Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Skoro si negde pisao u vezi tvog iskustva sa visinom postavljanja Yamahe 1000M, kako ti je nelogicno da budu na stalcima na kojima ih japanci koriste (druga kultura, drugaciji nacin slusanja zbog kucnih uslova...). To me donekle i podstaklo da podignem zvucnike. Naravno, ovi kod mene nisu takvog kvaliteta kao Yamaha 1000, ali sam naslutio (ispravno?) da moze biti da si bio u pravu. Btw, ne primecujem gubitak basa. Videcu narednih par dana kad se slegnu utisci sta se dogadja.

Sent from my frižider

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, trotter said:

@vdzele
Zanimljivo, u ovakvoj postavci posle podizanja za 10cm, u srednje zavaljenom polozaju (recimo da je takav polozaj omiljen ali se ne moze uvek ispostovati duze vreme zbog sada vec ozbiljnih godina za jednog clana familije Trotter, gde se koce odredjeni delovi tela nakon duze neaktivnosti u odredjenom polozaju , zigaju pojedini zglobovi i slicne medicinske nuspojave) visokotonski drajver mi je cirka 5cm iznad nivoa slusnog prijemnika.

Napijalo je mozda u pravu ali ne bih se usudio da generalizujem stvari. Preporuke takve vrste su rizicnog karaktera, iz vise poznatih razloga. Recimo samo da nisu svi albumi snimljeni na isti nacin pa ni oni koji su snimljeni uzivo.


Sent from my frižider
 

Klajo pazderse ot diskuskernije,nemre se dugo bit zavaljen - godine su to bre.I Golf dvojka se raspane sa chetres jednu.

Moram da poduprem Dzeleta i tebe Striko.

I sam sam probo to sa izdizanjem.Tachno vidish kako pane zvuk vijoline na jedno dvametra za jedno dese cenata i pikira pravo iz izvora u ushce zvuka.

Zato su nasvadbama zvuchnjici pod samim vrom shatre,oni Japanski Elektrovojs - druga kultura jebatiga.

Link to comment
Share on other sites

Cetres jedna burazere, glavni sam u kraju kad sednem na klupicu ispred zgrade und pocnem life coaching tinejdzersima a poneka seda mi zablista sa strane skalpa pod suncem koje zalazi sa one strane kao i obicno sto zalazi osim onda kad je oblacno pa nisam siguran da li uopste do zalazenja dolazi jer nemam vizualni dokaz.

Jasta, evo, sve su mi umilniji visoki sa cepter cinela kad ih pljesne crnja neparno na ritmu 3/14, srednji su - saksofon mi ko da imam slusalice, dere se ko budala a onda gently weep da mi dodje da pustim suzu dve, a basovi necu reci pomeraju temelje seizmickom silom nego drmaju potkontinent dubinom frekvencije i tacni su ko seiko sto ga reklamira novak djokan.

No, sve to me sve manje zanima a na misao mi pada sta cu sutra grdan u 7:00 u magacinskom prostoru sa vrlo izglednim da prostis blagim mamurlukom?

Sent from my frižider

Link to comment
Share on other sites

'Naš kako moj dobri drug Dejo kaže juče - ne bi mi nešto dobro neki dan, im'o sam pritisak 150 sa 100. Sprco 45 godina u dupe, radi po ceo dan sa ljudima koji mu redovno idu na živce, a smiren je kao monah. Upišao sam se od smija, to je normalan pritisak rek'o u današnje vreme. 200 je pritisak ! Malo se utešio, dobar je sad ...

Link to comment
Share on other sites


Sta ti je psihologija, ma cim sam procitao ko da si me zagrlio u amerikanskom filmu, znas ono kad se familija izgrli i svima, pa i kamermanu, nekako bude lakse.

Ja pitam pre neki dan u kadrovsku sluzbu, dobar dan, robot broj 2076, koliko ja imam do penzije? On pogleda u ekrane, kaze, po ovome sto ja vidim jos samo 834 godine. Hvala, prijatno, izadjem.

Lekar mi reko izbegavaj audio vizuelni kontakt sa AV na radio televiziji i uz bozju pomoc u donacijama mozes da dozivis ajd da kazemo cirka 750-ak godina. Sve analize su vam u redu, fizicki i momentalno mentalno ste u redu, smanjite nerviranje i uzivajte u zivotu. Kazem hvala, izadjem.





Sent from my frižider


Link to comment
Share on other sites

Tog kolegu je ubila sekiracija, ja sam opusteniji tip.

Racunam, jos jedno 600-700 godina i valja mladima osloboditi radno mesto i otici u baden baden, aktivirati penzioni fond, kupiti gramofon, lampasko pojacalo i digitalni preamp, posecivati buvljak zbog vinila i svezeg paskanata koji je dobar za... nesto.

