Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

 Cesto se dobije utisak da covek ovde samo gubi dragoceno vreme. Ubedjivati vecinu da postoji nesto novo, i bolje, ispada jalov posao.

..........

Ako uzmemo u obzir da multi-SUB,dsp i merenja  nisu noviteti,ubedzivanje je suvisno,jalovije ce biti da se neko pojavi sa filozovijom da 128 sub-ova( i multi dsp)su bolji za stereo reprodukciju nego pet ;-) , ustvari nisi pomenuo dali su ti namenjeni stereu ili kucnom bioskopu?

Link to comment
Share on other sites

Recimo da imamo sistem koji svira negde do 10kHz, pa posle toga naglo pada. To, naravno, zvuÄi loÅ¡e, može se reći - sakato. Retko ko će reći: Sve bitno u muzici se deÅ¡ava u srednjem opsegu, bolje je ovako, zaÅ¡to da mi piÅ¡te visoki?

 

Nego će gledati da nešto uradi po tom pitanju.

 

S druge strane, bez basova zvuÄi barem isto toliko sakato. Å to je interesantnije, većini audiofila su dobri basovi sanak pusti. Za one sa slabijim sistemima je praznik kada im rezonancija sobe iz pesme "izvuÄe" neki dobar bas na, recimo, 50Hz. Jeste, rezonancije i modovi mogu imati i korisnu ulogu. Istini za volju, kada ÄujeÅ¡ istu tu pesmu onako kako treba da zvuÄi, ispostavlja se da taj bas tu ne treba da postoji, tako naglaÅ¡en. Svejedno, bolje da ga ima, makar i na pogreÅ¡nom mestu.

 

Razlog za toliko odbojan stav prema pokuÅ¡ajima da se doÄ‘e do dobrih, prirodnih basova je taj Å¡to je to priliÄno mukotrpan posao, ume i da priliÄno koÅ¡ta, pa je jednostavnije da ubeÄ‘ujeÅ¡ druge (i sebe) kako to niÅ¡ta ne valja. :ruganje

Link to comment
Share on other sites

Evo, pa probajte:

 

 

Preovlađuju pesme gde ima glasnih, dubokih basova, gde svaki ton traje dugo, dugo, pritom prijatno masirajući unutrašnje organe.

 

Ako vam se uÄini da se neki od tih tonova Äuje desetak puta tiÅ¡e od onih drugih, ustvari, gotovo se i ne Äuje, verovatno ste u pravu, meÄ‘utim, svi su oni snimljeni istom glasnoćom. Ako se dublji bas Äuje tiÅ¡e od onog viÅ¡eg, to može biti zato Å¡to je izvan zone mogućnosti zvuÄnika. Ali, kada se dublji Äuje mnogo glasnije od onog viÅ¡eg, to je već neobiÄno.

 

E, onaj ko je znatiželjan da Äuje kako-to-treba-da-zvuci, treba da ode kod nekoga ko se potrudio da kompletira Hi-Fi sistem, tako Å¡to je omogućio dobru reprodukciju basova. 

 

EDIT: Opet sluÅ¡am to na ovim malim zvuÄnicima, tek se naslućuje da tu ima nekih basova. :D

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, uzima se da Äujemo od 20Hz do 20000Hz. Ako fali muzike iznad 10000Hz nije straÅ¡no, bitno da je muzikalno.

Ako fali ispod 50Hz ni to nije strašno, opet je bitno da je muzikalno.

Fr drajver koji svira dobro od 50 - 10000Hz ispade po toj logici fantastiÄan, umjesto sakat. A mnogi će reći da i jeste fantastiÄan jer pobogu, on reprodukuje 97% muzike.

Link to comment
Share on other sites

Ðије проблем када неко не зна, већ не жели да научи.

 

Tacno.

 

Problem je kad je neko nekulturan, to se ne da nauciti.

 

A onaj ko je znatiželjan da Äuje kako-to-treba-da-zvuci nikako ne treba da ode kod nekoga ko tvrdi ovako nesto:

 

"Svi sub-ovi koji idu dovoljno duboko, uglavnom, zvuÄe prijatno, Å¡to ne znaÄi da sviraju dobro. Priroda basova je takva da fizioloÅ¡ki ugodno deluju na nas. Dok sam pravio svoje jedinice, proÅ¡ao sam na desetine faza gde je bilo nesnosnih rezonancija kutija, spolja kao i iznutra i - uvek sam bio oduÅ¡evljen kako zvuÄi, iako sada uviÄ‘am da je to bilo obiÄno Ä‘ubre od reprodukcije."

