Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

11 minuta ranije, ras said:

Sinoć sam na 24 Kitchen gledao kako žena sprema pastu bez glutena.

Zatim sledi momenat u kojem objašnjava kako gluten pasti daje elastičnost, pa će zarad postizanja te elastičnosti dodati ksantan gumu.

Ovo je naravno potpuni oftopik.

Zašto oftopik!

Evo i Toza zbog nove police sada mora da menja kablove, te dampiranje i skretnice u kutijama! :D

 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, vdzele said:

Čini mi se da je Toza kupio jednu od njega, tu je bila i slika. Možda bi nam Toza mogao napisati svoja iskustva sa boljom policom.

Toza je napisao... rek'o da se uporedi sa ovom Den!sovom "obicnom", moz' se desi da se razbiju neke predrasude i ocekivanja.

Ocu reci ne treba favorizovati unapred, a i na slepo uparivati.

Link to comment
Share on other sites

Toza, pa Toza...

Toza matroz što ide skroz na skroz!

Bila neka predstava davne '69 god u beogradskom dječjem, a po toj rečenici dobih i nadimak...

Ja se majem s kablovima. O policama ne znam mnogo. Rekao sam i ponoviću, nije mi teško, znao sam da podloga utiče na zvuk, ali da utiče toliko nisam vjerovao. Nisam ni ovu policu kupio (nisam je još platio, iako sam htio, turbo je insistirao da je ostavi na slušanju), zbog ne znam kakvih očekivanja. Svidjela mi se, insistirao sam na visini iako je malo nisko zbog pojačala, turbo je bio protiv zbog grijanja, ali eto, svakako bih je kupio samo zbog toga što mi se sviđa. Nisam očekivao ništa, dobio sam poprilično. Ja zadovoljan. Šta još? Polica ne svira, kablovi ne sviraju, sviraju uređaji. Ok, i?

 

Link to comment
Share on other sites

Ko ne vjeruje u kablove, ne vjeruje. Ko ne vjeruje u police, ne vjeruje. Ista stvar i sa Bogom.

Sujevernici, vjernici, vjerujući i oni koji znaju. Koja je razlika između njih? Svako je u pravu sa svoje tačke gledišta. 

Uživajmo u muzici još ovo malo što nam je ostalo. Život je kratak da bi se čovjek i karakterno promijenio. Neko i uspije. Ko ne vjeruje, ne razumije, ne treba da traći ni svoje ni tuđe vrijeme na "gluposti". Treba da se okrene onome što mu je značajno, ma šta to bilo. Najgore je omatoriti i postati, ostati ogorčen. 

Veselo!

Link to comment
Share on other sites

Ako puknem 250, 300, 320€ na neke gluposti tipa polica, konektora, monokristalnih žica, ili 2000, 5000, 15000, nebitno, na ribolovački pribor, auto, putovanje ili bilo šta drugo, šta to koga boli ona stvar? To meni pričinjava zadovoljstvo i tačka. Ja sam pukao, priznajem. 

Isto tako bi trebao da prizna svako od nas da je pukao na svoj način. To što drugi ne dijele to zadovoljstvo, to bi trebalo da bude problem? Pa ni ja ne razumijem nečije potrebe da stuče ne znam koje pare u nešto što je za mene glupost, ali razumijem potrebu. Razumijem zadovoljstvo da se pronašao u nečemu i da njemu to znači, da ga ispunjava i da ga čini sretnim. 

Eto malo i filozofije pretpraznične. Izluđuje me " usviravanje" skretnice i novih drajvera. Ne zamjerite.

Link to comment
Share on other sites

Evo malo i konkretno o zvuku. Sa novom policom sve se pročistilo, postalo zvonko, raslojeno i raspjevano. Mislio sam da sam došao do kraja sa ovim uređajima, ali eto, ispostavilo se da nisam. Polica je omogućila dalji napredak i ono što se nije čulo sa promjenama kablova na staroj polici, na novoj se čuje. Ono što je bilo optimalno na staroj polici što se dampa zvučnih kutija tiče, ispostavilo se da postoji mjesta za dalje unapređenje na novoj. 

