Jump to content


The Neverending story


williamwallace

Recommended Posts

On 10/15/2021 at 9:36 AM, williamwallace said:

pa sam tako na te "jeftine zvucnike", spletom okolnosti, stavio zvucnicke kablove koji su skuplji od njh samih, opet vise puta, ali sam dobio verovatno najbolji zvuk koji sam ikada imao u sobi

Pozdrav druze,

Ima dosta kako sam iscitao ovu tvoju temu, i mogu reci da ovakav TURBO tempo unapredjenja sistema nisam registrovao, sem eventualno u licno mom slucaju. Doduse u manjem cenovnom opsegu, ali sa manijakalnom idejom (nista lose pri tom ne mislim) da se ostvari sve-sad-i-odmah. U tom smislu, od mene veliki naklon, tako se rabi hobi koji se voli.

Elem, s obzirom na tvoju novootkrivenu otvorenost prema tjuniranju sistema kablovima, dascicama, stalcima i sl., uz svest da se ponekad za malo novaca moze postici mnogo, najiskrenije, i najdobronamernije, preporucujem da se poigras sa VBS proizvodima (kablovi sve namene, zice za prezicenje, RCA i zvucnicki konektori, shuko i iec viljuske, dzamperi...).

Ako ti nije poznato o cemu se radi, u pitanju je monokristalni bakar jedinstvenog kvaliteta (verujem i u svetskim okvirima), domace (maltene kucne) proizvodnje. Imam temu (Nista bez mokrih carapa) u kojoj sam izmedju ostalog detaljno pisao i o blagodetima VBS-a (u mom sistemu), ima i namenska tema na forumu o tome, ima pored mene i drugih forumasa (i van foruma) koji su otkrili pozitivne strane VBS-a, i implementirali ga na svakoj poziciji, sve do bukvalno prezicenja cele elektro instalacije stana ovom zicom.

U svakom slucaju, ukoliko si zainteresovan za ovu igrariju, stojim ti na raspolaganju za dodatna pitanja, ovde ili na PP.

Nisam proizvodjac, niti sam PR (i sl.), samo sam prezadovoljan korisnik, sa dobrim namerama.

Pozdrav,

Drazo

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, SUROKVL said:

I probaj to da zvučnik ima jaku vezu sa stalkom,tj da budu spojeni, može da bude iznenađenje...

Pozdrav Vlado, da li si ti ekperimentisao sa ovim, cvrsta veza, polovicno napunjen stalak, koje su razlike?

Kada sam imao Raidho D1, oni su od stalaka odvojeni po sistemu antivibracione podloske, tacnije lager ide u rupu na stalku preko koga ide podloka na koju dolazi zvucnik. Usher Mini Dancer je imao opciju da se usrafi za stalak, ovako iz glave, ne secam se da sam cuo nekakvu razliku. Mini i Mikro Utopije, ona sto uzeh od tebe pre x godina, one su siljcima bile odvojene od stalaka...Tako da i kod njih, samih proizvodjacan, nema nekog univerzalnog pristupa, a pricamo o tri konstrukcijski slicna bookself-a. Ja sam uvek odvaja zvucnik od stalka onim mali gumenim podloskama, ali u poslednje vreme stavljam te antivibracione podloske i to poprilicno ocisti celu zvucnu sliku, samim tim sto utegne bas. Kapiram da bi se slicno dobilo kada bi se zvucnik "nabio"na siljke, ali bi onda stalak od poda trebalo odvojiti na ovaj gore nacin. Iskreno, ne nabija mi se S25 na siljke. 

A sto se tice predampiranog stalka, nisam naisao na tu temu, a preporuka da se stalak puni do 2/3 je samo zbog stabilnosti istog jer se takav mnogo teze obara od onog do vrha napunjenog, ali to nije vezano za uticaj na zvuk. A i nekako mi nema logike da metalni stalak treba da ima malo praznog prostora ne bi li i on malo doprineo zvuku, pogotovo ako hoces cvrstu vezu sa zvucnikom, onda jos manje. Da li si probao? 

Kod mene to odvajanje je donelo poprilicnu razliku u zvuku, jedino sto hocu tu gonju plocu da zamenim sa vecom i da podlosku zasrafim za sam stalak. 