Sent from my frižider


Link to comment
Share on other sites

Skoro si negde pisao u vezi tvog iskustva sa visinom postavljanja Yamahe 1000M, kako ti je nelogicno da budu na stalcima na kojima ih japanci koriste (druga kultura, drugaciji nacin slusanja zbog kucnih uslova...). To me donekle i podstaklo da podignem zvucnike. Naravno, ovi kod mene nisu takvog kvaliteta kao Yamaha 1000, ali sam naslutio (ispravno?) da moze biti da si bio u pravu. Btw, ne primecujem gubitak basa. Videcu narednih par dana kad se slegnu utisci sta se dogadja.

Sent from my frižider



Nije nelogicno nego sam provalio da najbolje zvuce kad sam u lezecem polozaju. A to je visina na kojoj japanci sede, uzimajuci u obzir rast.
Link to comment
Share on other sites

@Филип

Meni se taj ''Hard stuff'' nameštaj baš dopao, police sam video izložene na HiFiles sajmu u One-HiFi sobi.

Već sam krenuo u odvajanje jasenovih talpi i u dogovore sa kolegom sa foruma oko izrade baš jedne ovakve police, treba mi za TV, D3, ruter, X box, DVD...(za HiFi već imam policu).

Ne vidim zašto jedna takva polica ne bi bila dobra za HiFi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, prophet said:


Nije problem puno drvo vec duzina (sirina) i ukrucenje gvozdjem na krajevima. Mozda dodati jos jedno na sredini. Inace prelep komad.

Nije problem ni raspon, tj. širina, ne mora da ima srednje ukrućenje. To trvo je debelo mislim osam ili deset santimetara.

Iz mog iskustva sa korišćenjem i izradom polica, ista i ne treba da bude idealno mrtva i kruta, već da ima određenu dozu elastičnosti, mora da bude u stanju kontrolisane rezonancije. Mi ovu pojavu ne možemo eliminisati, fizika je neumoljiva, možemo je samo naterati da radi u našu korist. Bitno je da u rezonanciji nemamo pikove, da bude frekventno didtribuirana, rasuta, a to se najefikasnije postiže kombinacijom raznih materijala, što je i na ovoj polici ispoštovano.

Mi smo ovde skloni raznoraznim mitovima i zabludama, tako je i sa policama. Stav da su metalne police dobre a drvene ne valjaju, jednostavno nije tačan, isto kao ni kontra tvrdnja.Mnogo je bitnija implementacija materijala i kvalitet konstrukcije i izrade i da je onaj koji je pravio policu imao ideju i znao šta želi da postigne. Uostalom i u svetu drvene police su veoma zastupljene, može se reći i da su u blagoj prednosti po zastupljenosti i ne treba begati od njih

Tako da police ne treba deliti  prema materijalu, nego na dobre i one manje dobre ^_^

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Филип said:

@Aleksandar75 @prophet

Hvala na odgovorima, pitam jer je bilo reci da puno drvo nema najbolje akusticke karakteristike, tj. da na na same uredjaje prenosi vibracije vise od nekih drugih materijala.

I meni se svidja izgled, ali mi je i zvuk vrlo bitan.

Sto se tice konstrukcije, postoji i ovakva varijanta.

Polica.thumb.jpg.874d2fcc627e130666977514e560d35f.jpg

Trebao bi da vidiš policu od Aleksandar75, rađena je sa sličnom konstrukcijsko-estetskom idejom, veoma uspeo projekat

Link to comment
Share on other sites

Delim mišljenje u velikoj meri, mada opet sve zavisi kako se koji materijal iskoristi, tj. upotrebi u datoj konstrukciji. 

Trenutno kod sebe koristim prototip police na bazi špera u kombinaciji sa medijapanskim delovima i metalnim talasovodima, bez ikakvog dampiranja. Eksperiment daje izvanredne rezultate

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, prophet said:


Nije problem puno drvo vec duzina (sirina) i ukrucenje gvozdjem na krajevima. Mozda dodati jos jedno na sredini. Inace prelep komad.

Sto rece @SUROKVL (dobro je ako) nema potrebe za dodatnim ukrucenjem na sredini. Mislim da bi u tom slucaju postojao problem idealnog balansa same police (idealno ravna podloga ne postoji), a i ovako izgleda elegantnije.

1 sat ranije, SUROKVL said:

Bitno je da u rezonanciji nemamo pikove, da bude frekventno didtribuirana, rasuta, a to se najefikasnije postiže kombinacijom raznih materijala, što je i na ovoj polici ispoštovano.

Kombinovanje raznih materijala je nesto sto ima dosta smisla (a moze i dobro da izgleda), pogotovo ako postoje "prekidi" tj. minimalne dodirne tacke izmedju materijala - ploca > podloska > konstrukcija. Na primeru pomenute hardstuff police cini mi se da ne postoji treci element (podloska) izmedju drvenih ploca i gvozdene konstrukcije.

P.S. Koliko je dobro za izradu ploca koje nose uredjaj koriscenje viseslojnog spera?

Nesto slicno plintovima za gramofone... Naravno, to samo u varijanti vertikalne police ili horizontalne sa prekidom na sredini zbog krutosti samih ploca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...