Jump to content


Akustika (prostorija), pozicioniranje zv. kutija i sl.


TurboMaximus

Recommended Posts

Ovo se retko viđa. Ozbiljan uloženi trud.

 

Siguran sam da ima promaÅ¡aja u tretiranju akustike. PreviÅ¡e dampiranja i previsok naslon, za poÄetak.

 

Edit Infidel: Izvod iz teme "The Neverending Story", pokretaÄ WilliamWallace:

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/27276-the-neverending-story/

Link to comment
Share on other sites

I trud i novac i zivci, ali suguran sam da sam manji ludak od ljudi koji vise po kladionicama, splavovima i gde vec.

Da, nisam sve oko akustike ispratio do kraja, ali svi koji dodju cuju odmah da je soba aukusticki dobra, znam da sam pravio greske, ali planiram da ove zime se pozabavim dalje akustikom, mada svaki put kada pocnem da istrazujem i citam o akusitici odjednom mi je otvoreno dvadeset razlicitih stranica gde je tona informacija. Zato sam i prvi put onako, odokativno odradio dampiranje. Zeznuo sam se za coskove, tu nisam trebao azmafon, posto on ne utice toliko na bas podrucje, ti talasi samo lako prolaze kroz njega, i to mi je u planu za zimu, da u coskove stavim, od plafona do poda kamenu vunu.

Link to comment
Share on other sites

Imaš i na našim forumima pominjano rešenje za bas trapove:

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/20900-akustika-sobe/page-3

 

http://www.diffusor.com/Basabsorbenter.htm

 

Jedan interesantan video, već je postavljan na forumu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=cp56A6TcL1E

 

 

Da li su na NAT 211 originalni izlazni trafoi?

Link to comment
Share on other sites

Ako ti ikako deluje kao smisleno - pokuÅ¡aj odbaciti sve predstave o tome Å¡ta je prostoriji potrebno od magiÄnih DIY tretmana. Ukloni sve Å¡to je moguće iz sobe (imam utisak da za ovo imaÅ¡ uslove) i poÄni od nule i Äiste situacije. Pozicioniranje zvuÄnika i odziv prostorije će ti reći o tome Å¡ta je potrebno mnogo bolje od milion predpostavki. Moram priznati da mi se inicijalno dopada odstojanje od zidova, ali bih predložio isprobavanje joÅ¡ veće udaljenosti pri daljem eksperimentisanju.

 

Iz mog celokupnog iskustva - zaboravi na vunu i dampiranje u tom stilu. To će napraviti drastiÄno viÅ¡e problema no Å¡to će reÅ¡iti. Link koji ti je TurboMaximus prosledio je daleko elegantnije i izraÄ‘enije reÅ¡enje. 

 

Dopada mi se kako deluje mesto gde sluÅ¡aÅ¡ muziku i dopada mi se stav i posvećenost. 

Link to comment
Share on other sites

Imaš i na našim forumima pominjano rešenje za bas trapove:

 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/20900-akustika-sobe/page-3

 

http://www.diffusor.com/Basabsorbenter.htm

 

Jedan interesantan video, već je postavljan na forumu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=cp56A6TcL1E

 

 

Da li su na NAT 211 originalni izlazni trafoi?

Nisam video ovaj klip u svom pretrazivanju, odlican je, hvala puno. Sto se NAT-ova tice i njihovih trafo, iskren da budem ne znam.

 

Ako ti ikako deluje kao smisleno - pokuÅ¡aj odbaciti sve predstave o tome Å¡ta je prostoriji potrebno od magiÄnih DIY tretmana. Ukloni sve Å¡to je moguće iz sobe (imam utisak da za ovo imaÅ¡ uslove) i poÄni od nule i Äiste situacije. Pozicioniranje zvuÄnika i odziv prostorije će ti reći o tome Å¡ta je potrebno mnogo bolje od milion predpostavki. Moram priznati da mi se inicijalno dopada odstojanje od zidova, ali bih predložio isprobavanje joÅ¡ veće udaljenosti pri daljem eksperimentisanju.