20211013_170358.jpg

20211013_170407.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Dražo Pozdrav druze, hvala na javljanju, ja sam oduvek voleo da eksperimentisem, pa i sa kablovima, nego je ovo bio jedan od onih puta gde se promena na bolje bas cula, pa sam zato ostao malo zatecen. Plan za ovu zimu mi je svakako da se poigram sa kablovima, prvenstveno strujnim, kontaktirao sam i gospodu iz Arandjelovca koji rade sa bakrom strujne, letve, tu je i kolega sa foruma, i zasto da ne, probao bih i to. Verujem da, kada su kablovi u pitanju,  moze za mnogo manje novca postici isti ili slicni razultati u nekoj domacoj ili DIY varijanti. Hvala jos jednom na preporuci. 

Link to comment
Share on other sites

@Dražo 

Sto se tice citanja ostalih tema po forumu, iskreno, postalo je jako zamorno, odavno, i retko kada dobijem neki odgovor ili korisnu informaciju, jedino sto dobijem je glavobolja. Mada nekada uspem da procitam kracu temu, iz 2-3 puta, evo sada citam "Caletovu" temu o njegovim kablovima i stao sam na pola...

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Dražo said:

Pozdrav druze,

Ima dosta kako sam iscitao ovu tvoju temu, i mogu reci da ovakav TURBO tempo unapredjenja sistema nisam registrovao, sem eventualno u licno mom slucaju. Doduse u manjem cenovnom opsegu, ali sa manijakalnom idejom (nista lose pri tom ne mislim) da se ostvari sve-sad-i-odmah. U tom smislu, od mene veliki naklon, tako se rabi hobi koji se voli.

Elem, s obzirom na tvoju novootkrivenu otvorenost prema tjuniranju sistema kablovima, dascicama, stalcima i sl., uz svest da se ponekad za malo novaca moze postici mnogo, najiskrenije, i najdobronamernije, preporucujem da se poigras sa VBS proizvodima (kablovi sve namene, zice za prezicenje, RCA i zvucnicki konektori, shuko i iec viljuske, dzamperi...).

Ako ti nije poznato o cemu se radi, u pitanju je monokristalni bakar jedinstvenog kvaliteta (verujem i u svetskim okvirima), domace (maltene kucne) proizvodnje. Imam temu (Nista bez mokrih carapa) u kojoj sam izmedju ostalog detaljno pisao i o blagodetima VBS-a (u mom sistemu), ima i namenska tema na forumu o tome, ima pored mene i drugih forumasa (i van foruma) koji su otkrili pozitivne strane VBS-a, i implementirali ga na svakoj poziciji, sve do bukvalno prezicenja cele elektro instalacije stana ovom zicom.

U svakom slucaju, ukoliko si zainteresovan za ovu igrariju, stojim ti na raspolaganju za dodatna pitanja, ovde ili na PP.

Nisam proizvodjac, niti sam PR (i sl.), samo sam prezadovoljan korisnik, sa dobrim namerama.

Pozdrav,

Drazo

Apsolutno podrzavam predlog,necete se razocarati.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, nesone said:

Pedja, koji su to tacno anti vibracioni lageri?

Pravio ih je covek sa NBG-a, ja sam ih kupio pre nekih 7-8 godina, ali zaboravio sam broj, a koliko vidim odavno ga nema. Hteo sam da uzmem jos koji, posto mi fale 3 za pod pojacalo, imam po tri ispod zvucnika i tri ispod Oppo-a, pa cu morati da nadjem neku alternativu.  

Link to comment
Share on other sites

Stalak je od vrlo velikog znacaja za zvuk,nekad kljucnog.Dok sam koristio klasicne dinamicke zvucnike to su bili zvucnici za koje je proizvodjac tvrdio da je stalak integralni deo zvucnickog dizajna.Principi su razliciti i nekim zvucnicima prija jedno drugima sasvim drugo i nemojte misliti da proizvodjac to nije cuo i uzeo u obzir pri preporuci ili proizvodnji stalaka.Imao sam prilike cuti open frame dizajn koji preporucuje i proizvodi proizvodjac i staviti na punjene masivne stalke.Ma to veze sa zivotom nije imalo.Cak i kad se na istim stalcima ignorisao savet da budu zabodeni na siljke i umesto toga stave na blue tac.

