Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

4 sati ranije, trotter said:

Postujem doslednost. Ne vidim da pozivanje na ponavljanje nebrojeno puta napisanog moze objasniti kako bi to (losa ili dobra) polica sa uredjajima koja je u drugoj prostoriji od one u kojoj su zvucnici mogla da lose ili pozitivno utice na zvuk u prostoriji u kojoj su zvucnici?
Sta utice na los zvuk te police u drugoj prostoriji? Zbog cega? Kako? Ne razumem. Molim detaljnije objasnjenje.

 

 

Izvori štetnih vibracija su: akustička povratna sprega potekla od zvučnika, odnosno vazdušne vibracije, vibracije iz generalnog okruženja koje prenosi građevinska konstrukcija, vibracije koje generišu sami uređaji.

Često ponavljam i reč interakcija. Uloga police je da kreira mehaničku interakciju sa uređajima koja rezultira što boljim zvukom. Ako prevedem u nešto konkretno, polica bi trebalo da je, uglavnom, jednosmerni transmiter vibracija, koji se prazni preko tačaka oslonca, u pod npr. Međutim, interakcija po definiciji nije jednosmerni odnos niti je tako nešto fizički moguće, tako da je situacija mnogo kompleksnija i zato banalni recepti, kakvi se najčešće serviraju, nemaju nikakvu vrednost u praksi.

3 sati ranije, loshmy said:

A sta mislite o ovoj varijanti na zidu iza zvucnika? Ne bi trebalo da je skupo, mozda moze da pomogne

http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=32

Uradi prvo jednostavne stvari, nabrojano ih je dosta. Isprobaj i ono što ne prihvataš kao trajno rešenje, naučićeš nešto.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Nomimasen said:

Preporuka koja mu nalaže da utroši (vrlo verovatno) dodatni novac, pokušavajući da dobije nešto što možda potražuje samo malo truda, slušanja i eksperimentisanja. 

Nazalost, nece da moze bez nekih ulaganja ako se zeli izvuci maksimum iz svojih uredjaja. Maksimum je nesto sto se i na ovoj temi pominjalo.

Interakcija periferije sa svojim uredjajima koji im omogucavaju nesputano da reprodukuju ono za sta su sposobni i napravljeni je jedino nuzno zlo jer sami uredjaji bez tih periferija nece zasvirati.

Polica takodje spada u tu periferiju, a samo njenom ugradnjom u Hi Fi sistem bez prethodnog nece se povratiti izgubljeno iz samih uredjaja.

Nahranite svoje uredjaje potrebnom energijom i napravite nesmetani protok za njen prenos, nakon toga nece biti puno toga za peglanje i sve sto ucinite u pogledu razmestaja ce Vam doneti fine razlike i poboljsanja.

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, ab said:

Nazalost, nece da moze bez nekih ulaganja ako se zeli izvuci maksimum iz svojih uredjaja. Maksimum je nesto sto se i na ovoj temi pominjalo.

Interakcija periferije sa svojim uredjajima koji im omogucavaju nesputano da reprodukuju ono za sta su sposobni i napravljeni je jedino nuzno zlo jer sami uredjaji bez tih periferija nece zasvirati.

Polica takodje spada u tu periferiju, a samo njenom ugradnjom u Hi Fi sistem bez prethodnog nece se povratiti izgubljeno iz samih uredjaja.

Nahranite svoje uredjaje potrebnom energijom i napravite nesmetani protok za njen prenos, nakon toga nece biti puno toga za peglanje i sve sto ucinite u pogledu razmestaja ce Vam doneti fine razlike i poboljsanja.

Slažem se!

Link to comment
Share on other sites

Plašim se da bi te neki "saveti" odvukli u potpuno pogrešnom pravcu, što je najgore, potrošio bi novce, a problem ne bi rešio.

Glavna pogreška je bila što se nisi savetovao pre nego što si kupio zvučnike. Taj SF Venere 2.5 ima izdignuto niskotonsko područje, i to je pogodno za nešto veće prostorije sa poroznijim zidovima. Možda i sa pojačalima koja su malo "tanka" na niskim frekvencijama. 

Kada ih staviš u tu veličinu prostorije, u staru gradnju, sa čvršćim zidovima i plafonom na 3,1 m, eto izrazitijeg stojećeg talasa na 55 i 100 Hz, u u zbiru sa već izdignutim odzivom, to postane preglasno u par tačka frekv. ozviva, koje onda postanu dominantne. Naravno, bilo bi poželjno uraditi merenja same prostorije, da bi se pravilno sagledale anomalije koje unosi u odziv.

