Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Retko dobar primer akusticki tretirane sobe:

 

https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/817205-my-listening-room.html

 

Rezultati koje je autor (jim1961) postigao su prosto neverovatni. Sam postupak, detaljno je objasnjen u drugoj temi na velikom diyaudio:

 

http://www.diyaudio.com/forums/full-range/273971-group-delay-questions-analysis.html

 

Topic zahteva pazljivo citanje i naravno, razumevanje tehnickih termina, btw ja sam ga citao dva puta. Prema recima samih ucesnika teme, bolji merni rezultati nisu vidjeni.

 

Inace, na 16-toj strani topika sa prvog linka, jim1961 je postavio REW mdat fajlove svojih odziva, pa je zgodno porediti sopstvene rezultate sa njegovim, potrebno je samo imati instaliran REW program na svom PC-u (free). Da ne kazem, tu sam doziveo blago razocarenje vezano za svoj system, al dobro, uvek moze bolje.

 

Jos jedna interesantna stvar, autor koristi u svom sistemu 3 subwoofer-a, mesavina bas reflex I komresije.

Link to comment
Share on other sites

Uz opÅ¡te poÅ¡tovanje truda koji je tip uložio u sve - imao sam prilike susretati se sa ovim. Pogledao sam linkove, rasprava o odzivima bez Äak i povrÅ¡ne diskusije o zvuku i stvarnom stanju stvari (uÅ¡i).

 

SluÄajevi gde tehniÄki ispravno (kvantitativna ravan) ni na koji naÄin ne mora da obezbeÄ‘uje muziÄki uzbudljivo (kvalitativna ravan) su vrlo Äesti.

 

Moje nagaÄ‘anje, potpomognuto iskustvom - predampirano. Mesto na kom se ne bih naroÄito dugo zadržao sluÅ¡ajući muziku.

 

Nije naroÄito uputno biti razoÄaran odzivima svog sistem u odnosu na ovaj. Postoje ogromne Å¡anse da je u uobiÄajenim kućnim uslovima, uz manje intervencije, stvarni rezultat daleko muzikalniji od onog u prostoriji prikazanoj na dva linka. 

Link to comment
Share on other sites

Ravna frekventna karakteristika je uopÅ¡teno, naravno, dobra stvar. Nažalost, sama po sebi, apsolutno nije garancija kvalitetne reprodukcije. U većini sluÄajeva ovakvim tretmanima se uniÅ¡tava deo muziÄke informacije, jer se prevashodno bave intenzitetom u odreÄ‘enoj taÄki, a mnogo manje, ili uopÅ¡te ne, kontrolom distribucije reverberacija. Ovo drugo je važnije. Zvuk nastaje u naÅ¡im glavama, a mozak analizira Å¡ta je, ali i kako (prostorni aspekt) stiglo do naÅ¡eg sluÅ¡nog aparata.

Dvokanalna reprodukcija je kompleksna varka.

 

Uređaj može da izmeri koliko je nešto blizu originalu, ali samo slušni test kaže u kojoj meri reprodukovani zvuk verno prenosi duh originala. (Ne mislim na Kaspera)

Link to comment
Share on other sites

Uz opÅ¡te poÅ¡tovanje truda koji je tip uložio u sve - imao sam prilike susretati se sa ovim. Pogledao sam linkove, rasprava o odzivima bez Äak i povrÅ¡ne diskusije o zvuku i stvarnom stanju stvari (uÅ¡i).

 

SluÄajevi gde tehniÄki ispravno (kvantitativna ravan) ni na koji naÄin ne mora da obezbeÄ‘uje muziÄki uzbudljivo (kvalitativna ravan) su vrlo Äesti.

 

Moje nagaÄ‘anje, potpomognuto iskustvom - predampirano. Mesto na kom se ne bih naroÄito dugo zadržao sluÅ¡ajući muziku.

 

Nije naroÄito uputno biti razoÄaran odzivima svog sistem u odnosu na ovaj. Postoje ogromne Å¡anse da je u uobiÄajenim kućnim uslovima, uz manje intervencije, stvarni rezultat daleko muzikalniji od onog u prostoriji prikazanoj na dva linka. 