 

Iz mog celokupnog iskustva - zaboravi na vunu i dampiranje u tom stilu. To će napraviti drastiÄno viÅ¡e problema no Å¡to će reÅ¡iti. Link koji ti je TurboMaximus prosledio je daleko elegantnije i izraÄ‘enije reÅ¡enje. 

 

Dopada mi se kako deluje mesto gde sluÅ¡aÅ¡ muziku i dopada mi se stav i posvećenost. 

Hvala na lepim recima, i sigurno cu to i uraditi, isprazinit sobu, skloniti tepih i azmafon, poslusati kako tada sistem svira, pa krenuti da polako vracam ili dodajem, hvala na ideji. Sto se tice pozicije zvucnika u odnosu na zid iz njih, bili su i jednom trenutku i vise u sobi, sada sam napravio nekih 6-7 tacaka koje bi trebale da budu dore pozicije zvucnika u sobi, koristio sam sistem deljenja duzine i sirine sa neparnim brojevima 5,7,9, sada trenutno stoje na drugoj najudaljenijoj poziciji u odnosu na zid iza zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

 

Hvala na lepim recima, i sigurno cu to i uraditi, isprazinit sobu, skloniti tepih i azmafon, poslusati kako tada sistem svira, pa krenuti da polako vracam ili dodajem, hvala na ideji. Sto se tice pozicije zvucnika u odnosu na zid iz njih, bili su i jednom trenutku i vise u sobi, sada sam napravio nekih 6-7 tacaka koje bi trebale da budu dore pozicije zvucnika u sobi, koristio sam sistem deljenja duzine i sirine sa neparnim brojevima 5,7,9, sada trenutno stoje na drugoj najudaljenijoj poziciji u odnosu na zid iza zvucnika.

 

Molim lepo. Kada budeÅ¡ uÅ¡ao u taj postupak, predlažem krajnje postupan rad. Jedna izmena na par dana. Pravo prazno, par dana sluÅ¡anja muzike, ne testiranja. Onda izmena, pa istovetno sluÅ¡anje. Proces zahteva vremena ali ima validnost na duže staze i bolje se prouÄi ponaÅ¡anje sistema u datoj prostoriji kao i lanac interakcija. 

 

Od trenutka gde se situacija u prostoriji oÄisti do prave mere, Å¡timanje zvuÄnika prelazi na postepene pomeraje od po jedan centimetar u svim pravcima, do optimalne pozicije, uz sluÅ¡anje. PoÄetni položaj dobijen kalkulacijom može biti dobra polazna taÄka. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala za link, korisno, a ja sam vec nesto slicno uradio u gornjim coskovima.

Nisam siguran sa slike, ali povrÅ¡ina okrenuta sobi bi trebalo da je reflektivna , a ne apsorptivna. Ideja je da se visoke frekvencije meko raspu bez zavlaÄenja u ćoÅ¡ak, koji se inaÄe ponaÅ¡a kao visokotonski top. PovrÅ¡ina prema uglu bi trebalo da je apsorptivna, jer se i sami zidovi delimiÄno prazne na tom mestu.

 

Grinovi tretmani se razlikuju od većine ostalih, jer umesto apsorbovanja redistribuiraju reflektovani zvuk i tako Äuvaju veći deo akustiÄke energije. Kontrola umesto apsorpcije. To može ozbiljno da unapredi rezoluciju, mikrodinamiku, živost i podigne glasnoću.

Link to comment
Share on other sites

Vandersteen je preporuÄivao te neparne odnose. Korisno kao polazna taÄka, a finalna pozicija se traži na uvo i to ležernim sluÅ¡anjem. Stalno skakutanje gore-dole unosi nervozu, razbija koncentraciju i talasa krvni pritisak. Sve to naravno ne utiÄe na zvuk, ali utiÄe na kvalitet percepcije.