Mslm znam da prosecan srbin uputstvo za koriscenje koristi da vidi sta je za.ebo...ali nekad treba poslusati proizvodjaca ako je vec predvideo odredjen tip stalka i za savet i preporuku pitati upravo proizvodjaca. Jeste da smo mi uvek pametniji...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, williamwallace said:

Pozdrav Vlado, da li si ti ekperimentisao sa ovim, cvrsta veza, polovicno napunjen stalak, koje su razlike?

Kada sam imao Raidho D1, oni su od stalaka odvojeni po sistemu antivibracione podloske, tacnije lager ide u rupu na stalku preko koga ide podloka na koju dolazi zvucnik. Usher Mini Dancer je imao opciju da se usrafi za stalak, ovako iz glave, ne secam se da sam cuo nekakvu razliku. Mini i Mikro Utopije, ona sto uzeh od tebe pre x godina, one su siljcima bile odvojene od stalaka...Tako da i kod njih, samih proizvodjacan, nema nekog univerzalnog pristupa, a pricamo o tri konstrukcijski slicna bookself-a. Ja sam uvek odvaja zvucnik od stalka onim mali gumenim podloskama, ali u poslednje vreme stavljam te antivibracione podloske i to poprilicno ocisti celu zvucnu sliku, samim tim sto utegne bas. Kapiram da bi se slicno dobilo kada bi se zvucnik "nabio"na siljke, ali bi onda stalak od poda trebalo odvojiti na ovaj gore nacin. Iskreno, ne nabija mi se S25 na siljke. 

A sto se tice predampiranog stalka, nisam naisao na tu temu, a preporuka da se stalak puni do 2/3 je samo zbog stabilnosti istog jer se takav mnogo teze obara od onog do vrha napunjenog, ali to nije vezano za uticaj na zvuk. A i nekako mi nema logike da metalni stalak treba da ima malo praznog prostora ne bi li i on malo doprineo zvuku, pogotovo ako hoces cvrstu vezu sa zvucnikom, onda jos manje. Da li si probao? 

Kod mene to odvajanje je donelo poprilicnu razliku u zvuku, jedino sto hocu tu gonju plocu da zamenim sa vecom i da podlosku zasrafim za sam stalak. 

20211013_170358.jpg

20211013_170407.jpg

Jesam, eksperimentisao sam dosta, eksperiment još uvek nije završen, ima još opcija, tako da ne tvrdim da mi je ovo najbolja varijanta.

 Jedini univerzalni zaključak je da sve treba probati, ostalo je sve relativno, od sistema do sistema i od zvučnika do zvučnika, tako da ovde treba izneti sve ideje, pa polako...

Mislim da treba poći od onoga što proizvoćač preporučuje, pa dalje eksperimentisati.Konkretno, moj zvučnik sa slike ne voli čvrstu vezu sa stalkom. I to je u saglasnosti sa proizvođačkom preporukom, na žalost nemam originalni stalak, teško je nabavljiv i skup. Ovaj koji je pravljen ne liči vizuelno ali sam se trudio da podržim princip rada originala. Slika je starija sada su zvučnici postavljeni na šiljke, slikaću kasnije i okačiti sliku.To u mom slučaju funkcioniše bolje nego kada su ušrafljeni, bolji je bas a samim tim i ostatak spektra.Rešenje nije ultimativno, morao sam da uskladim promere navoja na stalcima, zvučnicima i šiljcima.Ja imam još jedan obavezujući i ograničavajući zahtev, a to je pojačana stabilnost, zbog određene populacije mačaka koja tu živi ^_^

Kod čvrste veze bas zvoni, nekako je kutijast , čudan.Mislim da je kod teških zvučnika(ovaj ima 17kg) bolje da su odvojeni od stalaka. a oni koji su lakši da budu sa čvrstom vezom, ali opet, ništa bez probe. U prilog tvrdnji, skoro sam slušao (i kod sebe u sistemu) Sonus Faber Concerto, on voli čvrstu vezu, predviđen je i da se ušrafi u originalni stalak i tako radi odlično. Tako da me ne čudi tvoje iskustvo sa USHER-ima, pošto je njima Sonus firma koju na neki način kopiraju.