Podrzavam. Tolikom posvescenoscu ravnom odzivu u sobi tolika merenja ne prelaze u naviku, vec u bolest...

A gde je tu muzika, muzikalnost...Promenis tepih u sobi - merenje, pomeris dve fotelje - opet merenje...dokle ?

Ovo me podseca na Zaph - ov sajt gde je doticni stvarno izvrsio ogroman posao izmerivsi ogroman broj poznatih i manje poznatih drajvera u realnim uslovima. Tim je dao ogroman doprinos audiofilima u izboru istih, kao i predloge u sklapanju konfiguracija drajvera sa najboljim karakteristikama...Medjutim, uz duzno postovanje, nije dao inf. kako taj drajver zvuci, kakav mu je tonalitet. I pored ravnog odziva svih drajvera,i ostalih dobrih karakteristika ako nam tonalno ne odgovara, dzaba sva merenja... 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je problem kompleksniji i da mnogo zavisi od toga kako je snimano ono što se sluša.

 

Ako je u pitanju "live" izvoÄ‘enje, ili bilo kakvo izvoÄ‘enje gde se, prilikom snimanja, beleži i odziv prostorije, onda je ovakav sistem idealan. Idealan je zato Å¡to nam nudi taÄno ono Å¡to se nalazi na snimku, sa sve doÄaravanjem prostora u kojem je snimak nastao. Za takvo doÄaravanje nije potrebno da prostor u kojem sluÅ¡amo daje nikakav svoj "doprinos", jer se sve Å¡to je potrebno nalazi na snimku.

 

Ako je muzika nastala miksanjem snimaka pojedinaÄnih instrumenata, ili iz bilo kojeg razloga nema informacija o prostoriji, onda će reprodukcija na prikazanom sistemu, verovatno, zvuÄati priliÄno "apotekarski".

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je problem kompleksniji i da mnogo zavisi od toga kako je snimano ono što se sluša.

 

Ako je u pitanju "live" izvoÄ‘enje, ili bilo kakvo izvoÄ‘enje gde se, prilikom snimanja, beleži i odziv prostorije, onda je ovakav sistem idealan. Idealan je zato Å¡to nam nudi taÄno ono Å¡to se nalazi na snimku, sa sve doÄaravanjem prostora u kojem je snimak nastao. Za takvo doÄaravanje nije potrebno da prostor u kojem sluÅ¡amo daje nikakav svoj "doprinos", jer se sve Å¡to je potrebno nalazi na snimku.

 

Ako je muzika nastala miksanjem snimaka pojedinaÄnih instrumenata, ili iz bilo kojeg razloga nema informacija o prostoriji, onda će reprodukcija na prikazanom sistemu, verovatno, zvuÄati priliÄno "apotekarski".

 

Bili smo ovde već mnogo puta u poslednjih godinu dana. 

 

Ne mogu da se složim sa navedenim ni u kom pogledu.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Naravno, to smo apsolvirali.

 

Javljam se tek da podsetim da postoji i opozicija. :D

Svaka ti Äast za živce....ja sam poÄeo da ne dolazim na forum zbog proseravanja, a ti joÅ¡ imaÅ¡ živce nakon toliko vremena.

Slepom se zalazak sunca ne može objasniti.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje: Moja soba je 3.5 x 6m gde je TV i audio sistem na kracem zidu. Koliko bi trebalo da bude minimalno odstojanje zvuÄnika od boÄnih zidova? Hteo bih 'rasirim' stereo sliku.

Zvucnici su Dali Zensor 3.

Edit dodatak: sa jedne strane su prozori sa zavesama, sa druge gipsani zid na koji treba da dođje polica sa knjigama (preko celog zida), tako da za ovaj zid mislim na udaljenost od police.