Link to comment
Share on other sites

 po jedan centimetar 

 

Ako se doslovno drži ovog postupka, sudeći po fluktuaciji zvuÄnika, nikada se neće pozicionirati. :D

 

Å to se testiranja dampiranja prostorije tiÄe, imam utisak da je doboÅ¡ (iz Prophetovog klipa) izvanredno reÅ¡enje, Muzika može da zvuÄi i ovako i onako, otkud znamo kako je idealno? 

 

PosluÅ¡aÅ¡ doboÅ¡ kako zvuÄi u dvoriÅ¡tu - i eto reference.

Link to comment
Share on other sites

Ako se doslovno drži ovog postupka, sudeći po fluktuaciji zvuÄnika, nikada se neće pozicionirati. :D

 

Å to se testiranja dampiranja prostorije tiÄe, imam utisak da je doboÅ¡ (iz Prophetovog klipa) izvanredno reÅ¡enje, Muzika može da zvuÄi i ovako i onako, otkud znamo kako je idealno? 

 

PosluÅ¡aÅ¡ doboÅ¡ kako zvuÄi u dvoriÅ¡tu - i eto reference.

 

Vrlo je verovatno da će položaj za tri razliÄita para posle takvog postupka biti dosta sliÄan. TakoÄ‘e, markiranje svakog ponaosob sve reÅ¡ava. Jednom ustanovljen optimalan položaj u sreÄ‘enom sistemu nije potrebno iznova preispitivati, osim ako se prostorija znaÄajnije ne izmeni (raspored nameÅ¡taja, renoviranje, drugaÄiji materijali, parket, tapete).

 

Kao neko ko bubnjeve snima na redovnoj osnovi, razliÄite instrumente u razliÄitim prostorima - to može da bude uputno. Zapravo, posluÅ¡ati bilo koji akustiÄan instrument u sobi u kojoj se sluÅ¡a muzika nije ponekad na odmet. Nevolja kod bubnjeva je strahovita koliÄina energije smeÅ¡tene u inicijalni atak, koja bi mogla zbuniti one koji nisu navikli na neÅ¡to sliÄno u manjem prostoru. MuziÄka produkcija u kojoj je sadržana apsolutno sva energija doboÅ¡a je vrlo retka.

 

I joÅ¡ jednom, dampiranje nije reÅ¡enje. Poznajem studijske sunÄ‘er-tretmane iz videa i bio sam zamoljen da ih rasporedim u viÅ¡e navrata. Uvek je viÅ¡e Å¡tete nego koristi. 

Link to comment
Share on other sites

Za doboš snimljen u bilo kom drugom prostoru doboš iz dvorišta nije referenca. Doboš iz dvorišta je referenca za doboš snimljen u dvorištu u istim uslovima u kojima je i slušan.

U univerzalnom smislu nema reference, jer zvuk uvek zavisi i od akustiÄkog okruženja. Samo akumulirano sluÅ¡no iskustvo i živi kontakt s instrumentima, u razliÄitim okruženjima, pomažu sposobnosti procene pripada li reprodukovani zvuk nekoj mogućoj realnosti.

Link to comment
Share on other sites

Molim lepo. Kada budeÅ¡ uÅ¡ao u taj postupak, predlažem krajnje postupan rad. Jedna izmena na par dana. Pravo prazno, par dana sluÅ¡anja muzike, ne testiranja. Onda izmena, pa istovetno sluÅ¡anje. Proces zahteva vremena ali ima validnost na duže staze i bolje se prouÄi ponaÅ¡anje sistema u datoj prostoriji kao i lanac interakcija. 

 

Od trenutka gde se situacija u prostoriji oÄisti do prave mere, Å¡timanje zvuÄnika prelazi na postepene pomeraje od po jedan centimetar u svim pravcima, do optimalne pozicije, uz sluÅ¡anje. PoÄetni položaj dobijen kalkulacijom može biti dobra polazna taÄka. 

Kao sto rekoh, akustika sobe je nesto cime cu se baviti ove zime, i sa cim cu eksperimentisati. Zaboravio sam da navedem da mi je desni bocni zid i zid iza oblozen dekoteksom, sto jos vise akusticki tretira sobu, tako da niasm bas u mogucnosti da imam skroz netretiranu sobu kao polaznu tacku.