Stalci su jako bitni i fundamentalno utiču na zvuk, kao i punjenje istih. Kao što sam već napisao, predampiram stalak, punjen do vrha, ume da ubije zvuk, izgubi se lepršavost, vazduh, bas je sprčen, ceo zvuk je nekako sputan, nedinamičan, svira se samo osnovni ton, bez harmonika.Slično na zvuk utiču medijapanski stalci, naprimer....

Ja sam napravio grešku, kada sam prvi put doneo , napunio sam ih peskom do vrha, stalak koji bez punjenja ima preko 30kg. Samim tim sam sprečio efikasno odvođenje vibracija. Metodm probe i fizikalije sam odlio pesak, moj slučaj zahteva punjenje do max pola stuba. Generalno svako snižavanje težiđta je dobro, gornji deo stalka preuzima vibracije, sprovodi ih ka podu i one se apsorbuju u donjem delu, u pesku i podu. Sve se svodi na rezultantni Q faktor sprege zvučnici-stalci. Koristio sam i axijalne lagere i Antirezonantne nogice između zvučnika i stalaka, to radi odlično u mom slučaju, stim što ARN , zbog konstrukcije i kombinacije dva  metala radi dosta bolje od golog ležaja koji je takođe odličan. Ali ponavljam to rešenje je za mene nestabilno i neprimenjivo, ne bi bilo poželjno da mačija družina u deliću sekunde bukšelf pretvori u podnostojeći :D

Podvlačim još jednom, sve navedeno nije egzaktna nauka i nema potrebe da bude, ovo je hobi u kome treba prvenstveno da se uživa i eksperimentiše. Ovo su moji empirijski utisci i zaključci na bazi intuicije koji treba da posluže kao smernice za dalje igranje

Link to comment
Share on other sites

Даље играње по мом мишљењу треба да буде без пуне горње плоче сталка.

Нпр.ово решење:

23301B6B-221A-4C27-98C5-E5527C0F95DA.jpeg.aef06ef7464832fa91c04096f6f24a55.jpeg

Постоје мишљења да са оваквим ослањањем звучника и ослобођењим простором уместо пуне горње плоче може позитивно да утиче на звук.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam recimo, ne znajuci za preporuku proizvodjaca napunio jedan open fraim stalak peskom sto mi je bilo nekako logicno da "ne zvoni" i on jeste bio mrtviji pri bilo kakvom udarcu. Posle par godina sam saznao da proizvodjac savetuje da se uopste ne pune.Cak i da se podesenost stalka nakon pravilnog zatezanja pinova proverava tako sto upravo trebaju da zvone kad se udare inbus kljucem. Rezultat je da se kutija potpuno izgubila u prostoru i bukvalno nijedan zvuk nije iz njih dolazio..Sve je to bilo pre lake internet komunikacije,pre 25-30g. Danas je barem lako proizvodjacu poslati mail i upitati za preporuku. Naravno da treba eksperimentisati, zvuk zavisi dosta i od podloge. Generalno klasicni zvucnici imaju ogroman problem sa vibracijama i distorzijama...smetaju nam distorzije na drugoj ili trecoj decimali procenta kod ampova, a zvucnik to radi u citavim procentima.Jako je tesko dovesti kutiju da ne zvuci kao kutija, ne cudi toliki trud i metode proizvodjaca ...dobri stalci su samo nastavak toga.

