Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Uostalom, po ko zna koji put, napredovalo se i u "majstorluku" tako da oni stari kablovi nisu ni nalik ovim novim. Mnoge dobre ideje su propale jer nisam znao kako da ih sprovedem u djelo. Mnogi su kablovi rastureni jer nisam znao kako i na koji način da riješim kontakte, zadržim simetriju i još koješta. Sad se sve sleglo, pa su i kablići dobili konačnu formu i tako... 

Uređajima sam obezbijedio optimalne uslove pa se svašta sad čuje.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

Slojevitost ce zasigurno obezbediti bolje akusticke rezultate, mada i meni puno drvo sa onim gvozdjem dizajnerski vise odgovara.

BTW, zanimljivo je da se slojevitost pokazala vazna u raznim segmentima audio tehnike, npr. konektori. Konkretno kod uloge polica, (pa i zvucnih kutija za koje je takav viseslojni sper najpozeljniji materijal) ima pozitivno dejstvo jer je svaki naredni sloj slozen u suprotnom sloju od prethodnog cime obezbedjuje homogenost i cvrstinu a time i povoljan akusticki efekat.

Možda, a možda i ne. Previše hvatanja za principe, koncepte i filozofije, dok praksa može sve da okrene naglavce. Implementacija principa određuje rezultat, a ne sam princip.

1 sat ranije, den!s said:

 

Ovo je „opasan“ šišmiš zaključak B)

A da nije u pitanju placebo?

Ima logike da zujanje trafoa prouzrokuje vibracije koje se umnožavaju pa se posle to sve odrazi na ukupan zvuk. Ali ako ima veze položaj komponente na polici, onda polica nije svuda jednako umrtvljena, tj. ne kontroliše vibracije jednako?

Ali skidam kapu ako se sve to čuje! :cheers

Svaki nivo je u vlastitom lokalnom mehaničkom okruženju i u specifičnom položaju u odnosu na celinu. Različito ponašanje nivoa je potpuno uobičajena, normalna i fizički podrazumevana pojava.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Nomimasen said:

Sa dobrom policom, razlika je transformišuća, ali moraš i ostalo dovesti na nivo i pozabaviti se time. Prostorija + položaj zvučnika i interakcija jednog sa drugim.

Ako su rezultati kod tebe bili samo suptilni, razlog može biti dvojak - ili postoje krupni problemi pri pomenutoj interakciji ili je sama polica loša.

Kablovi se podrazumevaju, nadam se.

…da ne zagađujem Tozinu temu…

 

Ja se u trudim da idem tim putem:

Sinergija komponenata, da bi dale što neutralniji, prirodniji zvuk/reprodukciju.

A zvučne kutije smatram praktično delom sobe. Njihov položaj u toj sobi mora biti takav da se potencijal kutija maksimalno dobije.

A onda… kablovi, polica, podloške, itd…

 

Kada sam promenio policu, mislim da sam najviše dobio time što je niža od prethodne i što više nema ništa u prostoru između kutija. S tim što sam se trudio da ispoštujem neka osnovna pravila fizike.

Nemam sad ovde neku celu fotografiju, ali ovde se može videti konstrukcija i ploče…

Drvena konstrukcija (lepljena), a ploče su dva medijapana, između pluta. Stoje na vodovodnim gumicama (one kupaste, za česmu).

slcf_zpsno81odnc.jpg

 

Šta misliš, ima li mesta nekom poboljšanju od trenutnog?

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Aleksandar75 said:

Na ovom forumu ne može a da se ne ode u krajnost...dođosmo li konačno i do audiofilske dampirajuće prašine (ponovo)???

Pa šta je svrha nego krajnost? 

Ako nije to, onda smo promašili i temu i forum. Mini linija i piči brate...

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, Toza said:

Koliko vidim, ko god ne misli kao ti, ili nije na istom "audiofilskom", filozofskom, životnom ili bilo kom drugom nivou, na putu je za lazu...

Ponavljaš se uredno i redovno.

Opušti se jadan što činiš? Ćaskamo, družimo se...