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran sa slike, ali povrÅ¡ina okrenuta sobi bi trebalo da je reflektivna , a ne apsorptivna. Ideja je da se visoke frekvencije meko raspu bez zavlaÄenja u ćoÅ¡ak, koji se inaÄe ponaÅ¡a kao visokotonski top. PovrÅ¡ina prema uglu bi trebalo da je apsorptivna, jer se i sami zidovi delimiÄno prazne na tom mestu.

 

Grinovi tretmani se razlikuju od većine ostalih, jer umesto apsorbovanja redistribuiraju reflektovani zvuk i tako Äuvaju veći deo akustiÄke energije. Kontrola umesto apsorpcije. To može ozbiljno da unapredi rezoluciju, mikrodinamiku, živost i podigne glasnoću.

Da, vidis, iskreno za takav tretman prvi put cujem, i ima smisla, ali gde sada naci te reflektore, ja sam vise, kada je akustika u pitanju, iako priznajem da sam onako povrsno pristupio istoj, za DIY varijatne, sto se vidi i iz prilozenog. :) Razmislajo asm da ove zime uradim ona skyline difuzor i da ga stavim iza mene. Videcu, prvo moram nekim drugim stvarima da se pozabavim.

Link to comment
Share on other sites

Ako se doslovno drži ovog postupka, sudeći po fluktuaciji zvuÄnika, nikada se neće pozicionirati. :D

 

Å to se testiranja dampiranja prostorije tiÄe, imam utisak da je doboÅ¡ (iz Prophetovog klipa) izvanredno reÅ¡enje, Muzika može da zvuÄi i ovako i onako, otkud znamo kako je idealno? 

 

PosluÅ¡aÅ¡ doboÅ¡ kako zvuÄi u dvoriÅ¡tu - i eto reference.

Priznajem, kriv sam za nevernost. :) U principu, sto se poziciranja tice, volim da ih, koliko je to moguce, sto vise "ubacim u sobu" da su sto vise udaljeni od zida iza njih, pokazalo se da tako uvek dobijem najdublju pozornicu sto je meni jedna od najbitnijih stavki, tako mi se najlakse i najlepse zvucnici gube u sobi. :)

Link to comment
Share on other sites

Za doboš snimljen u bilo kom drugom prostoru doboš iz dvorišta nije referenca. Doboš iz dvorišta je referenca za doboš snimljen u dvorištu u istim uslovima u kojima je i slušan.

 

Nisam bio jasan. Bez snimaka, samo live doboÅ¡, kao na video klipu. ZnaÄi, referenca je doboÅ¡ u dvoriÅ¡tu, pa prema njemu dampiraÅ¡ prostoriju, koristeći isti doboÅ¡. :)

Link to comment
Share on other sites

Nisam bio jasan. Bez snimaka, samo live doboÅ¡, kao na video klipu. ZnaÄi, referenca je doboÅ¡ u dvoriÅ¡tu, pa prema njemu dampiraÅ¡ prostoriju, koristeći isti doboÅ¡. :)

 

 

DoboÅ¡ u dvoriÅ¡tu (ako mislimo na sliÄno dvoriÅ¡te) je suoÄen sa beskonaÄnom apsorpcijom, gde je rasipanje energije maksimalno jer ne postoji svod niti zidovi koji bi je zadržali. Radi se o otvorenom prostoru uz minimalnu difuziju (rastinje). Ako bi to bila polazna referenca i pokuÅ¡ala se rekonstrukcija toga u prostoriji uniÅ¡tila bi se gotovo sva energija od suÅ¡tinskog znaÄaja za muziku.

 

JoÅ¡ jednom - kontrola, ne dampiranje. 

Link to comment
Share on other sites

Da, mislim da nije dobra ideja.