Link to comment
Share on other sites

@SUROKVL Vlado hvala na odgovoru, taman sam mislio da cu se zimus samo sa strujnim kablovima igrati, ali ti me sada baci u nova razmisljanja. :) Ima mi smisla da kada je zvucnik cvrsto vezan za stalak ima veze kako i koliko je napunjen stalak, jer tako ta dva elementa postaju kao jedna celina, ali u slucaju kada je zvucnik odvojen od stalka nekakvom verzijom antirezonatora, gde bi on trebao da svira totalno nezavisno od stalka i potreban mu je samo stabilna podloga, verujem da razlike ne bi trebalo da bude. Sto se Sonusa i Usher-a tice, mislim da je 718 mnogo veca i teza kutija od Concerta, otuda ta razlika. Ovako iz glave, posto imam i Concert 8 sa fabrickim stalcima koji nisu punjeni ni sa cim, koliko se secam kada sam njih, Concert 8, stavio na ove lager-antirezonatore, a na njihovim fabrickim stalcima, da nisam primetio neki boljitak, u odnosu na ovu situaciju pun, masivan stalak. No eto, mogu to da probam, sa Concert 8, svakako sam planirao da napunim stalak, planirao sacmom, mada to nesto skupo bas ispadne, tako da ce opet kvarcni pesak, pa cu videti da napunim prvo do pola, pa do vrha ne bi li cuo razliku, a sa njima bi i mogao probati verziju sa siljcima izmedju gornje ploce i zvucnika. 

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako, ja ništa ne tvrdim kategorički, sem da je proba majka uspeha. Svaki ishod je moguć.

Svojevremeno dugo sam imao CELESTION SL6 si, pravio sam tri stalka, i tek iz treće ubo šta treba. Taj zvučnik je zahtevao izuzetno masivne stalke i onda je svirao fenomenalno, tako da sam mu, kad sam bio mlad i lud pravio stalke od neke brste betona za gornju i donju ploču i azbestnu cev za stub, šiljci gore i dole....Na metalnim i drvenim stalcima loše..

Tako da, još jednom podvlačim, proba i samo proba....

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, williamwallace said:

@Dražo Pozdrav druze, hvala na javljanju, ja sam oduvek voleo da eksperimentisem, pa i sa kablovima, nego je ovo bio jedan od onih puta gde se promena na bolje bas cula, pa sam zato ostao malo zatecen. Plan za ovu zimu mi je svakako da se poigram sa kablovima, prvenstveno strujnim, kontaktirao sam i gospodu iz Arandjelovca koji rade sa bakrom strujne, letve, tu je i kolega sa foruma, i zasto da ne, probao bih i to. Verujem da, kada su kablovi u pitanju,  moze za mnogo manje novca postici isti ili slicni razultati u nekoj domacoj ili DIY varijanti. Hvala jos jednom na preporuci. 

Te VBS proizvode (i kablove) pravi Andrej Sokic iz Sevojna. Imas na KP njegov oglas (tamo u pretrazi stavi mesto Uzice), pa ga mozes pozvati i popricati sa njim, bez bilo kakve obaveze kupovine. Jedno sam siguran - itekako bi ostao zatecen sa zvucnim kvalitetom ovih kablova, konektora... A narocito kada je cena u pitanju.

Inace, cela ta prica je ovde na forumu izazvala zesce kontroverze, prvo u mojoj temi, a potom i u namenskim ("Monokristalni bakar" i "Monokristalni bakar II sezona"). Pa kada budes dokon, i hteo malo da se zabavis forumskim sapunicama, pogledaj te teme (narocito ove druge dve, moja je predugacka za citanje, ima u njoj svega i svacega sto sumnjam da bi te zanimalo).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Nisam dugo postovao pa valja upisati nesto u dnevnik obzirom da je nova sezona za nas ludake uveliko pocela. Prosla je bila bas zanimljiva, ali sam imao haous u sobi, mnogo zvucnika, i na kraju kada sam sve, koliko  toliko  rascistio sam bio i  umoran da nesto mnogo pisem. Dva su bas ostavila utisak, a to su Sonus Faber Electa Amator II i Dynaudio Special 40. Prvi sam dobio zahvaljujuci nasem dragom Golumu, i hvala mu jos jednom na tome. :) Da pravim neku hi-fi kolekciju taj zvucnik bi  svakako imao mesto pored mog S25, definitivno legendarni zvucnik i po izgledu i po zvuku. Ukratko, ima nesto kod tih kabineta od pravog drveta, jednostavno zvucnik se ponasao kao pravi instrument, sa tim prirodnim trajanjem tonova. Verujem da nije dosao u najgorem trenutku po pitanju broja zvucnika, cini mi se da je bio peti ili sesti par u sobi, da bi se definitivno zadrzao duze. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Drugi je S40, zvucnik koji kada sam ga prvi put dobio sam  jedva cekao da ga prodam  jer me je totalno razocarao pojavom, velicinom, izradom, tezinom, sve u odnosu na moj S25. I mozda sam to vec pisao onomad, ali secam se da kada sam vec ugovorio prodaju da sam ih to jutro povezao na ARC CA50 da je bilo "WOw". Vratio mi se prosle godine i sa malo vise paznje sam mu pristupio, zanemarujuci pojavu. Definitivno  je Dynaudio krenuo u pravom smeru sa novijim zvucnicima, barem se nadam da nije to samo bio S40, mada sam se bas izmenadio negativnim utiscima o Heritage sa poslednjeg sajma, mada ni to ne mora nista da znaci. Moram priznati da slusajuci uporedo S25 i S40, tih dana, vise mi se svideo zvuk S40, na to kratko napred-nazad izmedju dva. S40 ima leprsaviji zvuk, dublji sa vise vazduha, ali  naravno, na bas-u je ogranicen, a samim ti, za mene, i spektar muzike koji moze sjajno da svira. Sve u svemu sjajan mali zvucnik, i znam da me je decko kome sam ih prodao zvao kasnije i zahvalio se, obzirom da je i on bio odusevljen njima u svom prostoru. 

