristike koje su određene kombinacijom gore nabrojanih faktora.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, 空也 said:

Na performanse neke prostirke kao absorbera, 
ne utiče materijal u smislu jednostavne podele na sintetiku i GMO free organsko gajeni pamuk, 
već materijal koji je posmatran kroz svoje karakteristike koje su određene kombinacijom gore nabrojanih faktora.

 

 

Čekaj, ti hožeš da kažeš da je sasvim svejedno kad sednem da slušam muziku da li nosim zlatiborac, ili beneton džemperčić?

Onda ja godinama u pogrešnom uverenju oblačim ovu Gucci trenerku kakvu je nosio i pokojni Knele.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, TurboMaximus said:
6 hours ago, Krca44 said:

Turbo hvala na iscrpnom odgovoru !

Da li je ovo ironija?

Nije, zasto mora tako da se posmatra ? nesto sam pitao i dobio odgovor od vise pasusa, jednostavno na to sam mislio, to je ovde iscrpan odgovor na par pitanja

Link to comment
Share on other sites

https://www.acousticfields.com/sound-diffuser-material-options-recommend/


Sound takes on the characteristic of the surface it strikes

Because the natural materials on this planet produce the best sound and isn’t that something.

Muzičke intrumente i dalje prave od prirodnih materijala. Kad pređu na sintetiku to znači da će ih slušati mašine.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, vdzele said:

https://www.acousticfields.com/sound-diffuser-material-options-recommend/


Sound takes on the characteristic of the surface it strikes

Because the natural materials on this planet produce the best sound and isn’t that something.

Muzičke intrumente i dalje prave od prirodnih materijala. Kad pređu na sintetiku to znači da će ih slušati mašine.

Samo tvrdim da čovek (ako nije betmen pa ima sluh slepog miša) ne može na slepom testu da razlikuje zvuk u sobi u odnosu na to da li je postavljena prostirka za pod slične površine, debljine i tkanja, po tome od kog materijala je ta prostirka napravljena.

Kakve veze ima materijal od koga je napravljen instrument sa materijalom od koga je napravljen tepih?  

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, vdzele said:

https://www.acousticfields.com/sound-diffuser-material-options-recommend/


Sound takes on the characteristic of the surface it strikes

Because the natural materials on this planet produce the best sound and isn’t that something.

Muzičke intrumente i dalje prave od prirodnih materijala. Kad pređu na sintetiku to znači da će ih slušati mašine.

 

3 sati ranije, Aleksandar75 said:

Kakve veze ima materijal od koga je napravljen instrument sa materijalom od koga je napravljen tepih?  

 

Upravo tako.

Muzički instrumenti proizvode zvuk. Difuzer (ili pak apsorber) nije muzički instrument.

Boja zvuka nekog instrumenta zavisi od kombinacije materijala od kojih je napravljen.

Uloga difuzera nije da svira, da boji zvuk niti da mu bilo šta dodaje.

 

Ako je poželjno da zvuk poprima karakteristike materijala od kojeg se odbija, šta ćemo sa instrumentima koji nisu napravljeni od drveta?

Drveni triangl, drvene činele, drvena zvona, drvena truba, drvene glasne žice u grlu Diane Krall? :)

A ni naše uši nisu napravljene od drveta.

 

 

We use a lot of cherry in some of our diffuser builds so your softer woods are good selections for diffusion because remember sound takes on the characteristics of the surface that it strikes. So if it strikes wood, you get a nice, smooth, warm, balanced tonal sound back into the room and that’s why I always tell people that a diffuser is a musical instrument because of that quality plus many others that it can do for you.

So if you really look at the instruments that we have at our disposal in terms of acoustical treatment, the diffuser is almost like a speaker because it has a sound quality of its own. It has a frequency response of its own, it has a place in the room it needs to be. So it’s got a lot of similarities to a speaker and I always jokingly but also seriously tell people that a diffuser is a musical instrument if properly placed and designed within a room.

 

Za ovo sa gornjeg linka stvarno nije potreban komentar! :D

Gde je tu ikakva vernost reprodukcije zvuka, ako je poželjno da difuzer dobije ulogu dodatog muzičkog instrumenta, 
da na svoju ruku boji zvuk sopstvenim frekvencijskim odzivom, da nam sam za sebe, kao dodatni zvučnik svira u sobi? :wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, 空也 said:

So if you really look at the instruments that we have at our disposal in terms of acoustical treatment, the diffuser is almost like a speaker because it has a sound quality of its own. It has a frequency response of its own, it has a place in the room it needs to be. So it’s got a lot of similarities to a speaker and I always jokingly but also seriously tell people that a diffuser is a musical instrument if properly placed and designed within a room.

 

Za ovo sa gornjeg linka stvarno nije potreban komentar! :D

Gde je tu ikakva vernost reprodukcije zvuka, ako je poželjno da difuzer dobije ulogu dodatog muzičkog instrumenta, 
da na svoju ruku boji zvuk sopstvenim frekvencijskim odzivom, da nam sam za sebe, kao dodatni zvučnik svira u sobi? :wacko:

Pa dobro ti ih pravi od nekog, recimo, plastičnog materijala.

Ili još bolje uradi ono što je zoranzu predložio, nemoj ih uopšte stavljati. Tad ćeš imati realan zvuk, kako on to naziva, jer ništa dodatno (difuzor) ne boji zvuk u prostoriji.

Tako da je realan zvuk i onaj što ima nameštaj od plastike / stakla / metala i onaj što ima drvo / vunu / pamuk. Sve je to realno jer nema difuzora.

Ja ovo ne pišem zbog vas koji imate unapred formirano mišljene šta je bolje, već zbog novih / mlađih članova. Sad imaju suprotna mišljenja pa nek probaju šta je bolje. Nemam nikakvu želju da vam menjam mišljenje, naprotiv. Apsolutno želim da ostanete sa tim stavom.

Mada mi se čini da niko od vas nije probao da čuje razliku. Ja recimo jesam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...