Dječaci ! oladite ? Eto postoje fizikalni zakoni ? koje su smislili ili otkrili ljudi ? , a ko će ih demantirati ? . Dakle ? PRIČA je i zato interesantna  zato što ne znamo kakav će bit rezultat bez obzira na predznanje ? . Možda nas je iskustvo  odvojilo ? . al ? , za sad imamo one zakone koje poznajemo ? , pa ajmo po njima ? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Само тврдим да људско ухо не чује прашину и пола сичних ''крајности'' о којима се пише на оваквим темама.

Разлика у полицама постоји. Разлика у кабловима постоји. Разлика у позицирању система постоји.

Само не треба претеривати и ићи у крајност.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Само тврдим да људско ухо не чује прашину и пола сичних ''крајности'' о којима се пише на оваквим темама.

Разлика у полицама постоји. Разлика у кабловима постоји. Разлика у позицирању система постоји.

Само не треба претеривати и ићи у крајност.

El misliš da naznam ćirilicu  ? :)  . Uho je organ sluha koji je takav kakav je prenet  modzgu  informaciju kakvu ju doživljava ? , a oda to modzak obrađoje kak mu pače ? :) bez ljutnje ? !

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Toza said:

Uostalom, po ko zna koji put, napredovalo se i u "majstorluku" tako da oni stari kablovi nisu ni nalik ovim novim. Mnoge dobre ideje su propale jer nisam znao kako da ih sprovedem u djelo. Mnogi su kablovi rastureni jer nisam znao kako i na koji način da riješim kontakte, zadržim simetriju i još koješta. Sad se sve sleglo, pa su i kablići dobili konačnu formu i tako... 

nadam se da ce novi recepti biti objavljeni u "kuhinji"

Link to comment
Share on other sites

On 25. April 2017 at 9:32, den!s said:

…da ne zagađujem Tozinu temu…

 

Ja se u trudim da idem tim putem:

Sinergija komponenata, da bi dale što neutralniji, prirodniji zvuk/reprodukciju.

A zvučne kutije smatram praktično delom sobe. Njihov položaj u toj sobi mora biti takav da se potencijal kutija maksimalno dobije.

A onda… kablovi, polica, podloške, itd…

 

Kada sam promenio policu, mislim da sam najviše dobio time što je niža od prethodne i što više nema ništa u prostoru između kutija. S tim što sam se trudio da ispoštujem neka osnovna pravila fizike.

Nemam sad ovde neku celu fotografiju, ali ovde se može videti konstrukcija i ploče…

Drvena konstrukcija (lepljena), a ploče su dva medijapana, između pluta. Stoje na vodovodnim gumicama (one kupaste, za česmu).

slcf_zpsno81odnc.jpg

 

Šta misliš, ima li mesta nekom poboljšanju od trenutnog?

Uz dužno poštovanje, deluje mi da se ovde radi o ad hoc polici. Takva rešenja nisu nimalo retka, jer imamo utisak da bez nekog prevelikog mudrovanja možemo sami, polazeći za zdravim razumom, izraditi policu koja radi sve ono što treba.

Veruj mi, nije tako.

Pre no što još jednom ponoviš svoj sud o tome koji su dometi jednog dobro podešenog sistema, sa policom u jednačini, predlažem ti da na probu uzmeš bilo koju o kojoj si u relevantnoj štampi ili na relevatnom forumu čuo nešto dobro. Postoje ljudi (kompanije) koji se policama bave izrazito studiozno i taj proces ulažu izrazito mnogo truda, ispitivanja i posvećenja. 

Ako si u svom sistemu veći deo stvari već krenuo da preispituješ, a čini mi se da jesi, onda će postavljanje kvalitetne police tu doneti ništa manje upečatljive rezultate nego kod Toze. 

Govoreći o gumi - iskustvo mi govori da se radi o (ponekad, negde) upotrebljivom materiju, koji je uglavnom vrlo nepredvidiv i prilično nemuzikalan. Postoje bolja rešenja.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, surferlola said:

rekao bih da ces dobiti poboljsanje ako izbacis gumice. guma vibrira..

Jeste, ali sam se vodio time da guma vibrira na frekvencijama koje nisu u domenu cujnosti vezano elektro komponente ovog tipa.

Smatram da su zvucne kutije nesto drugo…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...