4.jpg

5.jpg

6.jpg

 

Imao sam i dva podnostojeca, jer mi je generalno ideja da mora trosistemac da bi imao sansu da sve odsvira dobro, pa sam pojurio Focal Electre 1027, misleci da cu dobiti priblizno zvuk Micro/Mini Utopija sa vise basa, medjutim, da li sam ja jednostavno otisao od tog zvuka ili sta vec, ali nije to to. Drugi  je bio System  Audio, takodje, nije me nesto odusevio, svega ima, sve je dobro i ok, ali, barem kod mene, na mom sistemu, nije bilo neke magije. A i ogromini su i crni, i onda su vec u startu bili u minusu. 

7.jpg

8.jpg

 
Inace, ono sto je najbitnije bilo prosle sezone je to da sam napravio lepo poboljsanje sistema kupovinom Audio Research LS28 preampa i Marantz SA 11 S1. Naravno,kako to obicno biva, Marantz je dosao na kraju, kada sam vec otudjio i Elekte i S40, ali sta je tu je. Dolaskom istih sam shvatio, doduse to sam skapirao vec pre par godina, koliko sam gresio u trecoj deceniji, jureci samo zvucnike i negledajuci da prvo ono pre njih dovedem na kvalitetan nivo. Ali da, na greskama se uci. Ono sto je svakako dobro iz tog perioda je da sam cuo sta je to za moje usi najbolje, taman iako ih nisam cuo u najboljem svetlu, opet, dovoljno. Elem, duze vreme ideja oko amplifikacije je lampaski preamp i onda  da se kombinuje izlaz. I tako bi, jos prethodne godine uzeh A klasu, Usher Reference 1.5  a godinu dana pre D kalsu naseg dragog presretaca na nebu, Acoustic Invader, koga sam one prve godine epidemije slusao direktno  povezanog na Oppo i posle na Jamo Concert 11, i apsolutno  uzivao u zvuku, doduse u selu, ne u ovoj sobi. Samo je ostalo da nabavim i neke lampe za izlaz ali vec sam se dosta isprsio za Arc i Marantz, i  bilo je dosta. Na kraju sam se docepao poslednjeg zvucnika kojeg sam bas hteo da imam, Usher-a 777 II DMD. Inicijalno, kada njih dobih, cuo sam audiofilskiji zvuk od S25, sa vise prostora i vazduha, boljom sredinom, ali malo losijim basom i ne tako prijatnim visokim. Zaista, bas i visoki na S25 su za mene najbolji koje sam imao u sobi, a obzirom sta je sve proslo kroz sobu, to nije mala stvar. Pogotovo sada kada S25 gura mnostvo snage kontrolisane od strane ARC-a. Sistem koji svira sve dobro, odlicno i vrhunski. Da, za nekog ko slusa samo audiofilsku muziku ce faliti malo prostora, vazduha i vokali nece biti toliko prisutni, ali dinamika, brzina i detalji i ponovo taj neverovatni bas i visoki. Izgleda da jednostavno, barem u ovom cenevnom rangu, ne moze da u jednom sistemu imate pokrivene sve zanrove muzike na vrhunskom novou. I da se vratim na Usher-a, iako je od pocetka svirao odlicno, bolje na njihovom snagasu nego na D klasi, sto je i ocekivano, i na trenutke odusevljavao, doduse na audiofilskim snimcima, opet, nije mogao da me odusevi na svemu. I nekako sam znao da, obzirom da konstrukciji u i efikasnost, da moram da ih probam na lampama. I tako i bi, evo pre neki dan uzeh ponovo Cayin A100T, doduse ovaj put KT88 verziju i konacno Usher pokaza sta zapravo moze i dodje i magija. Za mene koji slusam zaista mnogo toga, izgleda da je jedini nacin da se ima dva sistema. Neko vreme razmisljam da neki podnostojeci Dynaudio, konkretno C2 bi mozda doneo to malo sto fali S25 da bude apsolutno kompletan zvuk, i vec merkam neki, voleo bih da i taj "svrab" nestane, a to moze jedino da ga donesem kod sebe. Mada ovo sto cujem sada sa Marantz-Cayin-Usher, zvuci jako jako dobro, npr. vokali na nekim dobrim snimcima su WOW! Naravno uz malo tjuninga oko kablova to moze jos bolje, a i sam Cayin koji je i u osnovi odlicno pojacalo, igranjem oko lampi, zvuk moze samo gore. Tako da sam se naoruzao za zimu, interesuje me taj C2 da cujem i eventualno Heritage, mada njega cu verovatno pojuriti sledece zime.
Sto se kablova tice, u zelji da imam, koliko toliko  uniformne kablove, uzeo sam par Siltech-ovih SPX 30 MK2 strujnih, ostalo nisam menjao. 