Link to comment
Share on other sites

To zavisi od samog zvuÄnika pa je najbolje da isprobaÅ¡ koliko možeÅ¡ da ih približiÅ¡ pre nego Å¡to ÄujeÅ¡ negativne promene. Većina zvuÄnika po proizviÄ‘aÄkim savetima traži 20-30cm od zadnjeg i neÅ¡to viÅ¡e, recimo ~50od boÄnih zidova. Mada imaj u vidu da nisu uvek ni saveti proizvoÄ‘aÄa garantovano najbolja varijanta. Ja bih za Zensore kao neku startnu poziciju uzeo npr. 50cm, taman ostaje solidnih 2,5m izmeÄ‘u njih, pa onda probao kako reaguju na pomeranje bliže ili dalje od zida. 

 

A ako su ti zvuÄnici zakrenuti ka sluÅ¡aÄkoj poziciji, probaj malo da ih otvoriÅ¡ ili Äak staviÅ¡ da gledaju potpuno pravo napred. Ako se ne varam, Dali tako i preporuÄuje za Zensore. I meni je npr. takva postavka ubedljivo najbolja, stereo slika prodiÅ¡e, a Äak i umereno zakrivljenje ka sluÅ¡aocu mi kompresuje scenu i oduzme onaj lep prazan prostor izmeÄ‘u instrumenata.

 

Koliko si ti udaljen od njih kada slušaš?

Link to comment
Share on other sites

Pitanje: Moja soba je 3.5 x 6m gde je TV i audio sistem na kracem zidu. Koliko bi trebalo da bude minimalno odstojanje zvuÄnika od boÄnih zidova? Hteo bih 'rasirim' stereo sliku.

Zvucnici su Dali Zensor 3.

Edit dodatak: sa jedne strane su prozori sa zavesama, sa druge gipsani zid na koji treba da dođje polica sa knjigama (preko celog zida), tako da za ovaj zid mislim na udaljenost od police.

 

Uz ovakva pitanja vrlo je korisna ilustracija u vidu fotografije ili skice.

Link to comment
Share on other sites

Stigao LED TV 49" dimenzija 110x70cm.  :D

 

Sa zadovoljstvom iznosim da je, ako zanemarimo prvobitnu funkciju, TV u ulozi difuzera/dampera bez dodatnih prekrivaÄa uneo primetan napredak u zvuk u smislu izoÅ¡trenijeg fokusa, bolje ocrtanosti u celom zvuÄnom opsegu.

Bass je dosta utegnutiji i brži, a da nije kao nus pojavu izgubio na dubini. Sredina je dodatno jasnija i preciznija što se može reći i za gornju sredinu i visinu.

Utisak mi je kao da se dobar deo reverberacija izgubio na putu do mog uveta i da tonovi poprimaju, "hajde da karikiram malo", jasno jednozvuÄje koje je ranije moglo da se nazove "viÅ¡ezvuÄjem sa kaÅ¡njenjem".

 

NeÅ¡to mi je takav utisak, ako sam uspeo da budem jasan Å¡to se tiÄe boljitaka, a Å¡to se tiÄe zvuÄnih kvarova, NJIH NEMA  :razz:  :razz:  :razz:  :razz: .

 

Da dodam da mi je najbolja pozicija TV-a po dubini upravo kada se ektan nalazi u preseku produženih linija prednjih ploÄa zvuÄnika. PoÅ¡to su meni prednje ploÄe zarotirane za 7.5 stepeni na unutra, pozicija TV-a je na 15 cm povuÄena od prednje ivice police. PovlaÄenjem unazad dobijam manje definisan bass.

post-29491-0-35905400-1432812055_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

StrateÅ¡ki rasporeÄ‘ena masa, koja istovremeno naglaÅ¡ava simetriju, može da uÄini upravo ono Å¡to je Father preneo. 

 

 

Ovo joÅ¡ jednom naglaÅ¡ava koliko uobiÄajeni kućni inventar može biti uÄinkovit. Nekada iz prve, skoro nasumiÄnim ili prinudnim zahvatima možemo dobiti primetan pomak. Dalje eksperimentisanje je uvek poželjno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...