Omogućila polica da se čuje svašta nešto novo. Pa i po spratovima. Dosad to čuo u par sistema koji mi ni polovni nisu u dometu, a sad se to nazire i kod mene.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, den!s said:

Čini mi se da Nomimasen i TruboMaximus ne pričaju bez veze, tj. da imaju neko iskustvo u probama iza sebe, a i jasnu ideju šta žele. To mi ne izgleda nelogično, ali me malčice zbunjuje, zdravorazumski, objašnjenje kako nešto što nema velike rezonancije/vibracije (predpojačalo, transport, pojačalo, DAC…) ima toliko benefita od kontrolisanja vibracija?

U 25 godina, koliko se dizajniranjem polica bavim, razvijao sam desetak konstruktivnih sistema. Broj isprobanih varijanti je svakako četvorocifren. Od tog četvorocifrenog broja test je položilo par desetina. Jedini zaključak u koji sam siguran je da kad budem započeo nešto novo, neću imati pojma šta da očekujem.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, den!s said:

Čini mi se da Nomimasen i TruboMaximus ne pričaju bez veze, tj. da imaju neko iskustvo u probama iza sebe, a i jasnu ideju šta žele. To mi ne izgleda nelogično, ali me malčice zbunjuje, zdravorazumski, objašnjenje kako nešto što nema velike rezonancije/vibracije (predpojačalo, transport, pojačalo, DAC…) ima toliko benefita od kontrolisanja vibracija?

 

9 sati ranije, 空也 said:

Nauka kaže da tek jedna od sto osoba može u nekoj meri biti osetljiva na gluten, ali nas industrija putem reklama ubeđuje da ćemo svi biti lepši, zdraviji i bolji ako koristimo proizvode bez glutena.

Jedan od osnovnih marketinških postupaka je preuveličavanje ili čak izmišljanje problema, kako bi se onda prodavao lek za taj problem.

Denise ako si zadovoljan policom i nemaš problema, uživaj u muzici!

 

Pre ce biti da polica spasava HiFi komponente od same sebe, cisto nuzno zlo identicno kao i kablovi, ali se to zlo treba ukrotiti da ostane ne primeceno u citavom lancu.

Suprotno, lose konstrukcije i spojevi mogu uneti mnogo problema, a posle tako loseg modela - dobar i uspesan dodje ko melem na ranu.

Link to comment
Share on other sites

OK, bilo kako, sa dobrom policom ćemo zvuk podići na jedan nivo više, jel’te?

A koje je objašnjenje, pošto vibracije iz tih uređaja koji stoje na polici nisu mehanički velike? Kako objasniti razliku u zvuku pomeranjem predpojačala na policu iznad, recimo?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, TurboMaximus said:

U 25 godina, koliko se dizajniranjem polica bavim, razvijao sam desetak konstruktivnih sistema. Broj isprobanih varijanti je svakako četvorocifren. Od tog četvorocifrenog broja test je položilo par desetina. Jedini zaključak u koji sam siguran je da kad budem započeo nešto novo, neću imati pojma šta da očekujem.

Turbo, ajde iskreno, ne čiti li ti se ovo boldirano malo previše, da ne kažem besmisleno?

Čitam ovu temu kao i druge u svakom postu pa i tvom pokušavam da bez predrasuda pronađem nešto što ću usvojiti kao novo i korisno. Ova tvoja izjava ili govori da nemaš jasan princip po kome pristupaš izradi police (da ne kažem da lutaš u pronalaženju principa i materijala) ili pak smatraš da svaku pojedinačnu policu treba "ugoditi" konkretnom sistemu.

Ispravi me ako grešim.

Link to comment
Share on other sites

@Филип

Po meni postoji princip, nazvao bih ga "trece oko princip". Prvo ubacis neku teorijski smislenu tvrdnju, a zatim sve oko nje (turbo)maksimalno mistifikujes. Uz mistifikaciju idu i hiperbole...
Nakon toga uz intelektualno autoritativni ton iskusnog "upravljaca nemerljivim procesima" postajes neprikosnoveni autoritet u poznavanju nevidljivog, nedokazivog ali "tako logicnog"

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, den!s said:

OK, bilo kako, sa dobrom policom ćemo zvuk podići na jedan nivo više, jel’te?