Rešenje su veliki bass trapovi po ćoškovima koji "pojedu" ta 2 ili 3 pika u odzivu. Ili promena zvučnika. Nadam se da će ovo iskustvo uticati na tebe da zvučnike prvo probaš u svojoj prostoriji, pa tek onda kupuješ. Znam da to nije lako izvodljivo, ali, ovo je takav sport. Svi troškovi dopremanja i vraćanja ranih modela zvučnika koje bi isprobavao su više isplativi, nego da se ima loš zvuk u prostoru.

Link ka merenjima: http://www.stereophile.com/content/sonus-faber-venere-25-loudspeaker-measurements

Slika frekv. odziva: 

 

 

Venere 2.5 fr.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2017 at 9:53, vdzele said:

Mada iz iskustva sam mišljenja da boomi zvuk dolazi pre svega od zvučnika koje obično hrane uređaji.

Zvučnike kojima treba udovoljavati nisu vredni čuvanja.

Mislim da ove grbe imaju u proseku više manje kutije nego stajaće. Ali eto nije ih teško naći ni kod većih.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, loshmy said:

Sta znaci nahraniti uredjaje potrebnom energijom?

Misle na mrežne kablove. Sad ja mogu da dodam da policom mogu da iznakazim zvuk. 

Parcijalna rešenja imaju svoje parcijalne maksimume. Generalni maksimum je uvek nekoliko nivoa viši. Kako nigde nisam napisao da će polica sve rešiti, jer to nije tačno, neću napisati ni da bi nešto drugo, jer ni to ne bi bilo tačno. Trebalo bi povesti računa o svim činiocima reprodukcije i unapređivati ih na balansiran način. Audio sistem je, dakle, sistem elemenata u složenoj međusobnoj interakciji i zanemarivanje bilo koje komponente ili faze procesa postavlja granicu nižu od moguće, uglavnom mnogo nižu.

I da dodam, izdignut bas nije isto što i bumi bas. Izdignut bas je deo tonskog karaktera, dok je bumi posledica manjka kontrole ili povezan s rezonancama različitog porekla. Sobne rezonance ne nastaju pukim reprodukovanjem određenih frekvencija u datoj prostoriji. Pobuda mora da bude u fazi, odnosno zvučnik na odgovarajućoj poziciji u prostoriji. Jedan od razloga za pomeranje zvučnika je izbegavanje takvih mesta.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, loshmy said:

Primare i30

to je pojacalo bilo kod mene na probi , a kolega Igor ga je imao nekih godina dana ... dobra je to spravica 

Venere nisam nikada ozbiljno slusao tako da tu ne mogu nista da kazem .

pored zamene police i pomeranja kutija unapred  zaboravio (ali drugi nisu ) sam da napomenem da je kod mene i kabel za napajanje pojacala ali i DAC-a doneo izvesna poboljsanja u tome kako zvuce donji delovi spektra ..kod mene su na tim mestima FTA kablovi a ZoranZu daje kablove na probu tako da tu nema rizika ...probas pa ocenis svojim usima.

Moja preporuka je da skupis nekoliko kablova odjednom na pobu (zvucnickih , napajackih , interkonekta) isteras iz kuce sve ukucane , izvuces zvucnike  napred , izbacis komodu privremeno i krenes da testiras ...

Iskoristi to sto su kutije spremne za biwiring ...ima jedan kabel koji nije skup a lepo zateze bas , QED Silver Anniversary pa probaj .. 

Imaj na umu da i mikro pomerenje kutija kako napred nazad tako i levo desno po vertikalnoj osi moze da promeni zvuk , takoda se naoruzaj strpljenjem . 

Srecno !

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, lalelala said:

to je pojacalo bilo kod mene na probi , a kolega Igor ga je imao nekih godina dana ... dobra je to spravica 

Venere nisam nikada ozbiljno slusao tako da tu ne mogu nista da kazem .

pored zamene police i pomeranja kutija unapred  zaboravio (ali drugi nisu ) sam da napomenem da je kod mene i kabel za napajanje pojacala ali i DAC-a doneo izvesna poboljsanja u tome kako zvuce donji delovi spektra ..kod mene su na tim mestima FTA kablovi a ZoranZu daje kablove na probu tako da tu nema rizika ...probas pa ocenis svojim usima.

Moja preporuka je da skupis nekoliko kablova odjednom na pobu (zvucnickih , napajackih , interkonekta) isteras iz kuce sve ukucane , izvuces zvucnike  napred , izbacis komodu privremeno i krenes da testiras ...

