Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Laky,

Nisam neko vreme pratio forum pa sam tek skoro pregledao ovu temu. Obrati paznju, mnogo je pogresnih saveta ovde dano, ne zaleci se... Akustika nije bauk niti tajni recept sto se prenosi sa koleno na koleno, vec cista fizika. Imas dobrih knjiga, mozda cak i na srpskom - profesor Pravica sa ETFa je bio dobar izvor... Imas i tekstova na internetu, na sajtovima proizvodjaca (RPG na primer ima brojne grafikone da vidis kako sta radi). Nemoj da kreces u akciju ako nisi siguran da znas sta radis....

Jedan difuzor ti nece resiti posao, ako stvarno imas problem. Recimo da sam napravis onaj od pre neku stranicu ce ti trebati oko 20m letve 2.5 x 2.5 cm, sto te izadje od 50 do 60 eura samo za drvo. Jos to treba seci, lepiti, farbati. Pri tome dobijas difuzor 30 x 32.5 cm sto je malo da bi bilo sta resio na kvalitetan nacin. Gotovi elementi kostaju mnogo - kod nas takav gotov kosta oko 14000 din. Uzmi da ih stavis 6 komada iza sebe, ako ti je kauc uza zid, pricamo vec o 400 do 600 eur (DIY vs prodavnica)... A to je tek pocetak... Moras da znas sta tretiras, gde je problem i zasto sta radis, a za to treba provesti vremena u ucenju...

Ziv bio :cheers

Link to comment
Share on other sites

Ne mora drvo.

Može i stiropor, a još bolje stirodur koji je cvršći/gušći/tvrđi.

U DIY varijanti može seći i u tablama, iz fajla "kompjuterski" na mašini.


 

Komercijalni proizvod firme RPG:

http://www.bhphotovideo.com/c/product/437626-REG/RPG_Diffusor_Systems_SKYEW_2_Skyline_Diffusor_2.html


 

RPG_Diffusor_Systems_SKYEW_2_Skyline_Dif


 



 


 

https://www.gearslutz.com/board/bass-traps-acoustic-panels-foam-etc/396276-styrofoam-2d-diffusor.html


 

124177d1244474313-styrofoam-2d-diffusor-


 


 


 

https://www.gearslutz.com/board/4266420-post213.html

 


 

124359d1244581667-fabric-audio-studio-co


 

Link to comment
Share on other sites

gde god je moguće treba izbegavati mesto za slusanje uza zid.Gde god sam bio na slusanju gde je to mesto u slobodnom prostoru pozotivni utisci,sa zidom iza muka.imao sam i sam to ranije.Ja sad iza sebe imam biblioteku na 1,3-1,4m.ideja mi je bila knjige rade posao akustike ali nemaju nikakvog efekta ni pozitivnog ni negativnog i sad su cak zastakljene i ni tako nema smetnji.Ko ima mogućnost nek proba polozaj u slobodnom prostoru

Link to comment
Share on other sites

@Sondek,

Slazem se potpuno ako ljudi imaju mogucnost da tako organizuju prostor. Knjige slabo rade difuziju tako da nije cudo sto nisi cuo razliku. Ja sam sa muzikom - A sistem - trenutno u egzilu (u kancelariji) i tu je sve odmaknuto kako treba. Kauc sa koga slusam je barem 3 metra udaljen od zida iza. Akusticko sredjivanje sam planirao i za to se pripremam kada se A sistem vrati kuci, ali jos neka renoviranja moram da zavrsim pre toga. (Kod kuce je sada B sistem i on nije nista posebno namesten - kako prostor dozvoljava).... U medjuvremenu pravim gramofon :-)...

Sto se difuzora tice, to se moze napraviti da izgleda prelepo, da deluje kao ukras u stanu. Pre par godina sam ovde okacio konstrukciju jednog apsorbera (ko zna gde je ta tema sad). Uvek mi je ideja bila da ko udje u sobu da ni ne zna da je tretirana. To zahteva dodatni napor, ali mislim da je krajnji cilj vredan toga. Evo malo nekih DIY, cisto da zagolica mastu

 

Ino_absofuser.jpg

IMG_1695.jpg

$_12.JPG

download (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

poenta mog posta je da kada nisi uza zid nemas potrebe za tim cirkusom nad glavom.Jednostavno slusanje iz slobodnog prostora je neuporedivo bolje i jednostavno refleksije zadnjeg zida ne dopiru do pozicije za slusanje,barem ne toliko izrazeno.Uporedio sam policu sa nepravilo poredjanim knjigama gde ima i rupa medju nima, medju policama,zatim sa platnom-ćebetom prekrivenom policom i zastakljenom na kraju i nema zvucnih promena.Ocigledno je da odbijeni talasi ne dopiru do mesta slusanja.Ako se sedi uza zid,tj biblioteku itekako se cuje.Da ne duzim dalje ko ima mogućnost drugacijeg rasporeda i druge pozicije nek proba.Razmisljam se o gradnji kuće i zasebnoj prostoriji za muziku, e onda bi se mnoge stvari promenule, od promene tipa zvucnika za esl pa do sobne akustike.Zasad samo mogu da zavidim ljudima sa boljim uslovima za slusanje

