Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

Ja cu samo ovo da ti napisem. Znam da znas. Nista vise. Kod tvojeg objekta, kuce, sto si postavio. Staticar, ing gradjevine, mora sve da izracuna. Prosirenje temelja, stubova, nosecih zidova.  I najvaznije krova ako se prosiruje. E to je tek posao, krov.

Ovo ti pricam iz iskustva.

Sto se tice majstora, naravno oni misle da su zavrsili space tehnologiju.  Na zalost. I najbolji su.....Juce.

Predlog je moj sledeci. Kada staticar izracuna sve, apsolutno sve. Videti sa njime da li ima ekipu, koja ce da radi, i naravno ing. koji ce to sve da prati. To je obavezno. Jeste skupo, ali bar znas na cemu si. Naravno napravi ugovor sa njima.

Pozdrav druze. Pratim.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, williamwallace said:

Ovih dana sam prelomio da batalim sve te ideje o bilo kakvim promenama u trenutnom sistemu, i da se usresredim na pokusaj realizacije ovog plana. Ideja je da ostanem samo na jednom sistemu i  da novce od prodaje viska, uz deo koji  vec imam, ulozim za prolecni pocetak radova na garazi.

Паметно, подржавам! 🍻

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, williamwallace said:

Ova druga dimenzija koju si naveo mislim da je to dobitna kombinacija, barem sada ovako u mojoj glavi. E sad, ja bih i dalje voleo da koristim onaj Cardas-ov pristup, da zidovi ne budu paralelni, pa da zid iza zvucnika i bude 5.5x3.4 a pozadi da to bude blizu 7m sirine. Sta ti mislis? Sto se tice drugog tvog posta, ne mora da to bude ultimativni zvuk odmah, niti ce biti, jer cime posle da se zanimam? :) Eto, pocecemo pricu odakle je i ova pocela, sa Jamo, a zelja je da bude nesto tipa C4 ili Usher Be20, koji je barem vizuelno, apsolutno pravljen za ovakve sobe, no, otom potom. 

Pogledao sam par nekih klipova na YT i ova dva iz MAGIC-a su zanimljiva. Na kraju prvog su pokazali njiovu sobu za slusanje, i ovako, odokativno, rekao bih da je velicina njihove sobe u ovim dimenzijama, tu oko 5.5-6 metara sirine i 9-10 duzine. Sama soba mi ne izgleda nesto preskupo tretirana, mislim da je sve ono izvodljivo za nas obicne smrtnike. 

Mozda da im posaljes mail i pitas oko ovoga sa "prosirenjem" dimenzija da bi zidovi bili ne-paralelni. Ne znam kako su oni radili? Paralelni zidovi naravno nisu dobri jer se tako stvaraju stojeci talasi vece amplitude. Ali ima i teorija da je lakse uraditi proracune, merenja i sam akusticki tretman sa pravilnim oblikom prostorije. Zato se raspitaj jos malo.

Inace, odlican plan. I podrzavam sve ovo. 👍 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Imao sam srece ove sezone, prvenstveno zato sto sam ostao dosledan onome sto sam zamislio. Naime, nekako sam znao da bi Usher-i morali dobro svirati sa lampama,  iako su vec dobro svirali sa ARC LS28 na Usher Ref 1.5, ali ipak mi je tu nesto falilo. Vec godinama unazad se vracam na onaj zvuk Mini Utopija, nekako mi je to bio referenca, samo da je bilo bas-a. Doduse, ruku na srce, Utopije su svirale sa ne tako kvalitetnim kablovima, i ono bitnije, izvorom koji je bio daleko ispod njihovog nivoa. Ali svakako sve to nije moglo toliko da utice na toliki nedostatak bas-a. I da skratim pricu, bio  je jedan Cayin A-100T KT88 verzija u kraju, i sve sam se nesto neckao, hocu li, necu li, obzirom da sam rekao da ne kupujem vise nista, jer imam neki drugi cilj. Medjutim nisam mogao da izdrzim, imao sam pre A-100T doduse EL34 verziju, znam koliko je to dobro pojacalo, a sa druge strane sam imao ARC sa KT88 i meni se taj zvuk bas svideo, plus ovde ih ima duplo vise. Kako sam ga doneo i prikljucio, od prve pesme je bilo, WOW, to je to! Sistem sa Cayin-om svira bolje nego sa LS 28 i sa D klasom i sa Ref 1.5, i to osteno, a pritom je i tri puta jeftinija amplifikacija. Odluka je pala, to je taj sistem, sve ostalo ide.

