Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

8 sati ranije, vdzele said:

Ponekad se sličan efekat dobije i kad se stave sundjeri u bas refleks otvor. Treba polagano probati sa raznim debljinama sundjera i tražiti najoptimalniji odnos.

Ovo sa sundjerima sam pokusavao sa centralnim zvucnikom koji trenutno koristim u visekanalnom sistemu, nalazi se trenutno u stalazi ispod TV-a (ima oko 10-20 cm praznog prostora sa svake strane), a sa zadnje strane poseduje dva masivna bass reflex otvora. Sa razlicitim sundjerima zvuk je varirao od potpunog gubitka bass-a do jako cistog, mekanog i definisanog bass-a ali sa blagim ali primetnim gubitkom u midbass-u. Kao savet sam takodje dobio nesto zanimljivo ali zbog jako malo slobodnog vremena nisam stigao da isprobam, a radi se o cevcicama za sok. Dakle uzme se gomila cevcica koje se zalepe jedna uz drugu i skrate se na dubinu otvora, dakle ne smeju biti duze ili krace i izmedju njih ne sme biti lufta, moraju potpuno da ispune bass reflex otvor. Kako sam cuo to nece uticati u velikoj (primetnoj) meri na frekvenciju tjuniranja kutije ali ce u primetno velikoj meri uticati na turbulencije i nezeljene boomy frekvencije koje proizvodi strujanje vazduha u bass reflex otvoru.

Da li je neko isprobao ovo i kakvi su rezultati?

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2017 at 16:34, loshmy said:

A sta mislite o ovoj varijanti na zidu iza zvucnika? Ne bi trebalo da je skupo, mozda moze da pomogne

http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32

To je posao... Samo sto bih ja jos taj spusteni plafon zakosio pa napravio par cik-cak preloma. Iza zvucnika je OK, mada sve vise ljudi galami protiv kamene vune u zivotnom prostoru. Meni je zena moj apsorber izbacila. Imaju neki momci u BGu koji donose iz Nemacke materijale bas za ovu stvar, ali nije bas jeftino.... Kod ovog lika je takodje velika stvar sto ima puno prostora iza kauca sa kog slusa muziku. To sto nije odmah zid iza mnogo znaci...

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Jazzavac said:

To je posao... Samo sto bih ja jos taj spusteni plafon zakosio pa napravio par cik-cak preloma. Iza zvucnika je OK, mada sve vise ljudi galami protiv kamene vune u zivotnom prostoru. Meni je zena moj apsorber izbacila. Imaju neki momci u BGu koji donose iz Nemacke materijale bas za ovu stvar, ali nije bas jeftino.... Kod ovog lika je takodje velika stvar sto ima puno prostora iza kauca sa kog slusa muziku. To sto nije odmah zid iza mnogo znaci...

Ma ja bih uradio samo ovaj deo iza zvucnika, Rigiton i kamena vuna, ili nesto ovog tipa https://m.kupujemprodajem.com/Viscoustic-Super-Bass-extreme-cherry-46155812-oglas.htm#mhs0-1495214253024

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2017 at 21:27, Technicssss said:

Ovo sa sundjerima sam pokusavao sa centralnim zvucnikom koji trenutno koristim u visekanalnom sistemu, nalazi se trenutno u stalazi ispod TV-a (ima oko 10-20 cm praznog prostora sa svake strane), a sa zadnje strane poseduje dva masivna bass reflex otvora. Sa razlicitim sundjerima zvuk je varirao od potpunog gubitka bass-a do jako cistog, mekanog i definisanog bass-a ali sa blagim ali primetnim gubitkom u midbass-u. Kao savet sam takodje dobio nesto zanimljivo ali zbog jako malo slobodnog vremena nisam stigao da isprobam, a radi se o cevcicama za sok. Dakle uzme se gomila cevcica koje se zalepe jedna uz drugu i skrate se na dubinu otvora, dakle ne smeju biti duze ili krace i izmedju njih ne sme biti lufta, moraju potpuno da ispune bass reflex otvor. Kako sam cuo to nece uticati u velikoj (primetnoj) meri na frekvenciju tjuniranja kutije ali ce u primetno velikoj meri uticati na turbulencije i nezeljene boomy frekvencije koje proizvodi strujanje vazduha u bass reflex otvoru.

Da li je neko isprobao ovo i kakvi su rezultati?

nađeš na netu odziv bas refleksa koji je eventualno malo naduvan  i odziv kompresione kutije ....i onda sa postavljanjem cevčica ili sunđera u bas refleks otvora praktično imaš sve varijacije odziva između dva gornja navedena odziva .