 

 

 

 

ps.unapred cestitam na diy gramofonu, i sam sam padao u iskusenje

Link to comment
Share on other sites

Najbolje je nemati zid iza ledja :-) . Ako ga vec imate, neka bude sto dalje... :-)

No, za slusanje, ako zelite sobu da tretirate vazi uglavnom par odrednica: Barem 30% povrsina moraju biti tretirane. Basove apsorbujemo, srednje i visoke difuzujemo. Ovo za razliku od gluvih soba i studija gde se sve apsorbuje. Za apsorpciju basova mozete da zaboravite na tepihe, draperije, azmafone, cebad i slicna prirucna sredstva. Trebaju nam fizicki dosta duboki apsorberi - sto dublji, to nize zhavataju - u kojima su vazduh i dosta gusti materijali. Ja sam koristio Kanuf-ovu kamenu vunu gustine oko 80 kg/m3. Bilo bi bolje jos gusce. Regali, knjige, kauci, fotelje takodje lepo apsorbuju i razbijaju geometriju tako da smanjuju mogucnost stvaranja jakih stojecih talasa - a to je uglavnom ono sto nam smeta. Ako ste basovima zadovoljni, znaci da soba ne bubnja, da bas ne mulja, onda probajte jos samo da sredite prvu refleksiju. Zvucnik sto dalje od zida - takodje. Ako je razlika izmedju direktnog i reflektovanog talasa manja od ~20ms, to ljudsko uho posmatra kao isti talas, pa se zamulja stereo slika jer se gubi jasan izvor zvuka. Vec sa ovim moze mnogo da se uradi. Naravno, sve ovo je mojih 0.02$. Svakom bih preporucio da sam prouci materiju i donese zakljucke za sebe....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Jazzavac said:

Ovo za razliku od gluvih soba i studija gde se sve apsorbuje.

Ovo je samo delimično tačno. Izrazito velik broj vrlo dobrih muzičkih studija ne polazi za totalnom apsorpcijom. Naprotiv, vrlo daleko od toga.

 

1 sat ranije, Jazzavac said:

Regali, knjige, kauci, fotelje takodje lepo apsorbuju i razbijaju geometriju tako da smanjuju mogucnost stvaranja jakih stojecih talasa - a to je uglavnom ono sto nam smeta.

Zvucnik sto dalje od zida - takodje. 

 

Tačno, iako bih naglasio da je apsorpcija nešto sa čime je potrebno biti vrlo oprezan. Manje je više. Nameštaj koji je sklon velikom i nadasve nekontrolisanom gutanju zvučne energije nije od prevelike koristi.

Uobičajeni kućni mobilijar jeste u dosta velikom broju slučajeva sve što nam je potrebno. Rad na rasporedu, kombinacije materijala i gabarita mogu da budu izrazito učinkovite. Međutim, tu se ne radi samo o manipulaciji stojećim talasima.

Zvučnik što dalje od zadnjeg zida, pogotovo. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Što se zida iza slušaoca tiče i ja imam jedan odmah iza kreveta na kom sedim, i ima ogroman negativni uticaj na zvuk. Kada sam jednom slučajno dovukao fotelju tako da je taj zid ostao metar i kusur iza po prvi put sam u svojoj kući čuo šta je to prava dubina scene, glas pevača je intimniji, bas područje bude utegnutije i kontrolisanije. Da stalno tako rasporedim nameštaj ne mogu jer prostor postaje životno nefunkcionalan. I tako, šta je tu je, sedim kako moram i slušam ono što tako mogu da dobijem. Ali ako bih bio u prilici da sam uređujem prostoriju, definitivno bih postavio glavni kauč u nekom slobodnom prostoru.

Barem imam uslova da držim zvučnike dobrih 60 cm od zida jer ovi moji reaguju jako negativno na približavanje zidu, zvuk izgubi telo i slepi se u jednu ravan. Često na netu vidim neke skupe i kvalitetne sisteme sa nekim velikim kutijama nabijenim u sam ugao sobe, u neki usek između zida i ormana itd. i pitam se kako to zvuči i da li su to bačene pare. Puku količinu detalja verovatno mogu da dobiju na sam kvalitet komponenti ali mi se čini da prostornosti i jasnog pozicioniranje tu ne može biti.

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2015, 5:35:35, Nomimasen said:

........................

Zvučnik što dalje od zadnjeg zida, pogotovo. 

 

Verovatno mislis od PREDNJEG zida, zadnji zid je iza ledja slusaoca.