Obzirom da sam imao jos uvek Dynaudio S25, sa istog izvora, Marantz SA-11S1 sam cincevima isao na Cayina pa na Ushere a XLR-om preko LS28-D klasa/REf 1.5 na Dynaudio, i u sekundi prebacivao sa jednog na drugi sistem. Ja nikada nisam imao tu sposobnost da cujem neki sistem negde, pa cujem neki na nekog drugom mestu i da mogu da poredim sa nekakvom preciznoscu dva zvuka. Sta vise, i kod mene kada sam se igrao, a morao da menjam nesto, da li zvucnike, pojacalo li kablove, dok ja to sve povezem, vec sam zaboravio prethodno svusano. i iako, u slucaju Dynaudio, cujem ja da je to dosta taminiji zvuk, ali nekako vremenom se naviknem i kao, dobro je ovo. Medjutim sada, kada sam u sekundi prelazio sa jednog na drugi sistem, uh...Razlika je ogromna, gde Usheri prave ogromnu zvucnu sliku i pozornicu, sa dubinom i vazduhom, S25 to sabija u prostor izmedju zvucnika u obe dimenzije, i na sve to cebe preko S25, a 777 otvoreno, brzo, precizno a prijatno. I na kraju, ono sto je bila neprikosnovena prednost S25 u odnosu na sve drugo sto mi je bilo u sobi, bas, cak  i tu, mrtva trka po pitanju velicine i kontrole, Usheri na lampama, S25 na D klasi, a na sve prethodno, brzina i dinamika neuporedivo bolja na Usherim-a. Neverovatno kako je Cayin legao sa 777, i iskreno mislim da je ovo najkompletniji zvuk koji sam ikada imao u sobi, ovaj sistem svira sve dobro, tacnije odlicno i vrhunski! Prezadovoljan sam, apsolutno miran, i posle ne znam ni sam koliko godina, deceniju i vise, nemam nista na prodaju, sem par Siltech kablova, uspeh! :)

1.jpg

Naravno, ima tu jos malih problema. Lampe, pogotovo ovih 8 plus pream se ne mogu slusati leti, ali generalno leti i ne provodim toliko vremena slusajuci, na ovaj nacin muziku. Mozda neki preamp u buducnosti za AI D klasu, za te letnje dane, ali otom potom, nije pod morati. Takodje, nikako da resim gledanje filmova a da nemam dva para zvucnika, jedan pored drugo, sto mi je jednostavno ruzno a i utice na stereo reprodukciju.  Integracija Cayina nije opcija, pa za sada slusam preko slucalica direktno sa Oppo-a, pogotovo sto dosta gledam i YT, a zbog toga da mi gore lampe, bi bilo zaista glupo. Verovanto ce letanja varijanta biti iz Oppo-a direknto u D klasu pa na Ushere, sto je totalni hi-fi zvuk u odnosu na trenutnu postavku, ali dobro, da se premosti. Sve u svemu, jako dobra sezona bese. 

Inace, stavio sam na pauzu moj san o pravljenju sobe i garaze na selu, raspitivao sam se oko ljudi koji bi to mogli da mi rade, morala bi svakako neka firma, i trenutno, jednostavno, previse je to novca za nesto sto svakako nije neophodno u ovom trenutku. Mislim, tako nersto nikada nece ni biti neophodno, ali jednostavno nije trenutak da se upustim u tako nesto sto bi na kraju verovanto kostalo duplo vise nego sto sam mislio. Tako da, za sada, nazalost, ostaje po strani. 

Link to comment
Share on other sites

Zvucis bas zadovoljno. Sjajno! :thumbsup2:listen

Slicno je i kod mene - par njih iz ekipe mislim da me "mrze" zbog toga sto sam se skrasio i nemam ni najmanju zelju da nesto menjam :D

 

 

Sigurno si pisao, ali podseti me :) Sta je konkretno u tom drugom sistemu - za filmove? Oppo i sta jos?