  I cevčice i sunđer unose gubitke basrefleks otvora što dovodi da odziv sve više liči na odziv kompresione kutije , što je i logično jer kutija sa zatvorenim ili vrlo prigušenim basrefels otvorom je u principu kompresiona kutija B)

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Zexx said:

Pogledaj malo sajt proizvođača, ne računaj da ćeš da rešiš akustiku sobe sa 200 €...:rolleyes:

2_grande.jpg

16_grande.jpg

džabe utukli pare jer kod gornje fotke jedan par kutija je višak a kod donje polica ispred zvučnjaka ....oba slučaja sa vrlo krivom zvučnom slikom .

  Ako su hteli nekog da fasciniraju je jedna stvar a druga stvar je korektno nameštanje stvari

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, RADE said:

džabe utukli pare jer kod gornje fotke jedan par kutija je višak a kod donje polica ispred zvučnjaka ....oba slučaja sa vrlo krivom zvučnom slikom .

  Ako su hteli nekog da fasciniraju je jedna stvar a druga stvar je korektno nameštanje stvari

Raspitaj se malo kako se uopšte došlo do baš ovakvog rasporeda, baš ovih elemenata, pre nego što lupiš još nešto... Viscoustics pruža uslugu preciznog proračuna i kompjuterske simulacije za konkretno okruženje na osnovu dimenzija prostorije, postojećih izbočina, udubljenja, otvora na zidovima i plafonima, količini nameštaja u prostoriji, upotrebljenih materijala, kao i nameni prostorije, jer su različiti proračuni za profesionalne i kućne uslove.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, RADE said:

džabe utukli pare jer kod gornje fotke jedan par kutija je višak a kod donje polica ispred zvučnjaka ....oba slučaja sa vrlo krivom zvučnom slikom .

  Ako su hteli nekog da fasciniraju je jedna stvar a druga stvar je korektno nameštanje stvari

Odakle ti ideja da ima viška zvučnika?! I kako si zaključio da je kriva zvučna slika. Bio si, slušao, merio možda?!

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Zexx said:

Raspitaj se malo kako se uopšte došlo do baš ovakvog rasporeda, baš ovih elemenata, pre nego što lupiš još nešto... Viscoustics pruža uslugu preciznog proračuna i kompjuterske simulacije za konkretno okruženje na osnovu dimenzija prostorije, postojećih izbočina, udubljenja, otvora na zidovima i plafonima, količini nameštaja u prostoriji, upotrebljenih materijala, kao i nameni prostorije, jer su različiti proračuni za profesionalne i kućne uslove.

nema potrebe da ne verujem u njihove proračune .....ja sam samo napisao da ne verujem u korektnu zvučnu sliku gde stoje kutija pored kutije ......to može da prođe kod tebe i sličnih , kod mene to ne prolazi

5 sati ranije, ciki said:

Odakle ti ideja da ima viška zvučnika?! I kako si zaključio da je kriva zvučna slika. Bio si, slušao, merio možda?!

teška pitanja pa ne znam odakle da počnem ...od kulina bana ili nešto bliže B)

 

 plus JEDAN OGROMAN stakleni sto , 'oma ispred mesta slušanja , kao kod mene :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 i još fali onaj deo oko police i to je ono što sam i napisao .

 Inače da ponovim još jednom : ono što mi ZAISTA ČUJEMO je sastavljeno iz tri dela , tj tri odziva

1. DIREKTAN ODZIV  .......stoji veliki stakleni sto

2. ODZIV IZVAN OSE  u  prostoru između zvučnika se kreira zvučna slika a tamo stoje još jedne kutije

3. REFLEKSIJE .....odbijanje od zidova , stoji polica koja kvari simetriju .

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, beatgoeson said:

Hajde da se, konačno, javi neko ko razmišlja, i  da prokomentariše ovo što ću sada da napišem. Ne gubim nadu da na forumu ima i neko inteligentan.

Zašto se preporučuje eliminisanje prvih refleksija kod hi-fi sistema? Zato što će, u momentu dolaska do uha interferirati sa direktnim signalom i izmeniti ga. Što je glasniji sekundarni signal, promene osnovne informacije o zvuku su veće.

Šta reći o sistemu u kojem se namerno provociraju ne samo prve, nego i druge i treće refleksije, tako što su zidovi blizu jedan drugom (mala prostorija)? Vreme potrebno da druge i treće refleksije stignu do uha je kratko, zbog skučenosti prostora. Na taj način, uho sve to zajedno tretira kao jedan te isti signal. U nekim situacijama, refleksije bivaju glasnije od osnovnog signala. Refleksije imaju energiju dovoljnu za višestruko odbijanje jer se, zapravo, sluša prilično glasno, a zidovi su blizu.