Iskoristi to sto su kutije spremne za biwiring ...ima jedan kabel koji nije skup a lepo zateze bas , QED Silver Anniversary pa probaj .. 

Imaj na umu da i mikro pomerenje kutija kako napred nazad tako i levo desno po vertikalnoj osi moze da promeni zvuk , takoda se naoruzaj strpljenjem . 

Srecno !

Skoro sam kupio Chord odyssey 4 bi wire, a strujni mi je Lapp. Verovatno cu zameniti samo strujni, ali prvo da ispomeram kutije i vidim sta cu dobiti. Kao sto rekoh, da se puno ne ponavljam, stavicu i par ulja na platnu, mozda neki policu na zid, a ako bude trebalo i neke bass trapove. Nigde ne zurim, nista necu na brzinu resavati i dalje napamet ulagati

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, vdzele said:

Neko je ovde na nekoj od predhodnih stranica postavio predavanje jednog matorog gurua iz Harmona, u jednom delu pokazuje grafike kako ni mnogo skuplji modeli nisu pošteđeni toga.

To je proveren način gde se svesno ide na to da kutije zvuče atraktivnije, a ne realnije.

Ali ok je to. Sve je to u službi muzike i ukusa potrošača, ne vidim u tome problem…

Samo to još jednom potvrđuje da je bitno pogledati merenja i da ona ipak nešto govore :-)

Link to comment
Share on other sites

Sta bih mogao da iskoristim da popravim zvucnu sliku (takodje da sto vise ubijem refleksiju) iza zvucnika?

Konkretno imam 40/50x40/50cm na oba coska a koliko vidim najvise bi mi odgovarao onaj ugaoni sundjer (sa jedne strane je krilo od vrata od terase pa mora da moze da se sklanja po potrebi.

Da li napraviti neke custom panele ili ici na sundjer? Visina zvucnika je 120cm.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, djolodjolo said:

Sta bih mogao da iskoristim da popravim zvucnu sliku (takodje da sto vise ubijem refleksiju) iza zvucnika?

Tako ništa. Ubijanjem nečega nikada nećeš dobiti više nečega, stvari jednostavno ne funkcionišu tako.

Ono što možeš da probaš je - raspored zvučnika u prostoru i raspored nameštaja. Ako imaš problema sa fokusom i dimenzijama zvučne slike pomogao bi kratak opis i fotografija prostora u kom slušaš. Skoro sam sasvim siguran da postoji par rešenja koja bi mogla napraviti pomak.

Random sunđer je materijal koji se u ovoj primeni ponaša uglavnom katastrofalno loše.

Link to comment
Share on other sites

Uh, kapiram.

Problem je sto je ta soba jos uvek u izradi i plan mi je bio da stavim neki vid izolacije ali nazalost nemam dovoljnu debljinu za bilo kakav sendvic ili nesto slicno.

Ono sto ce ici na taj zid jeste 120" lesonit ili nesto slino (za projekciju projektora) a oko toga bih isao na onaj dekorativni kamen od gipsa pa me zato zanima sta bih jos mogao da stavim tu a da ublazi prenos zvuka na taj zid (poenta je da se sto manje cuje sa druge strane) pa zato rekoh sundjer...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Izolovati možeš sa druge strane, u sobi u kojoj se ne sluša, recimo.

Uletanje u zdravorazumska rešenja, u slučaju kada postoji mogućnost da se to ne uradi, bi zaista mogao da izbegneš.

Najlakše je grunuti pet kvadrata sunđera ili sličnih gluposti na zid. Napraviš šta si nameravao sa projektorom, pošto vidim da je to zacrtano, i onda radiš na zvuku, korak po korak.



Sunđera iza zvučnika?

U sistemima sa foruma koje bih izdvojio, recimo, toga nema.

Akustičkih tretmana, da.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, djolodjolo said:

Sta bih mogao da iskoristim da popravim zvucnu sliku (takodje da sto vise ubijem refleksiju) iza zvucnika?

Konkretno imam 40/50x40/50cm na oba coska a koliko vidim najvise bi mi odgovarao onaj ugaoni sundjer (sa jedne strane je krilo od vrata od terase pa mora da moze da se sklanja po potrebi.

Da li napraviti neke custom panele ili ici na sundjer? Visina zvucnika je 120cm.

Stavi u coskove po jednu pamucnu maramu sto vecih dimenzija.
Nekad popularne "Arafatke" su gotovo idealne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...