Link to comment
Share on other sites

Ако му се не уклапа појачало за суроунд, набави авр и гомилу сателита са два суба. Раздвоји стерео и суроунд и толико, можда интеграција суб система и за филм и за музику.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, gvlada said:

Делија и суроунд - два света.

I gde da kaci po plafonu?  Za par efekata? ITD. Bio si kod njega. Njega atmos itd ne ineresuje. Kao ni mene. Volim i jedno i drugo. Na 1. mestu je stereo. i visekanalni uzitak. Koji se dosta dobro cuje. Na pravim masinama.

Pedja izvini  na upadu u temi. Pozz.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Izvinjavam se sto nisam odgovorio, ni pisao, hteo sam da napisem posto o "letnjoj postavci", medjutim od marta mi krece sezona na poslu, onda sam po ceo dan za kompom, i jedva ceakm da ustanem sa istog. Postovio sam taj letnji sistem i nisam ga, cini mi se, ni upalio, prvenstveno sto sam celo leto proveo na selu, i nije mi se ni dolazilo za Bg. Sto me dovodi i na razlog javljanja, a to je da, ako sve bude ok, na prolece krecem sa pravljenjem onog zamisljenog, mog dvospratnog man cave-a Od marta pa do sada me samo drzi ta ideja, i evo sutra konacno  idem na odmor, pa da javim da sam cvrsto  odlucio da krenem sa radovima na prolece, nasao  sam i dobrog majstora koji ce da vodi radove. Vec imam tacne dimenzije donjeg dela, garaza, ovaj gornji deo, koji ce biti soba za Stereo/HT, jos uvek nisam utanacio dimenzije, ali imam celu zimu da razmislim. Sirina sa kojom mogu da radim ce biti 8 metara, a duzina 15 metara, tako da ima mesta, i najverovatnije cu ici da izmegnem paralelne zidove, onaj Cardas-ov dijagram, onako iz glave, zid iza zvucnika ce biti 5.5-6 metara pa na osnovu te dimenzije visina i duzina i proporcijalno sirenje prostorije.  Od cega praviti zivode, koji blokovi, cigla, sta staviti na pod, parkte, i tako te stvavri, ima vremena, jos 6 meseci do pocetka radova, ali sve to treba razjasniti do marta. 

Sto se tice sistema napravio sam jedini planirani mali upgrade, a to je da sam uzeo  ponovo Ansuz A strujni kabl, imao sam dva pre par godina, prodao jedan i odmah zazalio. Sada sam to vratio tako da sam miran za ovu zimu, sada samo fokus na te prolecne radove. Svako je dobrodosao da se pridruzi sa savetima, predlozima, a mozda otvorim i novu temu.  Wish me luck! :) 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vlado, 

iako pravim sobu oko stereo sistema, itekako zelim da stavim u istu i Atmos, zato i hocu da soba bude najveca moguca a da ne bude prevelika. Cini mi se da si me pitao, zakljucio zato nisam uleteo u nove formate, prevensteno zbog velicine moje trenutne sobe, i iako bi i u njoj bilo efekta, opet, kad to nije bas bas to, onda i ovih 4.1 je skroz ok. Iskreno nisam toliko zahtevan po pitanju HT-a, necu ici u ne znam kakve apgrejde, mislim da ce jedan odlican Atmos risiver zavrsiti posao. 

Link to comment
Share on other sites

Postoji jedna ozbiljna razlika izmedju sobe za hi-fi i sobe za x.y.z surround sistem.

Sa ziliion zvucnika - soba treba da bude prilicno do potpuno umrtvljena da to ne bi zvucalo kao totalna kakofonija kad pocnu da rade refleksije tih zilion zvucnika. Takva soba je smrt za hi-fi. Kod hi-fi price se prostor "rekreira" u simbiozi sa prostorijom - kod surround materijala je taj "prostor" u potpunosti na snimku.

Klasican matori "5.1" radi sasvim solidno i u "hi-fi sobi".