10a.jpg

11.jpg

12.jpg

Sto se HT-a tice, tu manje vise ne menjam nista sto se hardvera tice, ali nikako nisam uspo da supesno uklopim pojacalo u ostatak sistema, uvek mi to nije dobro zvucalo, i iako imam podesavanja na OPPO-u za nivoe, nikada to nije koherentno zvucalo. Sa dodatnim snagasem samo za frontove bolje, ali najujednacenije mi zvuci sada kada sam povezao sve na Rotel-a, tacnije Bi Amping za Concert 11 i ostala dva kanala za dva surround, u mojoj sobi nema potrebe za vise kanala. Ono sto mi se ne svidja je to sto mi Concert 11 stoje iza sistema, ali za sada mora tako, mnogo puta nesto slusam u pozadini, ili  preslusavam, i odgovara mi da za to koristim HT sistem a ne da palim lampe za neko kratko slusanje, a i tokom leta kada generalno slabije slusam muziku i svakako lampe ne palim. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Nijedan Dynaudio zvucnik nije "kalibrisan" da pruzi apsolutni maksimum iz top napucanih audiofilskih snimaka. To je jednostavno u kontradikciji sa Dynaudio filozofijom zvuka.

Ne treba to ocekivati ni od Heritage, ni od Confidence (ni starih, ni novih), a ni od (bivsih) top serija Evidence i Consequence.

Pozeli covek nekad i taj "ultimativan" zvuk na "ultimativnim" snimcima i prija to cuti, da se ne lazemo - ali na takvom sistemu "normalna" muzika jednostavno ne zvuci dobro, tj. adekvatno klasi sistema. Svako postavlja svoje prioritete, naravno. Ideja o dva nezavisna sistema zvuci sjajno u teoriji, moram priznati. Ali to kosta - i tu ne mislim samo na finansijski aspekt.

 

Nesrecni Heritage su se na sajmu nasli u nebranom grozdju, u prostoriji koja je jednostavno prevelika za njih. Nije ni malo pomagalo ni 50 debelih apsorbera u slusaonici 🙃

BTW, to Mladji nije smetalo da taj par proda :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...