A koje je objašnjenje, pošto vibracije iz tih uređaja koji stoje na polici nisu mehanički velike? Kako objasniti razliku u zvuku pomeranjem predpojačala na policu iznad, recimo?

Reko Toza istinu, ne svira polica, kablovi itd vec Vasi uredjaji. Kao sto rekoh - polica, pa i dobra je nuzno zlo.

Iz toga proistice da polica ne dize zvuk nivo vise.

Link to comment
Share on other sites

Po toj Toza teoriji ne sviraju ni uređaji, nego izvođači. A to nam omogućava polica?

Ja tako i računam, da je dobra polica osnova. Kao što je osnova da smo se potrudili da nađemo optimum položaja zv. kutija u prostoru, recimo. Ali ako ja imam lošu policu koja degradira zvuk, onda ću dobrom policom unaprediti zvuk (za jedan nivo više)?

Link to comment
Share on other sites

Nije besmisleno ako se uzme u obzir šta mislim o odnosu proračuna, merenja i slušnog testa.

Napisano ne znači da nemam bolju ideju od prosečne kako da počnem, ali ništa ne garantuje da će iz toga izrasti rezultat koji zadovoljava moje kritrijume. Ono gde mi iskustvo nesumnjivo pomaže je kretanje kroz lavirint. Principi me uopšte ne opterećuju jer ne želim da se ograničavam jednodimenzionalnim pretpostavkama.

Polica je problem s gomilom promenljivih. Sigurno je da bih vrhunskim tehničkim znanjem, koje ne posedujem, uz vrhunsku mernu opremu, koju takođe ne posedujem, svom iskustvu dao novu dimenziju, ali bi i dalje postojalo n promenljivih s kojima moram intuitivno da se borim. Ko razume prirodu intuicije zna da nije povezana s brojem očiju. Tako to izgleda.

Polica, kao i prostorija ili kablovi, nije nužno zlo, već deo sklopa koji integrisano funkcioniše. Reč interakcija često koristim i ona određuje udeo svake komponente u celini. I tačno je, ne postoji univerzalna polica. Za svaki uređaj, u konkretnom sistemu, trebalo bi raditi optimizovanu podlogu. Priznajem, ne bih imao živaca za tako nešto. Postoje stvari koje me ipak više zanimaju.

Edit: Počeo sam odgovarajući Филипу ..

Link to comment
Share on other sites

 

"Sa novom policom sve se pročistilo, postalo zvonko, raslojeno i raspjevano." - Toza

"Iz toga proistice da polica ne dize zvuk nivo vise. " - ab

Kako ne diže polica nivo zvuka kad je Toza napisao suprotno. I to je on čuo na njegovom nisko budžetnom Sony sistemu (kako ga je inače on sam nazvao). Mogu zamisliti koji bi bili skokovi da su uređaji od desetine hiljada evra.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, den!s said:

OK, bilo kako, sa dobrom policom ćemo zvuk podići na jedan nivo više, jel’te?

A koje je objašnjenje, pošto vibracije iz tih uređaja koji stoje na polici nisu mehanički velike? Kako objasniti razliku u zvuku pomeranjem predpojačala na policu iznad, recimo?

Najniži nivo police zvoni oko 1 kHz, sledeći oko 2 kHz, sledeći oko 4 kHz i najviši oko 8 kHz. Tako imamo ravnomerno pokrivanje frekventnog opsega zvonjavom jednakog nivoa, što obogaćuje zvuk iz zvučnika dodatnim detaljima, transparentnošću i širom 3D scenom. Kada naručujete policu, customizirana & tjunirana zvonjava, koja pročišćava zvuk vašeg sistema, plaća se dodatno. It's a TOP feature, upgrade level 5, za prebacivanje vašeg sistema sastavljenog od prosečnih uređaja u High-End klasu zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...