Link to comment
Share on other sites

Ма какви... бар 7.2.6... кад чујеш бићеш захвалан. ;)

За веће собе, ако желиш само авр, мораш ићи на јачу класу. Маранц 8015, Денон 6800 или 8500, Антем 1140. Није јефтино али опет то треба да тера гомилу драјвера.

Link to comment
Share on other sites

On 29.8.2023. at 19:29, williamwallace said:

Jasno, zato i kazem da je soba zamisljena kao prvenstveno stereo soba, prvenstveno zbog tretiranja, a nece bas biti 5.1, ali .1, eventualno 9.2 kao neki maksimu.  

Samo napred. Prvo ti uradi sve gradjevinske radove kako treba. To je najbitnije. Atmos AVR je zadnji, znam da ces kupiti koji ti odgovara. Kao i do sada sve.

Srecni radovi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29. 8. 2023. at 21:04, gvlada said:

Ма какви... бар 7.2.6... кад чујеш бићеш захвалан. ;)

За веће собе, ако желиш само авр, мораш ићи на јачу класу. Маранц 8015, Денон 6800 или 8500, Антем 1140. Није јефтино али опет то треба да тера гомилу драјвера.

Kao sto kaze Nesone, to je svakako poslednja stavka, ali mora se uzeti sve to u obzir i pre samog pocetka, definitivno cu pokusati da spojim dva u jedan, ali kao sto rekoh, sa akcenton, sto se akustike i postavke tice, na stereo reprodukciji. 

 

On 31. 8. 2023. at 11:48, nesone said:

Samo napred. Prvo ti uradi sve gradjevinske radove kako treba. To je najbitnije. Atmos AVR je zadnji, znam da ces kupiti koji ti odgovara. Kao i do sada sve.

Srecni radovi!

Hvala Nesone, evo bas sam se vratio iz sela i dobio sam cifru za materijal kompletne sive faze za oba dela. Mislim da cu ipak razdvojiti granju donjeg i gornjeg dela, nemam novca da oba dovedem u finkcionalno stanje odmah, a sigurno ce kostati vise nego sto je planirano, tako da bolje da sacuvam sebi zivce i sledeceg proleca izgradim prvo donji deo i njega, koliko toliko, zavrsim, aa onda naredne godine gornji deo, tacnije prosirenje postojece sobe i ova o kojoj pricamo. Poceo sam polako da gledam, citam, potrudicu se da ne ulazim previse u dubinu jer znam da cu odlepiti, sto razlicitih pristupa, puteva. Ono sto znam je da cu definitivno praviti sobu bez paralelnih zidova, tacnije bocnih i pod-plafon, za sada se motam oko duzijne od 8-9 metara, svidju mi se dimenzije 30x15x10 feet-a, e sada, u kojoj razmeri mogu da povecam taj zid pozadi, ako je prednji 15x10, maksimalan sirina sa kojom mogu raditi je 8 metara, i vise nego  dovoljno. Onda treba utanaciti od cega praviti zidove, posto ce pod i plafon biti od betona, na pod bih stavio parket. Od cega i kako napraviti masivna vrata, gde ih je najbolje postaviti, za sada je plan da budu na sredini zadnjeg zida, i to ce verovatno biti i njihova finala pozicija. Onda struja, kako i na koji nacin obezbediti najbolje moguce napajanje te sobe. Ozbiljna prica, radim je svakako jednom u zovotu, pa ne bih da zurim, ali kao sto rekoh, necu ni previse da ulazim u neku dubiozu, pokusavajuci da napravim nesto perfektno, kapiram da to ne postoji, ali potrudicu se da uradim najbolje sto je moguce, jer kao sto rekoh, to sada radim, i nikada vise. Naravno, akusticki tretman i merenja dolaze posle, ali za sada sanjam o sobi, da bude okrecena, parket dole, uvedena struja, vrata, tepih i sistem, pa polako... 

Inace, bas sam se onako, sto se kaze, naprzio na ispunjenje tog sna, toliko da sam oba automobila stavio na oglase, cak i voljenog RS-a. :) Dobro ok, imam i treci...Ali bas zelim to da uradim, i to u sto skorijem roku. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...