 

Zbunjeni? Mozda ce uskoro jos nesto uvideti, pa Jovo nanovo...

Uzmite secera i vode... ima jos:

 

"Poravnavanjem frekventnog odziva stvari dolaze na svoje mesto, pa sluÅ¡alac može ostati zateÄen i neprijatno iznenaÄ‘en."

 

Pratite ove savete i uskoro cete stici do tranzistora kao vrhunskog Hi-Fi-a.

Link to comment
Share on other sites

Recimo da imamo sistem koji svira negde do 10kHz, pa posle toga naglo pada. To, naravno, zvuÄi loÅ¡e, može se reći - sakato. Retko ko će reći: Sve bitno u muzici se deÅ¡ava u srednjem opsegu, bolje je ovako, zaÅ¡to da mi piÅ¡te visoki?

 

 

Reci mi koji instrument svira tu oko 10Hz? Daj mi neku pesmu u kojoj ima 10Hz.

 

Kako znaÅ¡ da ti naglo pada od 10Hz kad ni jedno uvo to ne može da Äuje već instrument?

Link to comment
Share on other sites

Tacno.

 

Problem je kad je neko nekulturan, to se ne da nauciti.

 

 

Слажем Ñе, Ñа културним Ñам културан.

 

Иначе, кориÑтим Ñуб одавно у оквиру ÑиÑтема и могу рећи из личног иÑкуÑтва да аверзију према иÑтом имају Ñамо они који га или немају или ниÑу умели да га уклопе у ÑиÑтем.

Ðије проблем да не може већ Ñе не зна како.

Link to comment
Share on other sites

Zbunjeni?

 

Nema niÄeg loÅ¡eg u tome Å¡to si zbunjen. ZaÅ¡to ne pitaÅ¡ Å¡ta ti nije jasno?

 

Sve Å¡to si naveo je potpuno razgovetno napisano i taÄno. DoduÅ¡e, drugi navod si izvadio iz konteksta, pa se ne vidi na Å¡ta se odnosi.

 

ReÄ je bila o tome da, zbog neravnog frekventnog odziva, neki instrumenti, prilikom reprodukcije, zvuÄe atraktivnije nego oni realni, uživo. Pa onda DSP to poravna, a zvuk sistema se "pogorÅ¡a". Bila je to reakcija na Macetovu primedbu da se reprodukcija pogorÅ¡ala kada je neko ubacio DSP u sistem. 

 

Mogu ovo objaÅ¡njenje da dam i detaljnije, u viÅ¡e reÄenica, ako joÅ¡ uvek nije jasno.

Link to comment
Share on other sites

Слажем Ñе, Ñа културним Ñам културан.

 

Иначе, кориÑтим Ñуб одавно у оквиру ÑиÑтема и могу рећи из личног иÑкуÑтва да аверзију према иÑтом имају Ñамо они који га или немају или ниÑу умели да га уклопе у ÑиÑтем.

Ðије проблем да не може већ Ñе не зна како.

 

Ako si kulturan - kulturan si, u suprotnom si (plus) i licemeran.

 

 

@690

 

Ja nisam zbunjen ali deluje kao da ti jesi, te sam i citirao jedan tvoj primer konfuznosti.

Drugi citat sadrzi objasnjenje u mojoj zavrsnoj recenici.

Ako ti je malo komplikovanije, pitaj dje je zapelo pa cu ti pojasniti.

 

 

ReÄ je bila o tome da, zbog neravnog frekventnog odziva, neki instrumenti, prilikom reprodukcije, zvuÄe atraktivnije nego oni realni, uživo. Pa onda DSP to poravna, a zvuk sistema se "pogorÅ¡a". Bila je to reakcija na Macetovu primedbu da se reprodukcija pogorÅ¡ala kada je neko ubacio DSP u sistem.

 

Znam sta ti zelis da kazes (koja je tvoja ideja vrhunskog zvuka).

Ali to nisu zeleli oni koji su album snimali i producirali, tj. da materijal ne zvuci atraktivno i sl.

Ti zastupas paradoksalnu situaciju da primicanjem granicama vrhunskog zvuka ustvari citav muzicki ugodjaj opada, zvuci ravno, prirodno, ne muzikalno i sl.

Otuda ta teza o razocaravanju, pogorsavanju itd.