 

Doboš u Studiju M , ali, uz prisustvo publike. B)

 

To bi bila već drugaÄija priÄa. Svest o karakteru neamplificiranih instrumenata u akustiÄki izbalansiranijem prostoru je uvek od koristi. JoÅ¡ jedan od razloga zaÅ¡to je redovan neposredan susret sa muziÄkom izvedbom izrazito bitan.

Link to comment
Share on other sites

Ali, ima tu jedna nevolja. B)

 

DoboÅ¡ je instrument, a zvuÄnici reprodukuju snimljeni materijal. A taj materijal već sadrži informacije (odjeke) iz prostorije gde je snimljen.

 

Recimo da svoju sobu izdampiramo tako da "živi" doboÅ¡ zvuÄi isto kao u Studiju M. 

 

Pa onda u Studiju M snimimo doboÅ¡ i reprodukujemo snimak u svojoj sobi. Å ta dobijamo? Dobijamo zvuk doboÅ¡a sa udvostruÄenim odjecima - imamo odjek na snimku, plus odjek naÅ¡e sobe.

 

Ja bih, ipak, vratio doboš u dvorište. :D

Link to comment
Share on other sites

Ali, ima tu jedna nevolja. B)

 

DoboÅ¡ je instrument, a zvuÄnici reprodukuju snimljeni materijal. A taj materijal već sadrži informacije (odjeke) iz prostorije gde je snimljen.

 

Recimo da svoju sobu izdampiramo tako da "živi" doboÅ¡ zvuÄi isto kao u Studiju M. 

 

Pa onda u Studiju M snimimo doboÅ¡ i reprodukujemo snimak u svojoj sobi. Å ta dobijamo? Dobijamo zvuk doboÅ¡a sa udvostruÄenim odjecima - imamo odjek na snimku, plus odjek naÅ¡e sobe.

 

Ja bih, ipak, vratio doboš u dvorište. :D

 

Upravo ovakvo verovanje je i razlog zaÅ¡to je dobra većina prostorija za sluÅ¡anje predampirana. Jedini, ali JEDINI, naÄin da se brižljivo zabeležena zvuÄna informacija pravilno rekonstruiÅ¡e je kontrolisanje akustike i zona pritiska. Dampiranjem se niÅ¡ta ne reÅ¡ava, samo se gubi enormna koliÄina energije i prazni složenost muziÄkog tona, sa svim njegovim nijansama. Ovo je bazirano na iskustvima na polju snimateljskih tehnika kao i na polju hi-fi reprodukcije. 

 

Odjeci nisu udvostruÄeni u sluÄaju o kom govoriÅ¡. Postoje izrazito velike razlike u prirodama reverberacije ta dva prostora. Dobro udeÅ¡en sistem podrazumeva izbalansiranu spregu prostorija-sistem-prostorija i ako je sve kako treba naći ćeÅ¡ se na mestu (studiju, sali) gde je muzika izvorno snimljena, skoro potpuno nesvestan svoje sobe i njenih dimenzija.

Link to comment
Share on other sites

Odjeci nisu udvostruÄeni u sluÄaju o kom govoriÅ¡. 

 

Nisu udvostruÄeni, nego sabrani. ;)

 

Mislim da se i kod ovog problema duboko zalazi u liÄni doživljaj - Å¡ta ko vole a Å¡ta ne vole... :D "predampirana" prostorija će zvuÄati manje živo, ali viÅ¡e prirodno, pa kako se kome sviÄ‘a. Sve to, opet, zavisi i od setup-a - možda nekom od njih treba popravljanje "krvne slike", Å¡to znaÄi, opet, da ne treba generalizovati.

 

Moja soba za sluÅ¡anje je prirodno predampirana - nered u njoj je prirodno stanje, plus imam sunÄ‘ere u uglovima iza zvuÄnika. Opet, kada pustim We want Miles, osetim kako diÅ¡e pozornica ispred mene, nema potrebe da se iÅ¡ta veÅ¡taÄki rekonstruiÅ¡e.

 

Puno zavisi i od snimka.

 

Ovo se polako pretvara u off, mada jeste prirodno proisteklo iz teme... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...