Dobijamo zvuk koji samo liči na ono što je zapisano na CD-u. Dobijamo i takve forme zvučnih talasa koje ne liče na ono što je zapisano na CD-u. Takvi talasi su potpuno nova informacija, kakva na CD-u ne postoji a mi je čujemo. Instrumenti zvuče "kako ispadne", a ne kako u prirodi zvuče. Slušalac ostaje zadivljen kako sve to sve drugačije i bolje zvuči od svega što je čuo do sada, jer se javljaju i neke stvari koje na istom snimku nikada nije čuo.

Nije mi jasno zašto imate desetine tema o akustičnom tretmanu sobe, a odjednom ne vidite ništa čudno u glasnoj svirci u špajzu golih zidova? Karikiram, naravno, ali je pravo stanje stvari blizu ovom opisu.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, beatgoeson said:

Upljuvah se, niko da razume. U tako postavljenom sistemu su uređeji od sekundarnog značaja.

Obojica su više puta istakli da u takvoj postavci iz prosečnih uređaja možete "izvući" vrhunski zvuk. Ono što izlazi iz zvučnika je naknadno, uticajem okoline, namerno izmenjeno, radi nekih atraktivnih efekata, koji u zvučnom zapisu uopšte ne postoje. 

To je postavka vrhunskog zvuka, odlična za slušanje, ali ne i za ocenu zvuka uređaja, jer reprodukcija nije objektivna.

Link to comment
Share on other sites

Prilično me je smorilo ovo sve. Atmosfera na forumu je grozna. Eno, onaj Milosav "hoće da me upozna", a sam je, nepozvan, upao sa uvredama. 

Slikaj svoj sistem iz pozicije iza zvučnika, prema mestu za sedenje... malo levo, malo desno, ako hoćeš. Slušaj ga i uživaj.

Link to comment
Share on other sites

TEBE je smorilo?

Čoveče, razgovarli smo na onoj temi o nečemu potpuno petnaestom, a ti si po n-ti put krenuo da spominješ *dijametralno suprotan pristup* kao da je se radi bomboni koja ti je zapala za grlo. Opusti se.

Ovo su komentari na tvoje postove. Piši ovde, ako imaš šta.

4 sati ranije, ab said:

Iznenadio bi se kada bi znao sta sve postoji snimljeno na tom kako kazes zvucnom zapisu. To sto ti necujes ne znaci da nije snimljeno.

Tvoje boldovano, prema tome, cista neistina.

 

5 sati ranije, TurboMaximus said:

To je postavka koja iz snimka izvlači maksimum. Refleksije ne proizvode prostornu sliku.

Jako si tvrdoglav. U svom sistemu ne mogu da dobijem 20Hz, ali verujem da to postoji. Ne mogu ni da basom zatalasam međuspratnu konstrukciju, a kod tebe sam se talasao. Prihvati da je reprodukcija u tvom sistemu u određenim aspektima manjkava. Da imam kran ponudio bih ti da se poigramo s pozicijom zvučnika. Ne bi se popravio samo 3D.

 

1 sat ranije, lalelala said:

jel ti @beatgoeson aludiras na to da uslovi testa kod @Nomimasen nisu bili do kraja korektni u smislu da je prostor prepun sekundarnih zvucnih refleksija i da je njegova ocena zbog toga neobjektivno niska ?

 

Link to comment
Share on other sites

ono jes malo mala soba ...

 

secam se svih reklama SF zvucnika ...velika soba a zvucnici na sredini , mada ne mora to nista da znaci 

cini mi se da prostora iza ima dovoljno , jedino su mozda bocni zidovi malo preblizu 

 

koliko je rastojanje izmedju zvucnika ?

Link to comment
Share on other sites

To je soba/studio?

Beatgoeson je ovde pokusavao da opise uslove slusanja kod tebe, mislim da nije dobro shvacen, mada, covek nije nesto narocito popularan iz meni nepoznatih razloga, pa mnogi nisu ni "citali" ono sto je napisao. Sa slikama je dosta jasnije.

Ovo nije negativan komentar. Mislim da vecina ovde zaista ne shvata ono sto beat pokusava da kaze o tvom shvatanju kucnog hifi-a, including visoke nivoe slusanja u takvom prostoru. Nadam se da i tebi koristi da se to razjasni da bi i drugi shvatili. Ponavljam, nista negativno ne mislim, ja cak smatram da je postavka odlicna (bez insistiranja na glasnoci).
Jednostavno, takav pristup je apsolutno razlicit od verovatno 95% postavki na ovom forumu i ljudima je potrebno da shvate o cemu se radi a mislim da do sada vecina nije, sto me cudi, iskren da budem.

Sent through walls


Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...