To sto si stavio rec pogorsa u navodnike, ne znaci da ti se zvuk i stvarno nije pogorsao, samo ti umisljas da tako treba, jer boze moj, imas DSP koji je Sveti Gral Hi-Fi-ja.

 

U tom svetlu moje teza o tranzistoru kao vrhunskom Hi-Fi-ju, gde je naravno rec o preuvelicavanju ali kao izuzetnoj analogiji tvoje teze koju pretenciozno plasiras.

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ jednom bih hteo naglasiti da linearnost frekventnog odziva pri reprodukciji muzike može da znaÄi apsolutno niÅ¡ta. 

 

Postoje milioni razloga zaÅ¡to bi u okvirima izvesne zvuÄne estetike autor želeo da to baÅ¡ i ne bude tako. 

 

Puka kvantitativna intervencija na frekventnom odzivu može ostati krajnje neuÄinkovita ako kvalitativni parametri nisu zadovoljeni. Ovde je bitnije govoriti ne o koliÄini prisutnog već prirodi i karakteru prisutnog. 

Link to comment
Share on other sites

Znam sta ti zelis da kazes (koja je tvoja ideja vrhunskog zvuka).

Ali to nisu zeleli oni koji su album snimali i producirali, tj. da materijal ne zvuci atraktivno i sl.

 

 

To sto si stavio rec pogorsa u navodnike, ne znaci da ti se zvuk i stvarno nije pogorsao, samo ti umisljas da tako treba, jer boze moj, imas DSP koji je Sveti Gral Hi-Fi-ja.

Ja imam neku ideju vrhunskog zvuka? Otkrij mi, ukoliko je to neÅ¡to novo i neobiÄno.

 

Vrhunski zvuk je, ne zbog neke moje ideje, kada je frekventni odziv sistema ravan u celom Äujnom opsegu, bez Äujnih izobliÄenja. Oni koji produkuju album nemaju veze sa tim.

 

U onom istom postu sam stavio ogradu od primene DSP-a u celom opsegu, tako Å¡to sam rekao da, "ako izuzmemo sluÄaj da je DSP zaista uneo neke distorzije...". Dakle, bože moj, ni ja ga ne koristim na taj naÄin, nego, bože moj, samo za basove, Å¡to i tebi želim.

Link to comment
Share on other sites

Evo. Ti praviš muziku.

 

Ja imam, recimo deep od 3dB na 2800Hz i peak na 1000Hz. Komšija Pera ima deep-ove na 800Hz i 3000Hz.

 

Šta tebi to govori, kao autoru, pogotovo što i ne znaš ništa o sistemu mog drugog komšije Pante?

 

Koja je to zvuÄna estetika kojoj odgovaraju nepredvidivi frekventni odzivi ureÄ‘aja na kojima će svirati tvoja muzika?

Link to comment
Share on other sites

Pad od 3dB na 2800Hz i pik na 1000Hz mi ne govore apsolutno ništa o kvalitativnom nivou srednjih u tvom sistemu.

 

Te nelinearnosti mogu imati sasvim zanimljiv uticaj na to kako bi moj materijal zvuÄao kod tebe, kompenzovane nekim daljim nelinearnostima u drugom delu spektra.

 

Apsolutno nijedna EQ-intervencija se u stvarnosti ne može promatrati kao izolovan sluÄaj već kao jedna od odrednica celokupnog balansa. Pad od 3dB na 2800Hz ima za posledicu sluÅ¡no uoÄljiv rast na nekom drugom mestu.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je jasno.

 

 

No, nisam spomenuo da je linearnost nepoželjna. Rekao sam da nije nužno od pretežnog znaÄaja. 

 

 

Drugim reÄima - ako je u sistemu za reprodukciju uspostavljen izvestan nivo koji u svakom pogledu gura muziÄko izvoÄ‘enje u prvi plan, time i na lakoću naÅ¡e komunikacije sa istim, izvesne nelinearnosti nisu prevelika smetnja. Kvalitativno nad kvantitativnim odreÄ‘enjem. 

 

Ideja o joÅ¡ jednom validnom ekvilajzeru koji *koriguje* EQ intervencije izvesnog mastering inžinjera koji je u krajnje uobliÄavanje i primenjivost muziÄkog dela utukao enormne koliÄine veÅ¡tine i iskustva deluje mi kao priliÄno nadobudna. 

 

I miriÅ¡e na nedostatak volje da se u jednom hi-fi sistemu pozabavimo elemetarnim akustiÄkim spregama, pre ulaženja u Äesto i skupa reÅ¡enja koja samo komplikuju situaciju. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...