 

Inace, postoji relativno jednostavan i jeftin nacin da se uklone zadnje refleksije ukoliko ima mesta iza  pozicije slusaoca. Napravi se ili kupi najjednostavniji lagani drveni paravan, cesto ih ima u prodavnicama istocnjacke robe a mogu i razne vrste senila/zastora naravljenih od slame, trske ili dascica, cija sirina, odnosno visina kad se stavi na pod, bi trebala da prelazi visinu glave slusaoca. Senilo se postavi na bocnu stranu i savije u obliku polukruga ili potkovice sa zadnje strane mesta slusanja i gotovo u potpunosti ukilanja zadnje refleksije. Kad se muzika ne slusa, paravan ili senilo se moze lako ukloniti odnosno saviti u rolnu, ukoliko smeta ostalim ukucanima.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2015, 1:57:19, TurboMaximus said:

Ponoviću ponovo, refleksije treba kontrolisati, a ne uklanjati.

Ja bi se složio sa ovim. Stime da bi dodao sledeće.

Kontrola je najbolje uz pomoć difuzora. Međutim kad su zvučnici blizu bočnih zidova onda je tu difuzija nemoćna te samo apsorber ima funkciju.

Ja sama stava da refleksije od stakla treba što više moguće smanjivati. Ispred stakla se ne stavlja difuzija već apsorpcija. Naravno ima onih koji smatraju da je ovo netačno međutim moje iskustvo govori suprotno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nešto listam katalog tapeta za neki prostor pa naleteh na nešto interesantno...

Koliko bi ovo moglo da pomogne u smanjenju refleksija sa zadnjeg ili bočnih zidova?

Tapeti Eclipse

Tapete su naptravljenje da imaju ozbiljan reljef na sebi a posebno str. 1 crni i str. 5 beli tapet. Osim što su prelepi, verujem da bi se ponašali više kao solidni apsorberi, recimo oblaganjem betonskih zidova kod ljudi koji žive u soliterima bi mogli da smanje jeku koju beton može da proizvede...?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Nešto listam katalog tapeta za neki prostor pa naleteh na nešto interesantno...

Koliko bi ovo moglo da pomogne u smanjenju refleksija sa zadnjeg ili bočnih zidova?

Tapeti Eclipse

Tapete su naptravljenje da imaju ozbiljan reljef na sebi a posebno str. 1 crni i str. 5 beli tapet. Osim što su prelepi, verujem da bi se ponašali više kao solidni apsorberi, recimo oblaganjem betonskih zidova kod ljudi koji žive u soliterima bi mogli da smanje jeku koju beton može da proizvede...?

 

Lepo izgleda, no slaba vajda za akustiku. Niti ima neku debljinu+masu da bi moglo da radi kao absorber za frekvencije koje su nam interesantne, a niti je reljef dimenzija da ima neka difuziona svojstva... 

Link to comment
Share on other sites

Samo sam nabacio kao opciju za možda neku "prvu ruku" tretmana sobe ili bar u zonama gde se ne stavljaju (između) gore prezentovaih absorbera ili difuzera.

Malo sam na glas razmišljao, videvši strukturu tapeta, pa rekoh da podelim na forumu. Svakako ću pokušati nešto da isčačkam oko cene i gde se može kupiti... :wave2

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, uzvarb said:

Radi posao i "obican" dekotex

Za ovo nisam ni znao, izgleda interesantno kao dekorativni element, a pominju se i neka akustička svojstva, posebno ako se zid uradi sa ''vunenim'' dekozidom. Bilo bi dobro da je neko od forumaša probao ovo, pa da podeli sa nama.

Thanks uzvarb.

http://dekozid.co.rs/sr/dekoracija_zidova/uredjenje_stana/dekoracija_zidova_radovi_kupaca_zidni_murali_eko_dizajn.html

 

4-akustika-09.jpg

Link to comment
Share on other sites

Proverio sam!

Šure sa cenom. Parče iz rolne širine 121.5cm x 1m' izađe neverovatnih 22.118,40 din. Što bi značilo da jednu šlajfnu pune širine do plafona treba platiti npr.

22.118,40 x 2.6 visina = 57.507,84 din.

Kakve HiEnd tapete. Ovim bih i zaključio glasno razmišljanje. :(

Link to comment
Share on other sites

Moj kolega je stavljao dekotex i dobio je dva efekta

- Smirio je refleksije i nema više da soba "vrišti" - pozitivna strana

- Soba ne daje živost muzici - negativna strana.

Mišljenja sam da će tako proći i svi oni koji budu radili sobu sa sličnim tapetama. Naravno treba imati iskustvo i znati prepoznati da ste dobili i dobru i lošu stranu. Treba čuti sobe koje su ispravno urađene prvo pa onda krenuti u posao. Ostajem pri onome što sam napisao u predhodnim komentarima - da su drveni difuzori najbolji a apsorberi nužno zlo. Drvo je daleko bolje od nekih predloženih rešenja za difuzore.

 

Link to comment
Share on other sites

Drvo nam najviše odgovara jer smo kroz evoluciju navikli da živimo u ambijentu napravljen od prirodnih materijala. Ko misli da veštački materijali mogu da budu bolji vara se. Možda će i moći jednog dana, ako sada počnemo da upotrebljavamo samo veštačko, ali taj boljitak će biti doći tek u nekoj dalekoj budućnosti. Pišem o stotinama hiljada godina navikavanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...